ایلان ماسک بنیانگذار پی پال، زندگینامه و فعالیت ها

ایلان ماسک

ایلان ماسک یک مخترع، کارآفرین و یک شخص مهم در دنیای تکنولوژی و فناوری امروزه می باشد. او تاکنون شرکت های زیادی را اداره کرده و در موفقیت آن ها نقش زیادی داشته است؛ از این رو ایلان ماسک را می توان یکی از اشخاص بزرگ، تاثیرگذار و بسیار ثروتمند در دنیا معرفی کرد. مدیریت شرکت های موفقی مانند تسلا موتورز، اسپیس ایکس و پی پال جزو فعالیت های مهم او می باشد.

ایلان ماسک به دنیای فناوری و تکنولوژی علاقه فراوانی دارد و همواره روی پروژه هایی اقدام به سرمایه گذاری می کند که پتانسیل این را دارند که دنیای ما را تغییر دهند. به همین خاطر بیشتر مردم ایلان را با یک شخص افسانه ای به نام مرد آهنین مقایسه می کنند. نظرات و پیشنهادات ایلان ماسک همواره برای جهان بسیار پر اهمیت بوده است؛ به نحوی که قبل از انتشار ابتدا در صفحه شخصی اش گذاشته می شود. شاید به همین دلیل است که او به عنوان یکی از ۱۰ شخصیت تاثیرگذار دنیا انتخاب شده است.

دوستان عزیز سایت آراد موبایل در این مقاله قصد داریم زندگی نامه ایلان ماسک را شرح داده و تاثیرات ویژه او بر دنیای فناوری را برایتان بازگو کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

کودکی و نوجوانی

کودکی و نوجوانی ایلان ماسک

ایلان ماسک در سال ۱۹۷۱، در آفریقای جنوبی متولد شد. پدرش یک مهندس مکانیک بود و مادرش در صنعت مدلینگ فعالیت می کرد. ایلان در ۹ سالگی با اتفاق جدایی والدینش از یکدیگر روبه رو شد. در جریان این کار، مادرش از آن ها جدا شد و به کشورش کانادا بازگشت. ایلان نیز با پدر و برادر کوچکترش به زندگی اش ادامه داد.

از موثرترین اتفاقات زندگی ایلان در دوران کودکی آشنایی پیدا کردن با سیستم رایانه بود. او به دلیل علاقه زیاد  به رایانه، خیلی زود برنامه نویسی را یاد گرفت و در همان سن کم اولین برنامه اش را که یک بازی بود نوشت. همچنین موفق شد این بازی را با موفقیت و قیمت مناسبی به فروش برساند. این بازی بلستار نام داشت، سبک برنامه موشکی فضایی بود که علاقه او را به دنیا به وضوح نشان می داد.

برنامه نویس بودن و علاقه به دنیای تکنولوژی ایلان ماسک را از سایر همسن هایش متمایز می کرد. او با همان سن کم نظراتی در حد افراد ۴۰ ساله می داد که موجب شگفتی اطرافیانش شده بود و آن ها را به فکر فرو می برد؛ ایده هایی که درک و تحلیل آن هم سخت بود.

ایلان ماسک کسی است که شخصیتی همانند فیلم های هالیوودی دارد. او در سن کودکی بیشتر اوقات توسط همسالانش اذیت می شد. بدترین این اتفاقات زمانی بود که همکلاسی هایش او را از پله پرت کرده و بعد حسابی کتک زدند که باعث شد سطح هوشیاری اش را از دست بدهد. زمانی که به سن سربازی رسید به کمک مادرش در کشوری که او حضور داشت، اقامت گرفت و از سربازی فرار کرد.

ورود به دانشگاه

ایلان ماسک در سال ۱۹۸۹ به کانادا نقل مکان کرد و در سن ۱۹ سالگی در دانشگاه کوئینز در انتاریو پذیرفته شد. سپس در سال ۱۹۹۲ به رویای خود تحقق بخشید و به ایالت متحده رفت. ایلان پس از دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه پنسلوانیا موفق شد زندگی خوبی را در آمریکا شروع کند. او همچنین توانست در رشته فیزیک مدرک کارشناسی خود را دریافت کند. اما سال بعد مجدد تصمیم گرفت که مدرک کارشناسی رشته علوم اقتصادی را هم در مدرسه وارتون دانشگاه پنسلوانیا دریافت کند.سپس به کالیفرنیا رفت و در آن جا مدرک دکتری خود را هم گرفت. همچنین توانست شهروندی آمریکا، آفریقای جنوبی و کانادا را همزمان داشته باشد.

ورود به دنیای فعالیت های حرفه ای

اولین فعالیت حرفه ای او در سال ۱۹۹۵ بود، او و برادرش با سرمایه ای که پدرش در اختیار آن ها قرار داده بود شرکت zip2 را افتتاح کردند. این شرکت که در زمینه راهنمای اینترنتی برای روزنامه های صنعتی کار می کرد، توانست خیلی زود به موفقیت برسد و با روزنامه های موفق و بزرگی هم قرارداد ببندد.

ایده تاسیس این شرکت از طرف خود ایلان ماسک داده شد، اما اعضای هیئت مدیره اجازه ندادند که او شرکت را اداره کند. بعد از مدتی کامپک با مبلغ ۳۴۰ میلیون دلار این شرکت را خرید و سهم ایلان ماسک را هم داد. این مبلغ که حدود ۷ درصد از آن متعلق به ایلان ماسک بود، توانست او را در سن ۳۰ سالگی در لیست ثروتمندان آن زمان قرار دهد.

