۱۰ لامبورگینی برتر تاریخ

لامبورگینی میورا

لامبورگینی، به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های سازنده خودروهای اسپرت حال حاضر دنیا، در اثر یک اتفاق ساده تأسیس شد. فروچیو لامبورگینی، مؤسس این شرکت بعد از صحبتی که با انزو فراری، در مورد ایرادهای یک مدل فراری که خریداری کرده بود، به دلیل پاسخ توهین آمیزی که انزو به او داد برای ساخت خودروهای سوپر اسپرت انگیزه گرفت. فروچیو که از سال ۱۹۴۸ تراکتور می‌ساخت، تصمیم گرفت خودروهای اسپرت بهتر از فراری بسازد و بدین صورت، شرکت خودروسازی Automobili Lamborghini در سال ۱۹۶۳ متولد شد. در حالی که تاکنون فراری بالای ۵۰ مدل مختلف تولید کرده، ولی لامبورگینی بیشتر به عنوان شرکتی که مدل‌های کم‌تری می‌سازد شناخته شده است. تا سال ۲۰۱۸ میلادی، این شرکت فقط ۲۱ مدل تولید کرده است که در میان آن‌ها چند مدل نسخه ویژه ساخته شده مبتنی بر ابرخودروهای موجود لامبورگینی هم دیده می‌شوند.

برخی از این خودروها از همان روز اول بسیار محبوب و نمادین شدند و برخی دیگر، با تبدیل شدن به مدل‌های کلاسیک محبوبیت بالایی کسب کردند. در این میان، بعضی مدل‌ها هم هستند که به دلیل دوره‌ای که در آن رونمایی شدند یا به علت پرفورمنس نه چندان خوب بود، این روزها کم‌تر کسی آن‌ها را به یاد می‌آورد. با این حال، هنوز هم مدل‌های جذاب و شگفت انگیز زیادی در تاریخچه لامبورگینی وجود دارد و ما در این مطلب، ۱۰ مورد از بهترین‌های تاریخ شرکت را برای شما انتخاب کرده‌ایم. در این لیست هم مدل‌های مدرن و هم کلاسیک‌های لامبورگینی حضور دارند، ولی بیشتر به نسخه‌های خاص مدل‌های معروف پرداخته شده است. در ادامه مطلب با مجله اینترنتی آراد مگ همراه شده و در پایان، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

لامبورگینی GT 350

لامبورگینی 350 GT

لامبورگینی ۳۵۰ GT خودرویی است که همه داستان لامبورگینی با آن شروع شد. این خودرو بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۶ در خط تولید بود و در واقع، پاسخ فروچو به انزو محسوب می‌شد. انزو در پاسخ به انتقاد فروچو به یکی از مدل‌های فراری به او گفته بود که بهتر است به تراکتورهای خود بپردازد، حرفی که بسیار به فروچو برخورد و نهایتاً باعث تولید یک برند افسانه‌ای شد.

این خودرو مبتنی بر یک نمونه اولیه به نام ۳۵۰ GTV ساخته شده بود و به عنوان یک مدل جی تی، موفقیت بزرگی کسب کرده و به همه ثابت کرد که لامبورگینی آمده تا سالیان سال در این عرصه بماند. در عین حال، این خودرو لامبورگینی را به عنوان رقیب جدی برای فراری مطرح کرد. ۳۵۰ GT به یک پیشرانه ۳.۵ لیتری دوازده سیلندر خورجینی تمام آلومینیومی و یک گیربکس ۵ دنده دستی مجهز بود. بدنه آلومینیومی، دیفرانسیل سالیسبر، سیستم تعلیق مستقل جلو و عقب و ترمزهای دیسکی مجهز به بوستر در کنار طراحی بدنه انقلابی که داشت در موفقیت بالای ۳۵۰ GT نقشی انکار نشدنی داشتند.


لامبورگینی اوراکو P300 مدل ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۹

لامبورگینی اوراکو

لامبورگینی اوراکو، که سال ۱۹۷۳ رونمایی شد، اولین مدل تاریخ شرکت است که به یک موتور ۸ سیلندر خورجینی مجهز شده است. شرکت به اوراکو به عنوان یک مدل کوپه ۲+۲ که توسط مارچلو گاندینی در شرکت برتون طراحی شده بود، به چشم یک مدل ارزان قیمت‌تر در مقایسه با ابرخودرو پرچم دار شرکت (کنتاش) نگاه می‌کرد. این خودرو به عنوان رقیب مستقیم فراری دینو و مازراتی مراک، به یک موتور ۸ سیلندر خورجینی ۲ لیتری مجهز شده بود، ولی بعدها شرکت پیشرانه آن را به یک بلوک ۳ لیتری ارتقا داد.

