حیواناتسبک زندگی

گونه های جانوری در حال انقراض

رشد شهرها و توسعه کشاورزی سبب شده زیستگاه بسیاری از حیوانات در معرض خطر قرار بگیرد. همچنین شکار حیوانات برای استفاده از پوستشان در صنعت مد و فشن باعث شده نسل بسیاری از این حیوانات منقرض شود.

انسان‌ها تهدیدی جدی برای محیط‌زیست و حیات‌وحش به شمار می‌آیند و این موضوع هر دهه نگران‌کننده‌تر می‌شود. در میان انسان‌های بی‌مسئولیت که تلاشی در حفظ محیط‌زیست نمی‌کنند برخی از افراد هستند که نجات کره زمین از دغدغه‌های اصلی زندگی‌شان است. با آرادمگ همراه باشید.

 پلنگ آمور

پلنگ‌های آمور دارای پوست ضخیم سفید و کرم‌رنگ همراه با لکه‌های سیاه هستند. آمورها دارای دم‌های بلندی هستند که طول آن به ۸۹-۸۱ سانتی‌متر می‌رسد و این دم در زمستان به گرم شدن آمورها با پیچیدن آن به دور بدنشان کمک می‌کند.

extinction-aradmag-001

پلنگ آمور یکی از گونه‌ های پلنگ بومی خاور دور روسیه، چین و کره است که در حال حاضر نسل این پلنگ در چین و کره به‌طورکلی از بین رفته است.

پلنگ‌های آمور حیوانات شبگرد هستند و در روز می‌توان آن‌ها را در پناهگاه‌هایشان یا در غارهای خنک پیدا کرد. آمورها زبان‌های زبری دارند که این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا به راحتی گوشت را از استخوان جدا کنند.

آمور نیز مانند سایر پلنگ‌ها سریع است و می‌تواند با سرعت ۳۷ مایل در ساعت حرکت کند. پلنگ‌های ماده از سه تا چهارسالگی شروع به تولیدمثل می‌کنند و توله‌ها هفت یا هشت روز بعد از به دنیا آمدن می‌توانند چشم‌های خود را باز کنند.

عواملی که این نوع از پلنگ‌ها را تهدید می‌کند شکار آن‌ها توسط شکارچیان است که از پوست این حیوانات در صنعت مد و فشن استفاده می‌شود. رشد شهرها نیز باعث از بین رفتن زیستگاه‌های این حیوانات شده است.

در حال حاضر حدود ۳۰۰ پلنگ آمور در اروپا، آمریکای شمالی و روسیه وجود دارد. اقداماتی برای حفاظت از پلنگ آمور در پارک ملی روسیه انجام گرفته که خطر انقراض این‌گونه را کاهش می‌دهد.

روباه صحرا

extinction-aradmag-002

روباه صحرا با گوش‌هایی بزرگ از کوچک‌ترین گونه‌های روباه است. زیستگاه این روباه شمال آفریقا و خاورمیانه است که به دلیل تخریب محیط زیست شان و شکارهای غیرقانونی این گونه از روباه در معرض خطر انقراض است.

راسوی پا سیاه

extinction-aradmag-003

این راسو به تعدادی محدود در برخی زیستگاه‌های ایالات‌ متحده آمریکا زندگی می‌کند. راسوی پا سیاه به علت تخریب زیستگاه‌ها به شدت تحت حفاظت و مراقبت فعالان محیط‌زیست است که یکی از مهم‌ترین دلایل انقراض این راسو کم شدن غذای آن می‌باشد که یک نوع سنجاب به نام سگ دشتی است.

اسب آبی «Pygmy Hippos»

extinction-aradmag-004

یکی دیگر از گونه‌های در حال انقراض نوعی اسب آبی به نام اسب آبی کوتوله است که در جنگل‌های غرب آفریقا زندگی می‌کند. شکار غیرقانونی این نوع از اسب آبی و تخریب جنگل‌ها سبب به خطر افتادن زندگی آن‌ها شده است و در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ اسب آبی کوتوله وجود دارد که به بیشتر آن‌ها در باغ‌وحش‌ها و مراکز نگه‌داری حیوانات رسیدگی می‌شود.

بز کوهی سایگا

extinction-aradmag-005

در حال حاضر این بز کوهی در کشورهای قزاقستان، روسیه و ترکمنستان زندگی می‌کند البته بز کوهی سایگا در مغولستان و چین نیز یافت می‌شد که در حال حاضر این بز به‌طورکلی در این دو کشور منقرض شده است. شاخ‌های این بز در طب سنتی چین کاربردهای فراوانی دارد و به همین علت بز سایگا همیشه درخطر شکار توسط شکارچیان است.

