شروع موفق استارتاپ را چطور رقم بزنیم؟

شروع موفق استارتاپ

اگر تصمیم به راه اندازی یک استارتاپ دارید و خود را در این زمینه مبتدی می‌یابید، لازم است که نکاتی را پیوسته رعایت کرده و آن‌ها را مد نظر قرار دهید. شروع موفق استارتاپ بستگی به فاکتورهای متعددی دارد و باید بسیاری چیزها را از پیش برنامه‌ریزی کرده باشید. شما باید بزرگ فکر کنید، اما همچنان چراغ‌های ذهنتان را روشن و در حالت هشدار نگاه دارید.

شروع موفق استارتاپ

به عنوان موسس یک نام تجاری جدید، باید نگران چه چیزهایی باشیم؟ معنی لوگو یا نامگذاری برند؟ کدام یک پیش‌تر قرار دارند؟ توجه به بازار مشتریان یا تمرکز روی محصول و خدمات؟

موسس عزیز که در ابتدای راه سازندگی کسب و کاری تازه قرار گرفته‌اید، این سوال که باید در این نقطه از حرکت به چه چیزی فکر کنید؛ بسیار ستودنی است. این بدان معناست که شما افکار بزرگی در سر می‌پرورانید!

هر کاری که انجام می‌دهید، هرگز نباید در جایی از مسیر رشد خود، درمانده بمانید. شرکتی که در میانه راه گیر کرده است، نه به موفقیت بزرگی دست می‌یابد و نه شکست را تجربه می‌کند. این رکود و نرسیدن به هیچ سوی ماجرا، تنها به هدر رفت سرمایه و زمان منجر خواهد شد؛ چه بسا شکست کامل پروژه در چنین مواردی بتواند بارها مثمرتر بوده و راه را برای شروعی تازه باز کند.

شروع موفق استارتاپ

البته ما داستان‌های موفقیت‌های خلق شده از قلب شکست‌ها را زیاد دیده و شنیده‌ایم؛ مانند تولد eBay، گوگل یا فیس بوک و … . اما به خاطر داشته باشید که این شرکت‌ها نادر هستند و همیشه جامعه برای پذیرش ایده‌های نو و خلاقانه این چنینی آمادگی ندارد.

متاسفانه بیشتر شرکت‌ها در میانه راه قرار گرفته و این باعث می‌شود که نتوانند تخمین درستی از پیروزی یا نیل به شکست خود داشته باشند. این بدترین مکان برای قرار گرفتن در یک کسب و کار است.

پیشنهاد مطالعه: ۶ راه برای شروع کسب و کاری موفق که باید بدانید

اما برای جلوگیری از آن چه کاری باید انجام دهید؟

اهداف خود را تعیین کنید

با تعیین اهداف خود، درست می‌دانید که باید به کدام سمت حرکت داشته باشید، در غیر این صورت قدرت ارزیابی تصمیمات و برداشت‌های خود را از دست می‌دهید. مشخص نیست که اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت استارتاپ شما، دقیقا چه چیزهایی هستند، بنابراین نزدیک شدن یا دور شدن از آن‌ها، تعریف شده و قابل تمیز دادن نیست.

شروع موفق استارتاپ

به چه تعداد نیروی کار برای شروع موفق استارتاپ نیاز خواهید داشت؟

نیروهای کار، بدنه اصلی استارتاپ را تشکیل می‌دهند. استخدام بیش از نیاز یا کم بودن نیروهای کار، به کیفیت کار صدمه خواهد زد. از این روی باید برنامه ریزی درستی برای موقعیت‌ها و ردیف‌های شغلی استارتاپ خود داشته و متخصص‌ها را در آن حوزه‌ها، استخدام کنید.

چه میزان درآمد برای خود تعریف کرده‌اید؟

درآمد خود را از پیش در یک بازه، تعریف نمایید. این باعث می‌شود تا به خوبی بدانید چه میزان سوددهی برای استارتاپ شما مورد نیاز خواهد بود. این درآمد شامل کلیه هزینه‌های پیش بینی شده و تخمین هزینه‌های پیش بینی نشده، دستمزد کارکنان و حقوق شخصی خود شما خواهد بود. البته به جز چند ماه ابتدایی، باید عددی را نیز به عنوان سود و رشد سرمایه شرکت، در نظر بگیرید.

برای شروع موفق استارتاپ چه اندازه سرمایه گذاری نیاز دارید؟

با توجه به موارد فوق، به چه میزان سرمایه گذاری نیاز دارید؟ این سرمایه از چه محلی تامین خواهد شد و چطور می‌توانید برای جذب سرمایه گذار جدید، اقدام کنید؟

به یاد داشته باشید که زمان در حال گذر است و وقت چندانی برای تلف کردن در اختیار ندارید. روزها در پی هم پیش رفته و اگر از هر لحظه برای پیشرفت استفاده نکنید، اتفاق مثبتی در کسب و کار شما رخ نخواهد داد.

شروع موفق استارتاپ

ممکن است ایده شما برای خودتان بسیار فوق العاده به نظر برسد، اما ببینید که آیا دیگران نیز علاقه‌ای به آن نشان می‌دهند یا خیر؟ اگر هیچ کس با شنیدن طرح کسب و کار شما، به وجد نیامده و آن را مناسب ارزیابی نمی‌کند؛ پس یا باید مردم را نسبت به آن متقاعد سازید و یا لازم است که طرح کسب و کار خود را به شکلی که برای مخاطبان جذاب باشد، تغییر دهید. به خاطر بسپارید که این کسب و کار برای مخاطبان و مشتریانی از بازار هدف خود، طراحی شده و قرار نیست قاب عکس زیبایی باشد که تنها شما از آن لذت می‌برید.

قرار است در یک شرایط طولانی مدت با سرمایه اولیه پیش رفته و باید برنامه ریزی گام به گام برای تمام موقعیت‌ها داشته باشید. اغلب نتایجی که در طول پیشبرد کسب و کار خود دریافت می‌کنید، نتیجه تصمیماتی هستند که از پیش اتخاذ کرده‌اید.

سرمایه گذاران می‌خواهند رشد سرمایه خود را مشاهده کرده و آن را با چیزی قابل مقیاس، ببیند.

شروع موفق استارتاپ

سخن پایانی

نظر شما درباره شروع موفق استارتاپ چیست؟ گام‌های ابتدایی کدامند و چطور باید یک ایده کسب و کار تازه را به صورت تضمینی به سمت موفقیت سوق داد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...