سیندرلا از افسانه تا یک اختلال روانی!درباره ی سندروم سیندرلا

همه ماداستان افسانه ای سیندرلا را خواندیم و یا کارتون و فیلم آن را دیده ایم و همه هم در کودکی خود حداقل یکبار آرزو داشتیم که کاش جای سندرلا بئدیم و یک شاهزاده با اسب سفید می آمد و برای همیشه خوشبخت می شدیم.اما در واقعیت چقدر احتمال دارد که شاهزاده با اسب سفید ما از راه برسد؟با ما همراه باشید تا با درباره ی سندروم سیندرلا آشنا شویم.

شاید شما هم فکر کرده باشید چرا سیندرلا خانواده ی نامادری اش را به سادگی ترک نکرد؟ اگر او می توانست از خود و سه نفر دیگر (نامادری و دو ناخواهری خود) مراقبت کند ، مطمئناً می توانست به تنهایی زندگی کند و فقط از خودش مراقبت کند. همچنین ، اگر او به اندازه کافی بزرگ شده بود  تا با یک شاهزاده ازدواج کند ، پس انقدر بزرگ نشده بود تا از ظلم و ستم های نامادری و خواهر های خود فرار کند و خانه پدری اش را ترک کند؟درواقع داستان سیندرلا از افسانه تا واقعیت بسار متفاوت است!

داستان افسانه ای سیندرلا و رویای آمدن پرنس با اسب سفید

داستان افسانه ای سیندرلا

روزی روزگاری دختری زیبا،تنها و بیچاره به نام سیندرلا وجود داشت ، که منتظر بود تا شاهزاده اش بیاید و او از شز ظلم نامداری اش را نجات دهد. آیا این یک شروع درخشان برای یک داستان نیست؟ ما بدون هیچ آگاهی از دنیای واقعی از سن کودکی برنامه ریزی شده ایم تا باور کنیم همه چیز درست خواهد بود ، که سرانجام با رسیدن یک شریک کامل ، جایگاه خود را در جهان پیدا خواهیم کرد. اما متأسفانه بر خلاف فیلم ، زندگی با سندرم سیندرلا به شاهزاده ای نخواهد رسید که شما بیاید و شما را به قلعه ای در ابرها منتقل کند. بنابراین سندرم سیندرلا را رها کنید. در عوض با آرامش ، شادی و خوشبختی بیشتری زندگی بهتری را برای خود ایجاد کنید.

البته ، هیچ مشکلی در جستجوی عشق و یا مایل به ملاقات با همسرتان نیست. مشکل وقتی پیش می آید که شما باور داشته باشید که این نتیجه نهایی است و بدون آن ، زندگی کامل نیست. هنگامی که یک مرد قبر مقدس شما می شود ، و احساس می کنید چیزی بدون او وجود ندارد ، بنابراین خود را برای ناامیدی و قدرت شخصی خود را در همان زمان از دست می دهید.

درباره ی سندروم سیندرلا

آیا یافتن شاهزاده ای جذاب و سوار بر اسب سفید مهمترین اولویت شماست؟ پس زمان آن رسیده است که فکر خود را تغییر دهید و شاهزاده خانم درونی قدرتمند خودتان را کشف کنید ، زیرا او کسی است که بعد از این به خوشحال شدن شمامنجر می شود.

در یک سطح از این سندروم ، سندرم سیندرلا اغلب به عنوان یک نگهدارنده از کودکی که در آن عاشق شما هستید به دلیل کارهایی که انجام می دهید به جای اینکه چه کسی هستید ، ادامه می دهد. در واقع ، این نوع عشق به هیچ وجه عاشق نیست زیرا به تعبیر “عشق” بی قید و شرط است ، بنابراین به آنچه انجام می دهید بستگی ندارد. انجام کارهای بیشتر باعث نمی شود دیگران شما را بیشتر دوست داشته باشند. به عنوان بزرگسالان ، باید بدانیم که عشق و ارزشگذاری ما نسبت به خودمان باید از اعماق درونی ناشی شود – نه از جانب دیگران. اگر شما به عنوان یک کودک تأیید دریافت نکرده اید (نوعی سوء استفاده عاطفی) گاهی اوقات این موضوع برای مدتی طول می کشد.

در یک سطح دیگر این سندروم ، به راحتی می توان در الگویی از عملکرد بیش از حد قرار گرفت. مادران به راحتی می توانند در این امر تسلیم شوند. به عنوان مثال ، اگر خودتان را در حال تهییه ناهار برای کودکانی که بیش از حد توانایی تهیه ناهارهای خود را دارند ، یا انجام تمام خریدهای مواد غذایی ، لباس های شسته شده ، مراقبت از مراقبت ، تنظیم اجتماعی ، هدیه دادن و تهیه غذای خود پیدا کنید ، ممکن است از  سندروم سیندرلا رنج ببرید.

سندروم سیندرلا در بین کارمندان!

فرهنگ “من مشغول هستم” همچنین سندرم سیندرلا را ترویج می کند. کارکنان می توانند از این سندرم رنج ببرند ، همانطور که فرزندان بالغ والدین نیز در سن بالاتری قرار دارند. اگر به طور مزمن احساس کم ارزش بودن (خدمتکار خود را که در سیندرها زندگی می کند) داشته باشید ، قطعاً دچار سندرم سیندرلا می شوید.

اگر شما سندرم سیندرلا را در یک رابطه در محل کار یا جای دیگر زندگی خود تجربه می کنید ، همین روند باید اتفاق بیفتد. آنچه را برای شما راحت است ارزیابی کنید. سپس با ارتباط مستقیم و مذاکره از جمله یک بازه زمانی برای تغییر شروع کنید.

چرا سندروم سیندرلا جنبه منفی ای دارد؟

برای نوجوانان ، این طرز فکر سیندرلایی که زن را از رشد توانایی های خود فراتر از مراقبت از خانه یا بزرگ کردن فرزندان خود باز می دارد. بارها به حدی تغییر کرده است که بسیاری از خانم ها دیگر مایل به ازدواج و تشکیل خانواده نیستند ، بلکه بیشتر بر توسعه حرفه ای قوی و حرفه ای متمرکز هستند.

بعد از ازدواج ، هم زن و هم مرد حق دارند که رویاهای خود را دنبال کنند و اهداف شخصی خود را تحقق بخشند. مجتمع سندرومسیندرلا اظهار می دارد که این مورد به این دلیل نیست که زن باید در خانه بماند در حالی که همسرش توسط او محافظت می شود.همسری که بیش از حد به شوهرش وابسته باشد ، هر دو نفر را خفه می کند. این مجموعه “دامنه در پریشانی” است که می تواند به طور جدی بر یک ازدواج تأثیر بگذارد. زندگی متاهل یک افسانه نیست. اگر یک زن از خود مطمئن نیست و تصمیمات خود را نمی گیرد ، همه چیز در هم می افتد و برای هر دو نفر از هم پاشیده می شود.

درباره ی سندروم سیندرلا

همه ما به محبت و  محافظت نیاز داریم و  این محبت در بعضی از نقاط زندگی  باعث نجات ما می شود. با این حال ، این نمی تواند یک قاعده باشد ، بلکه استثناء است. در آغوش گرفتن که ما را از یک روز بد نجات می دهد بی نقص است ، همانطور که یک کلمه محبت آمیز در یک وضعیت بد نیز می تواند بهبود یابد.سرانجام ، سندروم سیندرلا جنبه منفی دارد زیرا به زنان اجازه نمی دهد به اهداف شخصی خود برسند. این زنان پیچیده این زنان را تبدیل به افراد درمانده ای می کند که نیاز به نجات مداوم دارند.

بنابراین چگونه می توانید با سندرم سیندرلا مبارزه کرده و قدرت خود را پس بگیرید؟

برای شروع ، باید مشخص کنید که آیا سندروم سیندرلا واقعاً روی شما تأثیر می گذارد یا خیر. برای فهمیدن آن به این سؤالات صادقانه پاسخ دهید:

 1.  آیا همیشه در مورد آینده آرزو می کنید؟
 2.  آیا می گویید ، وقتی من با آقای شاهزاده دیدار می کنم ، همه چیز خوب خواهد بود. من از این پس خوشحال خواهم شد؟
 3.  آیا احساس می کنید چیزی از زندگی شما گم شده است؟
 4.  آیا کار خود را به سمت اهداف یا اهداف مشخص ادامه می دهید؟
 5.  آیا فکر می کنید داشتن شریک زندگی باعث می شود احساس جذابیت و موفقیت بیشتری داشته باشید؟

اگر به دو یا بیشتر از این سؤالات پاسخ مثبت دادید ، ممکن است دچار سندرم سیندرلا باشید. اما وحشت نکنید. طبق گفته های آلیسون ، روش هایی برای تغییر داستان وجود دارد تا بتوانید از قدرت شخصیت ها بهره مند شوید.

برای درمان سندروم سیندرلا چه کارهایی می توان انجام داد؟

با برگشت به عقب و ارزیابی مجدد،اگر متاهل هستید یا با کسی زندگی می کنید دوباره همسر یا افراد اطرافتان صحبت کنیدو تعیین کنید که چگونه خانواده شما اداره می شود و کارهای و مراقبت از کودکان چگونه به اشتراک گذاشته می شود. وقت خود را در نظر بگیرید که نیازهای شما چیست و چه کارهایی را انجام می دهید. بدانید چه تغییراتی برای شما ضروری خواهد بود. دو بزرگسال سالم باید کارهای خود را به شکلی به اشتراک گذارند که برای هر دو در طول زمان متقابل و راحت باشد. حتی اگر یکی از والدین در خانه کار کند ، مراقبت از کودک و کارهای خانگی بر عهده هر دو والدین است.

اگر بعد از مدتی اوضاع تغییر نمی کند ، در نهایت باید این مسئله را در نظر بگیرید که آیا می خواهید در یک رابطه شرکت کنید که نیازهای شما مهم نیستند. ابتدا از خود محافظت کنید. مشاوره بگیرید. مهارت های مقابله را بیاموزید. روابط سالم بزرگسالان نیاز به دوجانبه دارد.

وظیفه ما در قبال خودمان این است که به گونه ای عمل کنیم که افتخار آفرین بودن ما باشد. به دنبال ایجاد روابط سالم و متقابل با همه افراد در اطراف خود باشید.زندگی بدون نگرانی در مورد بزرگسالان دیگر ، با روابط صادقانه دادن و دریافت ، در حالی که انجام کاری که موجب خوشبختی شما می شود ، راهی برای رشد صلح در قلب و شادی در زندگی شما است.

*احساس کامل بودن

نویسنده و داستان نویس حرفه ای آلیسون ال دی دیویس می گوید: “افسانه ها فوق العاده هستند و قطعاً جایگاه خود را در توسعه زبان دارند.” وی گفت: “از سن جوانی می توانیم با این قصه ها ارتباط برقرار کنیم زیرا آن ها از آکتیپ هایی استفاده می کنند که به راحتی تجسم می شوند. این مشکل وقتی بوجود می آید که شما شروع به رفتار با داستان به عنوان الگوی بقیه زندگی خود کنید. “آلیسون معتقد است که این نوع داستان ها می توانند در رشد و تکامل شخصی و به دو روش مثبت و منفی مورد استفاده قرار گیرند. وی گفت: “وقتی شخصیت اصلی با او آسان شناخته شود ، و نمادگرایی قوی باشد ، می توانیم متوجه شویم که وارد داستان می شویم و در واقع خودمان را قصه می گذاریم ، بنابراین نقشه ای را برای ما قرار می دهیم و چگونه می خواهیم زندگی ما به هم بخورد. بیرون. “او سیندرلا را به عنوان نمونه اصلی این امر ذکر می کند. وی گفت: “سیندرلا باید توسط شاهزاده نجات یابد تا شاهزاده خانم زیبا شود. این یک سابقه را ایجاد می کند ، و پیام اصلی این است که وقتی با مرد رویاهای خود دیدار می کنید ، همه چیز درست خواهد شد. “

سو ترایب، شفا دهنده و مربی زندگی معتقد است که “سندرم سیندرلا” راهی برای اجتناب از مسئولیت برای اینجا و اکنون است. “ما می گوییم ،” اگر من شریک زندگی کامل خود را داشتم ، خوشحال می شوم ، و چون ندارم ، به همین دلیل بدبختم “. غالباً این یک روش ناخودآگاه برای یافتن شخصی است که ترس از تنها بودن یا مستقل بودن ما را از بین خواهد برد ، اما با کمال تعجب احتمال بیشتری دارد که این موارد را به خود جلب کند. »او معتقد است که به درک ریشه این سندرم کمک می کند تا بتواند غلبه بر آن. “این مثل این است که یک گچ چسبناک را روی یک زخم شکاف قرار دهید. آن را برای مدتی نگه می دارد ، اما به تدریج ما نیاز به پلاستیک های بیشتری داریم تا بتوانیم آن را جمع کنیم تا یک روز به بخیه نیاز داشته باشد. “

*توانمند سازی و تصویر سازی کنید

در مورد یک افسانه که با آن مشخص می شوید فکر کنید. به عنوان مثال ، اگر سیندرلا باشد ، تصور کنید که شما در سینما در حال تماشای آن روی صفحه هستید. خود را به عنوان شخصیت اصلی ببینید؛ وقتی به نقطه بحران رسیدید ، قاب را فریز کنید و فیلم را مکث کنید. این یک نکته در داستان است که در آن نیاز به یک وضوح تصویر ، چیزی اتفاق افتاده است ، به نوعی معضل برای شخصیت اصلی است و بقیه ماجرا مربوط به چگونگی حل این مشکل است. از این نقطه داستان می تواند به هر جایی برود. به جای بازی کردن بقیه فیلم از آنجا که می دانید داستان به پایان می رسد ، می خواهید به پایان دیگری برسید.

در مورد سیندرلا ، اگر او هرگز شاهزاده را ملاقات نکرد ، چه اتفاقی می افتد؟ او چگونه می تواند مسئله خواهران زشت را برطرف کند و از وضعیت او بالاتر رود؟ خود را به عنوان سیلر ، قدرت و اعتماد به نفس ، قدم گذاشتن از درودگری و پویایی بودن ببینید. این تصویر را در ذهن خود نگه دارید؛ چندین بار فیلم را پخش کنید تا زمانی که به طور خودکار به شخصیت و داستان از این طریق فکر نکنید.

*موقعیت یابی مجدد

یکی دیگر از روش های ساده موقعیت یابی مجدد خود با استفاده از افسانه ها این است که قدرت را پس بگیرید و از منظر دیگری به داستان نگاه کنید. به عنوان مثال ، ما فرض می کنیم که سیندرلا به شاهزاده برای فرار از زندگی خود از ظرافت و شاهزاده خانم احتیاج دارد ، اما اگر این طور دیگری باشد چطور؟ یک لحظه درباره آن فکر کن. شاهزاده به عروس احتیاج دارد. او به دنبال عشق نیز هست و در جستجوی نوع مناسب فرد است. شاید شاهزاده احساس کند که برای تکمیل او به همسن روح خود احتیاج دارد و اگر اینگونه باشد ، این دو با هم واقعاً همسان هستند.

*ضریب شاهزاده خانم درونی خود را افزایش دهید

بنابراین اخلاق این داستان این است که ما نیازی نیست که منتظر فرد مناسب برای تکمیل ما باشیم. ما به شخص دیگری احتیاج نداریم تا بتواند ما را فرار دهد یا یک شاهزاده خانم شود. ما قبلاً در آنجا هستیم ، فقط باید این واقعیت را تصدیق کنیم و خود را توانمند کنیم. هر وقت احساس کردید که در حال قدم زدن به داستان قدیمی هستید ، این نکات برتر را امتحان کنید تا طرف زنانه افسانه خود را بیان کنید.

 •  چندین بار تکرار کنید ، ‘من کامل هستم. من کامل هستم من خودم را دوست دارم’. در صورت امکان آینه ای پیدا کنید و بگویید مثل اینکه منظور شما این است که با یک لبخند خیره کننده به پایان رسید!
 •  وقتی هر روز از خواب بیدار می شوید ، لحظه ای فکر کنید. تمام کارهایی را که می خواهید انجام دهید ببینید و یک موفقیت شگفت انگیز را در خود مشاهده کنید.
 •  قدم بیرون از منطقه راحتی خود قرار بگیرید. هر چقدر هم متفاوت باشد ، کاری متفاوت انجام دهید. مسیر دیگری را برای کار خود طی کنید. سلام بر یک غریبه. این تغییرات کوچک اعتماد به نفس شما را تقویت می کند و به شما کمک می کند از شگفتی های زندگی لذت ببرید.
 •  آرزو های روزانه ، اما آن را مانند یک فیلم براق و ستاره ستاره ، با شما به عنوان ستاره لیست لحظه تصور کنید!
 •  از فیروزه ، سنگ یا رنگ فیروزه ای برای استحکام بپوشید و به شما کمک کند تا خود را به روشی واضح و مثبت بیان کنید.
 •  داستان پری خود را در جایی که شخصیت اصلی هستید بنویسید. با این کار سرگرم شوید و به خود قدرت جادویی بدهید. شاید شما خواستگاری دارید که دست خود را بکشید ، اما در پایان تصمیم می گیرید که بدون آنها بهتر هستید. بنابراین شما زندگی می کنید با خوشحالی همیشه ، حاکم پادشاهی و مسئول سرنوشت خود!

چگونه می توان از بروز سندروم سیندرلا در خانواده  خود اجتناب کرد؟

اگر مادر (یا پدر) یا حتی دختران جوان هستید ، قدرت آمادگی را در آن ها القا کنید. به آنها بیاموزید که لازم است قبل از ازدواج یا شروع به کار در خانواده درباره برخی موارد و کسب تجربه شغلی کسب کنید.اگر شما پسران نیز دارید ، به آنها بیاموزید که در اطراف خانه یاری کنند تا زنان همیشه انتظار نداشته باشند که مسئولیت کارهای “زنانه” را که توسط جامعه مقرر شده ، عهده دار شوند.

فرزندان و دخترانی را که قادر به دستیابی به اهداف خود هستند و رویاهای خود را برآورده می کنند ، بالا ببرید تا بتوانند در آینده آرزو داشته باشند که از روابط سالم و متعادل برخوردار شوند. علاوه بر این ، هرگز از رفتار با فرزندان خود مانند شاهزاده خانم یا شاهزاده خانم دست بردار نکنید..

 

در پایان ،افرادی که سندرم سیندرلا دارند واقعاً زندگی نمی کنند.