نکاتی جالب و کاربردی برای ست کردن رنگ لباس

ست کردن لباس

ست کردن رنگ، در لباس‌ها با یکدیگر هنری است که اگر بزرگترین و شلوغ‌ترین کمد لباس را داشته باشید، اما با این هنر آشنا نباشید و  چیزی از اصول هماهنگ کردن رنگ لباس‌ها ندانید، زیبا و خوش‌تیپ به نظر نخواهید رسید.

خوش خوش‌تیپ و خوش لباس بودن، الزاما  به میزان درآمد شما و هزینه‌ای که برای خرید لباس می‌کنید بستگی ندارد؛ چیزی که اهمیت دارد میزان دانش و آگاهی شما به اصول ست کردن است.

با آراد مگ همراه باشید تا با بهره‌گیری از چند نکته ساده بتوانید لباس‌هایتان را به زیباترین شکل ممکن ست کنید.

شناخت رنگ‌ها

انتخاب رنگ‌ها یکی از جنبه‌های هیجان‌انگیز دنیای مد و فشن است. اولین قدم برای ست کردن اصولی، شناخت رنگ‌ها و به دنبال آن، استفاده از رنگ‌های درست و ترکیب مناسب آن‌هاست. درباره‌ی رنگ لباس‌، قوانینی وجود دارد، قوانینی مانند اینکه کدام رنگ‌ها در کنار یکدیگر بهتر به نظر می‌آیند؛ که با آموختن و به‌کارگیری آن، به‌راحتی می‌توانید بهترین ظاهر و تیپ را داشته باشید. انتخاب رنگ درست برای لباس میتواند جلوه ظاهر شما را به کلی تغییر دهد. به همین دلیل است که امروزه تئوری رنگ ها در  تمامی حوزه ها اعم از پوشاک، طراحی منزل، مو، آرایش و غیره بسیار حائز اهمیت است.

از چرخه‌ی رنگ‌ها بهره ببرید

اگر تمایل دارید بهترین انتخاب را برای رنگ لباستان داشته باشید و بهترین ست را برای پوشیدن انتخاب کنید ابتدا باید با چرخه رنگ‌ها و نحوه قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر آشنا شوید تا با نسبت  هماهنگی رنگ‌ها بیشتر آشنا شده و در نتیجه ترکیب مناسبی را به‌وجود آورید.

در این چرخه، برخی از رنگ­‌ها به نام رنگ‌­های سرد و برخی دیگر به‌نام رنگ‌های گرم شناخته می­‌شوند.

چرخه رنگ

چرخه رنگ

چرخه‌ی رنگ به شما می‌آموزد کدام رنگ‌ها در کنار یکدیگر، ترکیب بهتری می‌سازند. به ترکیب خاصی از رنگ‌های موجود در این چرخه که به چشم انسان ترکیب خوشایندی می‌آیند، هارمونی یا هماهنگی رنگ‌ها گفته می‌شود. رنگ‌های اصلی قرمز، زرد و آبی هستند. که ترکیب رنگ‌های اصلی با هم رنگ‌های ثانویه را می‌سازد. رنگ‌های ترکیبی یا رنگ‌های مرتبه سوم نیز از ترکیب رنگ‌ اصلی با رنگ‌های ثانویه به وجود می‌آید.

این چرخه شامل رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد می‌شود. رنگ‌هایی که به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد متمایل‌اند، رنگ‌های گرم هستند. رنگ‌های سرد نیز به رنگ‌های آبی، سبز و بنفش گرایش دارند. اگر شما هنوز در ترکیب رنگ‌ها مبتدی هستید در ابتدای کار برای ایجاد هماهنگی، می‌توانید رنگ‌های گرم را با یکدیگر و رنگ‌های سرد با هم،ترکیب کنید.

مشکی، سفید و خاکستری جزء رنگ‌های خنثی محسوب می‌شوند و می‌توانند در، ست کردن لباس بسیار مفید باشند.

افزودن رنگ سفید، به دیگر رنگ‌ها، آن‌ها را ملایم‌تر و روشن‌تر می‌کند که اصطلاحا به این حالت «ته‌رنگ» گفته می‌شود. در مقابل با افزودن رنگ سیاه رنگ‌ها تیره‌تر یا سیرتر می‌شوند که به این حالت «سایه‌» رنگ می‌گویند.  «تُن» رنگ نیز با افزودن رنگ خاکستری به رنگ‌ها ایجاد می‌شود. برای ست کردن لباس باید توجه داشت که ته‌رنگ، سایه‌ و تن‌رنگ با همدیگر ترکیب خوبی بسازند و هماهنگی داشته باشند.

