ده فناوری مهم ۲۰۱۹ به انتخاب بیل گیتس که آینده را خواهند ساخت

ده فناوری مهم ۲۰۱۹ به انتخاب بیل گیتس

مجله MIT Technology Review از سال ۲۰۰۱ لیستی از مهمترین پیشرفت‌های فناوری هر سال منتشر می‌کند. در سال‌های گذشته نام فناوری‌هایی مثل پردازش ابری، پیام‌رسانی فوری و ماشین بدون راننده در لیست‌های ام‌آی‌تی به چشم‌ می‌خورد. در این مطلب قصد داریم لیست فناوری مهم ۲۰۱۹ را با هم بررسی کنیم. با آرادمگ همراه باشید.

لیست امسال مجله تکنولوژی ریویو یک فرق مهم با سال‌های قبل دارد. برای اولین بار در ۱۸ سال گذشته این لیست توسط نویسنده مهمان نوشته شده است. این نویسنده کسی نیست جز بیل گیتس!

بیل گیتس پیش از این به درستی ظهور کامپیوترهای خانگی، سیستم عامل دسکتاپ گرافیکی و اینترنت را پیش‌بینی کرده بود. به همین خاطر انتخابی ایده‌آل برای لیست ده فناوری مهم ۲۰۱۹ به نظر می‌آید. لیستی که هر سال توسط MIT Technology Review منتشر می‌شود و شامل آن دسته از پیشرفت‌های فناوری می‌شود که در چند سال آینده بیشترین تاثیر را روی زندگی انسان‌ها خواهد داشت.

لیست ده فناوری ۲۰۱۹ توسط بیل گیتس انتخاب شده است

انتخاب فناوری‌های امسال توسط بیل گیتس، یک تغییر رویکرد را هم در پی داشته است. پیش از این در انتخاب‌ فناوری‌ها بیشتر روی توسعه زندگی انسان تمرکز می‌شد اما بیل گیتس بیشتر بهبود زندگی انسان را در نظر گرفته است. اکثر موارد لیست ده فناوری مهم ۲۰۱۹ به دنبال حل چالش‎های پیش روی دو حوزه محیط زیست و سلامت هستند. حوزه‌هایی که بیشترین تاثیر را روی بهبود کیفیت و طول زندگی انسان دارند.

یکی از جالب‌ترین موارد این لیست، مهارت‌های دستی ربات‌ها است. ربات‌ها در محیط‌های کنترل شده خیلی خوب و دقیق عمل می‌کنند اما اغلب در مواجهه با اجسام ناشناخته و غیرمنتظره دچار مشکل می‌شوند. حوزه مهارت‌های دستی رباتیک به دنبال ساخت دستگاه‎های مکانیکی (مثل بازوهای رباتیک) است که از هوش مصنوعی برای یادگیری درباره محیط‌ها و اجسام ناشناخته استفاده می‌کنند تا در مواجهه با آنها ماهرتر بشوند.

یکی دیگر از موارد جالب لیست ده فناوری مهم ۲۰۱۹ برگر بدون گوشت گاو است. این انتخاب نشان می‌دهد راهکارهای فناوری سطح بالا و سطح پایین چطور می‌توانند به حل یک چالش کمک کنند. حجم عظیم انتشارات کربن صنعت دامداری و تاثیرش روی تغییر اقلیم یکی از این چالش‌هاست که به اعتقاد بیل گیتس به کمک دو فناوری سطح بالا و سطح پایین قابل حل است.

برای تولید برگر بدون گوشت گاو می‌تواند از گوشت‎ جایگزین برپایه گیاه یا گوشت درون‌کشتگاهی (گوشت مصنوعی) استفاده کرد. برای تولید گوشت مصنوعی از فناوری‌های پیشرفته و هوشمند استفاده می‌شود که عمر آزمایشات علمی مربوط به آنها به دهه گذشته می‌رسد.

اولین برگر با گوشت مصنوعی در سال ۲۰۱۳ در آزمایشگاه دانشگاه ماستریخت توسط مارک پست و با قیمت ۳۰۰هزار دلار تولید شد. قیمت همان میزان گوشت مصنوعی تا سال ۲۰۱۷ به یازده دلار کاهش یافت. البته قیمت تنها چالش پیش روی چنین محصولاتی نیست. باید دید مردم دنیا از طعم و حس گوشت مصنوعی استقبال می‌کنند یا نه. اما بیل گیتس معتقد است نیاز روزافزون به تامین غذای جمعیت رو به افزایش زمین و کاهش انتشار گازهای کربن باعث پیشرفت و گسترش این فناوری خواهد شد.

