۸ نکته مهم در مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت

مدیریت زمان

تقسیم بندی زمان برای انجام کارها یک امر کاملا اختیاریست اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در هر روز فقط ۲۴ ساعت زمان در اختیار دارید و باید به درست ترین شکل ممکن از آن استفاده کنید( مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت ). در زندگی ممکن است خیلی چیزها را از دست بدهید از جمله پول، موقعیت، فرصت های شغلی اما از دست دادن زمان غیر قابل بازگشت است و به همین دلیل درک اهمیت زمان و کنترل و مدیریت آن بسیار مهم است.

توانایی مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت، عاملی است که می تواند صد در صد تعیین کننده موفقیت یا شکست شما باشد. یکی از ارزشمند ترین دارایی های زندگی هر فرد زمان است که منبعی ضروری و غیر قابل جایگزین برای موفقیت می باشد و نمی توان آن را پس انداز کرد. برای انجام هر کاری نیازمند زمان هستید و هرچه از زمان خود بهتر استفاده کنید موفق تر خواهید بود. ما قصد داریم تا در این مقاله ۸ اصل مهم در مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت را برای شما عزیزان شرح دهیم پس با ما همراه باشید.

اهمیت مدیریت زمان در موفقیت

مدیریت زمان یعنی برنامه ریزی روزانه و استفاده درست از تک تک لحظه ها به بهترین شکل ممکن. اهمیت مدیریت زمان آنقدر زیاد است که اگر نتوانید به خوبی وقت خود را تنظیم کنید از عهده انجام هیچ کاری برنخواهید آمد. همه کارهایی که به طور روزمره در موقعیت های متفاوت انجام می دهیم کاملا تحت تأثیر زمان می باشد و هر فرد باید همیشه در چگونگی استفاده از زمان و هدر دادن زمان حساسیت داشته باشد چراکه زمان منبعی بی بدیل است و هرگز به عقب بازنمی گردد تا شما بتوانید اشتباهات خود را جبران کنید.

درست است که شعار ما استفاده درست از زمان است اما باید بدانید که اگر تا امروز موفق به مدیریت زندگی و کارهای خود نبوده اید، هنوز هم دیر نشده و از همین لحظه می توانید با برنامه ریزی و زمان بندی کارهای خود را پیش ببرید. برنامه ریزی در جهت استفاده بجا از زمان فواید زیادی دارد که برخی از آنها عبارت اند از: کنترل بیشتر، سودمندی بهتر، وقت آزاد بیشتر، توجه به پیشرفت بهتر، تنش کمتر.

چرا مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت اهمیت دارد؟

همانطور که در قسمت بالا گفتیم مدیریت و استفاده درست از زمان فواید زیادی دارد که در این قسمت ۸ اصل مهم برای اینکه بتوانید زمان را بهتر مدیریت کنید را بیان کرده ایم.

کار کم و منفعت بیشتر

۱. کار کم و منفعت بیشتر

اینکه شما اطلاعاتی در زمینه مدیریت زمان به دست آورید و برای موفقیت بیشتر تصمیم به برنامه ریزی بگیرید بسیار خوب است اما باید بدانید که مدیریت زمان به این معنی نیست که شما با تلاش و کار کم در کوتاه ترین زمان بتوانید به اهداف تان برسید چراکه برای رسیدن به موفقیت تلاش مهمترین ضمیمه مسیر است. بهتر است بر روی این مسئله تمرکز کنید که آیا توانایی انجام برخی از کارها را در کوتاه ترین زمان ممکن دارید یا نه؟

یکی دیگر از راه هایی که می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن به اهداف خود برسید الویت بندی در کار و تقسیم وظایف است که در این روش می توانید با کمترین زمان منافع زیادی به دست آورید. از طرفی اگر برای انجام کاری زمان کوتاهی در اختیار دارید می توانید اول به کارهای کوچکتر بپردازید و کارهای بزرگ را به زمانی موکول کنید که وقت بیشتری در اختیار داشته باشید.

۲. انجام فعالیت های مفید

کار کردن مدام و بی وقفه بدون استراحت ممکن است شما را برای ادامه مسیر خسته و دلسرد کند. خصوصا اینکه یکی از عوامل موفقیت انگیزه و انرژی است. پس باید حتما سبک زندگی خود را تغییر دهید چراکه اگر پس از مدتی در کارهای تان پیشرفت نداشته باشید احساس انگیزه و انرژی شما تا حد زیادی کاهش می یابد. پس با تمام این تفاسیر بهتر است زمانی را به استراحت اختصاص دهید و با کنترل و آگاهی از زمان خود برای انجام کارها استفاده کنید تا خستگی بیش از حد موجب توقف و یا دلسرد شدن شما از ادامه مسیر نشود.

۳. شک و تردید ممنوع

اینکه شما مدام در مورد تصمیمات خود شک و ترید داشته باشید می تواند تا حد زیادی وقت شما را هدر دهد. از طرفی گرفتن تصمیم های بزرگ به خودی خود وقت گیر هستند و باید زمان زیادی صرف شان شود. شما نباید تمام فکر خود را روی این مسئله بگذارید که چه کاری را در لیست کارهای خود قرار دهید، در عوض می توانید یک بار برای همیشه یک برنامه منظم بریزید و بر طبق زمان بندی مناسب به آن ها عمل کنید. پس سردرگمی و شک و تردید را کنار بگذارید و با یک برنامه ریزی دقیق به کارها و همچنین زمان خود نظم بدهید.

۴. اهداف خود را هر چه سریع تر در راستای مدیریت زمان محقق کنید

اینکه شما انسانی هدفمند باشید و برای آینده و حتی زمان حال زندگی تان هدف هایی داشته باشید بسیار خوب است. اما باید بدانید که بدون مدیریت زمان، رسیدن به این اهداف غیر ممکن است. برای مثال یکی از اهداف شما این است که به یک وزن ایده آل برسید و باید برای رسیدن به این هدف روزانه به طور منظم ورزش کنید و یا رژیم غذایی نامناسبی داشته باشید تا نتیجه درستی بگیرید. پس بهتر است اهداف خود را در راستای مدیریت زمان کنترل کنید.

اعتماد به نفس داشته باشید

۵. اعتماد به نفس داشته باشید

اگر شما بر روی کارهای تان مدیریت درستی داشته باشید احساس رضایت بیشتری از روند کار و زندگی خود دارید و همین امر موجب اعتماد به نفس بیشتر شما می شود و شما با انگیزه و انرژی بیشتری به کارهای خود رسیدگی می کنید. از طرفی با این کار پله به پله بیشتر به مرز موفقیت نزدیک می شوید.

۶. مدیریت زمان و انرژی و انگیزه بیشتر

همانطور که پیش تر گفتیم مدیریت زمان برای انجام کارها تا حد زیادی انرژی و اعتماد به نفس شما را بالا برده و باعث می شود منافع زیادی نصیب تان شود که مهم ترین آن افزایش مهارت است. چراکه وقتی شما در زمان معین و با برنامه ریزی دقیق کارها را پیش می برید در نتیجه می توانید علاوه بر بهبود روند کاری تمرکز بیشتری بر روی افزایش مهارت های تان داشته باشید و تمامی این ها باعث می شوند تا انگیزه و انرژی بیشتری برای ادامه اهداف خود به دست آورید.

۷. اختصاص زمان بیشتر برای کارهای مورد علاقه

سعی کنید بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید و از کارهای خود لذت ببرید. ارزشش را ندارد که امروز حجم زیادی از کار را انجام دهید، اما فردا خسته و بدون بازده باشید. با ثبات کار کنید و بهترین حالت خود را حفظ کنید. یاد گرفتن مهارت های مدیریت زمان آنقدر در زندگی شما تاثیر گذار است که می توانید به راحتی هر مشکلی را بدون هیچ دردسر یا اتلاف وقتی حل و فصل کنید و از طرفی وقت بیشتری را بر روی کارهای مود علاقه تان صرف کنید چراکه مدیریت زمان استاندارد باید به گونه ای باشد که فرد علاوه بر رسیدگی به کارهایش، زمان مناسبی هم برای انجام کارهای مورد علاقه اش در اختیار داشت باشد.

مدیریت زمان و آرامش بیشتر

۸. مدیریت زمان و آرامش بیشتر

اگر شما بر روی کارهای روزانه خود مدیریت درستی از لحاظ زمانی نداشته باشید ممکن است برای انجام هر کار دچار استرس شوید اما با مدیریت زمان می توانید در وهله اول کارهای خود را اولویت بندی کرده و به راحتی به فعالیت های روزانه خود بپردازید. در واقع شما با مدیریت زمان می توانید فعالیت های شغلی و کارهای شخصی تان را بدون اینکه دچار تضاد شوند به خوبی مدیریت کنید و با این کار احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

سخن آخر

مدیریت زمان یعنی بهترین استفاده از وقت، قطعا اگر تا پایان این مقاله را خوانده باشید حتما متوجه این موضوع شده اید که مدیریت زمان به این معنی نیست که شب ها تا دیر وقت کار کنید و صبح ها زوتر از خواب بیدار شوید بلکه به این معنی است که از ثانیه به ثانیه زندگی خود بهتر استفاده کنید و برای هر لحظه و دقیقه عمرتان برنامه ای داشته باشید و از همه مهمتر به آن عمل کنید.

همه ما در زندگی مان یک کوه اورست داریم که باید روزی به آن صعود کنیم و مطمئنا باشید که خداوند بر سر راه همه ما هدفی قرار داده اما مشکل برخی از افراد این است زمان را دست کم می گیرند و فکر می کنند برای انجام هر کاری همیشه فرصتی هست غافل از اینکه زمان غیر قابل بازگشت است و باید از همین حالا از فرصت های موجود استفاده کنیم.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .