نورپردازی اتاق های بدون پنجره

یک چیزهایی در زندگی هستند که تا از دستشان ندهیم، قدرشان را نخواهیم دانست؛ و بدون شک، پنجره‌ها هم یکی از آن چیزها هستند. بیشتر ما عادت کرده‌ایم که تمام اتاق‌های خانه‌مان پنجره داشته باشند. همیشه از نور طبیعی خورشید در طول روز و در محیط خانه برخوردار بوده‌ایم، و شاید هرگز، حتی یک بار هم، غم بی‌پنجرگی را به دلمان راه نداده‌ایم. ولی واقعیت این است که با افزایش جمعیت و ساخته شدن خانه‌های خیلی کوچک در مجتمع های مسکونی تو در تو، روز به روز شاهد ساخته شدن هر چه بیشتر اتاق‌هایی خواهیم بود که پنجره ندارند! ولی نگران نباشید! ما با پنج راهکار موثر برای نورپردازی اتاق های بدون پنجره با شما همراه می‌شویم تا کمک کنیم که دلتان نگیرد!

پنج راهکار برای نورپردازی اتاق های بدون پنجره

با استفاده از این پنج راهکار، اتاق بدون پنجره خانه‌تان را به یکی از دلچسب‌ترین نقاط منزلتان تبدیل کنید. فقط کافیست کمی خلاق و جسور باشید:

راهکار شماره یک: استفاده از آیینه برای نورپردازی اتاق های بدون پنجره

آیینه‌ها مظهر نور هستند. نه این‌که این یک ویژگی افتخاری باشد که بدون دلیل به آن‌ها داده شده باشد. در واقع آیینه‌ها نور هر جایی را دو برابر می‌کنند. به همین علت، نصب یک آیینه تمام قد بزرگ بر روی یکی از دیوار‌ها، می‌تواند تاثیر بسیار مثبت و حیرت‌انگیزی در نورپردازی اتاق های بدون پنجره داشته باشد.

سعی کنید آیینه را  بر روی دیواری نصب کنید که بیشترین نور به آن می‌تابد. با این کار، بیشترین مقدار نور در فضا منتشر خواهد شد.

نورپردازی اتاق های بدون پنجره

راهکار شماره دو: دیوارهای سفید برای نورپردازی اتاق های بدون پنجره

استفاده از رنگ سفید برای دیوارها، در روشن کردن اتاق نقش به سزایی دارد. این کار، همراه با استفاده از آیینه، می‌تواند نور را چند برابر بیشتر از چیزی نشان دهد که واقعا هست.

به علاوه، وقتی اتاقی پنجره ندارد، این احساس به افراد دست می‌دهد که هوای آن اتاق گرفته و خفه است. دیوارهای سفید این احساس را خنثی می‌کنند و تازگی، طراوت و پاکیزگی را در فضا می‌پراکنند.

نورپردازی اتاق های بدون پنجره

راهکار شماره سه: تاثیر تابلوهای هنری بزرگ در نورپردازی اتاق های بدون پنجره

درست مثل آیینه‌ها، قاب عکس‌های هنری هم در نورپردازی اتاق های بدون پنجره نقش مهمی دارند. افزودن رنگ‌های شاد به فضای اتاق، در کنار استفاده از آیینه‌ها و دیوارهای سفید، نور اتاق را چند برابر می‌کند و این احساس به افراد منتقل می‌شود که در فضایی پر نور قرار گرفته‌اند.

به علاوه قاب عکس‌های بزرگ مانند قاب پنجره، چشم‌ها را به منظره‌ای بیرون از فضای اتاق هدایت می‌کنند و این خطای دید باعث می‌شود افراد گمان کنند در فضایی با پنجره‌های بزرگ قرار گرفته‌اند.

نورپردازی اتاق های بدون پنجره
راهکار شماره چهار: استفاده از درب‌های داخلی پنجره‌دار یا درب‌های فرانسوی

در مورد اتاق‌های بدون پنجره توصیه بیشتر طراحان دکوراسیون داخلی این است که از درب استفاده نشود تا نور راه خود را به اتاق‌های مختلف پیدا کند. ولی اگر اصرار دارید که از درب استفاده کنید، ما درب‌های فرانسوی پنجره‌دار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. با این کار هم اتاق‌ها را از هم جدا کرده‌اید و هم مسیر عبور نور را کاملا مسدود نکرده‌اید.

نورپردازی اتاق های بدون پنجره

راهکار شماره پنج: کارگذاشتن پنجره‌های داخلی در دیوارها برای نورپردازی اتاق های بدون پنجره

این آخرین راهکار واقعا هوشمندانه است. یکی از دیوارهای داخلی اتاق بدون پنجره را در نظر بگیرید که حایل یک اتاق دیگر با پنجره است. می‌توانید در این دیوار یک پنجره کار بگذارید تا نور اتاق پنجره‌دار به درون اتاق بی‌پنجره شما راه بیاید. خیلی زیرکانه است، نه؟

البته باید در نظر داشته باشید که این کار را با اتاق های خصوصی مثل اتاق خواب نکنید. کارگذاشتن پنجره در دیوار حایل دو اتاق، حریم خصوصی دو اتاق را از بین می‌برد. بهترین گزینه‌ها برای این کار عبارتند از: دیوار بین حال و آشپزخانه، دیوار بین دو اتاق نشیمن، دیوار بین راهرو و اتاق نشیمن و از این قبیل فضا‌های عمومی.

نورپردازی اتاق های بدون پنجره

سخن آخر

اگر خانه‌ای دارید که حتی یک اتاق بدون پنجره هم ندارد، واقعا خوش به حالتان! ولی اگر این‌طور نیست، هیچ غصه نخورید! بدون پنجره هم می‌توان اتاقی شاد و پر نور داشت. با پنج راهکار برای نورپردازی اتاق های بدون پنجره که در این مقاله کوتاه تقدیم حضورتان کردیم، به همراه استفاده از خلاقیت و هوش خودتان و با کمی چاشنی جسارت، می‌توانید بهترین و زیبا‌ترین اتاق‌ها را برای منزلتان طراحی کنید، حتی بدون پنجره!