۱۳ مورد از عادات بد که ما را از موفقیت دور می کند

عادت های بد

همانطور که می دانید وجود همه انسان ها با عادت ها گره خورده و این موضوع آنقدر مهم است که از آن لحظه ای که از خواب بیدار می شوید تا لحظه ای که دوباره به خواب می روید، مغز به طور خودکار در حال پردازش عادت های قدیمی و خلق عادت های جدید در قالب مثبت یا منفی است. گاهی اوقات این عادت ها می توانند بر روی زندگی تاثیر بسزایی گذاشته و شما را پله به پله تا مرز موفقیت نزدیک تر کنند و گاهی اوقات عادات بد می توانند شما را از رسیدن به موفقیت و رویاهایی که در سر می پرورانید دور کنند.

آیا تا امروز به این موضوع فکر کرده اید که شاید یکی از موانع نرسیدن به موفقیت، برخی از عادت هایی است که تاثیر مستقیمی بر روی زندگی تان دارند؟ عادات بد از بی توجهی به جزئیات کوچک شروع می شود که اگر بر روی آن کنترل نداشته باشید، ممکن است روزی یک مانع بسیار بزرگ بر سر راه تان برای رسیدن به موفقیت باشند.

برای مثال تصور کنید که در ماشینی نشسته و پای خود را بر روی پدال گاز فشار می دهید؛ اما ماشین همچنان در جای خود قرار دارد و هیچ تکانی نخورده مگر این که شما ترمز را آزاد کنید تا ماشین حرکت کند. حال اگر متوجه شده باشید عادات بد مانند همان ترمز ماشین هستند و تا زمانی که شما آن را رها نکنید، وضعیت همین است، نه تنها هیچ ترقی و پیشرفتی نخواهید کرد، بلکه حتی از جای خود تکان هم نمی خورید. ما در این مطلب سعی داریم شما را با ۱۳ مورد از عادات بد که مانع موفقیت تان می شوند آشنا کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

۱. همیشه منتظر فرصت مناسب بودن

همیشه منتظر یک لحظه مناسب بودن یعنی از دست دادن تمامی فرصت های زندگی چرا که همین فرصت های ناچیز و دم دستی و یا به قول معروف نا مناسب ممکن است، همان موقعیت مناسب زندگی باشند که شما آن ها را بی معنی و بی ارزش می پندارید. اما باید نسبت به این موضوع آگاه باشید، فرصت هایی که پیش روی تان قرار می گیرند، اصلا اعلام قبلی ندارند و یکی پس از دیگری به وجود می آیند و اگر بر آن ها واقف نباشید دیگر باز نمی گردند و حتی در این میان ممکن است مجبور به انتخابی شوید که در نظر خودتان یک موقعیت مناسب باشد؛ اما در واقعیت اینگونه نیست!

به زبان ساده تر باید بگوییم که منتظر لحظه ای مناسب بودن یعنی هدر دادن وقت، چرا که همین عادات بد سبب می شود تا شما اهداف و کارهای مهم زندگی تان را به وقت های دیگری موکول کنید و همین به تعویق انداختن، ترس و اضطراب بیشتری نصیب تان می کند. پس با تمام این تفاسیر یکی از مهم ترین اصل ها برای رسیدن به موفقیت این است که آگاه باشید و بتوانید به درستی تمامی لحظات زندگی خود را همراه با هدف تان کنترل کنید؛ پس بهتر است از همین لحظه شروع کنید شاید همین فرصت هایی که شما آن ها را نامناسب تلقی می کنید تغییر چهره دهند و یک فرصت بسیار مناسب برای احوال و اهداف تان باشند.

همیشه نیازمند تایید و نظارت دیگران هستید

۲. همیشه نیازمند تایید و نظارت دیگران هستید

شما باید نسبت به این موضوع آگاه باشید که خودتان مسئول تمامی اتفاقات و کارهایی هستید که در زندگی انجام می دهید و نتیجه هر کدام از آن ها کاملا به خود شما بستگی دارد. البته ما این موضوع را کتمان نمی کنیم که گاهی اوقات راهنمایی گرفتن از دیگران برای انجام یک سری از تصمیمات مهم در زندگی می تواند تاثیرات بسزایی در راه و روش ها برای رسیدن به موفقیت داشته باشد.

اما این موضوع که شما همیشه منتظر مهر تایید و نظارت دیگران برای کارهای خود باشید، یکی از عادات بد و ناپسندی است که علاوه بر این که ممکن است کارهایتان به درستی پیش نروند، بلکه باعث کاهش اعتماد به نفس و وابسته بودن بیش از حد به دیگران برای انجام کارها می شود. بنابراین سعی کنید در بیشتر کارها فقط به خودتان متکی باشید تا نتایج بهتری شامل حال تان شود.

۳. همیشه دوست دارید کامل باشید

یکی از مهم ترین عادت هایی که ممکن است در هر مسیری شما را از اهداف و خواسته های تان دور کند، تلاش برای کامل بودن است. البته باید بگوییم که هر فردی خواستار کمال گرایی است، اما وسواس بیش از حد برای کامل بودن نتایج ناخوشایندی به همراه دارد.

برای مثال فرد برای انجام کار مورد نظرش با این استدلال پیش می رود که من یا کاری را کامل انجام می دهم یا این که انجام نمی دهم! تلاش برای کامل بودن به خودی خود اصلا بد نیست؛ اما این که شما با این استدلال پیش بروید، ممکن است به خاطر این عادات بد آسیب های زیادی ببینید که مهم ترین آن ها کاهش اعتماد به نفس و عدم نارضایتی در تمام امور زندگی است.

پس با تمام این تفاسیر باید بدانید که هیچ وقت نمی توان کامل بود و همیشه اشتباهاتی رخ می دهد. برای درک بهتر این موضوع کافیست که همیشه به خودتان یادآوری کنید «من یک انسان هستم نه یک ابرقهرمان!»

۴. خودتان را بیش از حد خسته می کنید

یکی از مهم ترین فاکتورها در زمینه عدم رسیدن به موفقیت خسته کردن خود در انجام کارهاست. به طورکلی فشار کار زیاد و خستگی تاثیر بسزایی در دلسرد شدن ادامه مسیر دارد؛ چراکه مهم ترین قسمت هر هدف شور و اشتیاق برای انجام آن است و اگر خیلی به خودتان فشار بیاورید این احتمال وجود دارد که از مسیر موفقیت نه تنها دور بلکه خارج شوید.

بهتر است گاهی اوقات از دوستان نزدیک، خانواده و دیگران برای کنترل و انجام کارها کمک بخواهید و یا کارها را به صورت گروهی انجام دهید؛ چرا که انجام کارها به صورت گروهی و یا کمک از دیگران باعث می شود تا در زمینه مورد نظر ایده ها و خلاقیت های بیشتری به ذهن تان خطور کند و از عادات بد بیشتر فاصله بگیرید.عادات بد

۵. به خاطر خطاهای تان عذر خواهی نمی کنید

باید بدانید که یکی از مهم ترین خصوصیات افراد موفق، صداقت و مسئولیت پذیری آن ها است. یکی از عادات بد و رایجی که معمولا از کودکی در درون هر شخص ریشه دوانده، این است که بیشتر افراد فکر می کنند با یک عذرخواهی ساده صرفا جهت برطرف کردن مشکلات به غرورشان لطمه وارد می شود.

همه ما گاهی اوقات کار یا رفتار اشتباهی انجام می دهیم که موجب دلخوری اطرافیان مان می شود؛ بنابراین اگر می خواهید در مسیر موفقیت پیشرفت کنید، بهتر است اعتماد دیگران را نسبت به خودتان جلب کنید، چرا که افراد موفق معمولا راحت تر با دیگران ارتباط برقرار می کنند و فردی که با صداقت، اعمال و رفتار خود را نشان می دهد از احترام و اعتماد بیشتری برخوردار می شود.

۶. از تجربیات دیگران استفاده نمی کنید

مهم ترین موضوعی که جدای از رسیدن به موفقیت حتما باید آن را در زندگی شخصی تان هم رعایت کنید، یادگیری و استفاده از تجربیات کسانی است که به قول معروف چند تا پیراهن بیشتر از شما پاره کرده باشند. مسئله این است که هیچ انسانی کامل و بهترین نیست و برای بهترین بودن همیشه باید به دنبال یادگیری بیشتر برای رسیدن به اهداف تان باشید.

بیایید این گونه به این مسئله نگاه کنید که انسان آمیخته از تجربیات و آزمون و خطاهاست و هر فردی چیزی برای ارائه و آموزش دارد؛ اما این موضوع به این معنی نیست که همه سخنان و تجربیات دیگران را بپذیرید، یادگیری و گوش کردن به تجربیات دیگران به خودی خود یک تجربه برای بهتر زیستن، دوری از عادات بد و موفقیت محسوب می شود.

۷. هیچ تلاشی فراتر از وظایف خود نمی کنید

برای رسیدن به موفقیت و اهدافی که در سر می پرورانید، تلاش کردن مهم ترین اصل ادامه مسیر است و همان طور که مشخص است هیچ تلاشی بدون سختی نیست. یک ضرب المثل معروف وجود دارد که می گوید: «هر چه بکاری همان را برداشت می کنی» قطع به یقین این جمله را تمامی افراد موفق تایید می کنند، چرا که تلاش و کوشش ضمیمه رسیدن به خواسته ها و اهداف در زندگی هستند.

پس برای رسیدن به هر هدفی از جمله موفقیت در مسیر زندگی باید حتما تلاش و کوشش داشت؛ زیرا بدون این دو اصلا به موفقیت نخواهید رسید. اما این کار می تواند تا حد زیادی شما را از آرامش و آسایش دور کند. چرا که هرکاری سختی های خودش را دارد، ولی در عوض وقتی به پایان و نتیجه کار می رسید، احساس خوبی به شما دست می دهد و تمام این ها را مدیون از بین بردن عادت های بدی هستید که شما را از موفقیت دور کرده بودند.