سایت معروف paypal هم که مربوط به پرداخت اینترنتی است و ممکن است اسم آن را شنیده باشید؛ توسط ایلان و برادرش ساخته شد. آن ها با ایده این سایت توانستند سود زیادی کسب کنند و درآمد خود را به شکل قابل توجهی بیشتر کنند.

ایلان - ماسک - راه اندازی اسپیس ایکس

تاسیس شرکت اسپیس ایکس

در سال ۲۰۰۱ بود که ایلان به اتفاق دو تن از دوستان خود به موسکو سفر کرد تا چند موشک برای پروژه فضایی جدیدش خریداری کند. ایلان وقتی وارد روسیه شد، مردم آنجا او را مورد تمسخر قرار داده و او را یک احمق می دانستند. این موضوع باعث شد که ایلان نتواند موشکی خریداری کند و دست خالی به آمریکا بازگشت.

ایلان ماسک یک سال بعد از این ماجراها به روسیه سفر کرد. او بعد از این که متوجه شد قیمت موشک در آنجا خیلی بالاست، تصمیم گرفت شرکتی را راه اندازی کند و در آن موشک هایی با قیمت مناسب و ارزان تولید کند. همین اتفاق موجب شد که او شرکت اسپیس ایکس را راه اندازی نماید.

همکاری ایلان با تسلا موتورز

همکاری ایلان با تسلا موتورز

ایلان ماسک در سال ۲۰۰۴ توانست به هیئت مدیره تسلا موتورز، این شرکت بزرگ راه پیدا کند و در تولید و طراحی اکثر ماشین ها نقش داشته باشد. شرکت تسلا موتورز از ابتدا خود را به عنوان اولین سری تولید کننده وسایل نقلیه الکتریکی به جهانیان معرفی کرده بود.

بنیان گذاران تسلا همواره در رویای بی نیاز کردن مردم از انواع سوخت فسیلی بوده اند. از آن جایی که ایلان ماسک نیز از حامیان این اقدام آرمانی بود به هیئت مدیره این شرکت پیوست. او در حال حاضر با سهام ۲۸ میلیون دلاری دارای بیشترین سهم نسبت به همکاران خودش در تسلا موتورز می باشد.

طراحی سیستم هایپرلوپ

در سال ۲۰۱۳ ایلان طرح جدیدی در رابطه با سیستم های حمل و نقل با سرعت زیاد در لوله های خلا ارائه داد. این طرح شامل کپسولی حامل مسافران و بار می باشد که با سرعت خلا و مغناطیس حرکت می کند.

طراحی این برنامه با کمک ۱۲ مهندس دیگر از اسپیس ایکس و تسلا موتورز حدود ۹ ماه به طول انجامید. اگر این طرح از نظر فنی اجرایی می شد؛ بی شک از پرسرعت ترین و ارزان ترین وسایل حمل و نقل در مسافت های طولانی محسوب می شود که دو برابر سریع تر از هواپیما خواهد بود و به هیچ برنامه ای محدود نخواهد شد.

خانواده ایلان ماسک

زندگی خصوصی ایلان ماسک

در سال ۲۰۰۰ بود که ایلان ماسک با جاستین ویلسون که نویسنده با استعدادی بود آشنا شد و آشنایی آن ها خیلی زود به ازدواج منجر شد. آن ها دارای ۵ فرزند پسر هستند. اولین فرزندشان به دلیل سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، زمانی که تنها دو ماه داشت فوت شد؛ اما چند سال بعد صاحب دو پسر دو قلو شدند که نام آن ها گرفین و خاویر است. دو سال بعد نیز صاحب سه پسر سه قلو شدند که نام آن ها هم ساکسون، دامیان و کای می باشد.

اما با وجود تمام این ها در سال ۲۰۰۸ رابطه ایلان ماسک با جاستین ویلسون به انتها رسید و آن ها از یکدیگر جدا شدند. او دو سال بعد برای بار دوم ازدواج کرد. همسر او تلولا رایلی بازیگر بریتانیایی بود؛ اما رابطه آن ها هم تنها ۴ سال به طول انجامید. گفتنی است که ایلان از سال ۲۰۱۶ با امبر هرد بازیگر زیبارو و مشهور آمریکایی در ارتباط است.

یکی از ویژگی های جالب ایلان ماسک این است که به کتاب خواندن اعتیاد دارد. خود او اعتراف کرده که از دوران کودکی این عادت را داشته است و تمام زمان هایی که سایر بچه ها به فکر بازی و شیطنت بودند، ایلان تنها یک گوشه می نشست و شروع به کتاب خواندن می کرد. او به قدری به مطالعه کردن علاقه داشت که حتی توانست مطالعه دایره المعارف را هم به پایان برساند. یکی از کتاب هایی که بسیار به آن علاقه دارد «راهنمای مسافران مجانی کهکشان» است.

خود ایلان ماسک درباره مطالعه داشتن می گوید: «من به این نتیجه رسیده ام که ما تا جایی که در توان داریم باید دانش خود را از طریق مطالعه بالا ببریم تا قادر باشیم ذهن خلاق تری داشته و سوالات بهتری بپرسیم.»

از دیگر ویژگی های بارز شخصیتی ایلان ماسک می توان به قدرت تجزیه تحلیل بالا، پشتکار فراوان، تفکر انتقادی و سختکوشی زیاد اشاره کرد. ویژگی هایی که او را به یکی از تاثیرگذارترین افراد دنیا تبدیل کرده است.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .