ترفندهای کاربردی برای پس‌انداز و صرفه‌جویی در هزینه‌های زندگی

صرفه جویی در هزینه

در شرایط اقتصادی دشوار، پس‌انداز کردن، کار ساده‌ای نیست. اما می‌توان با مدیریت مخارج و بهره‌گیری از ترفندهایی ساده در همین شرایط نیز پس‌انداز کرد.

پس‌انداز کردن

پس‌انداز کردن همیشه یکی از دغدغه های بشر بوده است . شاید فکر کنیم زندگی امروزه با همه نیازمندی‌هایی که برایمان ایجاد کرده، این اجازه را نمی‌دهد که پس‌انداز داشته باشیم. ممکن است شما هم یکی از افرادی باشید که تلاش می‌کنید اول برج را بدون کسری به آخر برج برسانید . لذا احتمالا همه سعی‌تان بر این است تا سراغ چیزهای گران قیمت نروید.

پس‌انداز

همیشه  مقدار زیادی از پولمان صرف هزینه‌های مازاد و خرید وسایل و لوازم بدون کاربرد می‌شود و از این طریق بخش زیادی از پولمان هدر می‌رود . کاهش هزینه‌های زندگی یکی از مهمترین روش‌های پس انداز کردن پول است که با بکارگیری آن می‌توان با نگرانی کمتر و با اطمینان خاطر بیشتری ماه را به پایان رساند و در بلند مدت یک زندگی راحت و به دور از مشکل داشت.

راه‌های ساده و کوچک بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانیم هزینه‌ها را کاهش دهیم. از فروش وسایل و لباس‌هایی که دیگر به آن‌ها نیازی نداریم تا خرید هوشمندانه در فروشگاه‌ها. با آراد مگ همراه شوید تا شما را با بعضی از این ترفندها آشنا کنیم.

پیروی از قانون ۳۰ روز

این قانون می‌گوید اگر ۳۰ روز برای خرید چیزی صبر کنید، در این مدت متوجه می‌شوید که واقعا به آن نیاز دارید یا نه. چه‌بسا، طی این مدت به قیمت پایین‌تر یا کیفیت مناسب‌تری از آن جنس هم برخوردیم.

خرید، طبق فهرست

بهتر است قبل از خروج از خانه لیست کاملی از اقلام مورد نیازتان تهیه کنید. با این کار علاوه بر اینکه در هنگام خرید، زمان کمتری را صرف گشتن در فروشگاه می‌کنید، یک دید کلی از کالاهای مصرفی خود و هزینه‌های آن‌ها به‌دست می‌آورید. سعی کنید به لیست خود مقید باشید و کالایی را خارج از لیست خود خریداری نکنید. اگر در هنگام خرید به کالایی برخوردید که خرید آن لازم بود، آن را به لیست خرید بعدی اضافه کنید، با این کار محاسبه و کنترل هزینه‌هایتان راحت‌تر خواهد بود.

تخمین بودجه مورد نیاز برای خرید کالاها

پس از تهیه لیستی از کالاهای مورد نیازتان، هزینه‌های کلی و جزیی را به‌صورت حدودی محاسبه کنید. انتخاب کالاها باید معقولانه و با توجه به درآمد ماهیانه‌‌ شما انجام شود.

صرفه‌جویی در هزینه

بررسی کالاها قبل از خرید

قبل از خرید کالا، برندهای مختلف را با هم مقایسه کنید و در صورتی‌که تفاوت چندانی بین محصولات احساس نکردید، کالای ارزان‌تر را انتخاب کنید. برای خرید برخی از کالاها مانند لوازم خانگی و الکتریکی، بهتر از قبل از مراجعه‌ی حضوری، به‌صورت آنلاین از قیمت‌ها و مشخصات کالای مورد نظرتان مطلع شوید تا در زمان خرید، هزینه‌ی اضافی نپردازید.

خرید ماهیانه

خریدهای خود را ماهی یک‌بار انجام دهید . مزیت این کار صرف زمان و هزینه‌ی کمتر برای خارج شدن از خانه و در نتیجه صرفه‌جویی در هزینه‌ی ماهیانه را به‌دنبال دارد.

