رمان های برتر قرن را بخوانید!

novel-aradmag-00c

رمان یا داستان بلند، سبک نوشتاری است که داستان و روایتی را در قالب نثر بیان می‌کند. در سده ۱۸ میلادی، کلمه رمان بیشتر برای ارائه قصه‌های کوتاه در رابطه با عشق و خیانت بود ولی در ۲۰۰ سال اخیر این کلمه تغییر معنی داده و امروز رمان به یکی از مهم‌ترین سبک‌ها ادبی تبدیل‌شده است. این واژه از زبان فرانسه نشات می‌گیرد.

چهارچوب‌ها و قوانین رمان امروز با گذشته بسیار متفاوت است و تعاریف زیادی در رابطه بارمان در دنیای مدرن امروز ارائه می‌شود. در این مطلب به سراغ بهترین و پرفروش‌ترین رمان‌های قرن ۲۱ رفته‌ایم. با آرادمگ همراه باشید.

بدون شک رمان‌های برتر قرن ۲۱ بیش از انگشتان دست هستند ولی در این مطلب ما به سراغ رمان‌های برتر به انتخاب بی‌بی‌سی رفته‌ایم.

هری پاتر

novel-aradmag-001

هری پاتر مجموعه‌ای از رمان‌های سبک خیال‌پردازی است که نویسنده انگلیسی، جی کی رولینگ با نوشتن این رمان مشهور شد. مجموعه هری پاتر در ۹ بخش ارائه شد و ازجمله این بخش‌ها می‌توان به هری پاتر و سنگ جادو، هری پاتر و تالار اسرار، هری پاتر و زندانی آزکابان، هری پاتر و جام آتش، هری پاتر و محفل ققنوس، هری پاتر و شاهزاده دورگه، هری پاتر و یادگاران مرگ در سه سری و هری پاتر و فرزند نفرین‌شده اشاره کرد.

هری پاتر داستان جادوگر نوجوانی است که به همراه دوستانش رون ویزلی و هرمیون گرنجر، در مدرسه هاگوارتز درس می‌خوانند. بخش اصلی داستان هری پاتر، جدال او با لرد ولد مورت است. ولد مورت شخصی است که به جادوی سیاه تسلط دارد و هدف او سرکوب غیر جادوگرهاست. در جرگه مخالفان ولد مورت، هری پاتر قرار دارد و یکی از اهداف اصلی ولد مورت سرکوب هری پاتر است.

در اوایل انتشار مجموعه هری پاتر، اکثر نظرات انتقادی در مورد آن با دیدگاهی بسیار مثبت نوشته می‌شد که این نوشته‌ها به افزایش خوانندگان آن کمک زیادی کرد. روزنامه‌های مطرح بریتانیا از اولین جلد مجموعه هری پاتر و سنگ جادو تحسین بسیاری به عمل آوردند: روزنامه میل آن ساندی در مورد آن این‌گونه اظهارنظر کرد «تخیلی‌ترین آغاز از زمان رولد دال» و گاردین آن را رمانی «با ساختار قوی که از هوش مایه می‌گیرد» نامید و اسکاتزمن از آن به‌عنوان رمانی «دارای شرایط لازم برای کلاسیک شدن» یادکرد.

اما هنگام انتشار جلد پنجم، هری پاتر و محفل ققنوس، انتقادات جدی‌تر از طرف منتقدان مطرح صورت گرفت. استاد دانشگاه ییل، محقق و منتقد ادبی، هارولد بلوم با گفتن اینکه  ذهن رولینگ آن‌قدر اسیر کلیشه‌ها و صنایع مرده است که هیچ سبک نوشتاری دیگری ندارد»

انتقادات تندی را علیه او به پا کرد. آ. س. بایِت در مقاله‌ای در ستون شخصی خود در نیویورک‌تایمز نوشت که دنیای رولینگ  دنیایی ثانوی است که از موتیف‌هایی مشتق از تکه‌های تشکیل‌دهنده انواع مختلف ادبیات کودک هوشمندانه وصله‌پینه و سرهم‌بندی شده… و برای کسانیکه زندگی تخیلی آن‌ها از کارتون‌های تلویزیونی، دنیاهای آینه‌ای تملق گویانه مبالغه‌آمیز (بیشتر هیجان‌انگیز تا تهدیدکننده)، سریال‌های واقع‌نما و شایعات افراد مشهور فراتر نمی‌رود، نوشته‌شده است.

سری رمان‌های رابرت لنگدن

novel-aradmag-002

پروفسور رابرت لنگدن یک شخصیت داستانی است که توسط نویسنده صاحب‌نام «دن براون» برای رمان‌های فرشتگان و شیاطین (۲۰۰۰)، رمز داوینچی (۲۰۰۳)، نماد گمشده (۲۰۰۹) و دوزخ (۲۰۱۳) خلق‌شده است. او یک استاد نشانه‌شناسی مذاهب و نمادشناسی در دانشگاه هاروارد است.

سه رمانی که دن براون باشخصیت پردازی لنگدن به رشته تحریر درآورده است، به‌عنوان بهترین رمان‌های براون و بهترین رمان‌های قرن ۲۱ شناخته‌شده‌اند. اولین سری این رمان، فرشتگان و شیاطین است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد.

شیاطین و فرشتگان اولین رمان پرفروش دن براون است. ماجراهای این کتاب قبل از رمان رمز داوینچی اتفاق می‌افتد و در آن رابرت لانگدون، استاد نمادشناسی دانشگاه هاروارد، با همراهی دانشمندی مرموز به نام «ویتوریا وترا»، در مورد ارتباط قتل یک فیزیکدان در سرن با یک گروه باستانی به نام اشراقیون و رابطه آن‌ها با واتیکان تحقیق می‌کند که منجر به دفع یک توطئه توسط اشراقیون می‌شود که در نظر دارند تا واتیکان را در جلسه انتخاب پاپ منفجر کنند. آن دو به کشفی نامعقول و ترسناک درون دخمه‌های مهروموم‌شده، مقبره‌های خطرناک، کلیساهای متروک و اسرارآمیزترین سرداب روی زمین زدند: پناهگاه فراموش‌شده اشراقیون.

رمز داوینچی دومین رمان پرفروش براون بعد از فرشتگان و شیاطین است که با استقبال خوبی در جهان روبه‌رو شد. در این کتاب اطلاعاتی درباره خدای مؤنث، دین یهودی و دیر صهیون وجود دارد.

این رمان در سال ۲۰۰۳ بازار را تسخیر کرد و فروشش حتی از مجموعه هری پاتر نیز پیشی گرفت. تا ماه می ۲۰۰۶ بیش از ۶۰ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رسیده است و به ۴۴ زبان (ازجمله فارسی) ترجمه‌شده است. محبوبیت و شهرت این کتاب به‌جایی رسید که شرکت‌های مسافرتی در سرتاسر دنیا، تورهایی ایجاد کرده‌اند که حول وقایع این کتاب می‌گردد و شرکت‌هایی مثل شرکت «راوینچیز» مسابقاتی با استفاده از مفاهیم کتاب ایجاد کرده‌اند. در ضمن یک فیلم سینمایی و یک بازی ویدئوئی نیز بر اساس آن ساخته‌شده‌اند.

هم‌زمان، بخصوص به خاطر موضوع جنجالی کتاب، مخالفت‌های بسیار متنوع و مختلفی نیز با آن صورت گرفت. این کتاب شدیداً علیه کلیسای کاتولیک، واتیکان، پاپ و گروه مذهبی اپوس دئی است و از همین رو گروه‌های مختلف مسیحی و اسلامی علیه آن واکنش نشان داده‌اند.

«کلمبیا پیکچرز» سریعاً فیلمی بر اساس این کتاب تهیه کرد که در اواخر می ۲۰۰۶ به نمایش عمومی درآمد. آکیوا گلدسمن فیلم‌نامه این فیلم را نوشته است و ران هاوارد کارگردانی آن را به عهده دارد. تام هنکس نقش رابرت لنگدان، آدری تاتو نقش سوفی نوو و ایان مک کلن نقش لی تیبینگ را بازی می‌کنند.

پنجاه طیف گری

novel-aradmag-003

پنجاه طیف آقای گری رمانی از ای. ال. جیمز نویسنده بریتانیایی است. پنجاه طیف گری در سه نسخه به بازار عرضه شد که اولین جلد از این سه‌گانه است در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ منتشر شد. وقایع این رمان که در سیاتل، واشینگتن ایالات‌متحده آمریکا اتفاق می‌افتد

داستان اصلی رمان به بیان روابط عاطفی عمیق میان آناستازیا استیل، دختری فارغ‌التحصیل رشته ادبیات و کریستین گری، کارآفرین بانفوذ و ثروتمند، می‌پردازد.

پنجاه طیف تیره و پنجاه طیف باز عنوان دومین و سومین جلد از این سه‌گانه است. این اثر ادبی توانست عنوان پرفروش‌ترین کتاب الکترونیک فهرست نیویورک‌تایمز و آمازون را در سراسر جهان ازجمله بریتانیا و آمریکا از آنِ خود کند.

از دیگر موفقیت‌های تجاری این رمان در جهان، می‌توان به فروخته شدن ۴۰ میلیون نسخه در ۳۷ کشوری که فروش داشته و شکستن رکورد سریع‌ترین فروش کتاب با جلدکاغذی که متعلق به مجموعه داستان‌های هری پاتر بود، اشاره کرد.

گرگ‌ و میش

novel-aradmag-004

گرگ‌ومیش (Twilight) رمانی خون‌آشامی است که توسط استفانی میر نوشته‌شده و تا امروز به یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های دنیا تبدیل‌شده است. محبوبیت این رمان به حدی است که از روی آن سری فیلم گرگ‌ومیش ساخته‌شده است.

این کتاب به‌صورت رسمی در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و نام اولین کتاب از مجموعه گرگ‌ومیش است. قهرمان این داستان ایزابلا سوان هفده‌ساله است. او از شهر فینیکس در ایالات آریزونا به شهر فورکس در ایالت واشینگتن سفر می‌کند و زمانی که عاشق خون‌آشامی به اسم ادوارد کالن می‌شود، زندگی‌اش تغییرات زیادی می‌کند. کتاب‌های بعد این مجموعه شامل ماه نو، کسوف و سپیده‌دم هستند.

این رمان در ۴ جلد به فروشی بیش از ۱۲۰ میلیون دست پیدا کرد. اولین سری از رمان‌های این مجموعه بانام گرگ‌ومیش عرضه شد، دومین رمان این مجموعه ماه نو نام دارد. سری سوم مجموعه کسوف، و سری‌های بعدی سپیده‌دم و خورشید نیمه‌شب نام دارد.

هانگر گیمز

novel-aradmag-005

سه‌گانه بازی‌های گرسنگی The Hunger Games trilogy اسم مجموعه سه‌گانه رمان به سبک ماجراجویی و آرمان‌شهری، نوشته نویسنده آمریکایی، سوزان کالینز، است این مجموعه شامل سه رمان بازی‌های گرسنگی، اشتعال و زاغ مقلد است.

دنیای خیالی بازی‌های گرسنگی سرزمینی است که بعد از رستاخیر حیات دارد و در آمریکای شمالی در قالب کشوری به نام «پانِم» واقع‌شده است.

پایتخت مستبد «کاپیتول» در آن بر مناطق دوازده‌گانه کشور حکومت می‌کند. در پانم، سالانه مسابقاتی برای یادبود شورش مناطق درگذشته برگزار می‌شود که در آن، دو نوجوان از دوازده منطقه باید همدیگر را بکشند تا نهایتاً یک نفر قهرمان «بازی‌های گرسنگی» شود. این سه‌گانه داستان دختری به نام کَتْنیس اِوِردین و پسری به نام پیتا ملارک است که با شرکت در این بازی‌ها و بازنده ماندن در آن، در پانم مشهور می‌شوند.

