اشتباهات زبان بدن که مانع پیشرفت شغلی می‌شوند

زبان بدن

زبان بدن یا Body Language  یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی است که در برقراری ارتباطات روزمره ما جایگاه بسیار پررنگی دارد. همه انسان‌ها به‌طور ناخودآگاه حرکاتی از بدن خود نشان می‌دهند که از آن به‌عنوان زبان بدن یاد می‌شود. آشنایی با این حرکات و نشانه‌ها می‌تواند به ما کمک کند، در ملاقات با دیگران بهتر بتوانیم به آنچه در ذهن آن‌ها می‌گذرد پی ببریم و به این ترتیب تصمیمات منطقی‌تری بگیریم.

زبان بدن

زبان بدن ابزاری برای برقراری ارتباط بدون واژگان است و در واقع بیان برخی چیزها به صورت غیرکلامی است که گاهی اوقات از شکل کلامی بسیار واضح‌تر و بهتر است. در هر دیدار شما قبل از اینکه سخنی بگویید یا حرفی بشنوید رفتار و حالات طرف مقابل رو می‌بینید. امروزه بیشتر محققان این حوزه بر این امر توافق نظر دارند که واژه‌ها و کلمات عمدتا برای انتقال اطلاعات هستند در حالیکه زبان بدن برای ارائه نگرش‌های شخصی است که در برخی موارد نیز از آن به عنوان جانشین پیام‌های شفاهی استفاده می‌شود.

زبان بدن در محیط کار

زبان بدن، زمانی که به‌درستی از آن استفاده کنید، می‌تواند کلید موفقیت‌تان باشد. زبان بدن به کمک‌تان می‌آید تا روابط مثبتی بسازید، روی افرادی که برای شما کار می‌کنند اثر بگذارید و به آنها انگیزه بدهید، بهره‌وری را افزایش بدهید، با اعضای گروه‌تان ارتباط نزدیک برقرار کنید، و نظرات‌تان را با تأثیرگذاری بیشتر بیان کنید. و در مقابل اگر به درستی از این توانایی استفاده نکنید تاثیرات مخرب روی روابط و کارتان خواهد داشت.

با توجه به اهمیت زبان بدن، با آراد مگ همراه شوید تا شما را با رایج‌ترین اشتباهات زبان بدن آشنا کنیم؛ اشتباهاتی که افراد دارای هوش هیجانی بالا از آنها دوری می‌کنند.

اشتباهات زبان بدن

زبان بدن شما، بخش جدایی‌ناپذیری از هویت شما است، اگر به زبان بدن‌تان فکر نمی‌کنید، زمان آن رسیده که به آن توجه کنید، زیرا ممکن است با این بی‌توجهی ،حرفه‌ی خود را به خطر بیندازید. وب‌سایت TalentSmart پس از آزمایشِ بیش از یک میلیون نفر متوجه شده است که رده‌های بالاییِ عملکردهای برتر، با افرادی پر شده است که از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند. این افراد از قدرت نشانه‌های غیرگفتاری در ارتباطات باخبر هستند و بر همین اساس، زبان بدن خود را کنترل می‌کنند.

از جمله اشتباهات رایج زبان بدن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرورفتن در صندلی

زبان بدن

همه می‌دانند که فرورفتن در صندلی نه‌تنها برای بدن ضرر دارد، حتی ممکن است باعث ایجاد حس کوچکی و بی‌اهمیتی هم بشود.خمیده بودن نشانه‌ای از بی‌احترامی است. این حالت نشان می‌دهد که شما خسته شده‌اید و هیچ تمایلی ندارید که آنجا باشید. شما هرگز به رئیس‌تان نمی‌گویید: «من نمی‌فهمم چرا باید به حرفهای تو گوش کنم.» ولی اگر حالتی آویزان و خسته به خود بگیرید، نیازی نیست این حرف را به او بگویید، چون با زبان بدن این را خواهید گفت.

مغز طوری ساختار یافته، که میان قدرت ما و مقدار فضایی که اشغال می‌کنیم، ارتباط وجود دارد. صاف ایستادن در حالیکه شانه‌ها عقب هستند، نشان‌دهنده‌ی قدرت است. در این حالت، میزان فضایی که اشغال می‌کنید به حداکثر می‌رسد. ولی آویخته بودن، نتیجه‌ی به هم ریختن شکل بدن شماست و موجب اشغال فضای کمتر و القای قدرت کمتر می‌شود. داشتن حالت و وضعیت خوب، موجب می‌شود تا دیگران به ما احترام بگذارند و موجب تعامل بین دو طرف گفتگو می‌شود.

 پشت چشم نازک کردن

پشت چشم نازک کردن اصلا کار خوبی نیست و ترک آن آسان است. این حرکت واقعا گستاخانه است و نشانه‌ی عدم تحمل شما برای شنیدن حرف‌هایی است که باب میل‌تان نیستند یا به نظرتان مضحک و احمقانه یا تکراری می‌آیند.