خرید با حساب مخصوص

کارت بانکی

حساب ‌جداگانه‌ای را برای خرید در نظر بگیرید و تمام مخارج خرید را از این حساب بپردازید. در صورتی‌که از حساب اصلی خود برای خرید استفاده کنید، ممکن است در زمان خرید و گشتن در فروشگاه‌ها، به هزینه‌ها توجه زیادی نکنید و کالاهای خارج از لیست و غیر ضروری را خریداری کنید. و همچنین اگر مخارج خود را از حساب جداگانه‌ای بپردازید بودجه خرید شما محدودتر و در نتیجه، محاسبه و بررسی هزینه‌ها راحت‌تر خواهد بود.

پرهیز از خرید کالاهای غیرضروری

در صورتی‌که کالایی در لیست خرید شما نیست، از خرید آن بپرهیزید. قبل از خرید یک محصول، سه دلیل برای خرید آن بیاورید و اگر به آن محصول نیاز داشتید آن را به لیست خرید بعدی خود اضافه کنید. به این ترتیب، زمان بیشتری برای فکر کردن راجع‌به خرید آن محصول در اختیار خواهید داشت.

ترک مواد اعتیادآور

ترک سیگار

در گیر شدن به مواد اعتیاد آور علاوه بر اینکه سلامتی را به خطر می اندازد ، هزینه زیادی نیز هر ماه صرف خرید این مواد می‌شود . پس برای کاهش دادن هزینه ها مواد اعتیاد آور را ترک کنید و اگر هنوز به سراغ این مواد نرفته‌اید بهتر است فکر نزدیک شدن به آنها را نیز از سر بیرون کنید.

نصب یک ترموستات خوب

با نصب یک ترموستات قابل‌تنظیم می‌توان هزینه‌های انرژی را به میزان قابل توجهی پایین آورد. با استفاده از آن‌ها می‌توان دمای اتاق را به‌راحتی تنظیم کرد و در نتیجه مصرف انرژی را تا جای ممکن پایین آورد.

قرض گرفتن

لازم نیست هر آنچه را نیاز داریم بخریم بلکه می‌توانیم خیلی از آن‌ها را قرض بگیریم. برخی از وسایل شاید فقط برای یک یا چند بار مورد نیاز ما باشند پس می‌توان به‌جای خریدن و صرف هزینه آن‌ها را از دوستان یا همسایه‌مان قرض بگیریم . البته اپ‌ها و وب‌سایت‌هایی هم هستند که می‌توانیم برای قرض دادن و قرض گرفتن یا تبادل وسایل‌مان از آن‌ها استفاده کنیم و به این ترتیب در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم.

خرید در زمان تخفیف

تخفیف

بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ در زمان‌های مختلف سال برای جذب مشتری یا تغییر فصل، محصولات خود را با تخفیف‌های بالایی عرضه می‌کنند. بهتر است کالاهای پر‌مصرفتان را در زمان‌های تخفیف در تعداد بالا از این فروشگاه‌ها خریداری کنید.

 وسایل بی‌استفاده را به پول تبدیل کنیم

هرکسی وسایلی دارد که می‌تواند بفروشد. به‌طور مثال لباس‌هایی که دیگر نمی‌پوشیم و فقط در کمد تلنبار شده‌اند. چنین چیزهایی را می‌توان از طریق وب‌سایت‌های فروش اجناس دسته‌دو عرضه و به پول نقد تبدیل کرد. بعد هم آن را پس‌انداز کنیم تا وسایل واجب را با آن پول بخریم.

تخفیف‌ها را پس‌انداز کنیم

اگر محصولات و کالاهای خود را در هنگام تخفیف‌های ویژه خریداری کردید ، میزان مبلغی که تخفیف گرفته‌اید را  پس‌انداز محسوب کنید. بعد از مدتی، از پولی که توانسته‌اید پس‌انداز کنید واقعا متعجب خواهید شد.

پس‌انداز

درنهایت برای کاهش هزینه‌های خود باید تمام خرج و مخارج‌تان را درنظر بگیرید و یادداشت کنید تا متوجه شوید که کجا، هزینه‌ی غیرضروری داشته‌اید. به این ترتیب بهتر می‌توانید هزینه‌های بعدی را کنترل کنید. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن‌های مخصوص برای ثبت و مدیریت هزینه‌های زندگی استفاده کنید.

 تا حد امکان از غذای بیرون بپرهیزید

این روزها از ضرر و زیان هایی که غذاهای آماده برای سلامتی دارند، زیاد می شنوید. اما یکی دیگر از مضرات این غذاها پول های بی زبانی است که خرجشان می شود.
از جمله بهترین راه هایی که می توانید در هزینه هایتان صرفه جویی کنید، آشپزی کردن و لذت بردن از خوردن غذای خانگی است.