این مجموعه داستان با استقبال مخاطبان و نقدهای مثبتی مواجه شد. بسیاری از بررسی‌ها ویژگی اعتیادآور و جذاب کتاب و همچنین توصیفاتش درصحنه‌های اکشن و هیجان‌انگیز را تحسین کرده‌اند. همچنین، پی‌رنگ داستان و جهان خیالیِ آن ستوده شده است.

این مجموعه کتاب توانست در اوت ۲۰۱۲ در مقطعی، رکورد فروش سایت آمازون را که در اختیار هری پاتر بود، بشکند. تا تاریخ ۲۰۱۴ از این سه‌گانه، تنها در ایالات‌متحده، ۶۵ میلیون نسخه به فروش رسیده که بیش از ۲۸ میلیون نسخه آن از رمان بازی‌های گرسنگی، بیش از ۱۹ میلیون نسخه از اشتعال و بیش از ۱۸ میلیون هم از زاغ مقلد بوده است.

سه‌گانه بازی‌های گرسنگی همچنین در ۵۶ کشور و به ۵۱ زبان مختلف منتشرشده است. در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵، یک مجموعه فیلم سینمایی بر اساس آن منتشر شد که چهار قسمت داشت.

ترانه آتش و یخ

novel-aradmag-006

ترانه یخ و آتش (A Song of Ice and Fire) رمانی به سبک خیال‌پردازی حماسی اثر نویسنده آمریکایی جرج آر. آر. مارتین است. مارتین نوشتن این داستان را از سال ۱۹۹۱ با نوشتن بازی تاج‌وتخت شروع کرد و اولین فصل آن در سال ۱۹۹۶ منتشر شد.

این رمان در ۱۲ جلد نوشته و منتشرشده است. این مجموعه به بیش از ۲۰ زبان ترجمه‌شده و چهار جلد از آن در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز قرارگرفته است. قسمت عمده‌ای از این داستان در سرزمینی خیالی به نام «وستروس» اتفاق می‌افتد.

داستان همیشه از زبان اشخاص ثالث نقل می‌شود و هر بخش از کتاب از زبان یک فرد و از زاویه دید او نقل‌قول می‌شود. تا پایان کتاب و در حال حاضر این داستان از دیدگاه سی‌ویک شخصیت داستان نقل می‌شود که در نقاط مختلف جغرافیایی قرار دارند همچنین این مجموعه یکی از بهترین مجموعه کتاب‌های حماسی ازنظر منتقدین است و چیزی حدود ۹۰ میلیون نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفته است.

سریال مشهور بازی تاج‌وتخت، بر اساس این رمان ساخته‌شده است. فصل آخر این سریال کمترین وفاداری را به رمان داشته و همین مسئله باعث اعتراض بسیار از طرفداران شد.

سنت‌شکن

novel-aradmag-007

رمان سنت‌شکن یا ناهمتا اولین کتاب از مجموعه‌ای سه‌جلدی به همین نام است که جلد اول آن در سال ۲۰۱۱ و جلد دوم آن به نام شورشی در سال ۲۰۱۲ و جلد سوم آن نیز به نام هم‌پیمان در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده است.

این مجموعه نوشته ورونیکا راث است که این کتاب اولین تجربه‌اش در زمینه رمان‌نویسی است. ورونیکا راث در سال ۱۹۸۸ و در حومه شهر شیکاگو به دنیا آمده و با چاپ مجموعه سنت‌شکن به شهرت زیادی در عرصه نویسندگی دست‌یافت‌هاست. راث در این رابطه گفته که ایده این کتاب برای اولین بارزمانی در ذهنش شکل‌گرفته که در دانشگاه مشغول تحصیل بوده است.

این رمان روایتگر زندگی بئاتریس پرایر (شخصیت اصلی رمان) است که هنگام انتخاب فرقه خود در ۱۶ سالگی متوجه توانایی‌های خارق‌العاده خود برای زندگی در فرقه‌های مختلف می‌شود.

بادبادک‌باز

novel-aradmag-008

بادبادک‌باز، اولین اثر منتشرشده خالد حسینی، رمانی به زبان انگلیسی است. این رمان اولین اثر یک نویسنده افغانستانی به زبان انگلیسی محسوب می‌شود و با موفقیت‌های جهانی روبه‌رو شد. در سال ۲۰۰۷ میلادی فیلمی بر اساس این کتاب ساخته شد.