برگر بدون گاو تنها فناوری نیست که به جلوگیری از انتشار گازهای کربن کمک می‌کند. فناوری جداسازی و ذخیره‌سازی کربن (CCS) یکی دیگر از ده فناوری مهم ۲۰۱۹ در این زمینه است. این فناوری هم جدید نیست اما مطالعات و آزمایشات گسترده روی آن در چند سال گذشته باعث کاهش قیمتش شده؛ طوری که صنایع مختلف می‌توانند با هزینه معقول از آن برای کنترل انتشارهای کربن استفاده کنند.

جداسازی و ذخیره‌سازی کربن یک نوع فناوری است که امکان گردآوری حجم بالای کربن قبل از ورود به اتمسفر را فراهم می‌کند. مثلا یک نیروگاه سوخت‌های فسیلی را در نظر بگیرید؛ حجم گاز کربن تولید شده در این نیروگاه خیلی بالاست و با فناوری CCS می‌توان همه آنها را جمع کرد و به روش‌های ایمن در سایت‎های ذخیره‌سازی زیرزمینی ریخت. برخی از کارشناسان معتقدند این فناوری می‌توان تولید دی‌اکسید کربن نیروگاه‌های سوخت فسیلی را تا ۹۰ درصد کاهش بدهد.

جالب است بدانید هوش مصنوعی در اکثر موارد انتخابی بیل گیتس نقش بسیار مهمی دارد. مثلا در همین فناوری جداسازی و ذخیره‌سازی کربن از الگوریتم‎های هوش مصنوعی برای مکان‎یابی بهینه ماشین جذب کربن و نظارت و شناخت رفتار مواد بعد از ذخیره‌سازی استفاده می‌شود.

همانطور که در ابتدا گفتیم خدمات درمانی یکی دیگر از محورهای اصلی ده فناوری مهم ۲۰۱۹ به انتخاب بیل گیتس است. موسس مایکروسافت به چهار فناوری اشاره می‌کند که ظرفیت آنها برای بهبود زندگی بیماران ثابت شده و قطعا در سال‌های آتی کارایی بیشتر و بهتری خواهد داشت. این فناوری‌ها عبارتند از: دستگاه‌های نوار قلب مچی، قرص‌هایی که بعد از بلعیده شدن از داخل سیستم گوارش عکس می‌گیرند، واکسن‌های ویندوز شخصی‌سازی شده براساس DNA و سیستم ایمنی بیمار و یک نوع آزمایش خون که می‌تواند احتمال زایمان زودرس را تشخیص بدهد.

ده فناوری مهم ۲۰۱۹ به انتخاب بیل گیتس

قبل از اینکه سراغ معرفی ده فناوری مهم امسال برویم، بهتر است مقدمه کوتاه بیل گیتس که در مجله MIT Technology Review منتشر شده را بخوانید.

«مفتخرم که مجله MIT Technology Review از من به عنوان اولین نویسنده مهمان برای نوشتن لیست ده فناوری مهم سال دعوت کرده است. کوتاه کردن لیست سخت بود. می‌خواستم چیزهایی را انتخاب کنم که نه تنها در ۲۰۱۹ خبرساز شده بودند بلکه در تاریخ فناوری هم نقش داشته باشند. همین ابداعاتی را به خاطرم آورد که به مرور زمان تکامل یافته‌اند.
از بین همه‌شان، گاوآهن به ذهنم آمد. گاوآهن‌ها تجسم بسیار دقیقی از تاریخ نوآوری هستند. انسان‌ها از ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد از گاوآهن استفاده می‌کنند؛ یعنی زمانی که کشاورزان بین‌النهرین با چوب خاک را هوادهی می‌کردند. از آن زمان تاکنون انسان روی این ایده کار کرده و امروز به گاوآهن‌هایی رسیدیم که از شگفتی‌های فناوری محسوب می‌شوند.»