استفاده از رنگ‌های مکمل، برای حرفه‌ای‌ها

رنگ‌های مکمل در چرخه‌ی رنگ در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. این رنگ‌ها با وجود اینکه مکمل یکدیگرند، ولی برای ترکیب رنگ لباس مناسب نیستند؛ مگر اینکه در این کار حرفه‌ای باشید.

رنگ‌های مکمل

البته این به این معنا نیست که شما نمی‌توانید در، ست کردن لباس‌ها از رنگ‌های مکمل استفاده کنید؛ برای استفاده از این رنگ‌ها باید دقت بیشتری به خرج دهید و کمی جسور باشید و با رعایت نکاتی از زیبایی آن‌ها بهره ببرید. بهترین روش برای پوشیدن رنگ‌های مکمل با یکدیگر این است آن رنگ را با رنگ ملایم‌تر متضادش، ست کنید. مانند آبی سلطنتی با طلایی ملایم.

استفاده از رنگ‌های مشابه

در چرخه رنگ، رنگ‌های مشابه در کنار یکدیگر قرار دارند؛ مانند سبز و زرد یا قرمز و نارنجی. این رنگ‌ها به دلیل اینکه به هم نزدیک‌اند، در کنار یکدیگر بسیار زیبا و چشم‌نواز به نظر می‌آیند. البته به این نکته توجه داشته باشید که برای ست کردن رنگ‌های مشابه به کمتر از سه رنگ، اکتفا کنید.

استفاده از رنگ‌های اصلی

قرمز، آبی، زرد؛ رنگ‌های اصلی هستند. اگرچه ست کردن این رنگ‌ها با یکدیگر کار دشواری است اما اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید به ترکیب فوق‌العاده‌ای خواهید رسید.

رنگ اصلی

برای بهتر ست کردن و ایجاد ارتباط بین رنگ‌های اصلی با یکدیگر، می‌توانید از رنگ‌های خنثی در ترکیب آن‌ها بهره بگیرید. اگر هم تمایل دارید که یک ست تک رنگ داشته باشید، باید از رنگ‌های تیره با روشن‌تر همان رنگ استفاده کنید که در این روش می‌توانید از رنگ‌های خنثی نیز استفاده کنید.

ترکیب نکردن بعضی رنگ‌ها با یکدیگر

بعضی از رنگ‌ها ترکیب خوب و جالبی با هم نمی‌سازند و خیلی از افراد از این ترکیب‌های رنگی استفاده می‌کنند و بسیار هم رایج است. شما اگر به ظاهر خود اهمیت می‌دهید، سعی کنید دور این ترکیب‌ها را خط بکشید.

به عنوان مثال، معمولا ترکیب رنگ مشکی با تمام رنگ‌ها، ترکیب مناسبی است اما ترکیب همین رنگ با رنگ‌های سورمه‌ای ( با اینکه به این رنگ نزدیک است) و قهوه‌ای اصلا مناسب نیست. رنگ‌های قهوه‌ای با خاکستری که جزء رنگ‌های خنثی هستند نیز ترکیب خوبی را تشکیل نمی‌دهند و در واقع نمی‌توانند اثر یکدیگر را افزایش دهند. اما رنگ قهوه‌ای با کرم ترکیب خوبی ایجاد می‌کند. رنگ‌های سفید و کرم را نیز با یکدیگر ترکیب نکنید.

ایجاد مطابقت بین رنگ‌ها

۱. استفاده از رنگ‌های خنثی در ترکیب رنگ‌های لباس‌های بیرون

استفاده از رنگ‌های خنثی باعث می‌شود، رنگ انتخابی‌تان جلوه‌ی بهتری داشته باشد و ترکیب بهتری ایجاد کند. مثلا استفاده از رنگ خاکستری در، ست بیرون بسیار مفید خواهد بود. رنگ سفید نیز از آن دسته از رنگ‌های کارگشا است و با بسیاری از رنگ‌ها ترکیب خوبی می‌سازد و در ست‌های بیرونی هم می‌توان بسیار از آن بهره برد. از شلوارهای رنگی، تنها در صورتی استفاده کنید که یک رنگ خنثی در ترکیب لبلس‌هایتان وجود داشته باشد.

۲. استفاده از درجات مختلف رنگ‌ها

رنگ‌ها دارای درجات مختلفی از تیره تا روشن هستند. بهتر است در، ست لباستان از درجات مختلف استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از لباس‌هایتان عکس سیاه و سفید بگیرید؛ این روش درجه رنگ‌های انتخابی‌تان را به خوبی به شما نشان می‌دهد و در نتیجه میتوانید بهتر این درجات را با هم ست کنید.

۳. ترکیب‌های مختلف را امتحان کنید

با ترکیب کردن رنگ‌های مختلف با یکدیگر می‌توانید به بهترین انتخاب‌ها دست بیابید. تنها کافی است مقداری زمان بگذارید و رنگ‌های مختلف را در کنار یکدیگر قرار بدهید تا به بهترین انتخاب‌ها برسید.

استفاده از ست‌های مطمئن

۱. از رنگ‌ها به همراه رنگ‌های خنثی استفاده کنید

از آنجایی‌که رنگ‌های خنثی، تاثیر رنگ لباستان را افزایش می‌دهند، از این‌رو یک راه خوب برای ست کردن لباس، ترکیب رنگ‌های خنثی با رنگ‌های دیگر است.

  • یک رنگ را با یک رنگ خنثی ست کنید. مانند شلوار جین آبی، روسری آبی و تاپ سفید یا بلوز و کفش قرمز با دامن مشکی.
  •  یک رنگ را با دو رنگ خنثی ست کنید. مانند شلوار قهوه‌ای با ژاکت کرم و روسری طلایی.
  • دو رنگ را با یک رنگ خنثی ست کنید. مانند شلوار مشکی با بافت آبی تیره و روسری آلبالویی. البته در این روش باید کمی در ست کردن حرفه‌ای شده باشید.

۲. استفاده از رنگ‌های خنثی گرم

استفاده از رنگ‌های خنثی گرم برای مواقعی که در، ست کردن تردید دارید بسیار مناسب و کارآمد هستند. مانند ترکیب قهوه‌ای و کرم و همچنین رنگ‌هایی که با خاکستری ترکیب می‌شوند و تُن زمینی دارند مانند رنگ زیتونی.

۳. ست کردن لباس‌های طرح‌دار را با لباس‌های ساده یا رنگ‌های خنثی

اصولا ست کردن لباس‌های طرح‌دار یا لباس‌هایی که دارای رنگی خاص هستند، کار ساده‌ای نیست و باید در، ست کردن دقت داشته باشید که طرح لباستان تحت تاثیر بقیه‌ی ست شما قرار نگیرد و بلعکس.

شما برای این کار می‌توانید لباس طرح‌دارتان را با یک یا دو رنگ خنثی ست کنید. و روش دوم این‌که لباس طرح‌دار را با لباس ساده هم‌رنگ طرح یا زمینه‌ی لباس طرح‌دار بپوشید.

هماهنگ کردن رنگ لباس با رنگ پوست

اگر سبزه‌رو هستید و رنگ پوستتان تیره است، از رنگ‌های روشن و گرم مانند عسلی و طلایی و مرجانی در ترکیب رنگی لباستان استفاده کنید. و اگر دارای پوستی روشن و گندمی هستید از رنگ‌های سردتر مانند خاکستری و سبز و آبی روشن بهره ببرید. همچنین شما با هر رنگ پوستی که باشید می‌توانید با ترکیب رنگ سرد و گرم و ایجاد تعادل بین آن‌ها، ست جذابی داشتته باشید.

اضافه کردن رنگ به رنگ های خنثی

اگر از آن دسته از افرادی هستید که ترجیح می‎‌دهید از رنگ‌های مات و خنثی در لباس‌هایتان استفاده کنید و با این رنگ‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کنید به شما توصیه می‌کنیم از یک رنگ غیر خنثی، گرم یا سرد، در، ست خود استفاده کنید تا جذابیت آن را دو چندان کنید.

رنگبندی امبره

امبره

رنگبندی‌های امبره، جذابیت فوق‌العاده‌ای دارند و بسیار محبوب هستند. این رنگبندی کاربردهای مختلفی دارد و از آن‌ها علاوه بر لباس در طراحی کیک و مدل مو و ناخن و انواع دکوراسیون استفاده می‌شود. امبره در واقع سایه‌های یک رنگ است که کمرنگ‌تر یا پررنگ‌تر می‌شود. این رنگبندی در فصل‌های مختلف نیز به‌کار می‌روند و جذابیت بالایی دارند مثلا شما می‌توانید در مهمانی‌های پاییزه از پوششی با رنگ‌بندی امبره استفاده کنید که ضمن داشتن قابلیت هماهنگی با تم مهمانی، با رنگ فصل نیز متناسب باشد.