داستان از زبان امیر روایت می‌شود، امیر یک نویسنده اهل افغانستان از تبار پشتون ساکن کالیفرنیا است که برای نجات یک بچه راهی افغانستان می‌شود؛ افغانستانی که در تحت حاکمیت طالبان است و یکی از سخت‌ترین دوران تاریخ چند هزارساله‌اش را سپری می‌کند و به بهانه این سفر به افغانستان امیر داستان زندگی‌اش را تعریف می‌کند.

زندگی هدفمند

زندگی هدفمند رمان پرفروشی نوشته ریک وارن است که به فروش ۳۰ میلیونی رسیده است. «زندگی هدفمند»، کتاب پرفروش شمارۀ یک نیویورک‌تایمز، حول این محور است که مخاطب را به یک سفر چهل‌روزه می‌برد و در این سفر عرفانی مخاطب را راهنمایی می‌کند.

دختری با خال‌کوبی اژدها

novel-aradmag-009

دختری با خال‌کوبی اژدها، بانام اصلی مردانی که از زنان نفرت، نام یک رمان دلهره‌آور، جنایی که توسط نویسنده و روزنامه‌نگار سوئدی استیگ لارسن نوشته‌شده است. این اولین کتاب از سری سه‌گانه هزاره است که در سال ۲۰۰۵، یک سال پس از مرگ ناگهانی نویسنده آن، در سوئد منتشر گردید.

داستان کتاب با یک جریان مرموز و جذاب شروع می‌شود. هنریک ونگر یک صنعتگر بازنشسته هشتادساله، میکائیل بلومکویست یک محقق، روزنامه‌نگار و ویراستار مجله‌ای به نام هزاره که به‌تازگی پرونده‌ای را در شرایط بسیار بدی ازدست‌داده، برای تحقیق درباره ناپدیدشده خواهرزاده خود هریئت، در حدود ۴۰ سال پیش، استخدام می‌کند.

کلبه

novel-aradmag-0010

رمان کلبه نوشتۀ ویلیام پل یانگ، وین جیکوبسن و برد کامینگر، سفری روحانی به عشق و بخشش است.

یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های منتشرشده در سال ۲۰۰۷ میلادی رمان کلبه (The Shack) بود که با استقبال مخاطبان و منتقدان ادبی در این سال روبه‌رو شد. ویلیام پل یانگ که اغلب او را «پل» می‌نامند، به نیویورک‌تایمز درباره‌ این رمان می‌گوید: این رمان هدیه‌ای به شش فرزندم است. «کلبه» در این رمان، نمادی از خانه‌ یا محیطی‌ است که هر انسانی از دردها و رنج‌هایش در درون خود برای خویش می‌سازد.

رمان کلبه داستان زیبایی است از اینکه چگونه خداوند ما را در تلاطم ناراحتی‌ها و از میان چنگال ناامیدی‌ها و مغلوب فرضیاتمان پیدا می‌کند. خداوند هیچ‌گاه ما را رها نمی‌کند مگر آن‌که خودمان بخواهیم. کلبه ماجرای ربوده شدن دختر «مک»،‌ قهرمان داستان است. «مک» پدر این دختر چهار سال پس‌ازاین ماجرا به کلبه‌ای که دخترش به گمان زیاد در آنجا به قتل رسیده، می‌رود و یک‌هفته‌ای را آنجا می‌گذراند و باخدای خود راز و نیاز می‌کند.

توتم گرگ

novel-aradmag-0011

توتم گرگ، رمانی زندگینامه‌ای نوشته جیانگ رونگ، است. داستان این رمان، تجربیات دانشجویی جوان از پکن است که در سال ۱۹۶۷ در اوج انقلاب چین به حومه داخلی مغولستان فرستاده می‌شود.

توتم گرگ با توصیف سنت‌های عامیانه و آداب‌ورسوم در لفافه داستان توانسته توجهات زیاد را به خود جلب کند و با فروش ۲۰ میلیونی به موفقیت در بازار رسید.

