۶ راه برای شروع کسب و کار موفق که باید بدانید

شروع کسب و کار موفق

شروع کسب و کار همیشه با چالش‌ها و ریسک‌های کوچک و بزرگی همراه است که هر یک می‌توانند به نوعی تعیین کننده شرایط پیش روی کارآفرین باشند. اما با در نظر گرفتن و رعایت نکات مهم در شروع کسب و کار موفق و با آینده‌ای روشن، می‌توانید این ریسک‌ها را به حداقل رسانده و قدم‌های مثبت و نتیجه بخشی بردارید.

در اینجا قصد داریم به زبانی ساده نکات و اصول صحیح شروع کسب و کار، که رسیدن به موفقیت را تا حدودی تضمین می‌کنند؛ مطرح سازیم.

شروع کسب و کار موفق

۱. اینفلوئنسرها را هدف بگیرید

برای داشتن کسب و کاری موفق، باید اینفلوئنسرها را هدف خود قرار دهید. در دنیای تجارت امروزی اینفلوئنسرها تعیین کننده سمت و سوی بازار هستند و باید همگام با نیازها و علایق آن‌ها پیش بروید. کافی است که گروهی یا حتی یکی از اینفلوئنسرها به کالا یا خدمات شما علاقه نشان دهد، موج دیگر اینفلوئنسرها و پیروان آن‌ها به سمتتان سرازیر خواهند شد! Danielle Nagel موسس Dazey LA می‌گوید: “پس از سال‌ها طراحی برای خرده فروشان بزرگ، سرانجام تصمیم گرفتم تا کسب و کار خود را راه‌اندازی کنم. من شروع به تولید پیراهن‌های خود کرده و با چند وبلاگ نویس مد محلی شروع به همکاری نمودم. قرارداد ما به این شکل بود که آن‌ها از تی‌شرت‌های من در مدل‌های وبلاگ خود استفاده کرده و من نیز در عوض خدمات رایگان عکاسی حرفه‌ای برای وبلاگ ایشان ارائه می‌دادم. این قرارداد به شکل شگفت انگیزی جواب داد! آن‌ها برند من را در مطالب خود عنوان ساخته و به سرعت دیگر وبلاگ نویسان نیز به آن توجه نشان داده و من بازار خود را به دست آوردم.”

شروع کسب و کار موفق

۲. ایده خود را به آزمون بگذارید

پیش از این که تولید کالا یا ارائه خدمات جدید در کسب و کار خود را به شکل انبوه منتشر سازید، در یک قالب کوچک‌تر و کم حجم‌تر آن را بیازمایید. به این شکل ریسک کمتری را متحمل شده و ضمن هدر ندادن سرمایه، از چند و چون و عیوب احتمالی طرح خود، مطلع خواهید شد. به طور مثال برند Floyd که در سال ۲۰۱۴ در زمینه مبلمان و طراحی میز شروع به کار کرد؛ شکل طراحی میزهای خود را در یک کارگاه کوچک با کاربران از یک گروه تصادفی، به آزمون گذاشته و آنالیز کاملی از مشکلات آن به دست آورد. این باعث شد تا پیش از طراحی نهایی و تولید انبوه، مشکلات طرح بیرون آمده و ریسک‌های عدم پذیرش از سوی بازار هدف به حداقل برسند.

۳. ملاقات با مشتریان خود برای داشتن کسب و کار موفق

البته در دنیای امروزی که ابزار شبکه‌های اجتماعی را در اختیار داریم، رویارویی با مشتریان به مراتب آسان‌تر اتفاق می‌افتد. اما زمانی که شرکت Hummus & Pita Co. برای نخستین بار افتتاح شد، هنوز شبکه‌های اجتماعی به این شکل پا نگرفته بودند. به همین دلیل موسسان آن از تکنیک‌های به اشتراک گذاشتن نمونه محصولات خود در استندهای خیابانی استفاده کردند. همین طور علامت‌ها و نشان‌های تبلیغاتی در معبرها، پنجره خانه‌ها و … نصب شده و توجه تمامی مردم به این برند جدید جلب شد. آن‌ها کوپن‌هایی را به مدارس و … تحویل داده و آن‌ها را برای تست محصول خود، مشتاق و هیجان زده ساختند.

شروع کسب و کار موفق

۴. کسب و کار خود را سر زبان‌ها بیندازید

اهمیت زیادی دارد که پیش از عرضه عمومی، نام برند کسب و کار شما سر زبان‌ها افتاده و درباره آن صحبت شود. برای این منظور باید با هوشمندی عمل کرده و به نوعی وابستگی میان نیاز جامعه و کالا یا خدمات خود را متصل ساخته و با بازاریابی درونگرا، مشتریان خود را از میان جامعه بیرون کشیده و متوجه برند خود سازید.

۵. پیش از هر چیزی منتقدان خود را دریابید

در هر صنفی، با جامعه هدف پررنگ‌تری به نام منتقدان احتمالی روبرو هستید. نادیده گرفتن این جمع، شما را به شکست نزدیک می‌کند. پیش از عرضه عمومی، جای دارد که محصول یا خدمات خود را در مطبوعات و جامعه‌ای که می‌تواند آن را به آنالیز و نقد بگذارد، مطرح سازید. به طور نمونه موسسان Bowery Farming پیش از عرضه محصولات غذایی و کشاورزی خود به عموم مردم، آن را به شرکای خرده فروش، سرآشپزهای مشهور و منتقدان آشپزی مطبوعات بزرگ عرضه کردند. این پایه اصلی ایجاد ارتباط درست با عموم مشتریان بود که باید از قبل پی‌ریزی می‌شد و Bowery Farming توانست این کار را به درستی انجام دهد.

شروع کسب و کار موفق

۶. برای شروع کسب و کار موفق باید شبکه آنلاین فعال داشته باشید

با توجه به دنیای دیجیتال فعلی، هیچ کسب و کاری بدون در نظر گرفتن ارتباطات آنلاین و شبکه‌های اجتماعی؛ زنده نخواهد ماند. از تمام پتانسیل‌های دنیای آنلاین از جمله ارتباطات ایمیلی، شبکه های اجتماعی، وب سایت‌ها، تولید محتوا و … برای داشتن کسب و کاری موفق؛ بهره‌مند شوید.

خط پایان

به کمک نکات فوق و سایر نکات ریز و درشت دیگر، می‌توانید کسب و کار نوپای خود را با موفقیت پیش برده و از هدررفت سرمایه و انرژی؛ پیشگیری نمایید. تجربه‌های موفق و ناکام‌مانده خود در زمینه کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار نوین را با ما در بخش نظریات به اشتراک بگذارید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...