ده فناوری مهم ۲۰۱۹

مهارت‌های دستی رباتیک

 • چرا مهم است: اگر ربات‌ها تعامل با آشفتگی دنیای واقعی را یاد بگیرند، قادر به انجام کارهای بیشتری خواهند بود.
 • بازیگران اصلی را بشناسید: OpenAI، دانشگاه کارنگی ملون، دانشگاه میشیگان
 • کی در دسترس خواهد بود: ۳ تا ۵ سال

[toggle title=”توضیحات بیشتر” state=”close”]ربات‌ها کم‌کم به خودشان یاد می‌دهند چطور با دنیای اطراف‌شان تعامل فیزیکی داشته باشند. سال‌هاست گمان می‌کنیم ربات‌ها جای انسان‎ها را خواهند گرفت اما ربات‌های صنعتی هنوز غیرمنعطف و خام‌دست هستند.

یک ربات می‌تواند قطعات روی خط تولید را ساعت‌ها بدون وقفه و اشتباه بردارد و اصلا خسته نشود. اما اگر بخواهد همان قطعات را نیم اینچ جابجا کند یا با قطعه‌ متفاوتی جایگزین کند، تمام مهارت و دقتش از بین می‌رود و تبدیل به ابزاری ناکارآمد می‌شود. انسان‌ها قصد دارند ربات‎هایی شبیه خودشان بسازند. اما هنوز نتوانستیم ربات‌ها را طوری برنامه‌ریزی کنیم که فقط با نگاه کردن به اجسام بفهمند چطور باید آنها را بردارند و جابجا کنند (کاری که هر انسانی به راحتی انجام می‌دهد). اما به مرحله‎ای رسیده‌ایم که ربات‎ها بتوانند با آزمون و خطای مجازی، طرز دست گرفتن اجسام مختلف را به تنهایی یاد بگیرند.

یکی از مهمترین پروژه‌های این حوزه Dactyl است. رباتی که به خودش یاد داده چطور یک قطعه اسباب‌بازی خانه‌سازی را روی انگشتانش بچرخاند. داکتیل که متعلق به موسسه غیرانتفاعی OpenAI است از یک دست رباتیک محاصره شده با نور و دوربین تشکیل شده است. این ربات با استفاده از یادگیری تقویتی و نرم‌افزار شبکه عصبی قبل از اینکه دستش به قطعه خانه‌سازی بخورد، یاد گرفته چطور آن را بردارد و بچرخاند. این یادگیری در محیط شبیه‌سازی شده صورت گرفته؛ به این صورت که نرم‎افزار ابتدا چند آزمایش تصادفی انجام داده و با نزدیک شدن به هدفش، اتصالات درون شبکه را تقویت کرده است.

انتقال چنین تجربیات مجازی به دنیای واقعی معمولا غیرممکن است چون شبیه‎سازی چیزهایی مثل اصطکاک یا خواص مختلف مواد کاری دشوار است. اما تیم OpenAI با اضافه کردن خاصیت تصادفی بودن به آموزش مجازی موفق به شبیه‌سازی پیچیدگی‌های دنیای واقعی شدند.

برای اینکه ربات‌ها به مهارت‌های دستی مورد نیاز برای کار در کارخانه‌ها و صنایع دست بیابند به پیشرفت‌های بیشتری در این حوزه نیاز داریم. اما اگر محققان بتوانند به طور مرتب از این تکنیک‌های یادگیری استفاده کنند، شاید روزی ربات‌ها بتوانند ابزارهای جانبی‌شان را خودشان مونتاژ کنند، ماشین ظرفشویی را برایمان پر کنند و حتی به سالمندان برای بیرون آمدن از تخت کمک کنند![/toggle]

موج جدید انرژی هسته‌ای

 • چرا مهم است: طراحی راکتورهای فناورانه‌ای که به کاهش گازهای گلخانه‎ای کمک می‌کنند.

[toggle title=”توضیحات بیشتر” state=”close”]راکتورهای شکاف و همجوشی هسته‌ای پیشرفته دست‌یافتنی‌تر شده‌اند. طراحی‌های هسته‌ای جدید در چند سال گذشته شتاب بیشتری یافته‌اند و این پیشرفت‌ها وعده انرژی هسته‌ای ایمن‎تر و ارزان‌تر را می‌دهد. بین تمام این فناوری‌ها می‌توان به راکتور شکافت هسته‌ای نسل IV، تکامل طراحی‎های سنتی، راکتورهای مدولار کوچک و راکتورهای همجوشی (فناوری که روزی غیرقابل دسترسی به نظر می‌رسد) اشاره کرد.