راز

novel-aradmag-0012

کتاب راز، نوشته راندا برن، یکی از رمان‌های مطرح قرن در زمینه موفقیت و قانون جذب است که پس از انتشار با موفقیت زیادی روبه‌رو شد و توانست به فروش ۲۰ میلیون دست پیدا کند.

ستارگان نحس بخت ما

novel-aradmag-0013

ستارگان نحس بخت ما، رمانی آمریکایی از جان گرین است. کتاب در قالب ادبیات داستانی نوجوانان نوشته‌شده است و در ۱۰ ژانویه ۲۰۱۲ به چاپ رسید و در هفته اول فروش، رتبه نخست لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز را به خود اختصاص داد.

هزل گریس لنکستر شانزده‌ساله سه سال است که از سرطان رنج می‌برد، اما توانسته با استفاده از دارویی جدید بهبود پیدا کند. به توصیه والدینش به جمع گروهی می‌پیوندد که در آن کودکان سرطانی شرکت دارند. در آنجا با آگوستوس واترز آشنا می‌شود که به خاطر سرطان استخوان یکی از پاهایش را ازدست‌داده است.

این کتاب توانست به فروش ۱۸.۵ میلیونی برسد و بر اساس این رمان فیلمی هم ساخته‌شده است.

سایه باد

novel-aradmag-0014

رمانی اثر نویسنده اسپانیایی کارلوس رویز زافون است که در ۲۰۰۱ منتشر شد و به فروش بالایی رسید.

دختری در قطار

novel-aradmag-0015

دختری در قطار رمان دلهره‌آور اثر پائولا هاوکینز نویسنده بریتانیایی است. رمان در ابتدای انتشارش در صدر فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های داستان نیویورک‌تایمز، در تاریخ اول فوریه سال ۲۰۱۵ و سیزده هفته متوالی در صدر لیست به تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۱۵ قرار داشت. بیشتر منتقدان کتاب را جلد دوم «دختر گم‌شده» (کتاب مشهور سال ۲۰۱۲) می‌دانند.

تا ماه مارس ۲۰۱۵ یک‌میلیون جلد و تا آوریل یک ونیم میلیون جلد از کتاب به فروش رفت. این کتاب در جدول کتاب‌های پرفروش دارای جلد گالینگور به مدت ۲۰ هفته شماره یک بود، طولانی‌ترین مدتی که یک کتاب تاکنون توانسته است شماره یک باشد. تا اوت ۲۰۱۵ فقط در آمریکا سه میلیون جلد از کتاب به فروش رفت.

داستان توسط راوی اول‌شخص و از زاویه دید سه زن: ریچل، آنا و مگان نقل می‌شود.

ریچل واتسون زنی سی‌ودوساله و الکلی است که دوره سختی از زندگی‌اش را می‌گذراند. تام، شوهر سابقش دو سال پیش او را به خاطر معشوقه‌اش ترک کرده است. در حال حاضر او و آنا ازدواج‌کرده و یک دختردارند. بهر حال تام، آنا را هم فریب می‌دهد و با همسایه متأهلش مگان هیپ‌ول رابطه دارد. مگان باردار است و فکر می‌کند که تام پدر بچه‌اش است.

مترجم دردها

novel-aradmag-0016

مترجم دردها، مجموعه‌ای از نُه داستان نوشته جومپا لاهیری نویسنده هندی آمریکایی است که در سال ۱۹۹۹ منتشر شد. مترجم دردها در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه‌های پولیتزر و پن-همینگوی شد. تاکنون بیش از ۱۵ میلیون نسخه از این کتاب در سراسر جهان به فروش رسیده است. مترجم دردها به‌عنوان بهترین کتاب اول توسط مجله نیویورکر معرفی شد.

داستان‌های این مجموعه درباره زندگی هندی‌ها و هندی-امریکایی‌هایی است که میان دو فرهنگ هندی و فرهنگ دنیای مدرن گرفتار آمده‌اند. این مجموعه داستان دو بار تحت عنوان‌های مترجم دردها و ترجمان دردها به ترتیب توسط امیرمهدی حقیقت و مژده دقیقی به فارسی ترجمه‌شده است.

