تاثیر دود سیگار بر سلامت کودکان

تاثیز سیگار بر سلامت کودک
تاثیز سیگار بر سلامت کودک

تاثیر دود سیگار بر سلامت کودکان

 

با هر پکی که به سیگار می زنید زخمی به قلب کودک خود وارد می کنید و باعث مرگ زودرس موجودی می شوید که خود به این دنیا دعوتش کرده اید. نوزاد ازهمان ابتدا یعنی حتی دردوران جنینی نیز تحت تاثیر دود و دم محیط بیرون قرار می گیرد .دود سیگارموجب اختلالات شناختی کودک در آینده خواهد شد . شاید اگر از دیگر عواقب ناخوشایند دود سیگار بر کودکانتان آگاه شوید با ترک عادت این رفتار نامناسب به موجودی که شما تنها حامی آن هستید نشان دهید که چقدر دوستش دارید و سلامتی او تا چه اندازه برایتان مهم است .

تاثیز سیگار بر سلامت کودک

تاثیراتی که سیگار بر سلامت قلب  کودک می گذارد

تحقیقاتی انجام شده است که درآن به تفاوت کودکانی که تحت تاثر دود سیگار بوده اند و  کودکانی که در محیطی سالم رشد یافته اند می پردازد . در ادامه به برخی از این تفاوت ها می پردازیم:

تاثیز سیگار بر سلامت کودک
  • تاثیر در دوره جنینی

 

در دوره جنینی دود سیگار از طریق بند ناف به جنین منتقل می شود و ضربان قلب او را نامنظم می کند . استشمام دود سیگار توسط مادر باعث می شود رشد جنین در داخل رحم به تاخیر بیفتد و جنین ضمن تولد نارس به دنیا بیاید؛ ضمن اینکه دود و دم روی نمو عصبی – روانی جنین هم اثر منفی دارد و این تاثیر به خاطر ورود مونوکسید کربن و نیکوتین به بدن او و ایجاد نا به هنجاری های مادرزادی می شود .

تاثیر در دوره جنینی

  • بیماری های قلبی –عروقی

بیماری های شریان عروق کرونر در کودکانی که در معرض دود سیگار قرار گرفته اند بسیار بالاست . این کودکان دچار بی نظمی ضربان قلب می شوند وبه احتمال زیاد در آینده دچار سکته ی قلبی خواهند شد .

  • اختلال آندوتلیوم و چربی خون

در کودکانی که در معرض دود سیگار قرارمی گیرند فعالیت “آندوتلیوم” زیاد شده و همین امر باعث پیشرفت تصلب شرایین می گردد ؛ از طرفی دود سیگار بر چربی های خون تاثیر می گذارد و سطح چربی مفید را در بدن کاهش می دهد . متاسفانه هیچ کدام از این عوارض قابل برگشت نیستند.

 

تاثیر در دوره جنینی
تاثیر در دوره جنینی
  • اختلالات عصبی-روانی دود سیگار

سیگار کشیدن در اطراف کودک با افزایش احتمال تومورهای سیستم اعصاب مرکزی همراه است و به مرور زمان سبب اختلال افسردگی و پرخاشگری کنترل نشده در کودک می شود و احتمال گرایش او به مواد مخدر را در آینده افزایش می یابد .

تاثیر در دوره جنینی

  • تاثیرات منفی دود سیگار بر پوست کودک

دود سیگار سبب خارش پوست ، ترک خوردگی ، قرمزی ، پوسته پوسته شده و دلمه پوست کودک می گردد . باقی ماندن هر کدام از این نشانه ها بر بدن کودک می تواند در آینده او را دچار اختلال خود زشت انگاری کند .

تاثیر در دوره جنینی

  • سرطان ریه حاصل از دود سیگار

در کودکان در معرض دود سیگار جریان بازدمی هوا اندک است و احتمال ابتلای آنان به بیماری آسم بسیار زیاد است . عفونت های تنفسی نیز در این کودکان بالاست.

 

پیشگیری

  1. والدینی که بچه دار می شوند سیگار را ترک کنند یا در دورترین فاصله از کودک خود سیگار بکشند .
  2. اگر به جایی دعوت می شوند در صورت امکان کودک خود را دور از دود سیگار قرار دهند و اگر امکانش نیست از دیگران خواهش کنند در نزدیکی کودکشان سیگارنکشند.
  3. سعی کنند به رستوران ها و کافه هایی بروند که استعمال دخانیات در آن ها ممنوع است .
  4. به فرزندشان آموزش دهند به افراد سیگاری خیلی نزدیک نشوند .