اضطراب بیش از حد برای نتایج کارها

۸. اضطراب بیش از حد برای نتایج کارها

این که در اکثر مواقع نگران نتایج کارهای خود باشیم امری بسیار طبیعی است؛ چرا که در این راه پر پیچ و خم تلاش های زیادی صورت گرفته و به همین دلیل نتایج کارهای مان بسیار حائز اهمیت هستند؛ اما از این رو نگرانی بیش از حد در این زمینه می تواند یک مورد مشکل ساز و همچنین یکی از عادت بدی باشند که مانع موفقیت می شوند.

اگر تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدف نهایی انجام داده اید، پس باید خیال تان از بابت همه چیز راحت باشد و بدون هیچ استرسی منتظر گرفتن نتیجه های مثبت باشید. نگرانی و استرس بیش از حد برای نتایج کار می تواند تاثیرات مخربی بر روی روح و روان تان گذاشته و باعث می شود تا خلاقیت خود را از دست بدهید.

۹. مقایسه کردن ممنوع

هر فرد دارای شرایط و ویژگی های منحصر به فرد خودش است و از این جهت شما نمی توانید توقع داشته باشید که عملکرد کارهای تان مشابه عملکرد دوستان و یا همکاران تان باشد. مقایسه دائمی خود با دیگران علاوه بر دور کردن شما از مسیر موفقیت می تواند اعتماد به نفس شما را تا حد زیادی کاهش دهد.
در واقع وقتی مدام در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستید، به طور کلی فراموش می کنید که توانایی های خود را با ابزارها و شرایط فعلی موجود در زندگی خودتان قضاوت کنید. پس به هیچ وجه خودتان را دست کم نگیرید و کلمه مقایسه را از دایره لغات افکارتان پاک کنید تا از این عادات بد دوری کنید.

۱۰. خطاهای خود را مرور نمی کنید

همان طور که پیش تر گفتیم هیچ انسانی کامل نیست و هر فردی در زندگی خود دچار اشتباهاتی می شود. اما موضوع این است که نباید یک اشتباه را دوبار انجام داد. برای این کار باید با خود صادق باشید و تمامی عوامل و مسائلی که دچار گمراهی شما در زمینه های مختلف و در نهایت اشتباهات شما شده اند را بررسی کنید. این امر باعث می شود تا علاوه بر خود آگاهی بتوانید به درستی مسائل مختلف را حل و فصل کنید و کنترل کاملی بر روی آن ها داشته باشید، همچنین از عادات بد خود که مانع موفقیت شما می شوند دوری کنید.

۱۱. عدم توجه به نقاط ضعف خود

همه انسان ها دارای نقاط ضعفی هستند که برخی از آن ها بر روی روند کارهای ما تاثیرات منفی دارند و بر روی زندگی عادی ما اختلال ایجاد می کنند. یکی دیگر از عادات بد مانع موفقیت عدم توجه به نقاط ضعف تان است؛ چرا که با شناخت بیشتر خود می توانید راهکارهایی برای نقاط ضعف خود پیدا کرده و آن ها را جایگزین کنید. برای مثال اگر متوجه شده اید که در یک امر به خصوص در زمینه شغلی تان دچار ضعف هستید می توانید با مراجعه به مشاوره و یا مطالعه در زمینه مربوطه نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنید.

عادت های بد

۱۲. برای کارهایی که دوست ندارید زمانی طولانی صرف می کنید

وقت تلف کردن پای کارهایی که به آن ها علاقه ندارید می تواند تا حد زیادی مانع موفقیت شما شوند؛ چرا که علاوه بر هدر رفتن وقت باید بیشتر انرژی تان را صرف آن کار هدر دهید و ممکن است به دلیل فشار کاری تمام انگیزه و خلاقیت های خود را از دست بدهید.
برای همین اگر به کاری علاقه ندارید، سعی کنید در حد امکان آن رها کنید و یا کار را به دست کسانی که اعتماد دارید بسپارید. برای مثال اگر از حساب و کتاب خوش تان نمی آید، پس با استخدام یک حسابدار هم در وقت خود صرفه جویی کرده و هم به انجام کارهایی که واقعا علاقه دارید برسید.

۱۳. زندگی را سخت می گیرید

زندگی را سخت نگیرید و با آن کنار بیایید بسیاری از افراد اتفاقات را خیلی جدی می گیرند و جزئیات ساده و کوچک را در ذهن خود بزرگ می کنند که همین عادات بد سبب می شود تا از آرامش و لذت کمتری در زندگی برخودارد شوند.

هنگامی که زندگی را جدی می گیرید تمام حوادث و اتفاقات کوچک به هر علتی بزرگتر جلوه خواهند داد. اگر زندگی واقعا جدی شود ارزش آن به صفر می رسد. برای مثال کار کردن آنقدر جدی شود که فرد شکست بخورد و یا رانندگی آنقدر جدی شود که در نهایت منجر به تصادفی وحشتناک شود می بینید؟ فاصله ای میان جدیت و جنون نیست و باید این را بدانید که فردی در زندگی اش موفق خواهد شد که به جای جدیت، سخت کوشی و تلاش را سر لوحه زندگی خود قرار می دهد.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .