اصول برندسازی چیست و چطور باید برندینگ را انجام دهیم؟

اصول برندسازی

برند چیست و چطور باید برندسازی را انجام دهیم؟ برند برچسبی ست که می تواند بر هر کالا یا خدماتی نشسته و اعتبارسازی ایجاد کند. برند را می توانیم با یادآوری نام های تجاری معتبری چون کوارتز، بی ام دبلیو یا مانند آن ها بشناسیم؛ یا حتی آن را به یک فکر و سبک اندیشه نسبت دهیم.

باید باور داشته باشیم که برند و برندسازی از یک فکر شروع می شود! با همین فکر است که برند را شکل داده و به آن اعتبار و اصالت می بخشیم.

در اینجا به چشم شخصی که هیچ چیزی از برندسازی و اصول ساخت آن نمی دارد، به این موضوع ورود کرده و نگاهی به دنیای نام های تجاری می اندازیم.

اصول اولیه برندسازی

پیش از هر چیزی لازم است دوباره اشاره کنیم که برندسازی به نوعی هویت بخشی و شخصیت دهی به کسب و کار شما می باشد. برند یک کالا یا خدمات را از سایر کالا و خدمات مشابه آن، متمایز می سازد.

استراتژی خود را انتخاب کنید

مهم نیست که شما چه کالا یا خدماتی ارائه می کنید، بلکه چیزی که اهمیت دارد این است که قرار است این کالا یا خدمات به سمت کدام بازار حرکت کرده و به چه نیازی پاسخ دهد. شما باید مخاطب مستقیم خود را شناخته و سپس به پایه ریزی برندتان بپردازید. آیا این برند قرار است مستقیم به خانه ی ثروتمندان جامعه برود یا برندی ست که قشر متوسط را هدف گرفته است. اشتباه نکنید! برندسازی برای ثروتمندان جذاب تر و سودآورتر نیست. بالعکس! بزرگترین سرمایه ها در میان قشر متوسط جامعه، یعنی بزرگترین گروه به سر می برد.

با تعیین استراتژی و ارزش های افزوده ای که برای کالا یا خدمات خود در نظر گرفته اید، برندسازی نیز سمت و سو گرفته و در نهایت به کسب درآمد بیشتر شما منجر می گردد.

با برندسازی موفق به جلب اعتماد بیشتری در میان مشتریان خود خواهید شد و آن ها با میل بیشتری برای دریافت کالا و خدمات شما، وجه می پردازند.

اصول برندسازی

هدف خود را مشخص سازید

قرار است چه شخصیتی برای کسب و کار خود معرفی کنید و مردم آن را با چه هویتی به یاد بیاورند؟ آیا قرار است مخاطبان از مواجه با برند شما احساس خوشحالی داشته باشند و یا این که از حمل آن، خود را در سطح کلاس اجتماعی بالاتری بیابند؟

مهم این است که بدانید برند شما قرار است چه ساختار ذهنی ایجاد کرده و چه احساسی را در مخاطب خود به وجود بیاورد. برای این منظور خوب است که به اول ریسمان نگاه کنید. در شروع راه اندازی کسب و کار به دنبل چه چیزی بودید؟

کدام ویژگی ها قرار بود شما را به آن هدف نخستین برساند؟ کیفیت؟ تمایز؟ قیمت ارزان؟ منحصر به فرد بودن؟ و یا بسیاری موارد دیگر…

ارزش های کسب و کار یا سازمان خود را برجسته سازید

برای این که هدف گیری و جهت بخشی به برندی که در حال ساخت آن هستید، به درستی انجام بگیرد؛ لازم است تا ارزش های کسب و کار یا سازمان خود را به شکلی موثر برجسته سازید. با جدا کردن این ارزش ها و رتبه بندی کردن آن ها، می توانید هویت برند خود را کشف کرده و آن را عینت ببخشید.

این هویت بخشی، گروهی از جامعه را به برند شما علاقه مند خواهد ساخت. یعنی درست همان گروهی که در جستجوی چنین هویتی بوده اند.

اصول برندسازی

تصویرسازی

به حافظه ی تصویری ایمان داشته باشید. آیا اگر تیک مشهور نایک در این برند جای نداشت، آیا می توانست تا این اندازه به شهرت رسیده و در دور افتاده ترین مناطق کره ی زمین نیز شناخته شده باشد؟

به علاوه تصویرسازی باعث می شود که مردم در سراسر جهان از فرهنگ ها و زبان های مختلف، قادر به فهم چیزی که می گویید، باشند. برندینگ اصولی شما باعث می شود که تصویر برندتان، در انبوه ترین عرضه ها به چشم آمده و مشتری ها بلافاصله آن را متمایز ببینند.

رشد مداوم

لازم به ذکر است که برندسازی یک رشد مداوم است. باید آن را به شکل موجودی زنده ببینید که هر لحظه در حال بزرگ شدن و رشد کردن است. در صورتی که برند شما متوقف شده یا از رشد بازبماند، باید آن را رو به افول بدانید. نباید برندسازی را امری کوتاه مدت بدانید. این موضوع می تواند برای سال های سال به طول بیانجامد.

اشتباهی که برخی از برندها مرتکب می شوند، به محض رسیدن به فروش در حجم ایده آل؛ از رشد برند خود غافل می شوند. به خاطر بسپارید برندسازی وسیله ای صرف برای رسیدن به فروش نیست و به دنبال ماندگار ساختن نام تجاری جهانی هستیم. به همین دلیل برندینگ را باید به موازات فروش خود، همچنان دنبال کنید.

اصول برندسازی

مراحل برندسازی

اما مراحلی که باید برای برندسازی به صورت عینی دنبال کنیم، کدامند؟

لوگو یا آرم خود را انتخاب کنید

پس از کشف هویت اولیه و تصویرسازی، وقت آن می رسد که لوگو یا آرم سازمانی و برند خود را انتخاب نمایید. این لوگو قرار ست به عنوان امضای سازمان شما خودنمایی کند. به همین دلیل کوچکترین خطوط در آن اهمیت زیادی دارنند.

استفاده از فونت، رنگ، نقش و … می تواند بهترین نتیجه را بسته به ذهنیتی که خلق کرده اید، به بار بیاورد. به خاطر داشته باشید که مشتری قرار است از روی این لوگو، برند شما را به یاد آورده و آن را از میان دیگر کالاها یا خدمات دنبال کند.

انتخاب نام

برای انتخاب نام برند خود نیز به اندازه ی تصویر آن، حساسیت به خرج دهید. این نام باید ساده، کوتاه و البته بامعنی باشد. این نام باید برای تمام قشرها قابل فهم بوده و خواندن آن نیز راحت به نظر برسد.

بازاریابی

از همان نخستین قدمی که برای برندسازی برمی دارید، بازاریابی ضرورت پیدا می کند. همان طور که قبلا نیز اشاره کرده ایم، در عصر حاضر بازاریابی برونگرا چندان نتیجه بخش نبوده و هر سازمان و استارتاپی به بازاریابی درونگرا احتیاج دارد.

در واقع پیش از آن که برند خود را رونمایی کرده باشید، باید به وسیله ی ابزار بازاریابی درونگرا پایه های آن را تقویت کرده باشید.

اصول برندسازی

بازخوردها را دریافت کنید

حتی در شکوفاترین دوران برند خود، باید حتما تمامی بازخوردها را دریافت کنید. با دریافت بازخوردها می توانید مرتبا این موجود در حال رشد را بهینه سازی کرده و خطاها و مشکلات آن را برطرف سازید. با به دست آوردن محبوبیت در میان عده ای، نباید برند خود را سلطان بی چون و چرای بازار بدانید. زیرا برندهای دیگر مرتبا در اطراف شما در حال تولد بوده و در یک چشم به هم زدن می توانند، نام تجاری تان را بلعیده و از روی شما عبور کنند!

با خود نیز متفاوت باشید

گذشته از آن که انتظار داریم یک برند درخشان از رقبای خود متمایز باشد، لازم است که هر چند سال یک بار نسبت به خود قبلی تان نیز متفاوت باشید. شما باید ایده های تازه ای داشته و محصولات متفاوتی ارائه دهید.

توسعه، اجتناب از یکنواختی، پویایی و رشد به همراه نیازها و علاقه مندی ها و نگاه جامعه، چیزی ست که برندسازی موفق نخستین؛ را موفق و پایدار نگاه می دارد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...