سازندگان راکتور شکافت هسته‎ای نسل IV با سازمان‌های رفاهی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند و قصد دارند تا سال ۲۰۲۰ از راکتورشان برای تامین برق شهری استفاده کنند.

راکتورهای مدولار کوچک هم به قدرت تولید ده‌ها مگاوات برق رسیده‌اند. برای درک اهمیت این پیشرفت باید یادآوری کنیم راکتور هسته‌ای سنتی حدود ۱۰۰۰مگاوات برق تولید می‌کند. کمپانی‌های سازنده این راکتورهای کوچک معتقدند راکتورهای مینیاتوری می‌توانند علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، ریسک‌های تولید انرژی هسته‌ای را هم کاهش بدهند.

راکتور همجوشی هسته‌ای هم در سال ۲۰۱۹ پیشرفت‌های مهمی داشته است. کمپانی‌هایی مثل General Fusion و Commonwealth Fusion Systems به دستاوردهای مهمی رسیده‌اند که البته انتظار نمی‌رود تا سال ۲۰۳۰ عملیاتی بشوند. خیلی‌ها راکتور همجوشی را یک خیال واهی می‌دانند اما ذوب نشدن این نوع راکتور و نداشتن پسماند ماندگار آن را به یکی از بهترین جایگزین‌های انرژی هسته‌ای فعلی تبدیل می‌کند.[/toggle]

پیش‌بینی زایمان زودرس

 • چرا مهم است: سالانه ۱۵ میلیون نوزاد زودتر از موعد به دنیا می‌آیند و این یکی از دلایل اصلی مرگ کودکان زیر ۵ سال است.
 • بازیگران اصلی را بشناسید: Akna Dx
 • کی در دسترس خواهد بود: تا ۵ سال آینده می‌توان این آزمایش را در مطب پزشک انجام داد.

[toggle title=”توضیحات بیشتر” state=”close”]یکی از مهمترین ده فناوری مهم ۲۰۱۹ این آزمایش خون است که قابلیت تشخیص زایمان زودرس را به پزشکان می‌دهد. این آزمایش خون خیلی راحت مشخص می‌کند زنان باردار ریسک زایمان زودرس دارند یا نه. مواد ژنتیکی بدن ما اکثرا در سلول‌هایمان زندگی می‌کنند. اما بخش کوچکی از DNA و RNA بدون سلول ما در خونمان جاری است که گاهی با سلول‌های مرده آزاد می‌شود. این مواد بدون سلول در بدن زنان باردار ترکیبی پیچیده از اسیدهای نوکلئیک جنین، جفت و مادر هستند.

استفان کویک، دانشمند مهندسی زیستی از دانشگاه استنفورد راهی پیدا کرده تا از این مواد برای حل یکی از مهمترین مشکلات حل‌نشدنی پزشکی استفاده کنیم. مشکل تولد زودرس نوزادان که از هر ده نوزاد یکی را درگیر می‌کند. DNA و RNA آزاد حاوی اطلاعاتی هستند که قبلا به روش‌های تهاجمی از بدن مادر گرفته می‌شد. پروفسور کویک حالا راه ساده‎تری برای شناسایی و تعیین توالی این مواد ژنتیکی شناور در خون پیدا کرده: آزمایش خون!

در چند سال گذشته محققان روی آزمایش‎های خون با قابلیت تشخیص سرطان یا غربالگری سندروم داون کار کردند. این آزمایش‌ها معمولا متکی به جستجوی جهش‎های ژنتیکی در DNA هستند. در طرف مقابل RNA وجود دارد؛ مولکولی که مسئول تنظیم بیان ژن (تعداد پروتئین‌های تولید شده از یک ژن) است. با تعیین توالی RNAهای آزاد و شناور خون مادر می‌توان نوسانات بیان هفت ژن مرتبط با زایمان زودرس را شناسایی کرد.

به این ترتیب می‌توان با یک آزمایش خون زنان باردار با شانس زایمان زودرس را غربالگری کرد. امکانی که به پزشکان اجازه می‌دهد زایمان را بهتر مدیریت کنند و شانس زنده ماندن نوزاد را افزایش بدهند. فناوری پشت این آزمایش خون سریع و ساده است و قیمت تمام شده آن کمتر از ۱۰ دلار است. پروفسوی کویک برای تجاری‌سازی این ایده یک استارت‌آپ با نام Akna Dx راه‌اندازی کرده‌اند.[/toggle]

کاوشگر روده در قرص

 • چرا مهم است: این دستگاه تصویربرداری و مطالعه بیماری‌های روده را ساده‌تر می‌کند؛ از جمله بیماری که مانع رشد مناسب میلیون‌ها کودک در کشورهای فقیر می‌شود.
 • بازیگران اصلی را بشناسید: بیمارستان عمومی ماساچوست
 • کی در دسترس خواهد بود: اکنون برای بزرگسالان استفاده می‌شود و سال ۲۰۱۹ روی نوزادان تست خواهد شد.

[toggle title=”توضیحات بیشتر” state=”close”]این انتخاب بیل گیتس برای لیست ده فناوری مهم ۲۰۱۹ یک دستگاه کوچک و بلعیدنی است که می‌تواند بدون بیهوشی از روده تصویربرداری کند و در کودکان و نوزادان هم قابل استفاده است.

اختلال عملکرد روده محیطی یکی از پرهزینه‌ترین بیماری‌هایی است که تابحال اسمش را شنیده‌اید. این بیماری که مهمترین نشانگانش روده متورم و ناتوان در جذب مواد مفید است، در کشورهای فقیر بسیار شایع است و یکی از دلایل اصلی سوءتغذیه محسوب می‌شود. هنوز کسی دقیقا نمی‎داند این اختلال چطور ایجاد می‌شود و چطور می‌توان آن را کنترل یا درمان کرد. در چنین شرایطی غربالگری کاربردی یکی از بهترین ابزارها برای گردآوری اطلاعات دربار بیماری و رسیدن به شیوه‌های کنترل و درمان قطعی است. در حال حاضر روش‌های درمانی مناسب نوزادان وجود دارد اما تشخیص و مطالعه بیماری در روده این نوزدان نیازمند بیهوشی و رد کردن لوله‌ای به نام آندوسکوپ از گلوی آنهاست. این روش تشخیص و معاینه گران و آزاردهنده است و از همه مهمتر اینکه در کشورهای فقیر قابل اجرا نیست.

یکی از پاتولوژیست‌های بیمارستان عمومی ماساچوست موفق شده راهکاری هوشمندانه برای این مشکل پیدا کند. گیلرمو ترنی دستگاه کوچکی ابداع کرده که می‎تواند روده را برای پیدا کردن نشانگان اختلال عملکرد روده محیطی بررسی کند و حتی از بافت‌ها روده نمونه‌برداری کند. مهمتر از همه اینکه این روش برخلاف آندوسکوپی به سادگی یک ویزیت سرپایی است. این دستگاه در واقع یک کپسول بلعیدنی حاوی میکروسکوپ‌های مینیاتوری است. این میکروسکوپ‌ها به یک قلاب منعطف طناب مانند وصل می‌شوند و این قلاب انرژی و نور مورد نیاز برای تصویربرداری از روده را فراهم می‌کند. به این ترتیب پزشکان می‌توانند کپسول را در قسمت مورد نظرتان متوقف کنند و بعد از اتمام کار آن را بیرون بکشند. رویکردی که امکان استریل کردن کپسول و استفاده مجدد از آن را فراهم می‌کند. این کپسول حتی می‌تواند حامل فناوری‌هایی باشد که قابلیت تصویربرداری از کل مسیر گوارشی با رزولوشن سلول به سلول را هم دراد.

این فناوری چند کاربرد دارد: در بیمارستان عمومی ماساچوست از آن برای غربالگری یک نوع سرطان مری استفاده می‌شود. برای غربالگری اختلال عملکرد روده محیطی یک نمونه بسیار کوچک از این کپسول با قابلیت بلعیده شدن توسط نوزادان طراحی شده است.

این کپسول در پاکستان به طور موفقیت‌آمیز روی نوجوانان آزمایش شده و قرار است تا پایان ۲۰۱۹ روی نوزادان هم آزمایش بشود. محققان به لطف این کاوشگر روده کوچک می‌توانند پاسخ سوال‌هایشان درباره اختلال عملکرد روده محیطی را پیدا کنند و درمان‌های بهتری برایش ارائه بدهند. [/toggle]

واکسن سرطان شخصی‌ شده

 • چرا مهم است: روش‌های شیمی‌درمانی رایج عوارض زیادی روی سلول‎های سالم دارد و همیشه تومور را درمان نمی‌کنند.
 • بازیگران اصلی را بشناسید: BioNTech، Genentech
 • کی در دسترس خواهد بود: اکنون در مرحله تست انسانی قرار دارد.

[toggle title=”توضیحات بیشتر” state=”close”]این روش درمان با شناسایی جهش مربوط به هر تومور، سیستم دفاعی طبیعی بدن را برای از بین بردن سلول‌های سرطانی تحریک می‌کند. دانشمندان یک قدم با تجاری‌سازی اولین واکسن سرطان شخصی‌سازی شده فاصله دارند. اگر این واکسن طبق انتظار عمل کند (تحریک سیستم ایمنی بیمار برای شناسایی تومور براساس جهش خاص آن) در درمان انواع مختلف سرطان بسیار موثر خواهد بود.

استفاده از سیستم دفاعی طبیعی بدن برای از بین بردن سلول‌های تومور (برخلاف روش‌های شیمی‌درمانی رایج) میزان آسیب به سلول‎های سالم را به حداقل می‌رساند. سلول‌های ایمنی مهاجم هم می‌توانند برای شناسایی سلول‎های سرطانی سرگردان بعد از مرحله اصلی درمان، هوشیار بمانند.

احتمال ساخت چنین واکسنی برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ شکل گرفت. یعنی پنج سال بعد از تکمیل پروژه ژنوم انسان و زمانی که متخصصان ژنتیک اولین توالی سلول تومور سرطانی را منتشر کردند. خیلی زود محققان شروع به مقایسه DNA سلول‌های تومور با سلول‌های سالم کردند. این مقایسه نشان داد همه سلول‌های سرطانی شامل صدها و بلکه هزارها جهش هستند که اکثر آنها منحصر به یک تومور هستند.

چند سال بعد یک استارت آپ آلمانی به نام BioNTech ثابت کرد واکسن حاوی کپی‌هایی از این جهش‌ها می‌توان سیستم ایمنی بدن را برای تولید را سلول‎های T نابودکننده سلول‌های سرطانی تحریک و تقویت کند. این کمپانی از دسامبر ۲۰۱۷ آزمایش روی این نوع واکسن‌ها را روی ده نوع سرطان رایج و بیش از ۵۶۰ بیمار آغاز کرده است.

این استارت‌آپ در همکاری با یک کمپانی دیگر مشغول طراحی تکنیک‌های تولیدی است که امکان ساخت هزاران واکسن سرطان شخصی‌سازی شده با قیمت پایین و سرعت بالا را فراهم کند. اینکار بسیار دشوار خواهد بود چون تولید واکسن شخصی نیازمند نمونه‌گیری از تومور بیمار،‌ تعیین توالی و آنالیز DNA و انتقال این داده‌ها به سایت تولید است. بعد از تولید هم باید این واکسن به سرعت و قبل از مرگ عوامل موثر واکسن به بیمارستان برسد. [/toggle]

برگر بدون گوشت گاو

 • چرا مهم است: تولید دام زنده منجر به جنگل‌زدایی، آلودگی آب و انتشار گازهای گلخانه‌ای در سطح گسترده شده است.
 • بازیگران اصلی را بشناسید: Beyond Meat، Impossible Foods
 • کی در دسترس خواهد بود: در حال حاضر برگرهای گیاهی تولید شده و برگرهای مصنوعی تا سال ۲۰۲۰ تولید خواهد شد.

[toggle title=”توضیحات بیشتر” state=”close”]برگر بدون گوشت گاو یکی از ده فناوری مهم ۲۰۱۹ است که به دو روش گیاهی و تولید در آزمایشگاه با مزه نزدیک به برگر و همان ارزش غذایی تولید شده است. مهمترین مزیت این نوع برگر نسبت به محصولات معمولی این است که در تخریب محیط زیست نقش ندارند. سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹.۸ میلیارد برسد. این جمعیت ثروتمندتر هم خواهد شد و نسبت به سال ۲۰۰۵ هفتاد درصد بیشتر گوشت مصرف خواهد کرد. این در حالی است که پرورش دام برای تهیه غذای انسان در بین صنایع مخرب محیط زیست قرار دارد.

