معرفی بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ در سال ۲۰۱۹

شاید طرفداران باشگاه منچسریونایتد سال خوبی را پشت سر نگذاشته باشند. همچنین طرفداران سری بازی‌های Forza نیز امسال نماینده جدیدی نداشتند. اما از طرفی دیگر، خوشبختانه امسال هم عناوین ریسینگ شبیه ساز بسیار ارزشمندی عرضه شدند و هم عناوین ورزشی جذاب و هیجان انگیزی. خوشبختانه بازی‌های ویدئویی عملکردی بهتر از هر سال در زمینه عرضه و انتشار بازی‌های ورزشی و ریسینگ داشتند که واقعا می‌توانند طرفداران این سبک‌ها را راضی کنند.

البته این موضوع به این معنی هم نیست که همه چیز طبق برنامه ریزی‌های از قبل تعیین شده پیش رفته باشد. قطعا هیچ شکی نیست که استودیوی Codemasters به معنی واقعی کلمه در عرضه بازی‌های ریسینگ سنگ تمام گذاشت اما به جز آن هم EA و Konami در عرضه عناوین سالانه خود، مثل همیشه عملکرد بسیار قابل قبول و خوبی از خودشان به نمایش گذاشتند. از طرفی دیگر، یک سری شرکت‌ها، استودیوها و بازی‌های دیگر نیز وجود دارند که واقعا ما را از بازی‌های ورزشی و ریسینگ ناامید کردند. به عنوان مثال، شرکت ۲K قطعا با عرضه WWE 2K20 ما را گول زد و با کازینوی آنلاینی به اسم NBA 2K20 باعث ناامیدی ما شد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به خاطر داشت، این است که امسال شرکت‌ها و استودیوهای کوچک مستقل واقعا قدرتمندانه ظاهر شدند و به شدت روی محتوای عناوین خود توجه و تمرکز کافی را به خرج دادند که واقعا برای شرکت‌های بزرگی مانند ۲K باید عبرت آموز باشند.

بنابراین، در ادامه سنتی که سال‌ها است به راه افتاده، ما نیز در انتهای سال به معرفی بهترین بازی‌های هر سبک در آن سال خواهیم پرداخت و این بار نوبت به معرفی بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال ۲۰۱۹ رسیده است تا ببینیم علاقه مندانی که در طی سال موفق به تجربه برخی از این بازی‌ها نشده بودند، چه عناوین دیگری را باید در سبک مورد علاقه خود تجربه کنند. نکته‌ مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که ما در این مطلب فقط به معرفی عناوین جدیدی می‌پردازیم که به تازگی معرفی شده‌اند و دیگر به بررسی عناوین بازسازی شده و یا بازی‌هایی که هنوز در دسترسیِ زودهنگام به سر می‌برند، نخواهیم پرداخت. بنابراین تا انتهای این مطلب، همچنان با آرادمگ همراه باشید.

Cricket 19 (میانگین نمرات در Metacritic: 73)

سبک: ورزشی

پلتفرم‌ها: PS4, Xbox One و PC

زمانی که تعداد بسیار زیاد افرادی که کریکت بازی می‌کنند و یا این ورزش را مشاهده می‌کنند ببینید، متوجه می‌شوید که چه ورزش بزرگ و محبوبی است. مشکل اصلی این است که این ورزش فقط در برخی از کشورهای دنیا انجام می‌شود و طرفداران زیادی دارد که از این دست می‌توان به انگلیس، استرالیا، هند، آفریقای جنوبی، پاکستان، بنگلادش و نیوزیلند اشاره کرد که فقط تعداد کمی از مناطقی را تشکیل می‌دهند که این ورزش در آن‌ها محبوبیت بسیار زیادی دارد. نیمه خالی لیوان این است که متاسفانه سری بازی‌های کریکت تا به حال واقعا به فروش آنچنان زیادی دست پیدا نکرده‌اند؛ حداقل تا زمانی که این ورزش به محبوبیت زیادی در نقاط مختلف دنیا دست پیدا نکرده بود و هنوز طرفداران زیادی نداشت و یا این که قیمت بازی‌های ویدئویی در کشورهایی که گفته شد، به جز استرالیا، نیوزیلند و انگلیس تا این حد افزایش پیدا نکرده بود و قیمت مقرون به صرفه‌تری برای بازی‌بازان داشت. علاوه بر این، حتی با وجودی که استودیوی بازی سازی Big Ant نیز تلاش زیادی برای تغییر دادن دید عموم گیمرها به این ورزش انجام داده است، کیفیت بازی‌های کریکت نیز تا به حال در سطحی نبوده که بتواند حتی طرفداران این ورزش را به سمت این سری از بازی‌ها جذب کند. اما امسال اوضاع فرق کرده است.

دو سال قبل، آن‌ها یک بازی جدید تحت عنوان Cricket Ashes روانه بازار کردند که یک بازی بسیار خوب از این ورزش بود و بهترین نمونه‌ی آن تا آن روز به شمار می‌رفت. این استودیو امسال عنوان Cricket 19 را در اختیار بازی‌بازان قرار داد که حتی از عنوان یاد شده نیز بهتر بود. این بازی با پیشرفت‌ها و بهبودهای زیادی که به سیستم هوش مصنوعی خود اضافه کرده بود، این رقابت را بیش از هر زمان دیگری چالش برانگیز کرده بود. با افزایش سطح چالش‌ها، آزادی عمل بسیار زیادی در اختیار بازی‌بازان قرار داده شد تا هر نوع کریکتی که دوست دارند، انجام دهند که گزینه‌های شخصی سازی و کنترل زیادی در اختیار علاقه مندان به این ورزش قرار می‌داد.

Cricket 19 شامل پیشرفت‌های بسیار زیادی نسبت به Cricket Ashes است که آخرین عنوان قابل قبول و با کیفیت این ورزش بود که به دست استودیوی Big Ant توسعه پیدا کرده بود و به عنوان بهترین بازی کریکتی که وجود داشت، شناخته می‌شد. پیشرفت‌های هوش مصنوعی باعث به وجود آمدن بهبودهای بیشتری در مقایسه با قبل در Cricket 19 شده است که با این حال، هنوز هم آنچنان بازی کامل و بی عیب و نقصی نیست و یک سری مشکلات ریز و درشت مختلف در گوشه و کنار آن دیده می‌شود، اما قطعا باز کننده یک افق روشن به روی این مجموعه است. با این حال روی هم رفته، این بازی یک عنوان کاملا خوب و قابل قبول است که به خوبی پولیش شده است و قطعا می‌تواند توجه هر کسی که به ورزش کریکت علاقه دارد را جلب کند.

بازی‌های Codemasters:

سبک: ریسینگ

پلتفرم‌ها: PS4, Xbox One و PC

این بخش شامل سه بازی مختلف می‌شود. کار بسیار سخت و حتی غیر ممکنی است که یکی از بازی‌های عرضه شده Codemsaters در سال ۲۰۱۹ را به عنوان بهترین بازی این استودیو به حساب بیاوریم. اما موضوعی که وجود دارد این است که سال ۲۰۱۹ قطعا برای این توسعه دهنده بهترین سال دوران فعالیتشان در تاریخ این استودیو بود که سه عنوان ریسینگ بسیار عالی روانه بازار کردند که یکی از یکی بهتر، حرفه‌ای‌تر و شگفت انگیزتر بودند و قطعا هر کدام از آن‌ها در زمینه خودشان بهترین نمونه این سبک در سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رفتند. عنوان F1 2019 یک عنوان خارق العاده در این فرنچایزِ سالانه‌ی آن‌ها محسوب می‌شود که یک تجربه بسیار خالص و ناب از مسابقات فرمول یک به بازی‌بازان می‌دهد. عنوان Dirt Rally 2.0 یک دنباله بسیار عالی در سری قدیمی و کهنه کار Colin McRae می‌باشد که یک بازی شبیه ساز فوق العاده دیگر، این بار در سبک رالی است. در نهایت، به یک عنوان شگفت انگیز دیگر به اسم GRID می‌رسیم که یک بازگشت بسیار عالی و قدرتمندانه داشت. بدون شک این بازی نه تنها یکی از بهترین عناوین ریسینگ سال ۲۰۱۹ است، بلکه یکی از بهترین بازی‌های ریسینگ آرکیدی است که در طی چند سال اخیر عرضه شده است.

