آیا در طول زمستان سگ من نیاز به مراقبت بیشتری دارد؟

برخی از صاحبان سگ‌ها بر این باورند که چون حیوانات خانگی آن‌ها خز دارند، می‌توانند سرما را بهتر از انسان‌ها تحمل کنند، و یا چون سگ هستند تحمل سرما را دارند. و اغلب بر این باورند که سگ‌ها هفت جان دارند؛ اما همیشه چنین نیست. مثل ما، سگ‌ها هم به هوای گرم داخل خانه احتیاج دارند و یا اگر بیرون از خانه نگهداری می‌شوند، باید خانه ی گرمی داشته باشند و هوای سرد هم می‌تواند به اندازه ما برای آن‌ها سخت و گاهی غیر قابل تحمل باشد. در ماه های سرد سال خصوصا فصل زمستان سگ‌های ما به مراقبت بیشتری نیاز دارند. در این مقاله، ما خطرات ناشی از سرما را که سگ تان را تهدید می‌کند توضیح می‌دهیم و پیشنهاداتی برای ایمن نگه داشتن بهترین دوست خود در زمستان ارائه خواهیم داد. در ادامه با آراد مگ همراه باشید.

چگونه می‌توانم از خطراتی که در زمستان سلامت سگ را تهدید می‌کند جلوگیری کنم؟

دو خطر جدی برای سگ‌ها در طول زمستان وجود دارد:

سرمازدگی

سرمازدگی زمانی شروع می‌شود که بدن سگ سرد شود. بدن خون را از دست و پاها به مرکز بدن می‌کشاند تا گرم بماند. گوش‌های سگ، پنجه‌ها یا دم سگ انقدر می‌توانند سرد شوند که کریستال‌های یخ در بافت بدن شکل گیرد و به آن آسیب برسانند. سرمازدگی را نمی‌توان بلافاصله تشخیص داد. نشانه‌هایی همچون رنگ ‌پریدگی پوست و یا خاکستری شدن رنگ پوست می‌تواند به تشخیص کمک کند اما پوست ممکن است سخت و سرد باشد. با گرم شدن مناطق سرمازده بدن سگ، عضله ها می‌توانند شدیدا دردآور باشند. پوست سرمازده در نهایت سیاه خواهد شد و می‌افتد.

هیپوترمی

یکی دیگر از نگرانی‌های جدی در مورد وضعیت آب و هوای زمستانی برای سگ‌ها، هیپوترمی است. هیپوترمی زمانی اتفاق می‌افتد که سگی زمان زیادی را در سرما مانده باشد، و یا در دماهای سرد بدن خیس شود و یا زمانی که سگ‌ها از نظر سلامتی وضعیت مطلوبی ندارند و هم چنین گردش خون به دلیل سرما دچار مشکل شده باشد. در موارد خفیف، سگ خواهد لرزید و گوش‌ها و پاها سرما خواهند خورد. با پیشرفت هیپوترمی، سگ ممکن است نشانه‌هایی از افسردگی، بی حالی و ضعف نشان دهد. همانطور که شرایط بد می‌شود، ماهیچه‌های قلب منقبض می‌شوند، ضربان قلب و تنفس آرام می‌شوند و به محرک‌ها پاسخ نخواهند داد. هیپوترمی شدید تهدیدی جدی برای زندگی سگ است.

راه‌هایی که به وسیله ی آن‌ها می‌توانم به سگ خود در طول ماه‌های زمستان کمک کنم؟

دما

بعضی از نژادهای سگ از خز ضخیم برخوردار هستند که آن‌ها را به طور طبیعی در دماهای بسیار سرد گرم نگه می‌دارد اما سگ‌ها با پوشش‌های نازک ممکن است نیاز به پوشیدن یک ژاکت یا لباس گرم در هنگام پیاده‌ روی در زمستان و یا زمانی که بیرون از خانه به سر می‌برند، داشته باشند. یک پوشش خوب باید از گردن تا نزدیک دم باشد و همچنین از شکم محافظت کند اما این لباس های گرم گوش‌ها، پاها یا دم را از سرمازدگی حفظ نخواهند کرد. حتی با پوشیدن لباس گرم، سگ مو کوتاه خود را بیش از اندازه در دماهای بسیار سرد نگه ندارید.