تولید یک پوند پروتئین گوشتی با استانداردهای تولید و صنعت غرب در مقایسه با تولید پروتئین گیاهی به ۴ تا ۲۵ برابر آب بیشتر، ۶ تا ۱۷ برابر زمین بیشتر و ۶ تا ۲۰ برابر سوخت فسیلی بیشتر نیاز دارد. مشکل دیگر اینجاست که جمعیت جهان علاقه‌ای به کاهش مصرف گوشت خوراکی ندارد. این یعنی گوشت تولید شده در آزمایشگاه و گوشت مبتنی بر گیاه از بهترین جایگزین‌ها هستند و می‌توانند اثرات مخرب زیست محیطی تولید گوشت را محدود کنند.

تولید گوشت در آزمایشگاه با استخراج بافت‌های عضلانی از حیوانات و رشد دادن آنها در بیوراکتورها انجام می‌شود. محصول نهایی خیلی شبیه گوشت حیوان است و محققان هنوز روی طعم آن کار می‌کنند. محققان دانشگاه ماستریخت هلند که روی تولید برگر آزمایشگاهی کار می‌کنند، امیدوارند بتوانند برگر آزمایشگاهی را از سال بعد وارد بازار کنند. یکی از مهمترین اشکالات تولید برگر در آزمایشگاه این است که فواید زیست محیطی آن محدود است. گزارش انجمن جهانی اقتصاد نشان داده انتشار گازهای گلخانه‌ایی ناشی از از تولید گوشت آزمایشگاهی فقط ۷ درصد از گوشت معمولی کمتر خواهد بود.

برگر بدون گوشت دیگری هم وجود دارد که فواید بیشتری برای محیط زیست دارد. برگر برپایه گیاه که توسط کمپانی‌هایی مثل Beyond Meat و Impossible Foods تولید می‌شود (بیل گیتس هم یکی از سرمایه‌گذاران این کمپانی‌هاست). این نوع برگر با پروتئین گیاهانی مثل سویا، نخودفرنگی، گندم، سیب‌زمینی و روغن گیاهی تولید می‌شود و بافت و مزه آن مشابه گوشت است. کمپانی Beyond Meat یک مزرعه ۲۴۰۰ مترمربعی در کالیفرنیا دارد و تا همین الان ۲۵ میلیون برگر به ۳۰هزار رستوران و فروشگاه فروخته است. طبق تحقیقی که در دانشگاه میشیگان انجام شده این کمپانی می‌تواند برگری بسازد که تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از آن در مقایسه با برگر معمولی ۹۰ درصد کمتر است. [/toggle]

جداسازی و ذخیره‌سازی کربن

 • چرا مهم است: حذف دی‌اکسید کربن از اتمسفر یکی از آخرین را‌ه‌های مناسب پیشگیری از تغییرات اقلیمی فاجعه‌بار است.
 • بازیگران اصلی را بشناسید: Carbon Engineering، Climeworks، Global Thermostat
 • کی در دسترس خواهد بود: بین ۵ تا ۱۰ سال

دستگاه نوار قلب مچی

 • چرا مهم است: این توانایی را به مبتلایان به بیماری‌های قلبی می‌دهد که همیشه و همه جا وضعیت قلبی‌شان را بررسی کنید و قبل از بروز مشکل به دکتر مراجعه کنند.

سرویس بهداشتی بدون فاضلاب

 • چرا مهم است: بیش از ۲.۳ میلیارد نفر در جهان به سرویس بهداشتی مناسب دسترسی ندارند و تعدادی از آنها به همین خاطر می‌میرند.
 • بازیگران اصلی را بشناسید: دانشگاه دوک، دانشگاه فلوریدار جنوبی، Biomass Controls، موسسه فناوری فلوریدا
 • کی در دسترس خواهد بود: یک تا دو سال

دستیار هوش مصنوعی با قابلیت صحبت روان

 • چرا مهم است: دستیارهای صوتی قادر به انجام دستورات بیشتر و پیچیده‌تر خواهند بود و تجربه کار با آنها بهتر خواهد شد.
 • بازیگران اصلی را بشناسید: گوگل، علی بابا، آمازون
 • کی در دسترس خواهد بود: یک تا دو سال