اهداف بزرگ «سختکوشی و تعهد به خود»

goals-aradmag-011
هدف - goal

تلاش در جهت رسیدن به اهداف باعث ایجاد عزت نفس در شخص می‌شود؛ هر چه تلاش انسان در این مسیر بیشتر باشد به پیشرفت خود در زندگی کمک مؤثرتری کرده است. رؤیاها و خواسته های شما چه کوچک باشند چه بزرگ با مشخص کردن هدف می‌توانید برای آنچه در زندگی می‌خواهید به دست آورید، برنامه‌ریزی کنید. با آرادمگ همراه باشید.

اولین قدم در راه رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهایمان؛ مشخص کردن اصلِ هدف است. ابتدا باید هدف خود را مشخص کنیم؛ به عنوان مثال خواسته ما این است که در نواختن یک ساز یا یک رشته ورزشی حرفه‌ای شویم، می‌خواهیم در رشته تحصیلی که انتخاب کرده‌ایم موفق شویم، می خواهیم در زمینه‌ای که به تازگی در آن مشغول به کار شده‌ایم پیشرفت کرده و از لحاظ مالی به درجه بالاتری برسیم و… .

goals-aradmag-001
هدف – goal

زمانی که هدف یا اهدافی برای زندگی خود مشخص می کنیم باید درک جامعی از آنچه می‌خواهیم داشته باشیم؛ تعریف هر انسانی از هدف با دیگری متفاوت است، به عنوان مثال اگر شما می‌خواهید نواختن یک ساز را فرا بگیرید باید برای خود مشخص کنید که این تجربه چه معنایی برایتان دارد، آیا تنها می خواهید در مهمانی‌ها ساز بنوازید یا قصد دارید تا حرفه‌ای شدن پیش بروید و در سطح کشوری یا بین المللی اجرا داشته باشید.

goals-aradmag-002
هدف – goal

با رسیدن به درکی جامع و درست از شرایط و موقعیت خود در مسیر رسیدن به هدف می‌توانید در این راه قدم‌هایی محکم و اساسی بردارید. انگیزه‌های لازم برای رسیدن به اهداف از دیگر اصول لازم برای این موضوع است؛ با یافتن انگیزه‌های اصلی اگر شک و تردیدی در انتخاب هدف نیز داشته باشید، به راحتی می‌توانید تغییر مسیر داده و هدف و خواسته اصلی خود را بیابید.

هدف و تصمیم گیری‌های مهم در زندگی باید واقع بینانه باشند تا تحقق آن‌ها امکان پذیر باشد؛ به عنوان مثال شخصی می‌خواهد تبدیل به بزرگ‌ترین بسکتبالیست دنیا شود، برای به عضویت درآمدن در یک گروه بسکتبال باید قد شخص از استاندارد مشخصی برخوردار باشد، در غیر این صورت او نمی تواند به عضویت گروه دربیاید.

goals-aradmag-003
هدف – goal

در واقع منظور از این نکته انتخاب درست اهداف در زندگی برای پیشرفت است؛ اهداف باید واقع بینانه باشند تا به مرور زمان باعث سرخوردگی و دلسردی شخص نشوند.

بعد از انتخاب هدف اصلی باید در مسیر منحصر به فرد کردن هدف و پیشرفت در این مسیر اقدام نماییم؛ با مطالعه و تحقیق می‌توان به آگاهی بیشتر در راه رسیدن به هدف رسید تا این هدف و خواسته تبدیل به موقعیتی خاص و ویژه در زندگی شخص شود.

به طور کلی در هر مسیر تازه‌ای در زندگی شخص باید راهی برای مشخص کردن و ارزیابی اهداف خود در نظر بگیرد؛ بررسی مواردی مانند قابل دستیابی بودن، واقع بینانه بودن، خاص یا منحصر به فرد بودن، مدت زمان لازم برای رسیدن به هدف و… به شخص کمک می کند تا به طرحی کامل و حقیقی از راه‌های رسیدن به هدفش دست پیدا کند.

goals-aradmag-004
هدف – goal

یکی از اصولی که به واقع بینی در این مسیر ارتباط دارد، داشتن چند هدف است. برخی از افراد اهداف متفاوتی در زندگی دارند که هر کدام از آن‌ها زمان و شرایط خاصی را می طلبند؛ رتبه بندی اهداف نقش مهمی در این امر ایفا می‌کند.

رتبه بندی کمک می‌کند تا شخص اهداف خود را به ترتیب اهمیت دسته بندی کرده و بر اساس این درجه و اهمیت در مسیر رسیدن به هر کدام اقداماتی لازم و اساسی انجام دهد. دسته بندی اهداف کمک شایانی به برنامه‌ریزی آن‌ها به دو دسته بلند مدت و کوتاه مدت می کند؛ همچنین تعهد و ارزشی که شخص برای هر هدف قائل است می‌تواند راهنمای او برای رتبه بندی اهداف باشد.

goals-aradmag-005
هدف – goal

در برخی مواقع انتخاب هدفی خاص تأثیر چندانی در زندگی فرد ندارد؛ یکی از مواردی که در انتخاب هدف نقش دارد فکر در مورد میزان تأثیر آن هدف بر روی زندگی شخصی و اجتماعی فرد است. افراد باید قبل از نهایی کردن هدف تأثیرات آن را نیز در نظر گرفته و پیش بینی کنند تا بتوانند میزان اهمیت و درستی آن هدف را بسنجند.

برخی از افراد هدف بزرگی برای پیشرفت خود و زندگیشان انتخاب کرده‌اند؛ در راه رسیدن به چنین هدف‌های بزرگی در زندگی شخص می تواند هدف بزرگ را به چند هدف کوچکتر تقسیم بندی کند. این امر راه رسیدن به هدف بزرگ را آسان می کند و همچنین موانعی که ممکن است بر سر راه قرار بگیرد شناسایی می شوند و شخص می‌تواند با درایت و اقداماتی مؤثر موانع را از سر راه خود بردارد.

goals-aradmag-006
هدف – goal

یکی از راه های درستِ رسیدن به هدف تلاش و تعهد به انجام کار است؛ هر هدف بزرگی در زندگی نیازمند تلاش و اختصاص زمان زیادی از روز به آن است تا به سرانجام برسد، پس در این مسیر تعهد و سختکوشی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. هر شخص اگر به معنای واقعی به هدف خود متعهد باشد، همان کاری را خواهد کرد که برای رسیدن به پیشرفت و موفقیت لازم است.

یکی از راه‌های آسان تر کردن مسیر دستیابی به هدف روزمره کردن آن است؛ این نکته به معنای نهادینه کردن هدف در ذهن و تبدیل کردن آن به روال روزمره زندگی است، با این کار شخص در هر زمان و مکان با فکر به هدف خود دست از تلاش برنخواهد داشت و زودتر نیز به نتیجه مطلوب خود خواهد رسید.

goals-aradmag-007
هدف – goal

پیگیری روند پیشرفت یکی از اصول مهم در دستیابی به اهداف است؛ این پیگیری و تهیه لیستی از مراحل پیشرفت نقش مهمی در هموار کردن مسیر دارد، این امر به شما کمک می کند تا با برجسته کردن موفقیت‌های کوچک انگیزه بیشتری برای دستیابی به موفقیت اصلی و بزرگ‌تر پیدا کنید.

یکی از دشوارترین قسمت ها در راه رسیدن به هدف‌های بزرگ انگیزه ادامه دادن و ماندن است؛ بسیاری از افراد در این مسیر خسته و ناامید شده و ممکن است از میزان تلاش خود بکاهند. هر موفقیت بزرگی نیازمند سختکوشی و تحمل دشواری‌هاست؛ به همان نسبت نیز مسیر پر از موانع و سختی است، پس بدین منظور لازم است افراد هر زمان که ناامید می شوند به خود استراحت داده و انگیزه‌ای تشویقی و مؤثر به خود اختصاص دهند تا دوباره با امیدی بیشتر حرکت کرده و به هدف نزدیک شوند.

goals-aradmag-008
هدف – goal

در زندگی همه چیز همانطور که ما انتظار داریم و برنامه ریزی کرده‌ایم پیش نمی رود؛ باید حقیقت‌های موجود در زندگی را پذیرفت و منعطف بود، در این مواقع باید با روشی متفاوت به سوی اتفاقات قدم برداشت و با بینشی واقع‌بینانه به مسیر موفقیت ادامه داد.

همراه با تلاش در راه رسیدن به هدف، تجسم و خیال پردازی نیز کمک بسیاری به شما می‌کند؛ خیال‌پردازی به این معنا که خود را در آینده و موفقیت حاصل شده تجسم کنید و به خود ایمان داشته باشید که بدون شک به هدف خود خواهید رسید. نوشتن نیز راهی مشابه خیال پردازی و تجسم است؛ با نوشتن راه‌هایی که به موفقیت شما کمک می کند و نتیجه‌ای که از هدف خواهید گرفت خود را به انتهای مسیر نزدیکتر خواهید کرد.

goals-aradmag-009
هدف – goal

هیچگاه در راه رسیدن به هدف عجله نکنید؛ در این مسیر باید آهسته و پیوسته قدم بردارید تا به هدف نزدیک شوید و موفقیت‌هایی مهم در این زمینه برای خود به ارمغان بیاورید، عجله و شتاب در به انتها رساندن کار تنها شما را از هدف دور می سازد و موانع بیشتری بر سر راه شما قرار می‌گیرد.

برخی از افراد در این مسیر دچار استرس و نگرانی می شوند؛ یکی از راه‌های برطرف کردن این نگرانی نوشتن افکار در مورد پروژه و هدفی است که برای خود انتخاب کرده اید. ایده ها، نگرانی ها، سؤالاتی که برایتان پیش می‌آید و… را بر روی کاغذ بیاورید، این امر به کاهش سطح استرس کمک بسیاری می کند و همچنین اگر مشکل یا مانعی در مسیر رسیدن به هدف وجود داشته باشد، با نوشتن راه‌حل‌های مختلفی به ذهن شما رسیده و در برطرف کردن مشکلات مؤثر واقع می‌شوید.

goals-aradmag-010
هدف – goal

تعیین زمان مشخص برای رسیدن به هدف نیز از مواردی است که انگیزه شخص را بالا می برد؛ این نکته به این معنا نیست که نسبت به رسیدن به هدف عجله‌ای پیشه کنیم بلکه این امر کمک می کند تا شخص اقدامات و برنامه‌ریزی‌های خود را به شکلی دقیق و مؤثر پیش ببرد.