دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر یکی از موضوعات بسیار مهم در زندگی هر شخصی است، در کل هر چیزی که به خواب ربط داشته باشد، برای ما ایرانیان عاشق خواب، مهم است. نیاز انسان به خواب و استراحت برای بازپس گیری انرژی، تخلیه خستگی ها و فرار از فشار های زندگی، یکی از حقایقی است که نمی توان کتمانش کرد. از آنجایی که کیفیت خواب هر شخص تاثیر مستقیمی بر روی سلامت فکری، عقلی و جسمی و نیز تاثیر مستقیم در تحمل تنش های روزمره ما دارد، پس داشتن اتاق خواب برای خوابی هرچه بهتر،‌ راحت تر و شیرین تر از اوجب واجبات است و باید برایش فکرهایی اساسی کرد.

دکوراسیون اتاق خواب برای داشتن خواب بهتر به چندین قسمت مهم و اساسی تقسیم می شود که ما در این مطلب سعی خواهیم کرد آن ها را بازگو کنیم، بنابراین تا پایان این مطلب از مجله تخصصی آراد مگ همراه ما باشید تا راهنمایی های لازم برای داشتن خوابی عمیق تر و با کیفیت تر را بدست آورید.

دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر، زندگی سالم تر

همان طور که حتما مطلع هستید، ما یک سوم عمر خود را در خواب سپری می کینم، حالا برخی بیشتر و برخی کمتر! و از سویی دیگر اتاق خواب خصوصی ترین قسمت هر منزلی به حساب می آید، پس دکوراسیون این قسمت از خانه برای داشتن خوابی بهتر باید منطبق بر شخصیت و روحیات خودتان انجام پذیرد تا شما در هنگام خوابیدن احساس خوب و راحتی داشته باشید. اما در این بین چندین اصول طراحی مهم و اساسی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب هستند که آگاه شدن از آن ها چندان خالی از لطف نیست. در ادامه با ما همراه باشید.

۱- دکوراسیون اتاق خواب: چقدر فضا در اختیار دارید؟

تقریبا همه چیز به مقدار فضایی که در دسترس دارید برمی گردد. تعداد وسایلی که می توانید در اتاق خواب بچینید، اندازه و سایز وسیله هایی که انتخاب می کنید، نحوه قرار دادن وسیله ها در اتاق خواب و سایر نکات اساسی بستگی به سایز اتاق شما دارند. برای مثال در دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر و با کیفیت تر، نوع و سایز تخت خواب بسیار مهم است که بسته به اندازه اتاق خواب خود انتخاب خواهد شد. همچنین موضوع رنگ آمیزی اتاق خواب نیز رابطه تنگاتنگی با میزان فضایی دارد که در اختیار دارید.

البته راجب مبحث رنگ آمیزی در ادامه مطلب مفصل بحث خواهیم کرد و در این قسمت به ذکر این نکته بسنده می کنیم که اگر اتاق خواب کوچکی در اختیار دارید، دور رنگ های تیره را خط بکشید و تمام ذهن خود را معطوف به رنگ های باز و شاد بکنید، و همچنین رنگ های سفید، توسی روشن و کاهوئی روشن را به ترتیب در اولویت قرار دهید.

رنگ های روشن فضای اتاق را بزرگ تر از ابعاد واقعیش نشان می دهند برای همین بیشتر توصیه می شوند، و در بین رنگ های روشن نیز رنگ سفید مناسب ترین رنگ برای رسیدن به این مقصود است. اگر اتاق خواب شما به اندازه کافی بزرگ و جادار است، هیچ محدودیتی متجه حال شما نخواهد بود، چه در نحوه چیدمان اتاق خواب، چه در رنگ آمیزی آن.

اتاق خواب

۲- دکوراسیون اتاق خواب: تخت خواب، مهم ترین عضو اتاق خواب

کسی نمی تواند خلاف این ادعا را ثابت کند که تخت خواب مهم ترین قسمت و هیجان انگیز ترین قسمت هر اتاق خوابی را شامل می شود و اصلی ترین جایگاه را دارد. در دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر، داشتن مناسب ترین تخت خواب مهم ترین بحث است. اما مناسب ترین تخت خواب یعنی چه؟ جواب سوالتان نزد ماست. شما بیشتر زمانی که در اتاق خواب هستید را بر روی تخت خوابتان سپری میکنید، لم داده و فکر می کنید، می نویسید یا کتاب میخوانید، با لپتاپ کار می کنید و یا در حال خواب هستید. تخت خوابی مناسب است که در وهله اول به دل شما نشسته باشد و شما دوستش بدارید.

در قدم دوم جنس، رنگ و طرح تخت خواب مهم است که آن نیز باید طبق سلیقه شخصی انتخاب شود ن مد روز، زیرا این شمائید که از آن استفاده خواهید کرد نه هیچ کس دیگر. آخرین چیزی که در داشتن یک تخت خواب مناسب مهم است، نحوه چینش آن در اتاق و زاویه ای است که در آن قرار خواهد گرفت، زیرا بسیار مهم است که وقتی چشمانتان را می بندید یا باز می کنید با چه منظره و زاویه ای از اتاق روبرو می شوید! بهترین منطقه برای قرار دادن تخت خواب، روبروی پنجره و یا زیر آن است تا به بهترین شکل از نور آفتاب و مهتاب بهره مند شوید. همچنین تخت خود را به دیوار نچسبانید و بهتر است چند سانتیمتری با دیوار فاصله داشته باشد، این کار برای جریان داشتن مناسب هوا خوب است و امر تنفس را برایتان راحت تر می سازد.

اتاق خواب

۳- دکوراسیون اتاق خواب: بهترین رنگ برای اتاق خواب کدام است؟

در دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر، موضوع مهم دیگری که حرف های زیادی برای گفتن دارد، انتخاب رنگ و رنگ آمیزی آن است. اینکه چه رنگی را برای اتاق خواب برگزینید، برخلاف تخت خواب تا حدود زیادی به سلیقه شخصی خودتان برنمی گردد و در انتخاب رنگ محدودیت بیشتری متوجه حال شما است. اگر موضوع فقط دکوراسیون اتاق خواب باشد شما می توانید هر رنگی را که دوست دارید و برایتان جذاب است را به اتاق خوابتان اضافه کنید، اما اگر به دنبال دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر هستید، به ناچار باید برخی رنگ ها را از لیستتان پاک کنید.

بر اساس آخرین مطالعات، خواص و ویژگی های رنگ ها تاثیر بسیاری بر رفتار و کنش های انسان می گذارد، پس شناخت ویژگی های رنگ ها و بهره بردن از آن ها برای داشتن خوابی راحت تر اهمیت پیدا می کند. خلاصه تمام مطالعات این است که رنگ های کرم روشن، شکلاتی، سبز و قهوه ای روشن می توانند بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق خواب برای داشتن خوابی بهتر باشند.

به طور کلی رنگ های تیره بهتر و مناسب تر از رنگ های روشن هستند. برای مثال رنگ زرد و نارنجی موجب تهییج هیجانات شما می شوند، رنگ قرمز خواهان جنب و جوش بیتری از سوی شما است، بنابراین این رنگ ها مناسب اتاق خواب یستند و در نقطه مقابل رنگ هایی مانند آبی و سبز، حس خونسردی و آرامش را به محیط منتقل می کنند و می توانند باعث شوند خواب بهتر و با کیفیت تری را تجربه کنید. البته در راستای رنگ آمیزی اتاق خواب از کاغذ دیواری ها نیز می توانید استفاده لازم را ببرید، البته با توجه به نکاتی که گفته شد در انتخاب طرح و رنگ آن ها حساسیت لازم را به خرج دهید.

اتاق خواب

۴- دکوراسیون اتاق خواب: نور پردازی اتاق خواب

یکی دیگر از مهم ترین مباحثی که در دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر همواره مطرح بوده و است، میزان کم یا زیاد بودن نور اتاق خواب است. نور اتاق خواب مانند سایر قسمت های مختلف خانه نمی تواند باشد و باید دقت بیشتری انجام داد. نور اتاق خواب بسته به زمان باید متغیر باشد، مثلا در ساعات اولیه شب ممکن است از اتاق خواب برای مطالع یا کار با لپتاپ و امثال آن استفاده شود که در این صورت به نور زیاد و کافی احتیاج است.

