تاریخچه پنهان تخم‌مرغ عید پاک یا ایستر اگ‌ها

در این بخش نگاهی بر تاریخچه تخم‌مرغ عید پاک یا همان ایستر اگ‌ها خواهیم داشت اگر شما هم دوست دارید در این خصوص بیشتر بدانید حتماً با ما همراه باشید.

بله، گوگل، تسلا و آمازون و دیگران هنوز در محصولات خود، سوپرایزهای نهفته‌ای دارند، برای این که شما را بیشتر متعجب کنند.

هر ماشینی می‌تواند شتاب بگیرد، ترمز کند و بچرخد. اما فقط تسلا مدل ایکس می‌تواند رقصی سه دقیقه‌ای را رقم بزند.

پنجره‌ها باز می‌شوند، بلندگوها سرود عید پاک پخش می‌کنند، چراغ‌های بیرونی به طور مرتب چشمک می‌زنند، درهای جلو باز و بسته می‌شوند، درهای بال پرنده‌ای بلند می‌شوند و موسیقی را فریبنده‌تر جلوه می‌دهند.

این نمایش، یک تخم‌مرغ عید پاک است: یک ویژگی غیرمستند در یک محصول فناوری به طوری که هیچکس به طور تصادفی متوجه آن نمی‌شود.

با گذشت سال‌ها، تخم‌مرغ‌های عید پاک در محصولات فناوری تا حد زیادی ناپدید شده‌اند (به جز در بازی‌های ویدیویی). مانند هر نرم‌افزار دیگر، تخم‌مرغ‌های عید پاک (به این شکل نام‌گذاری شده‌اند زیرا باید آن‌ها را شکار کرد) به زمان و هزینه برای طراحی، ساخت و رفع اشکال نیاز دارند. چرا یک شرکت فناوری باید ویژگی‌هایی را در محصولات خود ایجاد کند که نمی‌توان آن‌ها را تبلیغ یا فاش کرد؟

در ابتدا، پاسخ انتقام بود.

در سال ۱۹۷۶، ارتباطات وارنر، آتاری، سازنده بازی‌های ویدیویی را خریداری کرد. طراح بازی، وارن رابینت که آن زمان ۲۵ سال داشت، زیردست کارفرمای جدید خود قرار گرفت.

آقای رابینت گفت: یک برخورد فرهنگی بین مردم نیویورک و مردم کالفرنیا وجود داشت. ما تیشرت می‌پوشیدیم و موهای بلند و ریش داشتیم و هر وقت که دلمان می‌خواست به سر کار می‌رفتیم.

از همه بدتر، روسای جدید نمی‌خواستند به نویسندگان بازی‌های خود اعتبار ببخشند. بنابراین، به عنوان یک عملکرد نافرمانی مدنی، آقای رابینت اولین تخم‌مرغ عید پاک را در بازی خود به نام ماجراجویی به کار برد ــ صفحه‌نمایش رنگی و چشمک‌زنی که روی آن نوشته شده، ساخته شده توسط وارن رابینت.

برای جلوگیری از شناسایی شدن توسط آزمایش‌کنندگان آتاری، وی آن را در یک اتاق مخفی بازی کامپیوتری پنهان کرد. به طوری که برای دسترسی به آن می‌بایست مراحل پیچیده‌ای را مانند پل و کلیدی با یک پیکسل (که نام آن را نقطه گذاشت) طی کرد.

پیشنهاد او برای به رسمیت شناختن، سرانجام در فیلم بازیکن شماره یک ساخته استیون اسپیلبرگ محصول سال ۲۰۱۸، نتیجه داد. پارزیوال، قهرمان، برای نجات جهان خود در اوج فیلم، باید بازی ماجراجویی را بازی و قفل تخم‌مرغ عید پاک آن را باز می‌کرد. پارزیوال در مورد بازی توضیح می‌دهد:‌ میدانید، وارن رابینت به ماجراجویی افتخار می‌کند. به همین دلیل او اولین تخم‌مرغ عید پاک دیجیتالی را ایجاد کرد.

این روزها، تخم‌مرغ‌های عید پاک چیزی جز اعتراض نیستند. منظور آن‌ها سرگرمی، ادای احترام به مدیران ــ یا سرگرم کردن خود برنامه‌نویسان است.

نقشه‌های گوگل ماریو

در گوگل، سنت قدیمی تخم‌مرغ‌های عید پاک وجود دارد، سنتی که این شرکت به طور کامل از آن پشتیبانی می‌کند.

دن سندلر، که بر روی نرم‌افزار تلفن‌های هوشمند اندرویدی کار می‌کند، گفت: این کار کمک می‌کند تا نرم‌افزار در قالب یک هنر نمایان شود، ردپای نقاشان، موسیقی‌دان‌ها و صنعتگران را دنبال می‌کند.

آقای سندلر، از سال ۲۰۱۱ در هر نسخه از اندروید، سوپرایزهای تخم‌مرغی به کار گرفته است. وی یک برنامه نقاشی مخفی برای نسخه فعلی اندروید ــ اندروید پی ــ ایجاد کرده است.

وی گفت: یکی از مضامین موجود در نسخه پی ” بهزیستی دیجیتال ” بود، این ایده که باید سعی کنید بین زمان استفاده از صفحات نمایش و زمان استفاده نکردن از آن‌ها تعادل برقرار کنید. در برنامه نقاشی من، طرح‌هایی که می‌کشید با گذشت زمان محو می‌شوند، مانند تابلوی نقاشی ذن. (او خاطرنشان می‌کند برای توقف زمان‌سنج، باید بر روی ساعت‌شنی ضربه زنید، ” اگر لازم است.”)

قابلیت ذخیره نیز وجود ندارد. وی گفت:‌ این، یک چیز دیگر ذن است، به خلقت خود دودستی نچسبید.

معرفی گوگل مپ

در بخش گوگل مپ، معروف‌ترین تخم‌مرغ عید پاک در سال ۲۰۱۸ ظاهر شد. روز بین‌المللی ماریو بود (۱۰ مارس)، بزرگداشت لوله‌کش احمق ایتالیایی از بازی‌های ویدیویی نینتندو.

در آن روز، نقطه آبی معمولی بر روی نقشه که موقعیت شما را هنگام رانندگی نشان می‌دهد، جای خود را به ماریو نشسته بر روروک داد. این پروژه با نینتندو همکاری داشت، که در این همکاری نینتندو کارهای هنری سه بعدی و ضبط‌ صداهای ماریو را با صدای دلنشین ماریو تهیه کرد.

مونیش داباس، رهبر رابط گوگل مپ گفت: اگر بخواهم روراست باشم، من از این ایده خیلی هیجان‌زده نبودم. آخرین چیزی که انتظار آن را داشتیم بازخورد یا فشارهای منفی بود.

اما ماریو مپ در رسانه اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفت. وی گفت: تنها بازخورد منفی‌ای که داشتیم این بود که مردم می‌پرسیدند، ” چرا نمی‌توانیم این ویژگی را به صورت دائمی داشته باشیم؟ “

تخم‌مرغ‌های عید پاک به شکلی در فرهنگ گوگل جنجال به پا کردند که دو مهندس موتور جستجوگر گوگل، جاش عین و کالین تینکل به طور غیر رسمی به این عمل رسمیت بخشیده‌اند. آن‌ها در مورد ایجاد تخم‌مرغ‌های عید پاک با همکاران خود صحبت می‌کنند.

اگر انتقام‌جویان: بازی آخر را دیده‌اید، بهترین کار آن‌ها را از دست ندهید. کلمه تانوس را  جستجو کنید و روی نماد دستکش کار شده با جواهرات کلیک کنید.

آقای عین می‌گوید:‌ ما روی این مسئله تمرکز می‌کنیم که مردم چه میزان این موضوع را به اشتراک می‌گذارند و از آن راضی هستند. ما فکر می‌کنیم که این، برای گوگل خوب است.

تشکر جف بزوس

در آمازون، تنها تخم‌مرغ‌های شناخته شده عید پاک توسط جف بزوس، مدیر اجرایی و بنیان‌گذار آمازون ایجاد شده‌اند.