در مدل P300 که قوی‌ترین نسخه خودرو محسوب می‌شد، با این کار خروجی قدرت از ۱۸۰ به ۲۴۷ اسب بخار افزایش یافت و گشتاور با افزایشی قابل توجه به ۲۲۰ نیوتن متر رسید. اوراکو یکی از مدل‌های موفق تاریخ لامبورگینی از نظر تعداد سال‌های حضور در خط تولید محسوب می‌شود و توانست، شش سال و تا سال ۱۹۷۹ در خط تولید شرکت بماند. جانشین آن، مدل جالپا اشتراکات فنی بسیار زیادی با اوراکو داشت. روی هم رفته تقریباً ۷۸۰ دستگاه از این خودرو ساخته شدند و تنها ۱۹۰ دستگاه از آن‌ها، نسخه P300 بودند.


لامبورگینی اسپادا S2 مدل ۱۹۷۰

اسپادا که به سال ۱۹۶۸ رونمایی شده بود، هنوز هم به لطف طراحی متفاوت و ترکیب صندلی ۴ سرنشین یکی از خاص‌ترین مدل‌های لامبورگینی است. گرچه این خودرو اولین مدل لامبورگینی با ظرفیت ۴ سرنشین نبود، ولی نوع چینش صندلی‌های آن بسیار بهتر از ترکیب ۲+۲ مدل‌های جی تی دوران خود بود و همین موضوع تأثیر خود را به خوبی روی محبوبیت بالای اسپادا بگذارد. این خودرو توسط مارچلو گاندینی در شرکت برتون طراحی شده بود و در طراحی‌اش، به میزان زیادی از کانسپت مارزال که در نمایشگاه خودروی ژنو ۱۹۶۷ آن را دیده بودیم الهام گرفته شده بود.

برخی می گویند گاندینی از برخی المان‌ها و عناصر طراحی کانسپت جگوار پیرانا هم استفاده کرده بود. لامبورگینی سه سری متفاوت از این خودرو را با برخی تغییرات طراحی و پیشرانه‌های تقویت شده تولید کرد. مدل S2 یا سری ۲ با ۳۴۵ اسب بخار قدرت، قوی‌ترین مدل این خودرو بود. شرکت لامبورگینی روی هم رفته ۱۲۱۷ دستگاه مدل اسپادا تولید کرد. اسپادا تا از سرگیری دوباره تولید کنتاش در دهه ۸۰ میلادی، موفق‌ترین مدل تاریخ شرکت از نظر میزان تولید محسوب می‌شد. از نسخه S2 روی هم رفته ۵۷۵ دستگاه تولید شد.


لامبورگینی LM002

شاسی بلند لامبورگینی

از نظر ما، آن طور که باید به لامبورگینی LM002 در رسانه‌های خودرویی مختلف پرداخته نشده است، خودرویی که اولین و تا زمان رونمایی اوروس، تنها مدل شاسی بلند تاریخ لامبورگینی بود. این خودرو که طرح اولیه‌اش در دهه ۷۰ میلادی به تصویب مدیران شرکت رسیده بود، به عنوان محصولی که می‌توان آن را به شرکت‌های نفتی و صنعتی و همچنین ارتش فروخت ساخته شد. نهایتاً LM002 در سال ۱۹۸۶ و پس از آزمایش‌های زیاد روی نمونه‌های تستی وارد خط تولید شرکت شد. به عنوان یک تراک پیکاپ ۴ در، ماشین بازها به آن لقب رامبو-لامبو دادند.

لامبورگینی LM002 با دو موتور عرضه می‌شد: یک موتور ۵.۲ لیتری ۱۲ سیلندر خورجینی قرض گرفته شده از کنتاش. این موتور تنفس طبیعی ۴۴۴ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور داشت. برای کسانی که به دنبال قدرت بیشتری بودند، لامبورگینی پیشرانه ۷.۲ لیتری ۱۲ سیلندر خورجینی را در نظر گرفته بود. این موتور ۶۱۲ اسب بخار قدرت داشت. شرکت لامبورگینی بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ تقریباً ۳۲۸ دستگاه از LM002 را تولید کرد. گرچه موفقیت زیادی این شاسی بلند برای لامبورگینی به ارمغان نیاورد، ولی LM002 توانست محبوبیت زیادی برای خود کسب کند.


لامبورگینی گالاردو LP 570-4 سوپرلگرا ۲۰۱۱

به عنوان جانشین معنوی مدل جالپا، گالاردو در سال ۲۰۰۳ و به عنوان اولین ابرخودروی شرکت طی ۱۵ سال اخیر رونمایی شد. این خودرو که تا سال ۲۰۱۳ در خط تولید شرکت حاضر بود، هنوز هم با ۱۴۰۲۲ دستگاه فروش، پرفروش‌ترین مدل تاریخ شرکت لامبورگینی می‌باشد. لامبورگینی نسخه‌های مختلف و مدل‌های ویژه متعددی از این خودرو تولید کرد، ولی هیچ یک از آن‌ها نتوانست مثل LP 570-4 سوپرلگرا سروصدا کند. این خودرو به امکانات و تجهیزات فیبر کربنی بسیاری مجهز بود و ظاهری بسیار اسپرت داشت و بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ در خطوط تولید لامبورگینی توانست دوام بیاورد. این خودرو از یک موتور ۱۰ سیلندر خورجینی ۵.۲ لیتری با ۵۶۲ اسب بخار قدرت و ۵۴۰ نیوتن متر گشتاور بهره می‌برد. تقریباً ۲ هزار دستگاه از این خودرو طی ۴ سال تولید شد.


لامبورگینی دیابلو SE30 جوتا

لامبورگینی دیابلو

دیابلو یکی دیگر از مدل‌های نمادین لامبورگینی می‌باشد که جایگزین کنتاش شد و بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱ در خطوط تولید شرکت حضور داشت. طی این سال‌ها، نسخه‌های مختلفی از این خودرو روانه بازار شده‌اند، ولی نایاب‌ترین آن‌ها بدون شک SE30 جوتا است. SE30 به عنوان یک نسخه بیشتر مسابقه‌ای، در مقایسه با دیگر دیابلوها طراحی بدنه نسبتاً متفاوتی داشت، ولی قدرت آن خیلی بیشتر بود.

در حالی که موتور ۵.۷ لیتری دوازده سیلندر خورجینی در SV تقریباً ۵۱۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد، این عدد در SE30 به ۵۲۳ اسب بخار رسیده بود. زمانی که لامبورگینی تصمیم گرفت یک نسخه جوتا از SE30 تولید کند، اوضاع بسیار متفاوت شده و یک کیت فابریک کارخانه‌ای SE30 را به یک خودروی مسابقه‌ای با مجوز تردد در جاده تبدیل می‌کرد. قدرت پیشرانه آن به ۵۹۵ اسب بخار افزایش یافته بود. به لطف این افزایش قدرت قابل توجه، جوتا به خودرویی قوی‌تر از دیابلو GT نیز تبدیل شد. فقط ۱۵ دستگاه از کل ۱۵۰ دستگاه SE30 تولید شده با کیت جوتا آپگرید شدند.


لامبورگینی آونتادور SVJ

در حالی که نسخه‌های SV مدل‌های مختلف لامبورگینی دیگر آن جذابیت گذشته را برای مردم نداشتند، این شرکت ایتالیایی با مدل آونتادور یک کار جدید انجام داد. البته این کار قبلاً روی میورا و دیابلو هم انجام شده بود و لامبورگینی، آونتادور SV را با اضافه کردن نشان جوتا و طراحی مدل SVJ، بسیار قوی‌تر و تهاجمی‌تر از همیشه کرد. این خودرو که به قطعات آیرودینامیکی فعال مختلفی مجهز شده و با کمک تزئینات و قطعات فیبر کربنی بسیار زیاد، ظاهری تهاجمی‌تر از همیشه دارد، از یک نسخه قوی‌تر از موتور ۶.۵ لیتری دوازده سیلندر خورجینی هم زیر کاپوت خود بهره می‌برد.

این موتور با ۷۵۹ اسب بخار قدرت و ۷۲۰ نیوتن متر گشتاور، قوی‌ترین نسخه این پیشرانه است که تاکنون روی یک لامبورگینی نصب شده است. این آپگرید روی پیست آونتادور SVJ را به یک ابرقدرت تبدیل کرده است. در ماه جولای ۲۰۱۸، این خودرو توانست یک رکورد دور کامل جدید در پیست نوربورگ رینگ با زمان ۶ دقیقه و ۴۴.۹۷ ثانیه ثبت کند.


لامبورگینی هوراکان LP 640-4 پرفورمانته

هوراکان پرفورمانته را می‌توان نسخه ارزان قیمت‌تر آونتادور SVJ به حساب آورد. جالب است بدانید این خودرو اولین مدلی بود که شرکت سیستم آیرودینامیک فعال لامبورگینی به نام Aerodynamica Lamborghini Attiva (ALA) را روی آن ارائه کرد. موتور ۱۰ سیلندر خورجینی ۵.۲ لیتری هوراکان به گونه‌ای تقویت شده تا بتواند ۶۳۱ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور را با کاهش وزنی تقریباً ۴۰ کیلوگرمی ارائه کند.

در سال ۲۰۱۶، هوراکان پرفورمانته موفق شده یک دور کامل پیست نوربورگ رینگ نوردشلایف را در ۶ دقیقه و ۵۲.۰۱ ثانیه به ثبت برساند. در آن زمان، این خودرو موفق شده بود با این رکورد رتبه دوم سریع‌ترین خودروی تولید انبوه دنیا را به خود اختصاص بدهد. در سال ۲۰۱۸، رکوردهای بهتری توسط آونتادور SVJ و پورشه ۹۱۱ GT2 RS ثبت شدند. با این همه، هنوز هم رکورد مذکور فوق العاده است.


لامبورگینی کنتاش LP500 S QV مدل ۱۹۸۵

لامبورگینی کنتاش

لامبورگینی کنتاش بعد از رونمایی در سال ۱۹۷۴، به لطف ظاهر فوق العاده و عملکرد فنی کم نظیری که داشت، توانست انقلابی در بازار ابرخودروها ایجاد کند. گرچه میورا قبل از آن انتظارات را خیلی بالا برده بود، ولی با طراحی جذاب و تهاجمی آن که توسط مارچلو گاندینی انجام شده بود، کنتاش در میان رقبای خود به مانند یک سفینه فضایی بود.

خودرو به قدری محبوب بود که تولید آن تا سال ۱۹۹۰ ادامه یافت. جذاب‌ترین نسخه کنتاش در سال ۱۹۸۵ در قالب مدل LP500 S QV رونمایی شد. این خودرو که به سپرهایی جدید مجهز شده بود، از یک پیشرانه ۵.۲ لیتری دوازده سیلندر خورجینی انژکتوری با ۴۴۹ اسب بخار قدرت و ۵۰۰ نیوتن متر گشتاور بهره می‌برد. LP500 S QV بدون شک معروف‌ترین نسخه کنتاش و باارزش‌ترین آن‌ها میان کلکسیون دارها محسوب می‌شود. در میان همه مدل‌های فوق العاده این لیست، علت این که LP500 S QV توانسته رتبه دوم را به خود اختصاص بدهد خود گویای همه چیز است.


لامبورگینی میورا SV

لامبورگینی میورا

لامبورگینی میورا SV بدون شک به عنوان نمادین‌ترین مدل تاریخ لامبورگینی، در لیست ما توانسته رتبه اول را به خود اختصاص بدهد. میورا SV خودرویی بود که توانست ترکیب طراحی موتور وسط را در میان ابرخودروها به این میزان محبوب کند. این ابرخودروی افسانه‌ای ایتالیایی‌ها سال ۱۹۶۶ رونمایی شد و تا سال ۱۹۷۳ در خطوط تولید شرکت حضور داشت. لامبورگینی سه سری بزرگ این خودرو با نام P400، P400S و P400SV تولید کرد. البته از نسخه‌های دیگر آن می‌توان به نمونه اولیه جوتا، کیت‌های SV/J و مدل کانسپت رودستر اشاره کرد.

در حالی که مدل SV/J با فقط ۶ دستگاه نایاب‌ترین نسخه میورا محسوب می‌شوند، ولی انتخاب ما بدون شک P400SV است. علت آن این است که تاریخچه آن کاملاً واضح بوده و حتی امروز نیز می‌توانید یکی از آن‌ها را خریداری کنید. SV به عنوان یکی از معروف‌ترین نسخه‌های میورا در سال ۱۹۷۱ با پیشرانه تقویت شده، کاربراتورهای جدید و برخی تغییرات جزئی روی بدنه و کابین رونمایی شد. موتور ۱۲ سیلندر خورجینی ۴ لیتری آن ۳۸۰ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور داشت. گیربکس آن به یک سیستم روغن کاری مستقل از موتور مجهز شده بود. لامبورگینی فقط ۱۵۰ دستگاه مدل SV از کل تولید ۷۶۴ دستگاهی میورا ساخت.