همانطور که اشاره شد، هر یک از این بازی‌ها در زمینه‌های خودشان عناوین بسیار ارزشمند و خوبی هستند که البته یک سری ایرادهای بسیار جزئی سخت گیرانه نیز می‌توان به آن‌ها گرفت و یا یک سری ویژگی‌هایی در آن‌ها پیدا کرد که می‌توانستند کامل‌تر و پخته‌تر از این باشند. اما خب، به لطف یک تجربه ریسینگ شگفت انگیز و یک ویژگی بسیار مهم و اساسی که در همه آن‌ها وجود دارد و “هوش مصنوعی” است، هیچ یک از این ایرادها مهم نیستند. سیستم هوش مصنوعی هر سه آن‌ها به قدری به جزئیاتی که Codemasters در بازی‌های خود به کار برده است، توجه می‌کند که واقعا لایق تمام ستایش‌هایی است که از آن می‌شود.

Dirt Rally 2.0 (میانگین نمرات در Metacritic: 84)

سبک: ریسینگ

پلتفرم‌ها: PS4, Xbox One و PC

عنوان Dirt Rally 2.0 از تمام عناوین رالی دیگر و همینطور بازی‌های ریسینگ دیگری که دارای بخش رالی هستند و اما این مسابقات توجه اصلی آن‌ها نیست، برتر و بهتر است. این بازی دارای تعداد زیادی از خودروهای رالی مختلف است که با بالاترین دقت و جزئیات ممکن طراحی شده‌اند و هر یک از آن‌ها نه تنها دارای حس متفاوتی از یکدیگر هستند، بلکه دارای هندلینگ‌ها و واکنش‌های متفاوتی نیز می‌باشند. یکی از شگفت انگیز‌ترین ویژگی‌های این بازی و خودروهای آن این است که در طی مسیر مسابقه به مرور به خاطر موانع و پیچ و خم‌هایی که در جاده وجود دارد، دچار فرسودگی و تخریب می‌شوند که کاملا واقع گرایانه است و مدام شما را به فکر کردن وادار می‌کند. اما بهترین نکته این بازی این است که برخلاف نسخه‌ی پیش درآمد آن و همینطور سایر بازی‌های شبیه ساز دیگر، به لطف دستیارها و کمک‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌تواند سطح سختی بازی را بر اساس نیاز شما تغییر دهد. پیش از این، برای انجام دادن چنین بازی‌هایی نیاز به مهارت زیادی داشتید اما اکنون به لطف ابزارها و گزینه‌های مختلفی که در اختیارتان قرار داده شده است، نباید نگران سخت بودن این بازی باشید. در میان تمام بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال ۲۰۱۹، عنوان Dirt Rally 2.0 را می‌توان یکی از ارزشمندترین بازی‌های این سبک به حساب آورد. این بازی عنوانی است که فقط دارای یک سری ایرادهای جزئی است که شاید یکی از اصلی‌ترین آن‌ها بخش Career Mode سطحی و باگ‌های گیم پلی باشند که هر از گاهی در این بازی مشاهده می‌شوند. اما با در نظر گرفتن تمام جوانب، عنوان Dirt Rally 2.0 یک تجربه رالی شگفت انگیز است که می‌توانید انجام دهید. به همین علت نیز حضور آن در جمع بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال کاملا لازم است.

F1 2019 (میانگین نمرات در Metacritic: 84)

سبک: ریسینگ

پلتفرم‌ها: PS4, Xbox One و PC

عنوان F1 2019 نیز یک بازی شبیه ساز فوق العاده دیگر است که توسط Codemasters توسعه پیدا کرده و ساخته شده است. این بازی با ویژگی‌های ارزشمند و نکات مثبت پرشمار، از قبیل حس بهبود یافته‌ی مسابقه دادن، و همینطور ظاهر بسیار جذاب و خیره کننده‌ی جلوه‌های بصری و گرافیکی، به همراه تعداد زیادی از ویژگی‌های بهبود یافته در گیم پلی،‌ آمده تا کاملا به عنوان یک بازی ریسینگ شبیه ساز در بین بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال خودنمایی کند. یک سری ویژگی‌های منفی جزئی از قبیل حالت‌های جدید مثل چالش‌های Senna/Pros، کم عمق به نظر می‌رسند که در مقابل سایر ویژگی‌های مثبت پرشمار آن، چندان به چشم نمی‌آیند.

GRID (میانگین نمرات در Metacritic: 73)

سبک: ریسینگ

پلتفرم‌ها: PS4, Xbox One و PC

GRID یکی از بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال ۲۰۱۹ است که یکی از بهترین تجربه‌ها و احساسی که من از بازی‌های ریسینگ تا به حال داشته‌ام را در اختیارم قرار داد. این بازی با ترکیب بسیار عالی مسابقات شبیه ساز و آرکید و همینطور گزینه‌های متنوع مختلفی که در اختیار شما قرار می‌دهد، اجازه می‌دهد تا به هر سبکی که دوست دارید، به مسابقه دادن بپردازید که باعث شده است تجربه کردن این بازی برای همه علاقه مندان به بازی‌های ریسینگ مناسب باشد. اما این تمام ماجرا نیست. به لطف وجود سیستم Nemesis و هوش مصنوعی‌های بسیار توانمند و همینطور بیش از ۴۰۰ حالت مختلفی که برای هوش مصنوعی طراحی شده است، باعث شده است تا تک تک مسابقات این بازی حس متفاوت و منحصر به فردی داشته باشند. وجود تمام این ویژگی‌ها باعث شده است تا GRID کاملا احساس، ظاهر و شمایل یک بازی ریسینگ کامل و تمام عیار داشته باشد که بدون شک نه تنها یکی از بهترین بازی‌هایی است که Codemasters تا به حال تولید کرده است، بلکه یکی از بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال ۲۰۱۹ نیز به شمار می‌رود.

Football Manager 2020 (میانگین نمرات در Metacritic: 84)

سبک: ورزشی

پلتفرم‌ها: PC, Nintendo Switch و Mobile

واقعیت این است که نمی‌توان لیستی از بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال تهیه کرد که نامی از سری Football Manager در آن نباشد؛ امسال هم نوبت به نسخه ۲۰۲۰ این سری است. هر لیستی از بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال پیدا کنید، نام Football Manager 2020 نیز در آن وجود دارد. مثل همیشه، این بازی بهترین شبیه ساز مسابقات ورزشی است و یکی از زیباترین بازی‌های دنیا می‌باشد. نکته جالب توجه در این بازی این است که هم می‌توان آن را در میان بهترین بازی‌های ورزشی سال قرار داد و هم به عنوان یکی از بهترین بازی‌های شبیه ساز و استراتژی.

eFootball PES 2020 (میانگین نمرات در Metacritic: 82)

سبک: ورزشی

پلتفرم‌ها: PS4, Xbox One و PC

فوتبال بازی کردن در بازی‌های ویدئویی همیشه یک رقابت دو قطبی در طی یک دهه اخیر و حتی سال‌های قبل از آن بوده است به طوری که هر سال سوالی که طرفداران این ورزش می‌پرسند، این است که: “پس از Football Manager، بهترین بازی فوتبال کدام یک از این‌ دو است؟” امسال بسیار سخت و حتی غیر ممکن است که این افتخار را به Konami و عنوان شگفت انگیز Pro Evolution Soccer 2020 ندهیم. چرا؟ چون که کونامی پس از این که سال ۲۰۱۹ یک سری تغییرات بنیادین و بزرگ به این سری اضافه کرد، یک بازگشت قدرتمندانه و بزرگ داشت که با سرمایه گذاری‌های هنگفت خود به نتیجه رسید و ثمره آن را اکنون در این بازی می‌توانیم ببینیم.

این بازی شامل یک سری از ویژگی‌های بسیار واقع گرایانه در گیم پلی خود در بخش پا به توپ است که هافبک اسطوره‌ای و بزرگی به اسم آندره اینیستا را به این پروژه به عنوان مشاور اضافه کرد تا به تیم سازنده و توسعه دهنده این بازی درمورد فیزیک توپ راهنمایی و توضیح دهد و به بهبود و پیشرفت حرکات بازیکنان و به طور کلی، گیم پلی این بازی کمک کند. PES 2020 به خوبی توانست خودش را به عنوان یکی از بهترین عناوین در لیست بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ حال حاضر بازار به اثبات برساند. از همه مهم‌تر این است که PES 2020 سرانجام با کمی استفاده از راه و روش‌ها و شیوه‌های FIFA به طرفداران این سری اجازه داد تا کمی حرفه‌ای‌تر از قبل بازی کنند و به این عنوان دیگر دیدگاه تفننی نداشته باشند و آن را به عنوان یک رقیب جدی و بزرگ برای FIFA به حساب بیاورند.

قطعا، آن‌ها لایسنس‌هایی که FIFA در اختیار دارد را ندارند، اما اگر کیفیت این بازی در زمین و گیم پلی آن بهتر باشد، بسیار سخت است که افتخار بهترین بازی فوتبال سال را به آن‌ها اهدا نکنیم. به جز بهبودها و پیشرفت‌های زیادی که در گیم پلی این بازی در درون مستطیل سبز اضافه شده است، شخصی سازی‌های بیشتری که در بخش مستر لیگ به این بازی افزوده شده است، در حین این که شما برای رساندن تیم خود به صدر جدول‌های رده بندی مختلف تلاش می‌کنید، یک داستان بهتر نیز در اختیار شما قرار می‌دهد تا هیجان و شور و اشتیاق زیادی که در بازارهای مختلف وجود دارد را تجربه کنید و فشار کنفرانس‌های خبری را نیز بچشید. FIFA امسال دارای بخش جدیدی به اسم Volta و همینطور لایسنس‌های بیشتر است اما PES 2020 گیم پلی کلی بهتری امسال ارائه کرده و بهترین احساس یک بازی فوتبال را در اختیار شما قرار می‌دهد. حتی اگر از نظر میزان پیشرفت امسال در مقایسه با سال گذشته نیز بخواهیم ارزش هر یک از این دو را بسنجیم، قطعا Pro Evolution Soccer 2020 با پیشرفت‌ها و بهبودهای بسیار بیشتر، از رقیب سنتی خود برتری پیدا می‌کند.

یک بازنگری کلی بر روی بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال ۲۰۱۹:

همانطور که پیش از این در این مطلب اشاره کوتاهی کرده بودم، هیچ شکی در این موضوع وجود ندارد که ۲۰۱۹، سال Codemasters بود. اگر تنها یک استودیو وجود داشته باشد که توانسته باشد کیفیت کلی سبک بازی‌های ریسینگ را ارتقاء داده باشد، قطعا همین استودیو است که با عناوین شگفت انگیز خود واقعا سبک بازی‌های ریسینگ را دگرگون کردند. به نظر من، یکی از مهم‌ترین تغییراتی که امسال در بهترین بازی‌های ریسینگ و ورزشی سال به وجود آمد، ورود جدی بازی‌ها و عناوین مستقل به بازار بود که با وجود عناوین بسیار ارزشمندی از قبیل Mountains: Downhill, Descenders و همینطور WHAT THE GOLF? یک قدم رو به جلوی بزرگ به سمت پیشرفت و بهبود برداشتند. در عین حال نیز نمی‌توان از بازگشت یک سری از فرنچایزهای کهنه کار این سبک‌ها به بازار نیز چشم پوشی کرد که از این دست می‌توان به Need for Speed با نسخه جدید خود به اسم Heat و همینطور Trials Rising اشاره کرد. اما این تمام ماجرا نیست، چرا که در سال ۲۰۱۹ با عرضه WRC 8 شاهد عرضه بهترین نسخه از سری بازی‌های WRC بودیم.

دیگر بازی‌های قابل احترام:

  • FIFA 20
  • Need for Speed Heat
  • WHAT THE GOLF؟
  • WRC 8
  • Descenders
  • Assetto Corsa Competizione
  • Trials Rising

مشخص است که یک سری نامزدهای بزرگ دیگر نیز در هر یک از بخش‌های مورد بررسی وجود دارد که از قلم افتادند. شما از این حق برخوردار هستید تا به خاطر عدم قرار دادن این عناوین در لیست بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال من را ملامت کنید اما نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که نمی‌توان هر عنوانی که امسال در این سبک‌ها عرض شد را در بین لیست بهترین بازی‌های ورزشی و ریسینگ سال قرار داد چرا که فرصت کافی برای پرداختن به آن‌ها وجود ندارد و از طرف دیگر نیز، برای هر بخش فقط یک برنده می‌توان داشت. نکته مهمی که وجود دارد، این است که تک تک بازی‌ها و عناوینی که در این لیست آورده شدند، بسیار ارزشمندتر از آنچه که شما فکر می‌کنید هستند و بدون شک می‌توانند حتی بخش کمی از وقت شما را به خودشان اختصاص دهند. اکنون دیگر چیزی تا پایان سال ۲۰۱۹ و شروع سال جدید میلادی باقی نمانده است. در روزهای آینده منتظر معرفی برترین و مورد انتظارترین بازی‌های سال ۲۰۲۰ از طرف ما باشید.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.