سه درس بزرگِ کسب و کار از والت دیزنی

“جادویی”، این کلمه ایست که می‌توان ورکشاپ های کسب و کار دانکن واردل، رئیس سابق بخش خلاقیت و ابداعات کمپانی والت دیزنی را با آن توصیف کرد. یکی دیگر از افراد حاضر در این ورکشاپ ها، کسی نیست به جز لی کاکرل، مدیر عامل سابق والت دیزنی که سازنده‌ی استراتژی‌های راهبردی دیزنی می‌باشد که برای آموزش ۷۰۰۰ تا از مدیران و رهبران جهان دیزنی استفاده شده است. قطعاً هر فردی بر روی این کره‌ی خاکی می‌تواند از نابغه‌ای به نام دیزنی چیزهایی یاد بگیرد. ما به شدت توصیه می‌کنیم که این درس‌ها را برای کسب و کار خود یاد فرا بگیرید و از آن بهره ببرید، که مزایای آن‌ها نوآوری و رشد روز افزون کسب و کار شما خواهد بود. در ادامه برای خواندن این مطلب با آراد مگ همراه باشید.

بپرسید “چرا”. این سوال را بار ها و بار ها بپرسید

پرسیدن "چرا" برای بهبود کسب و کار

اگر فرزندی دارید یا در اطراف کودکان بوده باشید، احتمالاً متوجه این موضوع شده‌اید که اولین و دومین و سومین سؤال مورد علاقه‌ی کودکان “چرا” است و در بزرگسالان خیلی کم‌تر از کودکان دیده می‌شود.

بزرگ‌سالان به طور عمده بر روی داده‌های بزرگ تکیه می‌کنند، که این بسیار هم خوب است، اما این موضوع باعث می‌شود که داده‌های دریافتی در نتیجه‌ی رقابت مشابه هم باشند. پس چگونه می‌توان این کنجکاوی پیاپی دوران کودکی را برای دستیابی به داده‌های بیشتر برای کسب و کار مدل سازی کرد؟ قطعاً شما باید “چرا” های بیشتری بپرسید.

اجازه بدهید یک مثال ساده به شما بدهیم. بیایید ببینیم چرا شما مکرراً به رستوران موردد علاقه خود می‌روید:

“چرا شما به رستوران مورد علاقه خود می‌روید؟” – چون محیط آن راحت است و آنها غذای خوبی ارائه می‌دهند.

“چرا غذا را دوست دارید؟” – خوشمزه است و قیمت مناسبی دارد.

“چرا شما به یک رستوران خاص برای خوردن یک غذای خاص می‌روید در حالی که ممکن است بیش از ۲۰ رستوران نزدیک‌تر به شما وجود داشته باشد؟” آنها خدمات بسیار عالی ارائه می‌دهند.

“چرا خدمات آن‌ها را دوست دارید؟” – روش برخورد آن‌ها با شما باعث می‌شود از لحظاتی که در آن هستید حس خوبی داشته باشید و لذت ببرید.

“چرا نحوه برخورد آن‌ها احساس خوبی به شما می‌دهد؟” – میزبان همیشه نام شما را به یاد می‌آورد و هنگامی که وارد می‌شوید لبخند می زند. پیش خدمت‌ها هیچ‌وقت شما را به عجله نمی‌اندازند، آنها صبور هستند و هم چنین از شما در مورد این که روز خود را چگونه سپری کردید می‌پرسند. بعضی از آنها حتی غذایی که معمولاً سفارش می‌دهید را می‌دانند.

چرا این موضوعات باعث می‌شوند که شما دوباره و دوباره به این رستوران بازگردید؟ شما احساس می‌کنید که تقریباً مثل یک خانواده متعلق به این مجموعه هستید و این روزها این چیزی نیست که همه جا بتوان آن را یافت. پرسیدن این چراهای بیش‌تر، دلیل رفتن شما به رستوران مورد علاقه‌تان، از انتخاب غذا گرفته تا قیمت آن‌ها و احساسی که غذا خوردن و بودن در آن جا به شما می‌دهد را شکل داده است. مهم نیست که در چه صنعتی مشغول فعالیت هستید، مشتری شما بیشترین اهمیت را دارد. پس چراهای بیش‌تری بپرسید.

به طور هدفمند چیز های جدید را در وضعیت آلفا تجربه کنید

امواج مغزی آلفا برای بهبود کسب و کار

دانکن معتقد است: «وقتی محرک جدیدی وجود ندارد، هیچ ایده جدیدی هم وجود نخواهد داشت» و این کاملاً درست است. بدون تغییر چیزها، شما به معنای واقعی کلمه خود را از ایده‌های طلایی که می‌تواند کسب و کار شما را به سطح بالاتری ببرد محروم می‌کنید.

