کشف معنی لوگو | پیام‌های نهفته در لوگوی شرکت‌ها و معانی آن‌ها

کشف معنی لوگو

شما ممکن است بارها و بارها به لوگوی شرکت‌ها نگاه انداخته و هیچ معنی یا نشانه خاصی از آن‌ها دریافت نکنید. همان طور که واضح است و انتظار داریم؛ کشف معنی لوگو می‌تواند بسیار گسترده باشد و آرم‌های تجاری را باید دارای معانی دوگانه‌ای بدانیم که اغلب مواقع در نگاه اول، قابل تشخیص نیستند. به واقع طراحی لوگو، به اندازه نامگذاری برند اهمیت دارد و نقش تعیین کننده‌ای در موفقیت کسب و کار و به شهرت رسیدن آن، ایفا خواهد کرد.

اما Business Insider کار جالبی انجام داده و از یک طراح معروف به نام Debbie Millman خواسته تا برداشت خود از ۲۰ برند مشهور جهانی را در چند سطر عنوان کند. در زیر برداشت‌های Millman از آرم‌های تجاری و کشف معنی لوگوها را دنبال می‌کنیم. در این تعاریف، به مواردی جالب برخورد خواهیم کرد. ما نیز بارها و بارها این لوگوها را در مکان‌های مختلف دیده و به سادگی از کنار آن‌ها گذشته‌ایم؛ اما عجیب است که تا این اندازه می‌توانستند معناگرا باشند!

کشف معنی لوگو

۱. لوگو برند FedEx

امتیاز Millman: معادل ۱۰ از ۱۰ امتیاز
کمی دقت کرده و علامت فلش بین دو حرف E و X را مشاهده کنید. این وجود علامت مخفی، استانداردی در طراحی لوگو است که در بسیاری از نشان‌های تجاری مطرح، دیده می‌شود و طراحان لوگو به خوبی می‌دانند که چطور از آن استفاده کنند.

لوگو برند FedEx

۲. لوگو برند Amazon

امتیاز Millman: معادل ۸ از ۱۰ امتیاز
فلش نارنجی رنگ نشان می‌دهد که آمازون چطور به شما کمک می‌کند تا هر آن چه می‌خواهید؛ از a تا z را در این وب سایت فروشگاهی، بیابید. این یک نمونه عالی، سرگرم کننده، محکم و تا حدودی عجیب و غریب است.

Amazon

۳. معنی لوگو برند Gillette

امتیاز Millman: معادل ۷.۵ از ۱۰
اگر به دو حرف G و i در ابتدای کلمه نگاه کنید، شکل تیزی و برندگی را متوجه خواهید شد که به نوعی یادآور تیغ و برش است.

Gillette

۴. لوگو برند Hershey’s Kisses

امتیاز Millman: معادل ۵ از ۱۰ امتیاز
مساله آزاردهنده در خصوص این لوگو به سایز و شکل حروف مربوط می‌شود. در صورتی که طراحی از شکل قرارگیری دو حرف K و i، قصد تداعی شکل بوسه زدن را داشته است؛ این کار را با زمختی همراه ساخته و چندان جذاب به نظر نمی‌رسد.

Hershey's Kisses

۵. لوگو برند Tablerone

امتیاز Millman: معادل ۷ از ۱۰ امتیاز
در بخش چپ این لوگو، تصویر چیزی شبیه به انسان یا حیوان را می‌بینیم که به خوبی قابل تشخیص نیست. اما به هر صورت الگوی جالب و پررمز و رازی به نظر می‌رسد.

Tablerone

۶. معنی لوگو برند Sony VAIO

امتیاز Millman: معادل ۸ از ۱۰ امتیاز
این لوگو عالی به نظر می‌رسد. تنها نقدی که می‌توان بر آن روا داشت، به حرف “I” باز می‌گردد که تابی بی معنا در بخش بالایی به خود گرفته است.

Sony VAIO

 

۷. لوگو برند Le Tour de France

امتیاز Millman: معادل ۵ از ۱۰ امتیاز
لوگوی این برند ضعیف به نظر می‌رسد و همه چیز در آن بهم ریخته است. حرف R پایانی کلمه Tour به شکل یک دوچرخه سوار، اشاره دارد؛ اما بقیه قسمت‌های لوگو بیش از اندازه ساده و بدون مفهوم هستند.

Le Tour de France

۸. لوگو برند Kolner Zoo

امتیاز Millman: معادل ۴ از ۱۰ امتیاز
این فیل شبیه به یک مدل تئاتری به چشم می‌آید. به راستی ضعیف طراحی شده و بدون جلوه و کسالت‌آور دیده می‌شود.

Kolner Zoo

۹. معنی لوگو برند Northwest Airlines

امتیاز Millman: معادل ۲ از ۱۰ امتیاز
جالب است بدانید که این عمر این برند به پایان رسیده است؛ اما همچنان شکل لوگوی آن را به خاطر می‌آوریم. این لوگو به شدت شبیه به لوگوی باند NWA است. می‌توان پیش بینی کرد که اگر این سرویس هوایی همچنان مشغول به کار بود، حتما برای طراحی مجدد لوگوی خود، تصمیم جدی اتخاذ می‌کرد.

Northwest Airlines

۱۰. لوگو برند Goodwill

امتیاز Millman: معادل ۸ از ۱۰ امتیاز
این یک لوگو شاد و خوب به نظر می‌رسد و حرف g ابتدایی نیز چهره‌ای شاد و سرزنده را تداعی می‌کند.

Goodwill

۱۱. لوگو برند The Sun Microsystems

امتیاز Millman: معادل ۲ از ۱۰ امتیاز
به راستی چند بار نیاز به تکرار کلمه Sun بوده است؟ طراحی خود عبارت Sun Microsystems نیز به هیچ رو جالب به نظر نمی‌رسد.

کشف معنی لوگو

۱۲. معنی لوگو برند Beskin-Robbins

امتیاز Millman: معادل ۰ از ۱۰ امتیاز
در ترکیب دو حرف B و R، عدد ۳۱ را می‌بینیم که نمودار ۳۱ طعم بستنی مختلف در این برند است، اما همان طور که مشاهده می‌کنید Millman امتیاز صفر را به این طراحی لوگو داده است. هیچ چیز هیجان انگیز و گیرایی در آن به چشم نمی‌آید، این طور نیست؟

کشف معنی لوگو

۱۳. لوگو برند The Guild of Food Writers

امتیاز Millman: معادل ۹ از ۱۰ امتیاز
در بخش پایینی لوگو، طرح یک قاشق را می‌یابیم. این لوگو عالی به نظر می‌رسد و یک نمونه کامل از طراحی خلاقانه را به نمایش گذاشته است.

کشف معنی لوگو

۱۴. معن یلوگو برند The Bronx Zoo

امتیاز Millman: معادل ۶ از ۱۰ امتیاز
وجود پرنده‌ها در این لوگو، آزاردهنده به نظر می‌رسد. آن‌ها هیچ معنای خاصی نداشته و بی‌جهت در طرح، سرگردان هستند. البته در بین پای زرافه‌ها، برج‌ها و آسمان خراش‌ها را می‌توان مشاهده کرد.

کشف معنی لوگو

۱۵. لوگو برند Pinterest

امتیاز Millman: معادل ۳ از ۱۰ امتیاز
این لوگو هم بسیار ساده و مستقیم به نظر می‌رسد و هم این که به اندازه کافی گویا و واضح نیست.

Pinterest

۱۶. معنی لوگو برند Codefish

امتیاز Millman: معادل ۳ از ۱۰ امتیاز
این لوگو نیز خشن و بدون الهام کافی می‌نماید. البته طراح سعی داشته تا با ترکیب دو حرف C و F، شکل یک ماهی را به وجود بیاورد و در این کار نیز موفق بوده است.

Codefish

۱۷. لوگو برند Cisco

امتیاز Millman: معادل ۸.۵ از ۱۰ امتیاز
این برند در عین سادگی، بسیار تیزهوشانه به چشم می‌آید. طراحی آن به شکلی است که به بیننده یادآوری می‌کند که نام برند Cisco از San Francisco برداشت شده است.

Cisco

۱۸. معنی لوگو برند Tostitos

امتیاز Millman: معادل ۱ از ۱۰ امتیاز
این لوگو از نظر Millman به عنوان بدترین لوگوی تاریخ، شناخته شده است. همه چیز درباره این لوگو بدون خلاقیت و از ناچاری شکل گرفته است.

Tostitos

۱۹. لوگو برند The Pittsburgh Zoo

امتیاز Millman: معادل ۳ از ۱۰ امتیاز
به دو سوی درخت نگاه کنید، سر یک شیر و یک گوریل را خواهید دید. اما Millman متعجب است که چرا تمام باغ وحش‌ها چنین طرح دوگانه‌ای را دنبال می‌کنند! همین طور شکل قرارگیری نام باغ وحش زیر تصویر، اصلا خوشایند نیست و به طرز نازیبایی درشت و بیرون زده می‌نماید.

The Pittsburgh Zoo

۲۰. معنی لوگو برند The London Symphony Orchestra

امتیاز Millman: معادل ۱۰ از ۱۰ امتیاز
این یکی از زیباترین و هوشمندانه‌ترین لوگوهایی است که تا به حال طراحی شده و همیشه در خاطر خواهد ماند. هوش هنری و ظریف بینی به وضوح در این لوگو موج می‌زند.

کشف معنی لوگو

خط پایان

تا به حال کدام لوگوها را بیشتر پسندیده و با ماندگاری بیشتری در ذهنتان مانده‌اند؟ بدیع‌ترین و جالب‌ترین طراحی لوگوهایی که تا به حال دیده‌اید، را در بخش نظریات با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...