اپل مکالمات ضبط شده بین شما و دستیار صوتی سیری را زیر نظر دارد

طبق گزارش جدیدی از گاردین، اپل در حال پرداخت هزینه‌ای به  پیمانکارانی برای گوش دادن به مکالمات ضبط شده سیری می‌باشد. یک پیمانکار سابق فاش کرده است که کارکنان موارد  ضبط شده‌ی تصادفی در زندگی شخصی کاربران، از جمله مواردی مانند قرار ملاقات پزشک، آدرس، و حتی معاملات احتمالی مواد مخدر را هم شنیده‌اند.

طبق گفته‌ی این پیمانکار، تعاملات سیری برای کارکنانی ارسال می‌شود که به این موارد گوش می‌دهند و از آنها خواسته می‌شود آن‌ها را بر طبق عوامل مختلفی مانند این که آیا این یک درخواست عمدی بوده یا یک False positive یا هشدار مثبت کاذب بوده که باعث اجرای سیری شده است، یا این که آیا پاسخ مفید بوده است یا خیر، طبقه بندی نمایند.

اما اپل واقعاً صریحاً نمی‌گوید که انسان‌های دیگری را نیز به این صداهای ضبط شده گوش می‌دهد و هرگونه اعترافاتی که برای این منظور انجام داده است، احتمالاً در بخش Privacy policy که شاید کمتر کسی (اگر کسی وجود داشته باشد) از کاربران سیری آن را خوانده باشند، دفن شده است. اپل در صفحه حریم خصوصی خود خاطرنشان کرده است:”برای کمک به تشخیص تلفظ شما و ارائه‌ی پاسخ‌های بهتر، اطلاعات خاصی از قبیل نام شما، مخاطبین، موسیقی که به آن گوش می‌دهید، و جستجوهایی که انجام می‌دهید با استفاده از پروتکل‌های رمزگذاری شده به سرورهای اپل ارسال می‌شوند.” اما در هیچ جا ذکر نشده است که کارمندان نیروی انسانی در حال گوش دادن و تجزیه و تحلیل آن داده‌ها خواهند بود.

در اظهارات خود به گاردین، این شرکت اذعان کرد که: “بخش کمی از درخواست‌های سیری برای بهبود سیری و املاء آن مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. درخواست‌های کاربر با اپل آیدی کاربر هیچ گونه  ارتباطی ندارند. پاسخ‌های سیری با امکاناتی کاملا امن تجزیه و تحلیل می‌شوند و کلیه کارمندان موظف به رعایت الزامات محرمانه بودن کمپانی اپل می‌باشند. ” اپل همچنین اشاره کرد که تنها کمتر از ۱% از فعالیت‌های روزانه تحت این سیستم تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

البته این واقعیت که نیرو های انسانی به طور کلی به مکالمات ضبط شده‌ی دستیار صوتی گوش می‌دهند چندان هم خبر جدیدی نیست چرا که هم آمازون (برای الکسا) و هم گوگل (برای گوگل اسیستنت) سیستم‌های مشابهی دارند که در آن کارمندان به مکالمات ضبط شده گوش می‌دهند تا بهتر بتوانند آن سیستم‌ها را بهبود ببخشند. این امر تا حدودی منطقی است زیرا دستیاران هوشمند به وضوح نمی‌توانند تفاوت بین هشدارهای کاذب و درخواست‌های واقعی را بیان کنند (اگر می‌توانستند، دیگر چیزی به عنوان هشدار کاذب وجود نداشت)، و هرکسی که از یک دستیار هوشمند استفاده می‌کند می‌تواند به شما بگوید که هشدارهای کاذب هنوز هم در این مرحله از تکامل این دستیارها بسیار متداول هستند.

اما در مورد هر سه این شرکت‌ها، تا به امروز مشخص نبود که آن‌ها تا چه میزان به مکالمات مشتریان گوش فرا می‌دهند.

فراگیری محصولات اپل تا حدی نگران کننده است

سیری در اپل واج

این سیستم اپل هم چنین ممکن است به دلایل دیگر مانند همه گیر بودن محصولات اپل نگران کننده باشد. در حالی که الکسا تا حد زیادی تنها به بلندگوهای هوشمند محدود است، و دستیار گوگل به بلندگوها و تلفن‌های همراه، سیری نیز در اپل واچ، محصول بسیار مشهور اپل نیز قرار دارد که در هر زمان و مکان روی مچ دست میلیون‌ها انسان یافت می‌شود. بعلاوه، سیری در اپل واچ نه تنها زمانی که فکر می‌کند عبارت <<Hey,siri>> را شنیده است بلکه در هر زمان که کاربر مچ دست خود را بالا ببرد، فعال می‌شود.

به گفته منبع گاردین، این گسترگی منجر به این شده است که برخی گفتگوهای بسیار شخصی راه خود را به سمت افرادی کاملاً غریبه که برای اپل کار می‌کنند باز کنند: “موارد بی شماری از این گفتگوها  شامل مباحث خصوصی بین پزشکان و بیماران، معاملات تجاری و معاملاتی به ظاهر جنایی و بسیاری موارد دیگر بوده است. این گفتگوها با داده‌های کاربر که مکان، اطلاعات تماس و داده‌های برنامه را نشان می‌دهند همراه هستند. “

عدم ارائه گزینه های متنوع توسط اپل برای حفاظت از حریم خصوصی

خاموش کردن کامل سیری برای حفظ حریم خصوصی

علاوه بر این، همان‌طور که گاردین خاطرنشان می‌کند، در حالی که آمازون و گوگل به مشتریان این امکان را می‌دهند که از برخی استفاده‌های مکالمات ضبط شده خود امتناع کنند، اپل به غیر از غیرفعال کردن کامل سیری گزینه‌ای برای محافظت از حریم خصوصی مشابه را ارائه نمی‌دهد. این موضوع با توجه به این که اپل بیش‌تر شهرت خود را به عنوان شرکتی  با حفظ حریم خصوصی بسیار بالا و حفاظت از داده‌های به شکلی که گوگل و آمازون از آن‌ها محافظت نمی‌کنند به دست آورده است، می‌تواند جلوه‌ی بدی برای این کمپانی به همراه داشته باشد.

اپل به مشتریان می‌گوید که، “تنها راه برای داشتن آرامش خاطر از این که یک غریبه به طور تصادفی به گفتگوهای تصادفی ضبط شده توسط سیری آنها گوش نمی‌دهد، قطع استفاده از سیری به طور کامل است” کمی پیام متفاوتی از این شرکت است که ظاهراً حریم خصوصی را در جایگاه خوبی قرار می‌دهد.

با توجه به این که احتمال توقف استفاده از دستیارهای هوشمند بسیار کم است، مشتریان سیری برای پرهیز از این مسئله کار زیادی نمی‌توانند انجام دهند به جز اینکه مراقب آنچه در اطراف آیفون‌ها و HomePod های خود می گویند باشند (مگر اینکه فشار عمومی در اینجا باعث شود اپل یک گزینه‌ی امتناع مشابه آمازون و گوگل به دستگاه های اضافه کند) با این وجود لازم به یاد آوری است که وقتی شما با استفاده از این محصولات موافقت می‌کنید، بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید از حریم شخصی خود می‌گذرید.

مطالب مرتبط:

۵ کاری که گوگل اسیستنت بهتر از سیری انجام می دهد

فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)