حیوانات خانگی می‌توانند از اضطراب رنج ببرند

آیا حیوانات خانگی می‌توانند از اضطراب رنج بکشند؟ سگ‌ها و گربه‌ها دچار اضطراب می‌شوند؟ آن‌ها نگرانی و استرس خود را به چه شکلی بیان می‌کنند؟ استرس سگ‌ها و گربه‌ها ناشی از چه عواملی است؟ وظیفه صاحبان این حیوانات در روند تشخیص و درمان و برخورد با این اضطراب چیست؟ در نوشتاری که از سوی سایت ASPCA (انجمن آمریکایی جلوگیری از خشونت علیه حیوانات و سازمانی غیرانتقاعی) منتشر شده است، تلاش کرده است تا به همه این سوالات به زبانی ساده و به طور کامل پاسخ دهد. در ادامه با آراد مگ همراه باشید.

از بین بردن اضطراب در حیوانات خانگی

بسیاری از مردم در مرحله‌ای از زندگی خود از اضطراب رنج می‌برند. خوشبختانه برای انسان‌ها، منابع و ابزارهایی وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند تا به کمک آن‌ها بتوانند اضطراب خود را کاهش دهند. اما در مورد دوستان چهار پا و پشمالوی ما شرایط چطور است؟ آیا آن‌ها هم احساس اضطراب می‌کنند؟ و اگر اینطور است، ما چطور می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم وقتی قادر نیستند چیزی را که موجب ناراحتی و رنج آن‌ها می‌شود را بیان کنند؟

مثل ما، حیوانات می‌توانند اضطراب را در خود افزایش دهند. به ویژه قربانیان خشونت، آزار و اذیت و بی‌توجهی و ممکن است مستعد اضطراب باشند. اما اضطراب می‌تواند در حیوانات به هر دلیلی رخ دهد.

اضطراب ناشی از جدایی عمدتا در حیوانات خانگی دیده می‌شود. اضطراب جدایی زمانی ایجاد می‌شود که سگ‌ها یا گربه‌ها به خاطر جدایی از صاحبان یا افرادی که به آن‌ها وابسته هستند، احساس ناراحتی کنند. تلاش برای فرار از سوی سگ‌هایی که دچار اضطراب جدایی هستند اغلب شدید بوده و می‌تواند منجر به صدمات شخصی و تخریب خانگی به ویژه در اطراف نقاط خروجی مانند پنجره‌ها و درها شود.

هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که نشان دهد چرا حیوانات خانگی دچار اضطراب می‌شوند. با این حال، از آنجایی که بیشتر حیوانات خانگی که از پناهگاه‌ها گرفته می‌شوند دارای مشکلات رفتاری هستند نسبت به خانواده‌هایی که توله‌ها را از دوران کودکی بزرگ می‌کنند، این باور وجود دارد که از دست دادن فردی مهم یا گروهی از افراد در زندگی یک سگ می‌تواند منجر به اضطراب جدایی در او شود. تغییرات قابل‌ توجه دیگری نیز می‌تواند باعث ایجاد اختلال شود نظیر تغییر در برنامه، محل اقامت و یا عضویت در خانواده‌ای جدید.

حیوانات - حیوانات خانگی - اضطراب

تشخیص نشانه‌ها

یکی از رایج‌ترین شکایات خانواده‌هایی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند این است که وقتی تنها گذاشته می‌شوند یا زمانی که تلاش می‌کنند حیوانات خانگی خود را ترک کنند، سگ‌های آن‌ها پرخاشگر یا مضطرب می‌شوند. سگ‌ها ممکن بود:

  • ادرار یا مدفوع کنند
  • پارس کنند و یا زوزه بکشند
  • چیزی را بجوند و یا نابود کنند
  • زمین را بکنند
  • سعی کنند فرار کنند
  • تند تند حرکت کنند
  • تلاش کنند تا جلوی رفتن شما را بگیرند

اگر چه این مشکلات اغلب نشان می‌دهند که سگ باید رفتار مودبانه‌ای داشته باشد، اما می‌تواند علائم اضطراب نیز باشد. هنگامی که مشکلات رفتاری سگ با دیگر رفتارهای اضطرابی مانند غرغر کردن، نشان دادن اضطراب یا استرس ناشی از ترک خانه از سوی پدر و مادرشان همراه می‌شود، این احتمال وجود دارد که این سگ اضطراب جدایی داشته باشد.

در گربه‌ها، نشانه‌هایی مثل پنهان شدن، نخوردن غذا، ترک خانه، نفس نفس زدن، گوش به زنگ بودن، گشاد شدن مردمک چشم، پرخاشگری و جمع کردن دم و یا کشیدن گوش‌ها می‌تواند نشان‌ دهنده استرس و اضطراب باشد.

حیوانات - حیوانات خانگی - اضطراب

چگونه به اضطراب حیوانات خانگی خود کمک کنیم؟

از آنجا که حیوان خانگی هنگامی که نیاز به مراقبت و کمک دارد، نمی‌تواند خود به دامپزشک زنگ بزند، در نتیجه برطرف کردن این نیاز بر عهده صاحبان حیوان خانگی است تا به دوستان پشمالوی خود هنگام برخورد با اضطراب کمک کنند.

اول از همه، شاید بخواهید هر گونه مراقبت و مشاوره پزشکی را کنار بگذارید. بستر برخی از سگ‌ها به دلیل بی‌اختیاری کثیف می‌شود و تعدادی از داروهای پزشکی می‌تواند از بی‌اختیاری ادرار در سگ‌ها جلوگیری کند. قبل از تلاش برای اصلاح رفتار ناشی از اضطراب جدایی، بهتر است با دامپزشک حیوان خانگی خود در رابطه با مشکلات رفتاری‌اش صحبت کنید.

همچنین، مراقب هر نوع دارویی که حیوان خانگی تان ممکن است در معرض آن قرار گیرد، باشید. داروهایی وجود دارند که می‌توانند سبب تکرر ادرار و نشانه گذاری در خانه شوند. اگر حیوان خانگی شما به هر دلیلی هر نوع دارویی را مصرف کرده باشد و یا مصرف می‌کند، لطفا با دامپزشک تماس بگیرید تا تشخیص دهد که آیا داروهای آن‌ها ممکن است به کثیفی بستر و یا مشکلات دیگر کمک کند یا نه.

شما همچنین می‌خواهید از هر گونه مشکلات رفتاری مانند هیجان زیاد، ادرار هیجانی، علامت‌گذاری با ادرار، خرابی‌های دوران بچگی، کسالت و عوعو کردن بیش از حد، زوزه کشیدن یا دیگر اصوات ناشی از عوامل محیطی جلوگیری کنید.

سگ یا گربه خود را سرزنش نکنید. رفتارهای نگران کننده ناشی از نافرمانی و یا لج کردن آن‌ها نیستند. آن‌ها پاسخ‌های ناشی از اضطراب هستند. اگر آن‌ها را تنبیه کنید، ممکن است بیشتر ناراحت شوند و مشکل می‌تواند بسیار بدتر از اینی که هست شود.

حیوانات - حیوانات خانگی - اضطراب

گزینه‌های درمانی:

زمانی که تشخیص دادید حیوان خانگی شما اضطراب را تجربه کرده است، روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تسکین حال سگتان استفاده کنید و زمانی که آن‌ها را تنها می‌گذارید احساس راحتی بیشتری کنند:

حساسیت زدایی و شرطی سازی تقابلی روش‌های رایج اما پیچیده هستند و می‌توانند کمی برای انجام سخت باشند و باید تا حدی مهارت داشته باشید. برای کمک به طراحی و اجرای برنامه حساسیت زدایی و شرطی سازی تقابلی برای حیوانات خانگی تان، توصیه می‌کنیم که با متخصص رفتارگرای حیوان یا رفتارگرایی که از سوی دامپزشکی تایید شده باشد مشورت کنید. اگر نمی‌توانید متخصصی را در زمینه رفتارشناسی حیوانات پیدا کنید، می‌توانید به دنبال کمک از یک مربی حرفه‌ای و متخصص در زمینه تربیت سگ باشید اما مطمئن شوید که مربی صلاحیت این را دارد که به شما کمک کند. سعی کنید متوجه شوید که آیا مربی تحصیلات و تجربه درمان ترس با حساسیت زدایی و شرطی سازی تقابلی را دارد یا نه.

تمرین جعبه نیز می‌تواند برای برخی از سگ‌ها مفید باشد اگر آن‌ها بدانند که جعبه یا هر محفظه مناسب جای امنی برای آن‌ها است تا در زمان تنهایی به داخل آن بروند، برای کاهش اضطراب بسیار مفید خواهد بود . اما برای برخی سگ‌ها، جعبه می‌تواند استرس و اضطراب اضافه به همراه داشته باشد. برای اینکه مشخص شود آیا شما باید از یک جعبه استفاده کنید یا نه، رفتار سگ تان را در حین آموزش جعبه کنترل کنید، همچنین زمانی که شما هنوز در خانه هستید و او در جعبه است. اگر علائم پریشانی را نشان دهد، ماندن و آموزش قرار گرفتن در جعبه بهترین گزینه برای او نیست. به جای استفاده از یک جعبه، می‌توانید سگ خود را در اتاقی نگه دارید و آموزش را با ماندن در اتاق شروع کند.

انجام کارهای زیاد می‌تواند برای سگ تان بسیار مفید باشد. ارائه تحریک فیزیکی و ذهنی می‌تواند بخش مهمی از درمان اضطراب و ورزش کردن ذهن و بدن سگ تان باشد، شما با این کار، استرس سگ را کاهش داده و خروجی‌های مناسب برای رفتارهای طبیعی سگ‌ها را فراهم می‌کنید. سگ تان را سرگرم و خوشحال نگه دارید: با اضافه کردن فعالیت‌های هوازی اضافی به روتین سگ خود، بازی کردن بازی‌های تعاملی، راه رفتن در مسیرهای جدید و دنباله دار، ارائه اسباب ‌بازی پازلی – غذایی و یا ثبت‌نام در کلاس‌های آموزشی مبتنی بر پاداش.

دارو یا مکمل‌ها ممکن است گزینه مناسبی برای حیوانات خانگی تان باشد چون استفاده از داروها می‌تواند در کنترل اضطراب بسیار مفید باشند، به خصوص برای موارد اضطراب بسیار شدید بسیار مفید هستند. در موارد نادری، سگ با اضطراب جدایی خفیف ممکن است تنها با استفاده از دارو روند درمان را طی کند و دیگر نیازی به اصلاح رفتار و شرکت در کلاس‌های تربیتی نداشته باشد. گاهی اوقات برای گربه‌ها، دامپزشکان توصیه می‌کنند تا قبل از تجویز دارو از فرومون‌ها یا درمان‌های آرام‌ بخش استفاده کنند. پیش از اینکه به سگ یا گربه خود هر نوع دارو یا مکملی را برای مشکلی رفتاری بدهید، همیشه به یاد داشته باشید که با متخصص رفتارگرای حیوانات و یا دامپزشک خود مشورت کنید.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.