قرمز، رنگی جذاب و خطرناک

رنگ قرمز در عین جذابیت اگر به خوبی با رنگ‌های دیگر ترکیب نشود می‌تواند بسیار جلوه بدی داشته باشد. برای ست کردن رنگ قرمز بهتر است از رنگ‌هایی که ترکیبی از این رنگ هستند استفاده کنید مانند رنگ بنفش که در آن رنگ قرمز به‌کار رفته است. بهترین رنگ‌ها برای ست کردن با رنگ قرمز، رنگ‌های مشکی، سفید، نارنجی، بنفش و سبز است. در، ست کردن رنگ قرمز به هیچ عنوان از رنگ‌های تیره و روشن رنگ قرمز استفاده نکنید. برای ست کردن رنگ قرمز در صورتی‌ می‌توانید از رنگ‌های آبی و زرد استفاده کنید که رنگ آبی آن کمی مایل به بنفش و رنگ زرد آن مایل به نارنجی  باشد.

رنگ آبی و احساس آرامش

ست لباس برای رنگ آبی

رنگ آبی بسیار آرامش‌بخش است و این خصوصیت را در رنگ لباس نیز حفظ کرده است. رنگ نارنجی مکمل این رنگ است و ترکیب این دو رنگ با یکدیگر باعث می‌شود رنگ نارنجی بیشتر جلوه کند. از دیگر رنگ‌هایی که با رنگ آبی ترکیب خوبی می‌سازند می‌توان به رنگ‌های مشکی، سفید، بنفش و نارنجی و سبز اشاره کرد. توصیه می‌شود این رنگ را در صورتی با رنگ‌های زرد و قرمز ست کنید که رنگ قرمز متمایل به بنفش و رنگ زرد متمایل به سبز باشد.

زرد، رنگی هشداردهنده

رنگ زرد جزء رنگ‌های تند و آتشین محسوب می‌شود و برای هماهنگ کردن آن با رنگ‌های دیگر باید کمی احتیاط کنید. برای ست کردن رنگ زرد، از رنگ‌هایی مانند مشکی، سفید، بنفش، سبز و نارنجی استفاده کنید و همچنین می‌توانید از تنالیته‌های ملایم رنگ زرد نیز در، ست خود بهره ببرید.

اگرچه رنگ بنفش، مکمل رنگ زرد است اما در ترکیب این دو رنگ حتما احتیاط کنید و این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ کدام از این دو رنگ در ترکیب با یکدیگر درخشش بیشتری نداشته باشد.

ترکیب رنگی سفید و سیاه، رنگی برای تمام فصول

ست لباسسفید مشکی

رنگ‌های سفید و مشکی، رنگ‌هایی هستند که ترکیب‌شان با هم و با رنگ‌های دیگر، بسیار جذاب می‌شود. در رنگ سفید هیچ رنگی به‌کار نرفته و بسیار درخشنده است و در مقابل رنگ مشکی ترکیبی از تمام رنگ‌هاست. این دو رنگ به خوبی در کنار هر رنگی قرار می‌گیرد. قرارگیری رنگ سفید در کنار رنگ‌های دیگر باعث بهتر جلوه داده شدن آن رنگ می‌شود و قرارگیری رنگ مشکی در کنار رنگ‌های دیگر به تیزی و تندی آن رنگ می‌افزاید. ترکیب رنگی مشکی و سفید از آن دسته از ترکیب‌ها است که هیچ‌گاه تکراری نمی‌شود و همیشه در تمام  مراسم‌ها حتی مراسم‌های رسمی از آن استفاده می‌شود.

رنگ سبز، رنگ طبیعت

رنگ سبز، رنگی زیبا است که در طبیعت نیز بسیار از این رنگ استفاده شده است. این رنگ به‌عنوان یکی از رنگ‌های کاربردی شناخته می‌شود و اگر ترکیبات صحیح آن به‌کار رفته شود، بسیار جلوه‌گر خواهد بود. رنگ‌های مشکی، سفید، قرمز، سبز، آبی و زرد ترکیب‌های خوبی با رنگ سبز می‌سازند.

رنگ قرمز به‌عنوان رنگ مکمل سبز شناخته شده است و ترکیب این دو رنگ به شرطی که از تناژ تند استفاده نشود، ترکیب فوق‌العاده‌ای است.