دست به سینه بودن

دست به سینه

دست به سینه بودن یا پا روی پا انداختن، تا حدی، موانع فیزیکی‌ای هستند که نشان می‌دهند شما پذیرای چیزی که فرد دیگر می‌گوید نیستید. حتی اگر لبخند بزنید یا محو مکالمه‌ای خوشایند باشید، ممکن است که فرد مقابل این حس آزاردهنده را داشته باشد که شما تمایلی به صحبت با او ندارید. حتی اگر با دست به سینه ایستادن، احساس راحتی می‌کنید، اگر می‌خواهید دیگران شما را فردی با فکر باز و علاقه‌مند به شنیدن حرف‌های‌شان بدانند، در برابر تمایل برای انجام آن مقاومت کنید.

اما اگر در دفتر خود تنها هستید و روی یک پروژه‌ی دشوار کار می‌کنید، می‌توانید دست‌هایتان را به‌هم گره کنید. تحقیقی از ران فریدمن  و اندرو جی الیوت، حاکی از آن است که اگر این زبان بدن را به‌کار بگیرید، تا ۳۰ درصد احتمال بیشتری دارد که تمرکز خود را در طول انجام کار حفظ کنید. پس گاهی اوقات می‌توانید دست‌هاتان را گره کنید.

تجاوز به حریم شخصی

حریم خصوصی

خواه با همکارتان فوق‌العاده صمیمی باشید خواه نباشید، درهرحال بهتر است درباره‌ی موضوعات شغلی، فاصله‌ی مناسب را با دوستان و همکاران در محل کار و البته رئیس‌تان حفظ کنید. اگر این فاصله را رعایت نکنید، باعث می‌شوید طرف مقابل احساس ناراحتی کند و حتی حضور شما را نوعی تهدید بداند. بهترین قانونی که می‌توان در چنین مواقعی رعایت کرد، حفظ فاصله‌ی حدود ۱ تا ۲/۵ متر بین شما و همکاران‌تان است.

تکرار نکردن حرکات دیگران

تکرار حرکات همکاران، شانس شما را برای ایجاد رابطه‌ی مثبت با آنها افزایش می‌دهد. مانند آینه عمل‌کردن در برخورد با دیگران، که به «اثر آفتاب‌پرست» معروف است، اغلب به شما اجازه می‌دهد گفت‌وگوهای عمیق‌تری با دیگران داشته باشید که در بلندمدت باعث اعتماد بیشتر آنها به شما می‌شود.

اجتناب از ارتباط چشمی

اجتناب از تماس چشمی موجب می‌شود که به نظر برسد شما چیزی را پنهان می‌کنید و این مسئله موجب بدگمانی می‌شود. عدم تماس چشمی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی عدم اعتماد به نفس و علاقه نیز باشد و نشان دهد که شما هرگز نمی‌خواهید در محیط کاری با دیگران ارتباط برقرار کنید. نگاه کردن به پایین در حین صحبت کردن موجب می‌شود تا اینگونه به نظر برسد که اعتماد به نفس ندارید یا پریشان هستید و موجب شود حرف‌های شما تاثیر خود را از دست بدهند. به ویژه وقتی در مورد نکات پیچیده یا مهم صحبت می‌کنید، باید مستقیم به طرف مقابل نگاه کنید. از سوی دیگر، تماس چشمیِ مداوم نشان‌دهنده‌ی اعتماد به نفس، برتری، قدرت و هوش است. البته بدون تماس چشمیِ مستقیم و مستمر نیز می‌توان ارتباط برقرار کرد ولی بی‌توجهیِ کامل، تاثیراتی منفی بر روابط حرفه‌ای شما خواهد داشت.

تماس چشمی بیش از حد نیز می‌تواند رفتاری تهاجمی یا تلاش برای تسلط پیدا کردن بر فرد مقابل، تلقی شود. افراد به طور میانگین، تماس چشمی را ۷ تا ۱۰ ثانیه ادامه می‌دهند و تماس چشمی در زمان گوش دادن، طولانی‌تر از زمان صحبت کردن است. نحوه‌ی قطع تماس چشمی نیز پیامی را می‌رساند؛ به پایین نگاه کردن، تسلیم و اطاعت را می‌رساند ولی نگاه کردن به طرفین، نشانه‌ی اعتماد به نفس است.

دست‌ دادن ضعیف

زبان بدن

دست دادن در مناسبات کاری اهمیت زیادی دارد. دست دادنِ ضعیف نشان می‌دهد که فاقد اقتدار و اعتماد به نفس هستید و از سوی دیگر، دست دادنِ بیش از حد قوی می‌تواند به عنوان رفتاری تهاجمی برای تسلط یافتن بر فرد مقابل تلقی شود که به همان اندازه‌ی دست دادنِ ضعیف، بد است. شدت دست دادن خود را با فرد مقابل و موقعیتی که در آن قرار دارید، تطبیق دهید، ولی همیشه سعی کنید محکم دست بدهید.