استخوان‌های دوست‌داشتنی

novel-aradmag-0017

استخوان‌های دوست‌داشتنی، اسم دومین رمان آلیس سبالد نویسنده آمریکایی در سال ۲۰۰۲ است. این رمان به‌شدت مورد استقبال مخاطبان و منتقدان قرار گرفت و به بیش از ۳۰ زبان ازجمله زبان فارسی ترجمه شد. در سال ۲۰۰۹ پیتر جکسون فیلمی به همین نام را بر پایه این رمان کارگردانی کرد. این رمان در سال ۲۰۰۳ برنده جایزه انجمن کتاب‌فروشان آمریکا شد و از سال ۲۰۰۳ تاکنون به تعداد چهار میلیون نسخه فروش کرده است.

قهرمان داستان دختری ۱۴ ساله به‌نام سوزی است که پس‌ازآنکه به دست شخصی به نام جرج هاروی مورد تجاوز قرارگرفته و به قتل می‌رسد، با زبانی کودکانه و جذاب رویدادهای پس از مرگش را روایت می‌کند. لحن کودکانه سوزی در طی گذشت سال‌ها همچنان حفظ می‌شود و این روح به روایت ماجراهایی را که در طول ده سال پیرامون والدین، دوستان، پلیس و حتی قاتلش رخ می‌دهد می‌پردازد. راوی همچنین توصیفی ساده و صمیمی از بهشتی که در آن مستقرشده است ارائه می‌دهد.

کتاب دزدی

novel-aradmag-0018

کتاب دزد رمانی تاریخی اس که توسط نویسنده استرالیایی مارکوس زوزاک نوشته‌شده است و محبوب‌ترین اثر او است.

این کتاب در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و در کمترین زمان به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها تبدیل شد و. به ۶۳ زبان ترجمه شد. در سال ۲۰۱۳ فیلمی با اقتباس از همین رمان ساخته شد.

در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، کتاب دزد تبدیل به پرفروش بین‌المللی شد و به ۶۳ زبان ترجمه شد. این فیلم در یک فیلم بلند سال ۲۰۱۳ با همین نام اقتباس‌شده است.

زندگی پی

novel-aradmag-0019

زندگی پی نام کتابی است نوشته یان مارتل است که در ۲۰۰۱ در کانادا منتشر شد. زندگی پی کتابی درباره مذهب، ترس، طبیعت و سرسختی پایان‌ناپذیر انسان است.

زندگی پی درباره پسر جوانی بنام پی پاتل، فرزند یک صاحب باغ‌وحش در هندوستان است. پی پاتل در شانزده‌سالگی همراه خانواده‌اش از هند به‌طرف کانادا کوچ می‌کند. خانواده پی در قسمت بار یک کشتی ژاپنی در کنار جانوران باغ‌وحش به سمت خانه جدید سفر می‌کنند. در میانه راه کشتی غرق می‌شود و پی خودش را در قایق نجاتی به همراه یک کفتار، یک اورانگوتان، یک گورخر زخمی و یک ببر بنگال دویست کیلوگرمی تنها می‌بیند. در هفته اول سفر پی بر روی این قایق نجات تنها چیزی که بر همه‌چیز سلطه دارد کشمکش برای زندگی است.

بخور، دعا کن، عشق بورز

novel-aradmag-0020

بخور، دعا کن، عشق بورز، خاطرت نویسنده آمریکایی، الیزابت گیلبرت، است که خاطرات سفرش از ایتالیا تا هند و اندونزی را به رشته تحریر درآورده است. این کتاب در مدت ۱۸۷ هفته در لیست برترین رمان‌های پرفروش نیویورک بود.

فاطمه محمدی
فوق لیسانس گرافیک و عاشق دنیای شگفت انگیز هنر!هنر همیشه دغدغه اصلی زندگی من بوده،خواندن درباره هنر امروز به یک عادت برای من تبدیل شده،هدف من به اشتراک گذاشتن دریچه ای از تاریخ شگفت انگیز هنر با شماست!