رویه‌ی خود را تغییر دهید و روتین روزمره‌ی خود را بشکنید، اما این کار را با استفاده از نیروی امواج مغزی آلفا، به صورت استراتژیک انجام دهید. در وضعیت آلفا خلاقیت افزایش می‌یابد، به همین دلیل است که ایده‌های درخشان شما هنگامی که احساس آرامش می‌کنید، مانند دوش گرفتن، درست قبل از خواب، در حال انجام مدیتیشن، تمرین و … به ذهنتان می‌رسند.

اما وقتی که حتی برای فکر کردن زمان کافی ندارید چگونه می‌توانید به وضعیت آلفا دست پیدا کنید؟ به همین دلیل است که گوگل ۲۰ درصد زمان فکر کردن را به کارمندان خود اختصاص می‌دهد، که نتایج آن جیمیل، AdSense و گوگل news بوده است. هدف ایجاد محیط کاری است که دستیابی به وضعیت آلفای بیش‌تر را نتیجه دهد!

بعضی از راه‌هایی که می‌توانید این کار را انجام دهید این است که جلسات دیدار تیمی هفتگی خود را با تمرینات گروهی یا جلسات مدیتیشن جایگزین کنید. یک رویکرد دیگر، افزودن موسیقی به جلسات تیمی و برگزار کردن این جلسات به گونه ایست که به جای ارائه محور بودن، بیشتر مکالمه محور باشند.

هر کسی می تواند خلاق باشد و خلاقیت یک رویکرد انفرادی نیست

همه‌ی ما زمانی بچه بودیم. به طور پیش فرض، این بدان معنی است که ما همه حداقل یک بار خلاق بوده‌ایم و اگر فضای مناسب به ما داده شود، هنوز هم هستیم. بزرگ‌ترین اشتباهی که یک تیم رهبری می‌تواند انجام دهد این است که “خلاقیت” را تنها به یک بخش اختصاص دهد.

دفتر کار خود را مجدداً طراحی کنید – فضایی ایجاد کنید تا افراد بخش‌های مختلف بتوانند باهم برخورد و مکالمه داشته باشند. این کار به تدریج می‌تواند جرقه‌ای برای ایده‌های مختلف بسیار عالی باشد.

شما می توانید شگفت انگیز ترین مکان در جهان را طراحی و خلق کنید و بسازید. اما برای تبدیل رویا به واقعیت به مردم نیاز دارید.

“والت دیزنی”

آنچه که برای شما به عنوان یک “ایده‌ی خوب” تعیین می‌شود را از نو تعریف کنید – جلسات باید همه افراد را شامل شوند و همه در آن‌ها حاضر باشند، از جمله افراد درون گرایی که ممکن است حتی هنوز آن‌ها را ندیده باشید. هرگز ایده‌ی هیچ کس را از خود دور نکنید (مهم نیست که در ابتدا چقدر احمقانه به نظر می‌رسد)، زیرا این کار احتمالاً مانع از آن خواهد شد که آن‌ها دیگر بخواهند ایده دیگری را مطرح کنند. ایده “A” (که شما آن را رد کردید) ممکن است چندان درخشان نباشد، اما ایده “B” می‌تواند بسیار مفید واقع شود و یا حتی دقیقاً چیزی باشد که شرکت به آن نیاز دارد تا خدمات بهتری به مشتری شما ارائه دهد.

روش فکر کردن خود را از نو بسازید – خلاقیت زمانی که کسب و کار شما یک فرهنگ مبتنی بر همکاری و حمایت از یکدیگر داشته باشد افزایش می‌یابد. تیم رهبری یا بخش خلاقیت نباید خلاق‌تر از بقیه در نظر گرفته شوند. پیکسار مسلماً خلاقانه‌ترین فرهنگ کاری در جهان را پرورش داده است، زیرا هسته‌ی فرهنگ کاری آنها همکاری همه‌ی افراد به صورت برابر با یکدیگر است.

  • تکنولوژی+خلاقیت= جادو

با رشد پیش‌بینی شده‌ی هوش مصنوعی در دهه‌ی آینده، انتظار می‌رود که تقریباً ۸۰۰ میلیون شغل، جایگزین شوند. با این حال، خلاقیت امری بسیار غیر قابل لمس و غیر قابل جایگزینی است و ارزش آن همچنان در حال افزایش است؛ این چیزی است که هیچ کسب و کاری در دهه‌ی آینده نمی‌تواند از عهده‌ی نبود آن بر بیاید.

خلاقیت ترکیبی است که نه تنها برای کسب‌وکار شما در رسیدن به کاستی‌ها و اختلالات، بلکه از آن مهم‌تر برای تحمل آن‌ها ضروری است. اکنون بیش از هر زمان دیگر، زمان آن است که روی خلاقیت تیم خود سرمایه‌گذاری کنید و خلاقیت تیمتان را باور داشته باشید تا بتوانید به معنای واقعی جادو کنید.

فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)