یواشکی وارد شدن

اولین برخورد واقعا مهم است. وقتی وارد یک اتاق یا جلسه می‌شوید، سلام کنید. حتی اگر دیرتر از بقیه آمده‌اید باز هم این را فراموش نکنید. می‌توانید لبخندی بزنید یا سری تکان دهید.

کسل به‌نظر رسیدن

زل‌زدن به ساعت، نقاشی‌های بی‌هدف روی کاغذ، آه کشیدن پشت میز؛ همه‌ی این چیزها می‌توانند به رئیس‌تان نشان دهند که شما در محل کار کسل هستید، حتی وقتی که خودتان تصور نمی‌کنید حواس طرف به شما باشد.

سعی کنید حواس‌تان به زبان بدن باشد، به ویژه ازآنجایی‌که رفتارهای غیرکلامی مسئول ۵۵ درصد از پیام‌هایی هستند که مخابره می‌کنید. اگر کسل هستید، قدمی بزنید یا از همکاران‌تان بپرسید کمکی نیاز دارند یا نه. سر کار هر قدر فعال‌تر باشید، حس بهتری خواهید داشت.

رو برگرداندن از حضار در جلسات کاری

پشت کردن به همکاران

روی گرداندن از دیگران یا علاقه نشان ندادن در مکالمه نشان می‌دهد که شما در گفتگو وارد نشده‌اید، بی‌علاقه یا ناراحت هستید و شاید حتی نسبت به فردی که با او صحبت می‌کنید بدگمان هستید. سعی کنید که روی شما به طرف کسی که صحبت می‌کند باشد و در حال گوش دادن به او، سرتان را کمی خم کنید. این حالت به او نشان می‌دهد که شما تمام تمرکز و توجه‌تان را به او داده‌اید.

اگر بدن‌تان به سمت حضار نیست، این احتمال وجود دارد که بی‌توجه یا حتی گستاخ به‌نظر برسید. شانه‌ها و بدن خود را به سمت گروه برگردانید. اگر هم روی صندلی نشسته‌اید، صندلی‌تان را به سمت گروه بچرخانید.

تکیه‌دادن به دیوار یا مبلمان

صاف بایستید. صاف ایستادن باعث می‌شود دیگران بدانند که شما هوشیار هستید و اعتمادبه‌نفس دارید. فاصله‌ی پاها را به‌اندازه‌ی عرض شانه نگه دارید و به چهار ستون بدن‌تان تکیه کنید.

لبخند نزدن

لبخند داشتن یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای انتقال اعتماد به‌نفس است. با این کار تعهد خودتان به کار را نشان می‌دهید. با لبخند زدن حس اعتماد و انرژی مثبت به همکارانتان هدیه خواهید کرد.

اخم کردن

اخم کردن یا چهره‌ای ناراضی داشتن، این پیام را می‌رساند که از حضورِ افرادی که در اطراف شما هستند، ناراحت هستید، حتی اگر آنها هیچ ربطی به خلق و خوی شما نداشته باشند. عبوس بودن، دیگران را از شما دور می‌کند، زیرا موجب می‌شود حس کنند که مورد قضاوت قرار گرفته‌اند. ولی لبخند زدن نشان می‌دهد که شما فردی گشاده، قابل اعتماد، دارای اعتماد به نفس و با رفتاری دوستانه هستید. مطالعات انجام شده با کمک تصویربرداریِ MRI از مغز، نشان داده‌اند که مغز انسان به افرادی که لبخند می‌زنند پاسخ مثبتی می‌دهد و این مسئله تاثیر مثبت و پایداری در مغز می‌گذارد.

پنهان کردن دست‌ها

پنهان‌کردن دست هنگام گفت‌وگو می‌تواند نشان‌دهنده‌ی غیرقابل‌اعتماد بودن باشد. به‌علاوه اینکه طبق مطالعه‌ای از کالگیت یونیورسیتی، اگر موقع صحبت‌کردن از دست‌هایتان استفاده کنید، مردم بیشتر تمایل دارند به شما گوش بدهند. البته نباید دستان خود را طوری در هوا تکان دهید که مثلا اهمیتی نمی‌دهید. باید کف دست‌هایتان باز و به سمت بالا باشد تا قابل‌اعتماد و شفاف دیده شوید.

نگاه‌کردن به ساعت

نگاه‌کردن به ساعت

بیش‌ازحد به ساعت خود نگاه نیندازید؛ به‌ویژه اگر مشغول گفت‌وگو با همکارتان هستید. نگاه‌کردن به ساعت بی حوصگی را می‌رساند و ممکن است بی‌احترامی تلقی شود.

استفاده از حرکات اغراق‌آمیز

در بیشتر استارتاپ‌ها ، با گذشت زمان فرهنگِ راحت‌تربودن اشاعه یافته است. اما این بدین معنی نیست که شما می‌توانید نظرات خود را با حرکات اغراق‌شده بیان کنید. حرکات شدید دست می‌توانند نشان دهند که شما غیرحرفه‌ای هستید و اعتماد به نفس زیادی ندارید. این نوع رفتارهای غیرکلامی را در حداقلِ ممکن نگه دارید، مگر اینکه با دوستان نزدیک در حال خوش‌گذرانی باشید. حرکات اغراق‌آمیز نشان می‌دهند که شما حقیقت را بیش از حد بزرگ می‌کنید. از حرکات ظریف و کنترل‌شده استفاده کنید تا قدرت رهبری و اعتماد به نفس‌تان را نشان دهید. استفاده از ژست‌های گشاده مانند باز کردن بازوها از یکدیگر و نشان دادن کف دست‌ها به دیگران، می‌گوید که شما چیزی برای پنهان کردن ندارید.َ

انجام حرکت‌های عصبی

قلنج شکستن، بازی با مو، جویدن ناخن و لب، همگی نمونه‌هایی از حرکت عصبی هستند.

شاید انجام این کارهای کوچک در منزل اشکالی نداشته باشد، اما جلوی رئیس یا همکاران می‌تواند از اعتبار شما بکاهد و باعث شود دیگران فکر کنند شما مضطرب یا بی‌کفایت هستید. از همکاری صمیمی بخواهید وقتی ناخودآگاه مشغول انجام یکی از این تیک‌های عصبی هستید، به شما اشاره کند. هر قدر کمتر عصبی باشید، آرام‌تر و مطمئن‌تر به‌نظر می‌رسید، رفتاری که همیشه باعث پیروزی می‌شود.

استفاده‌ی مداوم از تلفن

استفاده‌ی مداوم از تلفن

بهتر است زیاد از تلفن استفاده نکنید، مگر اینکه صحبت با تلفن جزئی از کارتان باشد. استفاده از تلفن در محل کار، به‌ویژه در جلسه، بی‌احترامی به شخصی است که صحبت می‌کند. سعی کنید رابطه‌ی خود با تلفن‌تان را در حداقل ممکن نگه دارید و اگر باید جلوی همکارتان از آن استفاده کنید، پیش از آنکه سرتان در گوشی فرو برود، از او عذرخواهی کنید.

تعادل در میزان تکان دادن سر

لبخندها و سر تکان‌ دادن‌های ساده اغلب می‌توانند به‌عنوان حرکات غیرکلامی قدرتمندی محسوب شوند که باعث می‌شوند دیگران بدانند شما فعالانه درحالِ گوش‌دادن هستید و حس خوبی به طرف مقابل منتقل می‌کند. سر تکان دادن بیش از حد نیز اضطرابِ شما در مورد پذیرش چیزی را می‌رساند. ممکن است دیگران سر تکان دادن‌های شدید شما را به عنوان تلاش برای نشان دادنِ موافقت یا فهمیدن چیزی برداشت کنند که شما در واقع با آن موافق نیستید یا آن را نفهمیده‌اید

کناره‌گیری از همکاران

اگرچه وقتی در شغل جدیدی مشغول می‌شوید خجالت کشیدن طبیعی است، اما نباید بین خود و همکاران جدیدتان فاصله بیندازید، چراکه ممکن است به‌نظر برسد نمی‌خواهید جزئی از گروه باشید. تحقیقات حاکی از آن هستند که وقتی خود را از کسی دور نگه می‌دارید، او شما را بی‌علاقه، ناراحت و حتی بی‌اعتماد تلقی می‌کند. از پیله خود بیرون بیایید و برای برقراری ارتباط با همکاران‌تان کمی نزدیک‌تر شوید.

زبان بدن

زبان بدن در متن زندگی ما قرار دارد، از ارتباطلات روزانه‌ی ساده تا مذاکرات پیشرفته، زبان بدن نتایجی که ما به دست می‌آوریم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
ما می‌توانیم با یادگیری زبان پیام‌های بهتری را در روابط کاری و اجتماعی خود ارسال و دریافت کنیم، به بیان بهتر وقتی زبان بدن را فرا می‌گیریم، می‌توانیم کنترل بیشتری روی پیامی که می‌خواهیم ارسال کنیم داشته باشیم و پیام‌ها و رفتاهای دیگران را بهتر شناسایی کنیم.

اجتناب از اشتباهات گفته شده در زبان بدن، به شما کمک می‌کند تا در زندگی حرفه‌ای و شخصی خود، روابط قوی‌تری داشته باشید.