بهترین کارشناس فروش کسب و کار خود باشید

کارشناس فروش

در بازار پر رقابت امروز و رشد سریع کسب و کارهای جدید، برای بقا در بازار و پیشی گرفتن از رقبا  باید کسب وکار خود را به توانمندی های بازاریابی و فروش مجهز نمایید.

با آراد مگ همراه باشید تا با رعایت چند نکته به یک کارشناس فروش حرفه‌ای برای کسب وکار خود بدل شوید.

علاقه و اشتیاق به بازاریابی و فروش

لازمه موفقیت و پیشرفت در هر کاری علاقه به آن است. حرفه بازاریابی و فروش نیز از این قاعده مستثنی نیست. و به دلیل داشتن سختی‌های خاص خودش اگر به آن علاقه‌مند نباشید، بهره چندانی از کارتان نخواهید برد و اگر برای سازمان دیگری کار می‌کنید باعث هدر رفتن سرمایه‌های آن سازمان خواهید شد.

اول معاینه بعد تجویز

اگر می‌خواهید یک کارشناس فروش خوب باشید باید مانند یک پزشک رفتار کنید. ابتدا  با پرسیدن سوال‌های اصولی و موثر از مشتری و همچنین گوش دادن به مسائل او، شناخت کافی از مشتری و نیازهایش پیدا کنید تا در نهایت راه حل مناسبی به وی پیشنهاد نمایید. دقیقا مانند یک پزشک که ابتدا معاینه می‌کند و جواب آزمایش ها را بررسی می کند، سپس به ارائه راه حل و تجویز دارو می‌پردازد.

لطفا از “نه” شنیدن نترس

نه شنیدن، بخشی از فرایند فروش است و امکان دارد از ۵۰ فرصت، فقط یکی از آن به ثمر بنشیند؛ پس یک کارشناس فروش حرفه ای نه شنیدن را بخشی از فرایند فروش می‌داند و روحیه‌اش را از دست نمی دهد  .
با توجه به نوع فرهنگ ما و وجود تعارفات و احترام  بین افراد ، خیلی ها ممکن است در ابتدا به شما نه نگویند  و پس از مدتی  طولانی و پیگیری های مکرر متوجه می شوید که خریدار خدمات شما نیستند، پس بهترین راه حل این است که شناخت خود را نسبت به مشتریان خود بیشتر کنید تا بیابید بیشترین وقت خود را برای کدام دسته از آنها صرف کنید واز طرفی باید از آنهایی که به راحتی به شما نه می گویند و وقتتان را تلف نمی کنند نیز قدردان باشید.

برای فروش هر فرصتی را غنیمت بشمار

برای تبدیل شدن به یک کارشناس فروش حرفه‌ای نباید خود را محدود به دفتر کارتان بکنید بلکه از هر فرصتی برای ارتباط برقرار کردن با افراد استفاده کنید. به هر کس به عنوان مشتری بالقوه نگاه کنید. همیشه کارت ویزیت به همراه داشته باشید، شاید زمانی که در مهمانی، خرید یا سفر هستید فرصتی پیش بیاد تا یک مشتری بالقوه را به سیستم کسب و کارتان اضافه کنید.

کارشناس فروش

مثبت اندیش باش

افکار مثبت، ارتعاشات مثبت تولید می کنند و این ارتعاشات در جذب اهداف، بسیار موثرهستند. همانگونه که اشاره شد تعداد نه شنیدن ها در فرایند فروش معمولا بیشتر از جواب های بله است؛ بنابراین یک نگرش مثبت می‌تواند ابزاری است قدرتمند در دستان یک کارشناس فروش حرفه ای تا به او کمک کند انگیزه‌هایش تحت تاثیراین نه شنیدن ها قرار نگیرد و به صورت خود انگیزشی به سمت کسب موفقیت های بیشتر پیش برود.