بز کوهی مارخور

extinction-aradmag-006

این بز به علت داشتن شاخ‌هایی منحصربه‌فرد یکی از زیباترین گونه‌های بز در جهان است. بز کوهی مارخور حیوان ملی پاکستان به شمار می‌آید اما در کشورهای ازبکستان، افغانستان و تاجیکستان نیز یافت می‌شود. این بز نیز مانند دیگر حیوانات همیشه با خطر شکار روبرو می‌شود و در حال حاضر کمتر از ۳۰۰۰ بز کوهی مارخور وجود دارد.

عنکبوت هندی

extinction-aradmag-007

این عنکبوت رنگ آبی بسیار زیبایی دارد و فقط در جنگل‌های هند یافت می‌شود. این عنکبوت توسط شکارچیان شکار شده و به طرفداران این نوع از جانوران فروخته می‌شود که نرخ فروش عنکبوت هندی بسیار بالاست و به نسبت این نرخ شکار آن نیز افزایش پیدا می‌کند. دلیل اصلی انقراض عنکبوت هندی شکار بی‌رویه‌ی آن است.

فیل دریایی داگونگ

extinction-aradmag-008

این فیل دریایی از بزرگ‌ترین گونه‌های پستاندار دریایی است که عمر طولانی دارد که زیستگاه آن در اقیانوس آرام است. فیل دریایی داگونگ به علت شکار غیرقانونی در معرض خطر جدی انقراض است. شکارچیان به منظور استفاده از گوشت و روغن این فیل دریایی آن را شکار می‌کنند.

پنگوئن ماژلان

extinction-aradmag-009

ماژلان از گونه پنگوئن‌های آمریکای جنوبی است که زیستگاه اصلی آن‌ها در شهر ریودوژانیرو برزیل بوده است اما عوامل بسیاری از جمله گرم شدن کره زمین سبب شد تا آن‌ها از برزیل مهاجرت کنند. این مهاجرت باعث شد تا بسیاری از این پنگوئن‌ها از بین بروند و در حال حاضر نیز تعداد آن‌ها رو به کاهش است.

سمور دریایی

extinction-aradmag-010

فراورده‌های نفتی یکی از عوامل آلودگی آب‌ها و همچنین باعث انقراض گونه‌های بسیاری از حیوانات می‌شود. زندگی سمور دریایی نیز دستخوش این عوامل شده و ۲۸۰۰ سمور به علت نشت نفت در آب از بین رفتند. شکارهای غیرقانونی و خریدوفروش پوست نیز از دلایل انقراض سمور دریایی است.

گوسفند کوهی آمریکایی

extinction-aradmag-011

این گوسفند شاخ‌های سنگین و بزرگی دارد که هر کدام از شاخ هایش بیش از ۱۰ کیلوگرم وزن دارد. یکی از علل منقرض شدن این گوسفند آمریکایی انتقال برخی بیماری‌ها از حیوانات دیگر به آن‌هاست.

لاک پشت چرمی

extinction-aradmag-012

لاک‌پشت چرمی از بزرگ‌ترین گونه‌های لاک‌پشت دریایی است. این لاک‌پشت‌ها در همه جای جهان به‌جز مناطق قطبی یافت می‌شوند. دهان این لاک‌پشت به شکل عجیبی پر از دندان‌های بلند و تیز است که این دندان‌ها تا مری ادامه‌ دارند. غذای موردعلاقه‌ی این لاک‌پشت‌ها، عروس دریایی است. شکار تخم لاک‌پشت‌های چرمی و انواع آلودگی‌های آب تهدیدی برای آن‌ها به حساب می‌آید.

شاهین بال پهن

extinction-aradmag-013

یکی از گونه‌های در حال انقراض شاهین‌ها، شاهین بال پهن است که تنها ۱۰۰ تا از آن‌ها باقی‌مانده‌ است و مانند بیشتر حیوانات در حال انقراض، شکار عامل اصلی منقرض شدن آن‌هاست.

کرگدن سیاه

extinction-aradmag-014

کرگدن‌های سیاه از قدیمی‌ترین پستانداران هستند که زیستگاه آن‌ها در مرکز و شرق آفریقاست. تقریبا ۴۵۰۰ رأس از این نوع کرگدن بر روی کره زمین باقی مانده است. تخریب زیستگاه‌ها و تغییرات آب و هوایی از علل انقراض کرگدن‌های سیاه است.

منبع
onekindplanetanimalplanet
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن