۱۲ تله در شروع روز کاری

محل کار

 دقایق اولیه یک روز کاری، نقش مهمی در بهره‌وری شما در طول روز دارند. گاهی با بی‌توجهی به دقایق ابتدایی روز کاری، کل روز از دست می‌رود. به طور مثال با تاخیر سرکار حاضر شدن یا در انبوه ایمیل‌های دریافتی غرق شدن، به راحتی شما را از فضای کاری دور می‌کند و حفظ تمرکز در ادامه روز برایتان دشوار خواهد شد.

با آراد مگ همراه باشید تا شما را با ۱۲ تله‌ی متداول آشنا کنیم؛ تله‌هایی که می‌توانند در ۱۰ دقیقه ابتدایی روز، شما را به دام بیاندازند.

۱. با تاخیر سرکار حاضر شدن

شما می‌توانید روز کاری خود را حتی پیش از آغاز شدنش نابود کنید! پژوهشی که در نشریۀ «Huffington Post» منتشر شده است نشان می‌دهد: رؤسا تصور می‌کنند کارمندانی که با تأخیر سر کار حاضر می‌شوند، وجدان کاری کمتری نسبت به کارمندانی که سر وقت در محل کار حاضرند، دارند. این کارمندان حتی اگر دیر‌تر از محل کار خارج شوند، در رده‌بندیِ بهره‌وریِ پایین‌تری قرار می‌گیرند. این رویکرد شاید عادلانه به نظر نرسد  اما واقعیت دارد. بنابراین سعی کنید سر وقت به محل کار برسید.

۲. احوالپرسی نکردن با همکاران

شما می‌توانید با چند دقیقه احوالپرسی با همکاران‌، فضای صمیمی و بانشاطی را برای خود و اطرافیان‌تان فراهم کنید. اگر شما رهبر یک گروه باشید و به اعضای آن گروه سلام نکنید، مهارت اجتماعی ضعیف‌تان،‌ شایستگی فنی شما را تباه خواهد کرد.حتی اگر مدیر هم نباشید، این یک مهارت اجتماعی است و اهمیت بالایی دارند. اگر در ابتدای روز با سکوت، پشت میز خود بخزید، نزدیک شدن به شما برای همکاران‌تان سخت خواهد بود.

احوالپرسی در شروع روز کاری

۳. صبح خیلی طود چای ننوشید

بسیاری از مردم صبح‌ها، بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از رفتن به سرکار یا به محض رسیدن به محل کار خود چای می‌نوشند.  پژوهش‌ها حاکی از آن است که بهترین ساعت برای نوشیدن چای، ۱۰ صبح است، چون ترشح هورمون استرس (کورتیزول)  معمولا حوالی ۸ تا ۹ صبح به اوج می‌رسد. این هورمون انرژی بدن را تنظیم می‌کند. اگر در این ساعات چای بنوشید، بدن‌تان کورتیزول کمتری ترشح می‌کند و به کافئین وابسته می‌شود. سطح این هورمون  بعد از ساعت ۹:۳۰ صبح رو به افول می‌رود و انرژی شما کاهش می‌یابد. بنابراین برای افزایش انرژی ممکن است واقعا به نوشیدن چای و تقویت کافئین در بدن نیاز داشته باشید.

نوشیدن چای

۴. آغاز کردن روز کاری با پاسخ دادن به همه ایمیل‌ها و پیام‌ها

وقتی پشت میز می‌نشینید، وسوسه می‌شوید در باتلاق پیام‌های دریافتی در طول شب شیرجه بزنید. ۱۰ دقیقهٔ ابتدایی روز را باید برای بررسی و الویت‌بندی سریع ایمیل‌ها صرف کنید. به این ترتیب، می‌توانید ابتدا به بررسی و پاسخ دادن به ایمیل‌های ضروری بپردازید و برای پاسخ دادن به بقیهٔ پیام‌ها برنامه‌ریزی کنید. چک کردن ایمیل‌ها ممکن است در راستای انجام وظایف‌تان باشد، اما خطر اینجاست که شما اولویت کار‌ها را درنظر نمی‌گیرید. در حقیقت، به دیگران اجازه می‌دهید آنها برنامه کاری‌تان را تنظیم کنند.

۵. پرداختن به ساده‌ترین کارها در ابتدای روز کاری

پژوهش‌ها نشان می‌دهد انرژی و قدرت ارادهٔ شما با گذر زمان در روز تحلیل می‌رود. به همین دلیل، بسیار ضروری است که کار‌های مهم را هرچه‌سریع‌تر در ابتدای روز که انرژی بالاتری دارید انجام دهید. برخی، بنابر نقل‌قول مشهوری از مارک تواین، این راهبرد را «قرباغه‌ات را قورت بده» نامیده‌اند. به گفتۀ او: اول صبح یک قورباغه زنده قورت بده، محال است در ادامه روز اتفاق بدتری پیش بیاید.

۶. تخمین نزدن برنامه کاری، پیش از شروع روز کاری

 پیش از شروع و تمرکز بر کار، باید بدانید چه روزی در پیش خواهید داشت؛ این یعنی اولویت‌های روز و فعالیت‌های کلیدی را یادداشت و تقویم کاری خود را مرور کنید.

شما باید رویداد‌های برنامه‌ریزی‌شدهٔ خود را بررسی کنید و برای هرگونه تماس تلفنی یا جلسه‌ای آماده باشید. در غیر این صورت، وقتی ۱۰ دقیقه پیش از شروع جلسه‌ای آن را به شما یادآوری می‌کنند، غافل‌گیر خواهید شد؛ درست وقتی که در حال نوشتن طرح یک پروژه هستید!

۷. انجام دادن چندین کار به صورت هم‌زمان

کارهای همزمان

 صبح‌ها انرژی بالایی دارید؛ آن‌قدر که حس می‌کنید یک میلیون کار مختلف را هم‌زمان می‌توانید انجام دهید! باوجود این، تحقیقات نشان می‌دهد انجام هم‌زمانِ چند کار، به عملکرد شما در انجام کارهای مهم‌تر صدمه می‌زند. بهتر است در یک زمان، روی یک کار تمرکز کنید.

اگر روز کاریِ خود را با انجام انبوه کار‌ها شروع کنید، در ادامهٔ روز از انجام کار‌های مهم عقب می‌افتید. به‌جای این کار، در ابتدای روز فقط بر یک کار متمرکز شوید تا فضای مساعدی برای ادامۀ روز فراهم کنید.

۸. دست و پنجه نرم کردن با افکار منفی

افکار منفی در شروع روز کاری

شاید اتفاقی در مسیر رفتن به محل کار، عصبی‌تان کرده باشد؛ شاید هم شبِ قبل با یکی از دوستان خود دعوا کرده باشید. هر اتفاق ناخوشایندی که قبل از شروع یک روز کاری پیش آمده باشد، نباید اجازه دهید  در انجام وظایف روزانه‌تان خللی ایجاد کند. در این وضعیت، پیشنهاد این است که افکار‌تان را تقسیم‌بندی کنید. در آغاز روز، تمامی افکار منفی را در جعبه‌ای جداگانه قرار دهید. هر زمان لازم شد می‌توانید این افکار را از جعبه درآورید.

۹. برگزاری جلسات کاری، صبح زود

جلسات صبح می‌تواند توانایی ذهنیِ شما را هدر دهد. لارا وندرکام، نویسندهٔ کتاب «موفق‌ترین افراد قبل از صبحانه چکار می‌کنند»، توصیهٔ خوبی دارد. او می‌گوید: «صبح‌ زود را باید به کار‌هایی اختصاص دهید که به توجه و تمرکز قابل ‌توجهی نیاز دارند؛ مانند نوشتن»

اگر مُجازید که دربارۀ زمان برگزاری جلسات با رؤسا و همکاران نظر دهید، حتما زمان‌های کم‌انرژی بودن مانند بعدازظهر را پیشنهاد دهید؛ مگر اینکه حضور در جلسه به انرژیِ ذهنی بسیاری نیاز داشته باشد.

۱۰. اهداف بلند پروازانه برای کارهایی که قصد انجامشان را دارید.

شاید فکر کنید شروع کار با اهداف بزرگ به شما انگیزه می‌دهد. باوجود این، یافته‌های علمی نشان می‌دهد شما با این نگاه احتمالا کار‌ها را به تعویق خواهید انداخت. به عقیدۀ سحر یوسف، عصب‌شناسِ شناختی، ریشهٔ به تعویق انداختن کارها ترس است. هنگامی که با کار بزرگی رو‌به‌رو می‌شوید، می‌ترسید و به توانایی خود برای انجام آن شک می‌کنید. برای اینکه کار‌های امروز را به فردا موکول نکنید، هر کار را به اجزای کوچک‌تری تقسیم کنید. همیشه بر کاری تمرکز کنید که می‌توانید در بازهٔ زمانیِ تعیین‌شده انجامش دهید.

۱۱. در نظر نگرفتن زمانی برای ریلکس کردن و مدیتیشن

مدیتیشن در شروع روز کاری

مارک مک‌لاگلین، جراح مغزواعصاب، در نشریۀ «Business Insider» می‌نویسد: «مدیتیشن، بهترین راه جلوگیری از افسردگی شغلی ، افزایش سلامت روان، افزایش خلاقیت و بهبود خواب است.» به همین دلیل، او مدیتیشن‌های آگاهانه را در برنامهٔ کاریِ صبح خود به همگان توصیه می‌کند. مک‌لاگلین نیز معتقد است رمز موفقیتش همین است .پیشنهاد او این است که در آغاز روز حداقل ۱۰ دقیقه مدیتیشن کنید؛ خواهید دید چقدر کیفیت زندگی شما بهتر می‌شود.

۱۲. عدم دریافت نور کافی در شروع روز کاری

اتاق کار نورگیر

پژوهشی که نشریهٔ «Clinical Sleep Medicine» در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد، نشان می‌دهد: آفتاب گرفتن در آغاز روز کاری، می تواند سلامت و حال ‌و‌هوای کارمندان را بهبود بخشد. قرار گرفتن در معرض نور ملایمِ طبیعی و مصنوعی در صبح، افسردگی، آشفتگی و اختلالات خواب را بهبود می‌دهد.

با کنار زدن پرده‌ها در صبح می‌توانید در کل روز سرحال بمانید. اگر میزتان نزدیک پنجره نیست، لامپ ضد افسردگی تهیه کنید.