وقتی هوا آفتابی است، بیرون بروید

سعی کنید در ساعات بعد از صبح و یا ساعات اولیه بعد از ظهر زمانی که دمای هوا کمی گرم‌تر است سگ خود را به پیاده روی ببرید و از پیاده‌ روی های صبح زود یا آخر شب پرهیز کنید. در حالی که هوا آفتابی است زمانی را صرف بازی در فضای باز کنید؛ نور خورشید مزایای زیادی برای خودتان و حیوان خانگی تان به همراه دارد، یکی از آن‌ها ویتامین D است. بازی کردن با اسباب ‌بازی‌ها، البته نه چوب، زیرا چوب می‌تواند سبب خفگی و جراحات در دهان شود. اگر سگتان می‌خواهد جویدن و تعقیب کردن را تجربه کند، توپ، فریزبی و یا یک اسباب ‌بازی بی‌خطر دیگر را به همراه داشته باشید و در آفتاب با هم بازی کنید.

حیوانات خانگی زندگی شادتری دارند

سگ خانواده باید به همراه خانواده در خانه باشد. سگ خود را به طور مرتب برای پیاده ‌روی و ورزش به بیرون ببرید اما سگ تان باید در داخل خانه زندگی کند. وقتی که دمای هوا افت می‌کند، حیوانات خانگی را تنها در بیرون از خانه رها نکنید. یک قاعده خوب این است که با آن‌ها بیرون بروید و وقتی می‌خواهید وارد خانه شوید، احتمالا سگ تان هم شما را همراهی خواهد کرد.

جای خواب گرم

نگذارید بهترین دوست شما در زمستان روی زمین سرد بخوابد. انتخاب جای خواب مناسب برای اطمینان از گرم ماندن سگ تان ضروری است. پتوی گرم می‌توانند محیطی راحت برای سگ ایجاد کنند. بسترهایی که کمی از زمین فاصله دارند و سگ روی کاشی‌های سرد و یا سطح بتونی قرار نمی‌گیرد. بسترهای گرم می‌توانند به حفظ استحکام مفاصل حیوان خانگی حتی با وجود افزایش سن آن‌ها کمک کند. جای خواب سگ خود را در محلی گرم و دور از کاشی سرد یا کف موکت نشده قرار دهید، ترجیحا در محلی باشد که هر روز در آن می‌خوابد تا احساس تنهایی و افسردگی نداشته باشد.

سگ خود را از وسایل حرارتی دور نگاه دارید

سگ‌ها اغلب در ماه های سرد زمستانی به دنبال جای گرم می‌گردند و سعی می‌کنند به محل گرم نزدیک شوند. از بخاری های برقی دوری کنید و مراقب شومینه ها باشید. هرگز حیوانات خانگی را در کنار بخاری یا هر وسیله گرمایشی دیگر تنها رها نکنید. حتی اگر بخاری شما یک پوشش شبکه ای یا در شیشه‌ای داشته باشد، حیوانات خانگی در تماس با این سطوح داغ می‌توانند دچار سوختگی شوند.

دستگاه مرطوب کننده

موتور خانه یا سیستم هوای مرکزی، گرمای خشک تولید می‌کند. رطوبت کم محیط می‌تواند پوست سگ شما را از رطوبت لازم محروم کند و منجر به خشکی پوست، پوسته ‌پوسته شدن و حساسیت ‌شود. درست است که به طور پیوسته بدن سگ جای پوست آسیب ‌دیده را ترمیم می‌کند، با این حال، در صورت نادیده گرفتن خشکی پوست سگ، وضعیت در طول زمستان ادامه پیدا خواهد کرد. پوست آسیب ‌دیده و تلاش مداوم سگ برای تسکین با خارش، می‌تواند درها را برای مشکلات جدی پوستی باز کند.