اما در ساعات پایانی شب و نزدیک به خواب بهتر است نور اتاق تا حد امکان کم باشد تا خواب را از سرتان به اصطلاح نپراند، نوری کم به اندازه نور یک لامپ چند واتی و حتی نور شمع! برای این منظور می توانید از لامپ های سوئیچ دار با سوئیچ های گردان استفاده کنید که با چرخاندن سوئیچ نور کم و کمتر می شود. مسئله مهم دیگر این است که ونور به طور مستقیم به چشم افراد نتابد و زاویه داشته باشد، تا چشم افراد را اذیت نکند و مخل در استراحت نباشد. همچنین از رنگ های گرم برای لامپ ها بسیار مورد توصیه است، مثلا رنگ پرتقالی.

اتاق خواب

۵- دکوراسیون اتاق خواب: حذف وسائل غیر ضروری که در امر خواب خلل وارد می کنند

برخی وسائل بر خلاف گذشته دیگر جایی در اتاق خواب ندارند، زندگی و فعالیت های انسان های امروزی به قدری درهم تنیده و فشرده هستند که دیگر جایی برای تجملات آنچنانی در اتاق خواب نمی ماند و فقط داشتن خوابی عمیق و استراحتی با کیفیت است که مهم جلوه می کند، پس هرچه زودتر وسائل اضافی را از اتاق خوابتان حذف کنید. وسائلی مانند تلویزیون، گوشی موبایل، ساعت زنگدار، ساعت های پاندولی که سروصدای بالایی دارند، کامپیوتر و وسائل ورزشی، که حواس شما را به سمت خود جلب می کنند در اتاق خواب اضافی هستند و باید به مکانی دیگر منتقل شوند.

به طور کلی هر وسیله ای که خواب را از سرتان بپراند و حس هایی مانند کار کردن، تفریح و فعالیت را به شما منتقل کنند اجازه نخواهند داد تا خوابی کامل و مفید را تجربه کنید، در عوض به وسائلی روی آورید که حس آرامش و سکوت را در شما شعله ورتر سازند، این وسیله می تواند یک تابلو نقاشی با رنگ های خنثی و گرم باشد، و یا می تواند قاب عکسی از کسی که بسیار دوستش دارید و وابسته اش هستید باشد. از شلوغ کاری دیوار های اتاق خواب به شدت دوری کنید.

در دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر، جایی برای انواع تجملات مانند قاب عکس و وسائل آویزان و دکوری های نا مربوط نیست و هرچه فضایی خلوت تر و ساکت را در اختیار داشته باشید بهتر است. به جای تجملات مصنوعی، برای انتقال حسی بهتر از طبیعت کمک بگیرید! می توانید از گل و گیاهان بی بو با رنگ های مختلف در اتاق خواب خود استفاده کنید، و به چشم خود معجزه طبیعت را ببینید و از نزدیک لمسش کنید. بدن و ناخودآگاه انسان تمایل زیادی به طبیعت دارند و حس آرامش بیشتری را در حضور گیاهان تجربه می کنند.

اتاق خواب

سخن آخر

به منظور دکوراسیون اتاق خواب برای خواب بهتر لازم نیست دست به ایده های پیچیده و آنچنانی بزنید، یا هزینه های بالایی را صرف کنید، فقط کافی است به نکات مهم و اساسی عمل کنید و از قرار دادن وسائل غیر ضروری در اتاق خواب اجتناب کنید. با عمل کردن به این نکته ها و با الگوگیری از این مطالب خواهید دید که کیفیت خوابتان تا چه اندازه افزایش خواهد یافت و چه قدر در زندگی روزمره خود راحت تر به برنامه هایتان خواهید رسید و از انی لازم بهره مند خواهید بود. امیدواریم مطالب ذکر شده مورد عنایت شما عزیزان و همراهان همیشگی ما قرار گرفته باشد و توانسته باشیم به هدف خود که کمک به شما است برسیم.