چهار دست و پایی کودک؛ مرحله ای جذاب ولی خطرناک

چهار دست و پایی! ورود شما به مرحله ای بسیار حساس از رشد کودک دلبندتان را تبریک می گوییم! مرحله ای لذت بخش که شاهد حرکات و تلاش برای حرکت فرزندتان هستید.تا قبل از این نیازی به نگرانی در مورد دردسرهایی که کودک در جای جای خانه درست می کند، نبود، اما حالا که او شروع به سینه خیز کردن و چهار دست و پایی می کند ممکن است به هر جایی از خانه سرک بکشد و برای جلوگیری از هر خطر احتمالی نیاز است که متوجه حرکت هایش باشید و فضای خانه را ایمن کنید. ما در این مطلب تمام چیزهایی که نیاز است در این مورد بدانید را برایتان شرح می دهیم. برای مطالعه بیشتر در این مورد با مجله ما همراه باشید.

 کارهایی که برای مراقبت بیشتر از کودکی که به تازگی میخزد باید انجام دهید به شرح زیر است:

 • دور استخر یا هر مکان آبی دیگر ار نرده کشی کنید. معمولا یک استخر آب زیبا بیشتر از هر چیزی می تواند یک کودک را به طرف خودش بکشاند و جذب کنید. به همین خاطر ایمن نگه داشتن این قسمت ضروری است.
 • برای پنجره هایتان محافظ یا وسیله ای که پنجره را نگه دارد نصب کنید. به سبب کنجکاوی های زیاد کودک، پنجره مکان خوبی برای کشف است.
 • وسایلی مانند قفسه های کتاب که ممکن است سقوط کنند و از این جهت خطرناک باشند را با تسمه و یا قلاب مطمئن و ایمن کنید.
 • لبه های تیز و سخت مبل ها را با گارد بپوشانید. لبه های تیز مبل ممکن است از هر جایی خطرناک تر باشد چون کودک با تعداد زیادی از این لبه ها در خانه مواجه است.
 • مناطق ناامین و خطرناک مانند راه پله ها، رادیاتور و یا بخاری را با گیت های ایمنی مسدود کرده و مانع از ورود کودک به این مناطق شوید. سقوط از پله یکی از شایع ترین دلایلی است که می تواند به کودک آسیب برساند، نصب نرده و یا حفاظ امنیتی می تواند کودک شما را از این آسیب ها حفظ کنید.
 • یخچال و فریزر و درب های آشپزخانه، کشوها و کابینت ها را با قفل ایمنی مسدود کنید. باز کردن درب کابینت ممکن است برایش جذاب به نظر برسد.
 • پریزها، نوارهای برق و سیم‌ کشی را با محافظ امنیتی پوشش داده و وسایل الکتریکی را از دسترس کودک دلبندتان دور کنید.
 • هر چیز کوچکی که ممکن است بردارد و به دهانش ببرد را دور از دسترس او قرار دهید.
 • چاقوها، وسایل شکستنی، داروها، عوامل سمی، کبریت و سایر موارد خطرناک از دسترس او خارج کنید. مواد شیمیایی و یا سموم و داروها را در قفسه ای در کابینت های بالایی، جایی که هرگز کودک به آن دست پیدا نمی کند، قرار دهید.
 • سطل زباله را در محیطی امن قرار دهید.
 • تمام رومیزی ها را از روی میزها جمع کنید.

چهار دست و پایی

علاوه بر موارد فوق خطراتی در کمین کودک هستند که آشکار نیستند، بنابراین سعی کنید دورادور مراقب حرکات او باشید.

شاید با خودتان بگویید به این اقدامات نیازی نیست، اما کودک هیچ پیش زمینه ای از اینکه با کشیدن سیم و یا دست زدن به پریز و … چه اتفاقی می افتد، ندارد. بچه ای که به تازگی سینه خیز کردن و چهار دست و پایی را یاد گرفته عاشق سرک کشیدن به تمام نقاط ناشناخته خانه است و خیلی از وسایل برایش جذاب است و تمایل دارد به آن ها دست بزند، در این صورت اگر موارد احتیاطی رعایت نشوند ممکن است هر حادثه ناراحت کننده ای برایش اتفاق بیفتد. از طرفی اگر جلوی او را بگیرید، حس ماجراجویی او را سرکوب می کنید، پس بهتر است با رعایت این موارد و امن کردن فضای خانه چهار دست و پایی کودک و تماشای کودک در این حالت لذت ببرید و به او اجازه بدهید تا به راحتی کنجکاوی کند و خانه‌ را به مکانی امن و خلاقانه برای بازی و کشف کودک تبدیل کنید.

فاطمه زاهدی
مهندسی نرم افزار خوندم، اما حیطه کاریم هیچ ربطی به رشته‌م نداره. طراح هستم و به شدت عاشق فوتوشاپ و ایلاستریتور. عکاسی و عکاس بودن حسرت همیشگی زندگیمه، خدا رو چه دیدی شایدم یه روز تونستم بهش برسم:) نویسندگی و تولید محتوا چیزیه که به معنای واقعی روحمو ارضا میکنه. سال 91 اولین تجربه کاری تولید محتوا رو شروع کردم و الان شش ساله مداوم ادامه‌ش دادم و برای سایت‌های مطرح زیادی نوشتم.