پرده ها و نقش آن ها در زیبایی و آرامش خانه

پرده ها یکی از مواردی هستند که در زیبایی خانه بسیار تاثیرگذارند؛ چون فضای بصری زیادی را اشغال می کند. به عبارت بهتر اگر پرده مناسبی را انتخاب کنید می توانید زیبایی منزل تان را دوچندان کنید. با آراد موبایل همراه باشید.

رنگ، پارچه و آستر پرده مواردی هستند که ما را در هنگام خرید به چالش می کشند، اما ما در این مطلب مواردی را برایتان مطرح می کنیم تا گزینه های انتخابی تان محدود شود و انتخاب راحت تری داشته باشید.

به طور قطع می توانیم بگوییم که پارچه مهم ترین اصل انتخاب پرده هستند. می پرسید چرا؟ به این خاطر که جنس پرده است که مشخص می کند ایست پرده چطور باشد. اگر پارچه ای که انتخاب می کنید زیادی سنگین باشد، هنگام نصب پرده خوب چین نمی خورد. این در حالیست که اگر جنسی که انتخاب می کنید خیلی سبک باشد، ممکن است پرده به خوبی نایستد. بسیاری از هتل ها از پارچه های مخمل برای پرده استفاده می کنند چون این جنس مانع از عبور نور و گرما به داخل اتاق می شود.

چوب پرده باید با توجه به جنس پرده انتخاب شود، پارچه های سنگین تر باید روی چوب پرده های بزرگتر سوار شوند، در حالیکه جنس هایی مانند ابریشم به راحتی روی چوب پرده های سبک قرار  می گیرند.

در مورد انتخاب رنگ هم باید به نورگیری اتاق دقت کنید. اگر اتاقی که می خواهید برایش پرده تهیه کنید نورگیر زیادی دارد، تا حد امکان رنگ های خیلی روشن را انتخاب نکنید. چون این رنگ ها در طول زمان رنگشان را از دست خواهند داد. البته اگر عاشق رنگ های روشن هستید، ممکن است این مسئله برایتان اهمیت کمتری داشته باشد. پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ های خنثی است. دلیل این پیشنهاد این است که این رنگ ها دوام بیشتری در برابر نور خورشید دارند و به  خوبی با دکور اتاق ترکیب می شوند.

تا حد امکان سعی کنید از ترکیب رنگ ای هماهنگ در خانه تان استفاده کنید، مثلا اگر مبل های کرم رنگ دارید، انتخاب پرده ای به رنگ کرم تیره یا قهوه ای این رنگ را تکمیل می کند. دقت کنید که اگر دیوارهای خانه تان را با کاغذ دیواری پوشانده اید، باید یک پرده ساده انتخاب کنید. اهمیت این نکته از این لحاظ مهم است که اگر هم دیوار طرح دار باشد هم پرده، خانه بسیار شلوغ به نظر می رسد. اما اگر دیوارهایتان ساده هستند انتخاب پرده طرح دار مناسب به نظر می رسد.

چگونه فضای نصب پرده ها را اندازه بگیریم؟

طول پرده یکی دیگر از موارد انتخابی آن است، اغلب طراحان پرده ها را حدود شش اینچ بالای قاب پنجره آویزان می کنند. برای اندازه گیری طول پرده از بالای پنجره قسمتی که می خواهید چوب پرده را نصب کنید تا کف اندازه بگیرید. برای اندازه گیری عرض هم معمولا عرض پنجره را دوبرابر می کنند، بخاطر این که پرده چین دار باشد و زیباتر به نظر برسد.

آیا نصب آستر پرده مهم است؟

آستر پرده نقش مهمی در زیبایی و عبور نور از پرده دارد. این لایه پوششی از پارچه پرده محافظت می کند و باعث می شود تا اتاق در زمتان گرم تر و در تابستان خنک تر باشد. استفاده از آستر برای پرده اتاق خواب هم بسیار ایده آل است، چون اجازه عبور نور از پرده را نمی دهد.

پس از انتخاب موارد فوق وقت آن رسیده که سبک دوخت پرده را انتخاب کنید. دقت کنید سبکی را انتخاب کنید که با دکوراسیون منزل تان هماهنگ باشد و آن را تکمیل کند.

اگر برای اتاق خوابتان به دنبال پرده ای مدرن هستید، توصیه ما به شما انتخاب شید است. شید ها در طرح و رنگ های متفاوت موجودند و به سبب باز و بسته شدن می تواند گزینه خوبی باشد.

اگر فضایی که می خواهید برایش پرده تهیه کنید آشپزخانه است دقت کنید. اکثر قریب به اتفاق آشپزخانه ها کوچک هستند، اگر شما هم در این دسته قرار دارید و آشپزخانه ای کوچک با نورگیر کم دارید، قطعا باید پرده ای نازک به رنگ روشن انتخاب کنید. دلیل این انتخاب این است که رنگ روشن فضا را بزرگتر از آنچه هست، نشان می دهد. دقت کنید از رنگ های گرم برای آشپزخانه استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهند که استفاده از رنگ های گرم در آشپزخانه اشتها را افزایش می دهد.

 

فاطمه زاهدی
مهندسی نرم افزار خوندم، اما حیطه کاریم هیچ ربطی به رشته‌م نداره. طراح هستم و به شدت عاشق فوتوشاپ و ایلاستریتور. عکاسی و عکاس بودن حسرت همیشگی زندگیمه، خدا رو چه دیدی شایدم یه روز تونستم بهش برسم:) نویسندگی و تولید محتوا چیزیه که به معنای واقعی روحمو ارضا میکنه. سال 91 اولین تجربه کاری تولید محتوا رو شروع کردم و الان شش ساله مداوم ادامه‌ش دادم و برای سایت‌های مطرح زیادی نوشتم.