یادداشت هزینه های جاری و روزمرۀ خود را جدی بگیرید

از ماه بعد همۀ هزینه ها را یادداشت کنید، از مبالغ سنگین تا کوچکترین هزینه های روزانه. بهتر است دفترچه ای را به این کار اختصاص دهید تا بتوانید روند هزینه ها را مقایسه و بررسی کنید. یادداشت هزینه ها و مخارج، گام اول در مسیر پس انداز و کنترل مخارج است.

خرید اینترنتی

خرید اینترنتی

امروزه خرید اینترنتی شاید آسان‌ترین و به‌صرفه‌ترین روش تهیه کالاهای مورد نیاز باشد. بسیاری از وب‌سایت‌ها امکاناتی مانند نتحویل رایگان و تخفیف‌های ویژه در اختیار خریداران می‌گذارند. بنابراین با خرید از این وب‌سایت‌ها می‌توانید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

تاریخ انقضای محصولات را بخوانید

کار چندان سختی به نظر نمی رسد. تعجب آور است که برخی افراد بدون توجه به تاریخ انقضای محصولات غذایی مختلف از جمله لبنیات، گوشت، مرغ، تخم مرغ و غیره  پای آنها پول می دهند.
با خواندن تاریخ انقضای محصولات گوناگون با یک تیر دو نشان می زنید، هم پولتان را هدر نداده اید و هم به سلامتی خود توجه کرده اید.

استفاده از کتابخانه‌های عمومی

کتابخانه عمومی

اگر اهل کتاب خواندن هستید و یا بابت کتاب‌های درسی‌تان مجورید هر ماه مبلغی را صرف خرید کتاب کنید، می‌توانید قبل اقدام به خرید کتاب، سری به کتابخانه‌های نزدیک محل سکونتتان بزنید و از کتاب‌های کتابخانه‌های عمومی بهره ببرید. و اگر کتابی دارید که دیگر نیازی به آن ندارید به کتابخانه‌های عمومی هدیه کنید تا دیگران نیز از آن بهره ببرند.

از حمل و نقل عمومی استفاده کنید

استفاده از حمل و نقل عمومی راه دیگر در صرفه جویی برای زندگی افراد است. حمل و نقل عمومی علاوه بر کاهش ترافیک و آلودگی هوا به کاهش هزینه ها کمک میکند با وجود شلوغی های فراوان در اتوبوس و مترو اما باز هم استفاده از حمل و نقل عمومی بسیار کم هزینه تر از استفاده از خودروی شخصی است.

برنامه منظمی برای نگهداری و تعمیرات احتمالی خودروی خود داشته باشید

از کارهایی مثل تعویض روغن، تنظیم باد لاستیک ها و دیگر کارهای مربوط به خودروی شخصی خود هیچگاه غافل نشوید.
اگر دیر بجنبید و خودرویتان را به حال خود رها کنید، آنوقت مجبورید به جای پس‌انداز پول بیشتری برای تعمیر و نگهداری آن صرف کنید.

در استفاده از وسایل برقی دقت لازم را داشته باشید

ساده ترین راه کاهش مصرف برق، آنهم در این روزها که پول قبض هایش برای خیلی ها سر به فلک می کشد، اینست که وقتی از آنها استفاده نمی کنید، آنها را از برق بکشید.
واضح است که اگر به جای اینکه فقط تلویزیون را خاموش کنید، آن را از برق بکشید، مصرف برقتان کاهش میابد.

سخن پایانی

یکی از نکاتی که باید درمورد هدف‌گذاری برای مدیریت هزینه‌ها درنظر بگیرید، این است که درمورد کارهایی که در توان‌تان است، واقع‌بین باشید. به این ترتیب برای دستیابی به اهداف مالی خود، انگیزه‌ی کافی خواهید داشت.

درنهایت با پولی که از این روش‌ها پس‌انداز کرده‌اید، می‌توانید صورت‌حساب‌های ضروری را پرداخت کنید یا برای چیزهایی هزینه کنید که ضروری هستند و هر بار به دلایل مختلف از فهرست هزینه‌های خود حذف کرده‌اید.

جدا از اینکه وضع مالی شما چگونه است، این را باید بدانید که هر کسی می تواند شرایط مالی‌اش را تغییر دهد. غالب اوقات تنها چیزی که نیاز است برداشتن اولین قدم ها در مسیر درست است تا شرایط را به حالت دلخواه خود درآورید. اما مانند تمامی چیزهای دیگر اولین قدم ها سخت ترین قسمت آنست.