یکی از آن‌ها به دلیل ادای احترام دائم به دیوید ریشر ایجاد شده است. مردی که آقای بزوس او را موظف کرد تا آمازون را از یک کتاب‌فروشی آنلاین به فروشگاهی برای فروش همه محصولات تبدیل کند. این کار آقای ریشر پنج سال و نیم طول کشید.

درست قبل از عزیمت آقای ریشر، در آخرین جلسه او در شرکت، آقای بزوس او را جهت رفتن به صحنه صدا کرد. وب‌سایت آمازون در صفحه‌نمایش بزرگی نمایان شد. در زیر تاریخ حق کپی‌رایت در صفحه فهرست فروشگاه آمازون، آقای بزوس لینکی مخفی قرار داده بود که حاوی یادداشتی  پنهانی است: متشکرم آقای ریشر، مشارکت‌های شما تا همیشه در قالب سایت آمازون زنده خواهند بود.

آقای ریشر گفت: سپس جف بزوس خنده‌ای کرد. من خیلی شگفت‌زده شده بودم. در آخر هم، یکدیگر را به گرمی در آغوش گرفتیم.

یک هدیه خوشمزه از طریق وردپرس

بعضی اوقات، هدف از به کارگیری تخم‌مرغ عید پاک نه عموم است و نه تجلیل از یک کارمند محبوب، بلکه هدف آن پاداش‌های آینده است.

به همین دلیل، مت مولنویگ، خالق نرم‌افزار ساخت وب وردپرس، تخم‌مرغ‌های عید پاک بسیاری در وب‌سایت شرکت خود قرار داده است.

برای مثال، اگر بیش از ۵ بار به سایت یک شرکت جهت استخدام سر بزنید، پیامی ظاهر می‌شود: ما نمی‌توانیم کمکی کنیم اما متوجه شده‌ایم که چندین بار از این صفحه بازدید کرده‌اید. امتحان کنید و از قبل درخواست بدهید.

آقای مولنویگ گفت:‌ تخم‌مرغ عید پاک دیگری در آن‌جا نهفته شده است، تاکنون کم‌تر از ده‌ها نفر آن را پیدا کرده‌اند. او تقریبا همه آن‌ها را استخدام کرده است. او ترجیح می‌دهد تخم‌مرغ عید پاک را توصیف نکند، بنابراین هم‌چنان می‌تواند از این شیوه برای امتحان کردن متقاضیان احتمالی استفاده کند.

هم‌چنین او تخم‌مرغ عید پاکی را در صفحه شرایط خدمات وردپرس قرار داده است که در پاراگرافی با عنوان سلب مسئولیت ضمانت‌ها، ۵۲۷۴ کلمه را پنهان می‌کند. این متن بیان می‌کند که اگر واقعا این را بخوانید، بسیار کمک خواهد کرد.

با کلیک بر روی این لینک مخفی، تصویری از گوشت سینه گاو و ادای احترام به ممفیس مینی، یک رستوران باربیکیو در سانفرانسیسکو، باز می‌شود. آقای مولنویگ خاطرنشان کرد که به دلیل این‌ که او این سند خدمات را در دسترس همگان قرار داده است، این تخم‌مرغ عید پاک در صفحه خدمات بسیاری از شرکت‌ها کپی شده است، بدون آن که آن‌ها را بخوانند و یا متوجه آن‌ها شوند.

رقص‌ها و عاشقانه‌های تسلا

در مورد ترفند ماشین رقص تسلا: سوپرایزهای متحرک بسیاری وجود دارند که رانندگان تسلا را فرا می‌خوانند. این سوپرایزها عبارت‌اند از حالت عاشقانه (صفحه‌نمایش تسلا یک شومینه روشن را نشان می‌دهد و آهنگ پاپی پخش می‌کند)؛ حالت بابانوئل (آیکون اتومبیل شما بر روی صفحه‌نمایش به شکل صورتمه می‌شود، دانه‌های برف می‌بارد و چراغ‌های راهنما صدای جینگل بلز می‌دهند)؛ و حالتی که مهندسان تسلا آن را حالت آزمایش انتشار می‌نامند (شما می‌توانید از هر یک از صندلی‌های ماشین صدای باد تولید کنید).