توصیه می‌شود رنگ سبز را با رنگ‌های بنفش و نارنجی ترکیب نکنید اما اگر می‌خواهید از این دو رنگ استفاده کنید این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ بنفش به رنگ آبی و رنگ نارنجی به زرد متمایل باشد.

رنگ بنفش رنگی شکوهمند

ست لباس برای رنگ بنفش

رنگ بنفش رنگی جذاب و شکوهمند است و با رنگ‌های مشکی، سفید، زرد، قرمز و آبی ترکیب خوبی می‌سازد. قراردادن طیف تیره و روشن این رنگ باعث می­‌شود تا ستی زیبا و جذاب ایجاد شود. تناژهای مختلف بنفش با تناژهای مختلف آبی و قرمز نیز بسیار جلوه‌گر است.

رنگ مکمل بنفش، رنگ زرد است اما باید برای این ترکیب جانب احتیاط رعایت شود و میزان درخشندگی آن‌ها رعایت شود تا ترکیبی جذاب را رقم بزند. این رنگ به علت تندی و درخشندگی که دارد معمولا در کنار رنگ‌های دیگر بسیار غالب است و اجازه جلو‌ه‌گری به رنگ‌های دیگر را نمی‌دهد از این رو سعی کنید از بنفش‌های ملایم  استفاده کنید تا به نتیجه ایده‌آل برسید.

رنگ نارنجی، رنگی آتشین

ست لباس برای نارنجی

این رنگ زیبا و خورشیدی در کنار رنگ‌های مشکی، سفید، زرد ، قرمز و آبی بسیار زیبا به نظر می‌رسد. اما با تمام زیبایی رنگی خطرناک است و اگر درست با رنگ‌های دیگر ترکیب نشود، ست نانمتوازنی را پدید خواهد آورد. رنگ مکمل نارنجی، آبی است و اگر از تُن ملایم این دو رنگ در کنار هم استفاده کنید، ستی بسیار مطلوب و ایده‌آل خواهید داشت.

نکات کاربردی

  • ترکیب رنگ‌­های مکمل مختص افرادی است که از جسارت و اعتماد به‌نفس نسبتا بالایی برخوردار هستند و می­توانند ترکیبات مکمل را به زیبایی در کنار یکدیگر قرار دهند. از این رو اگر شما مبتدی هستید توصیه می‌شود برای داشتن ترکیبی مناسب، زیاد از رنگ­های مکمل استفاده نکنید. اما اگر علاقه به این کار دارید بهتر است رنگ­های مکمل را با تنالیته­‌های ملایم آن استفاده کنید تا ظاهری مناسب و ایده‌آ­ل را برای شما به وجود بیاورد.
  • برای ست کردن لباس‌های بیرون سعی کنید حداکثر از سه رنگ استفاده کنید. این سه رنگ شامل رنگ خنثی نیز می‌شود. با این کار می‌توانید مطمئن شوید ست لباس‌تان زیادی رنگارنگ نیست. و جلوه خوبی دارد.
  • اگر فقط از رنگ‌های خنثی و ملایم برای لباس‌هایتان استفاده می‌کنید، یک راه مناسب و مفید برای اینکه کمی رنگ را در، ست لباس‌تان افزایش بدهید، استفاده از رنگ در لوازم جانبی و اکسسوری است.البته به این نکته توجه داشته باشید که اکسسوری‌ها با رنگ اصلی‌ ست‌تان ترکیب خوبی تشکیل بدهد.
  • برای اینکه ست لباستان جذابیت داشته باشد از پوشیدن دو رنگی که خیلی به هم نزدیک‌اند، خودداری کنید. اگر خواستید به این شکل لباس خود را ست کنید، از رنگ کاملا یکسان با تناژ تیره و روشن آن استفاده کنید یا یک تن خنثی به ست خود اضافه کنید.

نکاتی که گفته شده، نکاتی ظریف و کاربردی هستند که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید زیبا جلوه کنید و با کمی تمرین و تجربه به راحتی می‌توانید با لباس‌هایتان ست‌ها مختلفی ایجاد کنید و از تیپ‌های زیبا و متنوع لذت ببرید اما فراموش نکنید که انسان‌ها سلایق متفاوتی دارند پس در بند نظرات دیگران نباشید چراکه شما آزادید که هر چه دوست دارید و هر ستی که از آن لذت می‌برید را بپوشید.