کارشناس فروش

پیگیر باش

پیگیری یکی از مهم ترین ویژگی یک کارشناس فروش حرفه‌ای است. طبق تحقیقات انجام شده بسیاری از فرایندهای فروش پس از ۵ بار پیگیری، به مرحله عقد قرار داد می رسند اما بسیاری از فروشندگان قبل از رسیدن به این مرحله دست از پیگیری می کشند و تقریبا ۱۰ درصد از فروشندگان این مسیر را طی می‌کنند. پس بدیهی است بدون پیگیری و صبوری، تعداد فروش های نهایی کاهش خواهد یافت.

هیچگاه انتظار نداشته باشید تا مشتری با شما تماس بگیرد، همیشه این اصل را در نظر داشته باشید که مشتری آنقدر سرش شلوغ است که شما را از خاطر برده است و این شما هستید که باید پیگیری‌های لازم را انجام دهید.

استفاده از نرم افزار CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) نیز می تواند در هدایت این مسیر بسیار موثر باشد و در صورتی که چنین نرم افزارهایی را در اختیار ندارید، می توانید فرمی را جهت روند پیگیری‌ها طراحی کنید. مکتوب کردن مکالمات، چه روی کاغذ و چه با ثبت در نرم افزار، فرایند پیگیری را تسهیل می نماید.

کارایی و مهارت ارتباطی بالا، تاثیر مستقیم در فروش

با برقراری ارتباط موثر و دوستانه اعتماد مشتریان را به سوی خود جلب کنید تا شما را دوست و حافظ منافع خود بدانند. بنابراین سعی کنید مهارت‌های ارتباطی خود را در زمینه‌های مختلفی مانند تاثیرگذاری در اولین برخورد، هنر گوش دادن، مهارت‌های پرسیدن، آشنایی با زبان بدن تقویت نمایید.

یادگیری اصلی مهم برای فروش بالاتر

از آنجایی که یک کارشناس فروش با افراد زیادی به عنوان مشتری سر و کار دارد نه تنها در زمینه تخصصی محصول یا خدماتی که ارائه می‌کند بلکه در زمینه‌های مختلف باید اطلاعات کافی داشته باشد تا بتواند فضای مشترکی را با مشتری خود ایجاد کند. پس اقیانوسی از دانش باشید، بدیهی است که عمق این اقیانوس باید در بخش تخصصی خودتان بیشتر باشد. بنابراین با شرکت در کلاس‌ها یا سمینار‌های مرتبط با تخصصتان و خواندن جدیدترین کتاب‌ها در زمینه فعالیتتان از هر فرصتی برای یادگیری و آموزش استفاده کنید.

کارشناس فروش

با افزایش دانش، خود را به یک مشاور حرفه ای بدل کنید، نقاط ضعف خود را بیابید و روی آنها کار کنید تا آنها را به قوت تبدیل کنید و تمام تلاشتان را برای یادگیری تکنیک های موثر در این زمینه به خرج دهید . اینگونه می توانید بهره وری خود را افزایش داده و در راستای کسب سود شخصی و سازمانی قدم بردارید.

هرگاه احساس کردید گوشتان به نکته های جدید بسته شده و یا فکر کردید که در هیچ زمینه ای نیاز به آموزش و مشاوره ندارید، بدانید که پایان رشد و پیشرفتتان است .

مردم را دوست داشته باش

یکی از خصوصیات یک کارشناس فروش حرفه ای این است که احساس خوبی به دیگران داشته باشد و این حس خوب را به آنان انتقال دهد. خود را جای مشتری بگذارید و همان رفتاری را با آنها داشته باشید که دوست داشتید با شما داشته باشند. برای یک مشتری فقط کیفیت محصول و خدمات کفایت نمی کند و اگر او در شرایطی قرار بگیرد که حق انتخاب داشته باشد، ترجیح می‌دهد آن محصول و خدمات را از کسی بگیرد که احساس بهتری در او ایجاد می‌کند و برای شخصیت انسانی‌اش احترام بیشتری قائل است. بنابراین کارشناس فروشی موفق تر خواهد بود که به مشتریانش به دیده احترام بنگرد و آنها را دوست خود فرض نماید.