ساخت خورشید مصنوعی توسط چین | داغ تر از خورشید واقعی

ساخت خورشید مصنوعی

چین در تکنولوژی و صنعت پیشتاز بوده و با در دست داشتن مشعل فناوری، همچنان به پیش می تازد. پس از مزرعه خورشیدی چین، این بار ساخت خورشید مصنوعی به وسیله ی چینی ها خبرساز شده است. پروژه ی ساخت خورشید مصنوعی در چین با عنوان پروژه ی HL-2M Tokamak شناخته می شود. با این وصف، پایان عمر خورشید دیگر چندان ترسناک به نظر نمی رسد.

خورشید مصنوعی چیست؟

خورشید مصنوعی چینی ها در واقع یک راکتور هسته ای پیشرفته می باشد. این راکتور هسته ای قادر به بازسازی فرآیندی ست که در ساختار خورشید سوزان طبیعی اتفاق می افتد.

مطالعه خورشید طی سالیان گذشته، واکنش های درون هسته ی آن ها را مشخص کرده و دانشمندان به بازسازی چنین چیزی در محیط آزمایشگاهی بسیار نزدیک شده اند.

ساخت خورشید مصنوعی

راکتور هسته ای که قرار است عملکرد خورشید را بازسازی کرده و در نقش خورشید مصنوعی ظاهر شود، چند روز پیش توانست به دمای ۱۸۰ میلیون درجه فارنهایت یا ۱۰۰ میلیون درجه سانتی گراد برسد.

دستیابی به چنین دمایی، در واقع یک موفقیت بزرگ برای دانشمندان چینی در رسیدن به ساخت خورشید مصنوعی به شمار می رود.

لازم است یادآوری کنیم که دمای هسته خورشید به ۱۵ میلیون درجه سانتی گراد می رسد. با این حساب حرارت ۱۰۰ میلیون درجه سانتی گراد راکتور هسته ای خورشید مصنوعی چینی ها، قدرتی بارها بیشتر را نوید می دهد.

ساخت خورشید مصنوعی

تبدیل هیدروژن به انرژی سبز

اما اصلی ترین مزیت ساخت خورشید مصنوعی، توان فوق العاده ی آن برای تبدیل هیدروژن به انرژی سبز و پاک است. انرژی سبزی که زمین را از آلودگی های ناشی از سوخت های فعلی عاری ساخته و مشکل کمبود منابع انرژی را برطرف می سازد.

مانع اتمام پروژه خورشید مصنوعی

اما مشکلی که چینی ها را برای رسیدن قطعی به ساخت خورشید مصنوعی، با مانع روبرو می سازد؛ نگاه داشتن و حفظ این دما می باشد. در حال حاضر آن ها توانسته اند به کمک میدان مغناطیسی ایجاد شده، به مدت چیزی بیش از ۱ دقیقه، دمای ذکر شده را حفظ کنند. (این میدان مغناطیسی به وسیله سیم پیچ هایی از جنس ابررسانا و وارد ساختن جریان الکتریکی به وجود می آید.) اما هنوز بیش از آن میسر نشده است و چالش این پروژه جهانی، حفظ دما بدون ریسک از بین رفتن کل راکتور است.

ساخت خورشید مصنوعی

در حقیقت باید گفت که در صورت رسیدن به پایداری دما در این راکتور هسته ای، تیم دانشمندان چینی موفق به ساخت خورشید مصنوعی شده است.

طبق پیش بینی تیم حاضر در این پروژه، در سال جاری میلادی، به نقطه هدف پروژه رسیده و می توان موفقیت ساخت خورشید مصنوعی را اعلام جهانی ساخت.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...