بیش از اندازه به سگ خود غذا ندهید

اگر چه سگ‌ها ممکن است در زمستان به یک لایه اضافی نیاز داشته باشند، اما این لایه اضافی باید به وسیله پوشش و لباس فراهم آید نه یک لایه چربی اضافه. دمای هوای سرد ممکن است کمی سگ را تنبل کند و نیاز به کالری کم‌تری داشته باشد. مراقب میزان فعالیت سگ خود باشید و کالری اش را براساس آن تنظیم کنید. کیفیت بالای نگهداری، غذای سالم و ترجیحا رژیم غذایی خوب، به تضمین پوششی سالم و انرژی خوب برای ماههای سرد زمستانی کمک خواهد کرد.

مواظب پنجه های سگ خود باشید

پدهای ترک ‌خورده پنجه ها می‌توانند برای سگ ها دردآور باشند، همانگونه که ما، در طول ماه‌های زمستان از پاهای ترک خورده خود رنج می‌بریم. اگر سگتان پاهای پشمالویی دارد باید موهای پنجه را همیشه مرتب کنید تا از انباشته شدن امکان یخ بستن بین پدها جلوگیری شود. نمکی که در زمستان در پیاده‌ روهای شهر می‌ریزند می‌تواند پنجه های سگ شما را بسوزاند و حتی سمی هم باشند، بنابراین بعد از قدم زدن در اطراف محله، پنجه ها را از هر گونه نمک با آب کشی یا پاک کردن پنجه‌های سگ تان، از بین ببرید. اگر سگتان هنگام پیاده ‌روی روی سطوح یخ زده و یا نمک احساس ناراحتی و درد کرد، از کفش های مخصوص سگ برای محافظت از پنجه‌های او استفاده کنید.

برداشتن برف

برف می‌تواند برای سگ شما خطرناک باشد. برف انباشته شده در نزدیکی حصارها، مسیرهای فرار را به سگ پیشنهاد می‌دهد که حتی سگ‌های آموزش ‌دیده نیز نمی‌توانند در برابر آن مقاومت کنند. بعد از پاک کردن برف از حیاط، آن را از نرده‌ها جدا کنید تا مانع از بالا رفتن سگ تان از حصار شود. برف و یخ اغلب بر روی پشت‌بام‌ها جمع می‌شوند و اگر هوا آفتابی باشد و یا با افزایش دما، این تجمع برف می‌تواند به سگ شما آسیب برساند. اگر نمی‌توانید برف را از سقف پاک کنید، سگ تان را از پشت‌ بام و اطراف آن دور نگاه دارید تا از آسیب جلوگیری کنید.

هرگز سگ تان را بدون توجه در اتومبیل رها نکنید

مهم نیست چه فصلی باشد، درست همانطور که ماشین‌ها می‌توانند در تابستان داغ شوند، منجمد شدن ماشین در هوای سرد به همان اندازه می‌تواند برای سگ تان در زمستان خطرناک باشد. ماندن سگ در خودرو شامل خطرات بسیاری برای سگ است، از جمله مسمومیت با مونوکسید کربن در صورت پارک کردن اتومبیل در گاراژ. بهتر است هنگام بیرون رفتن از منزل، سگ خود را در خانه تنها بگذارید.

مراقبت ویژه از سگ های بالغ

هوای سرد اغلب مشکلات جسمانی موجود در سگ‌ها، به خصوص ورم مفاصل را بدتر می‌کند. یک روتین ورزشی برای سگی با مشکل ورم مفاصل بسیار مهم است، اما مراقب سطوح لغزنده باشید و مطمئن شوید که سگ تان پس از فعالیت، برای استراحت جای گرم و نرمی دارد. اگر به سگ بالغ خود مکمل طبیعی مفاصل نمی‌دهید تا حرکت مفاصل را نرم کند و همچنین ناراحتی مفاصل را تسکین دهد، ممکن است نیاز داشته باشید تا با دامپزشک درباره افزودن گلوکوزامین و کندریتین به رژیم غذایی اصلی سگ تان صحبت کنید.

آب و هوای سرد در زمستان نگرانی‌های گسترده‌ای را برای صاحبان مسئول به همراه دارد. سرمای سخت و گزنده با بادهای سوزناک می‌توانند موجب ناراحتی سگ شما شوند. به عنوان یکی از اعضای خانواده‌، مهم است که در طول زمستان، سگ خود را گرم، خشک و سالم نگه دارید. مراقبت از سگ‌های خود را جدی بگیرید.

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.