ایجاد سبک زندگی سالم با ۱۳ نکته کاربردی

ایجاد سبک زندگی سالم با 13 نکته کاربردی

بدون شک داشتن سبک زندگی سالم چیزی است که همه ما به دنبال آن هستیم. به نظر شما آیا کسی هست که از سالم زندگی کردن خوشش نیاید؟ برای پیروی از سبک زندگی سالم ابتدا باید نکاتی را رعایت کنید؛ ما قصد داریم در این مقاله ۱۳ نکته طلایی برای داشتن زندگی سالم تر را برای شما شرح دهیم.

 ۱ – در سبک زندگی سالم آب بیشتری بنوشید

همانطور که می دانید نوشیدن آب بسیار برای بدن ما ضروری است. اما نکته ای که باید حتما به آن توجه کنید، این است که برای داشتن سبک زندگی سالم باید به مقدار کافی آب بنوشید. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده هر خانم روزانه باید ۲.۲۱ لیتر آب و هر آقا باید روزانه ۳.۰۱ لیتر آب بنوشد. البته این موضوع بر اساس شرایط زندگی افراد متفاوت است؛ مانند: افرادی که فعالیت زیاد در روز دارند یا در محیطی با دمای بالا زندگی می کنند که ممکن است آب زیادی از دست بدهند.

بدن هر انسان از ۶۰ درصد آب تشکیل شده است و به همین دلیل، آب یکی از ضروری ترین مواد برای سلول های بدن است. در سبک زندگی سالم سعی کنید صبح ها که از خواب بیدار می شوید حداقل نیم لیتر آب بنوشید ‌، زیرا بدن شما در طول شب هیدراته (آبرسانی کافی به بدن) می شود. همچنین می توانید برای بهبود روند هیدراته شدن بدن، همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید.

۲ – دستان خود را بشویید

این موضوع کاملا بدیهی است که در سبک زندگی سالم، باید حتما پس از هر فعالیتی دستان خود را بشویید. متاسفانه فقط ۱۲ درصد از مردم قبل از غذا خوردن و یا بعد از فعالیت های دیگر دستان خود را می شویند. در این قسمت مواردی را ذکر می کنیم که پس از آن شستن دست ها حتما ضروری می باشد:

  • قبل و پس از آماده کردن غذا
  • قبل از غذا خوردن
  • بعد از استفاده از توالت
  • پس از دست زدن به چیزی کثیف مانند حیوانات، زباله، بیماران و…

مزایای شستن دست ها عبارتند از:

  • جلوگیری از عفونت در چشم
  • کاهش احتمال ابتلا به اسهال و مشکلات روده
  • کاهش باکتری ها و کاهش احتمال ایجاد عفونت و بیماری

از نخ دندان استفاده کنید

۳ – از نخ دندان استفاده کنید

متاسفانه بیشتر مردم درباره ی نحوه مراقبت صحیح از دندان های خود اطلاعات کافی ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را تنها در مسواک زدن می بینند. در صورتی که مسواک زدن یکی از راه های بهداشت دهان و دندان و رسیدن به سبک زندگی سالم است.

ماندن مواد غذایی در میان دندان ها موجب پوسیدگی و آسیب های جدی به دندان می شود. از بین بردن این باکتری ها و مواد خوراکی فقط با استفاده از مسواک امکان پذیر نیست و شما حتما باید برای داشتن دندان هایی سالم از نخ دندان استفاده کنید. بهتر است برای برخورداری از سبک زندگی سالم حداقل روزی یکبار دندان های خود را نخ بکشید.

۴ – خواب منظمی داشته باشید

«ماری کری» خواننده و هنرپیشه معروف آمریکایی می گوید: «در روز به ۱۵ ساعت خواب نیاز دارد!» برای شما هم عجیبی است؟! اما کاملا درست می گوید. چون نیاز بدن به خواب در هر انسان با انسان دیگر متفاوت است. اما متاسفانه اکثر افراد فقط روزی ۳ الی ۵ ساعت می خوابند که این زمان کوتاه می تواند آسیب های جدی به بدن آن ها وارد کند. بهتر است برای داشتن یک سبک زندگی سالم، بنابر شناختی که از بدن خود و شرایط محیطی زندگی تان دارید یک برنامه منظم و دقیق برای خواب خود داشته باشید.

گاهی اوقات شرایط زندگی به گونه ای است که شما نمی توانید به هر دلیلی، در طول شبانه روز خواب منظمی داشته باشید. اما می توانید برنامه تان را به گونه ای تنظیم کنید که در طول روز بین ۱ تا ۵ ساعت استراحت کنید. خواب بیشتر از راه های رسیدن به سبک زندگی سالم است.

۵ – در سبک زندگی سالم غذاهای سالم بخورید

اگر به دنبال داشتن یک سبک زندگی سالم هستید، مواد غذایی خود را از فروشگاه های مواد غذایی طبیعی و یا از بازارهای محلی تهیه کنید، چراکه میزان مواد افزودنی و پسمانده سموم در مواد غذایی ارگانیک بسیار کم است و به طور کلی با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند.

بنابراین سعی کنید همیشه کالری مواد غذایی مصرفی خود را محاسبه کنید تا متوجه شوید که در طول روز به چه اندازه غذا نیاز دارید. اگر نسبت به چیزهایی که می خورید آگاهی داشته باشید، می توانید تمامی عادت های غذایی ناسالم خود را تغییر دهید تا به سبک زندگی سالم برسید.

ورزش کنید و فعالیت بدنی خود را بالا ببرید - سبک زندگی سالم

۶ – ورزش کنید و فعالیت بدنی خود را بالا ببرید

برای رسیدن به سبک زندگی سالم فعالیت های بدنی و فیزیکی خود را بالا ببرید و روزانه آن را در دفترچه ای ثبت کنید. بهتر است برای فعالیت های خود اهدافی تعیین کنید. برای مثال اول هفته را به پیاده روی بروید و روزهایی را به دوچرخه سواری یا شنا اختصاص دهید. با دوستان خود به کلاس های مختلف ورزشی بروید و به ورزش به چشم یک تفریح نگاه کنید تا از آن لذت ببرید.

۷ – کمتر بنشینید

شما باید بدانید که نشستن طولانی مدت در طول روز و بی تحرکی بیش از حد مرگ را افزایش می دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که، افرادی که فعالیت چندانی ندارند و به صورت غیر فعال می نشینند؛ احتمال مرگ بیشتری نسبت به افرادی که کمتر می نشینند و فعالیت شان بیشتر است دارند. این فعالیت ها و کمتر نشستن ها، یک راهکار ساده برای رسیدن به سبک زندگی سالم است.

این موضوع به این معنی نیست که اگر ورزش می کنید و زیاد هم می نشینید، می توانید سبک زندگی سالمی داشته باشید. پس سعی کنید صندلی را کنار بگذارید و حرکت کنید و هر ۲۵ دقیقه ای که می نشینید حداقل ۵ دقیقه پیاده روی کنید.

۸ – در سبک زندگی سالم هر روز خودتان را وزن کنید

سعی کنید هر روز صبح بعدا از بیدار شدن از خواب خودتان را وزن کنید. طبق تحقیقات انجام شده وقتی که شما روزانه خودتان را وزن می کنید، می توانید از افزایش وزن خود جلوگیری کنید که از راه های رسیدن به سبک زندگی سالم است. اگر از روی ترازو رفتن متنفر هستید، باز هم خودتان را وزن کنید و سعی کنید از اضافه وزن خود مطلع شوید تا بتوانید هر زمانی که توانش را داشتید، برای رسیدن به وزن ایده آل تان تلاش کنید.

۹ – برای وعده های غذایی خود برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی برای وعده های غذایی نه تنها شما را به سمت سبک زندگی سالم تر سوق می دهد، بلکه باعث
می شود تا از خوردن غذاهای ناسالم دوری کنید. از جمله مزایای برنامه ریزی برای وعده های غذایی می توانیم به صرفه جویی در زمان و پول، عدم استفاده از غذاهای ناسالم و آسان تر شدن خرید اشاره کنیم.

شما می توانید برای کنترل مصرف در مواد غذایی از اپلیکیشن های مخصوص استفاده کنید، تا بتوانید رژیم غذایی خود را به درستی کنترل کنیدتا به سبک زندگی سالم دست پیدا کنید.

۱۰ – از مصرف ویتامین ها غافل نشوید

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم برای داشتن یک سبک زندگی سالم از مواد غذایی ارگانیک و طبیعی استفاده کنید. به طور مثال برای دریافت ویتامین c بهتر است از خود میوه پرتقال استفاده کنید، به جای این که آبمیوه های غیر طبیعی بنوشید. همچنین برای دریافت ویتامین d بهتر است گاهی اوقات از نور خورشید استفاده کنید.

خودتان را دوست داشته باشید

۱۱ – خودتان را دوست داشته باشید

سلامت روانی و جسمانی رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند، به همین خاطر باید به همان اندازه ای که به جسم خود اهمیت می دهید به روح و روان تان هم اهمیت بدهید و خودتان را دوست داشته باشید. پس اگر می خواهید سبک زندگی سالمی داشته باشید، به خودتان عشق بورزید تا سلامت روحی و جسمی تان نیز افزایش پیدا کند.

یکی از مهم ترین بخش وجود هر انسان این است که می تواند زخم ها را التیام ببخشد و این موضوع با استفاده از هورمون آکسی توسین یا همان هورمون عشق اتفاق می افتد. برای ترشح این هورمون کافیست تا به سراغ کارهایی که به آن ها علاقه دارید بروید و با رعایت همین نکات کوچک سبک زندگی سالم تری داشته باشید.

۱۲ – شکر و نمک کمتری مصرف کنید

مصرف بیش از حد شکر و نمک می تواند تاثیرات مخربی بر روی بدن بگذارد و انواع بیماری های روحی و جسمی در افراد ایجاد کند وبین این افراد وسبک زندگی سالم فاصله بیاندازد. پس بهتر است مصرف این دو ماده را کنترل کنید تا سلامت شما از چه از لحاظ جسمی و چه روحی افزایش یابد.

هر فرد روزانه ۸۲ گرم شکر و ۳.۴ گرم نمک مصرف می کند که این مقدار بسیار بیشتر از مقدار استانداردی است که برای سبک زندگی سالم تعریف شده است. اما ممکن است فکر کنید فقط با استفاده مستقیم از نمک و شکر این ماده وارد بدن تان می شود؛ در صورتی که شما در طول روز با مصرف مواد غذایی مانند شکلات، نوشابه، نان و… مقدار زیادی از این دو ماده را استفاده می کنید؛ شاید بیش از حد نرمال!

۱۳ – عادت های ناسالم را ترک کنید

ترک عادت های ناسالم مهم ترین فاکتور برای رسیدن به سبک زندگی سالم است. عادت های بدی هستند که همه ما با این که از بد بودن و آسیب رسان بودنشان اطلاع داریم، باز هم آن ها را تکرار می کنیم و از طرفی نمی شود، یک شبه تمام عادت های بد را از بین برد. باید از گام های کوچک استفاده کنید و کم کم عادت های خوب را جایگزین کنید.

برای داشتن یک سبک زندگی سالم، اول از هرچیزی باید یک لیست از عادت های بد خود تهیه کنید و تمام دلایلی که باعث می شود شما آن ها را انجام دهید، بررسی کنید. برای مثال علت سیگار کشیدن شما ممکن است این باشد که شما در زندگی تنش های زیادی را متحمل می شوید. شما می توانید از روش های مختلفی برای ترک عادت های خود استفاده کنید. برای مثال می توانید به یک مشاور مراجعه کنید و یا با خودشناسی تصمیم به ترک آن ها بگیرید.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .