پاک کردن حافظه انسان و حذف خاطرات بد

پاک کردن حافظه ی انسان و دستکاری خاطرات
پاک کردن حافظه ی انسان و دستکاری خاطرات

آیا شما نیز مانند بسیاری از انسان های دیگر خاطراتی دارید که مایل به حذف آن ها هستید. پاک کردن حافظه انسان و حذف خاطرات چیزی ست که سال های سال بشر به دنبال آن بوده است. از دست دادن تمام حافظه یا بخشی از آن ها در حین یک تصادف یا شوک بزرگ عصبی چیزی نیست که به دنبال آن هستیم، بلکه پاک کردن هدفمند بخشی از حافظه و خاطرات را مورد نظر داریم.

محو کردن خاطرات ناخوشایند باعث می شود که دیگر ناراحت نباشیم. یا به این فکر کنید که بتوانیم خاطراتی خوشایند ایجاد کنیم که در واقع هرگز رخ نداده اند! با آراد مگ همراه باشید.

این چیزی شبیه به داستان های علمی تخیلی به نظر می رسد، اما به راستی دانشمندان کشف کرده اند که چگونه می توانیم با استفاده از هکرهای حافظه روی لبه ی ماهیت حافظه و چگونگی دستکاری آن به نفع احساسات و عواطف بشری گام برداریم.

بسیاری بر این اعتقاد بوده و هنوز هم هستند که حافظه ی بشر به عنوان یک ضبط کننده عمل کرده و اطلاعات دریافتی خود را به شکلی غیرقابل تغییر ثبت می کند. اما اکنون محققان دریافته اند که حافظه بسیار قابل انعطاف است و همیشه می توان آن را بازنویسی کرد. دانشمندان به مکانیزم های دقیقی دست یافته اند که به واسطه ی آن ها می توانند خاطرات انسان را کنترل کرده، آن ها را تغییر داده و یا حذف کنند.

البته این ماجرا وجه ترسناکی نیز دارد. اگر انسان به موفقیت کامل در پاک کردن و تغییر خاطرات افراد دست یابد، شروع بزرگی از سوء استفاده ها از آن را پیش رو خواهیم داشت. تیم های خلافکار و تبه کاران یا سرویس های اطلاعی ممکن است با استفاده از این فن خاطراتی نادرست را در ذهن یک فرد جای دهند.

به طور مثال تصور کنید برای تبدیل کردن یک فرد عادی به کسی که در جستجوی انتقام است، خاطره ای تلخ و وحشیانه را در ذهن وی نسبت به فردی دیگر قرار دهند. همین طور مواردی دیگر از این قبیل که نگرانی جامعه ی جهانی را نسبت به پیشرفت چنین علمی برانگیخته است.

پاک کردن حافظه ی انسان و دستکاری خاطرات
پاک کردن حافظه ی انسان و دستکاری خاطرات

پاک کردن حافظه بشر و فراموش کاری مغز

اندرو فنتون یکی از برجسته ترین عصب شناسانی ست که روی پروژه تکنیک پاک کردن حافظه ی بشر کار می کند؛ این طور می گوید که: “فراموش کردن احتمالا یکی از مهم ترین چیزهایی ست که مغز انجام می دهد. شناخت ما از قدرت فراموشی ذهن تنها نوک قله ی کوه یخی ست که تمام بدنه ی آن در اعماق آب قرار دارد.”

در گذشته دانشمندان تصور می کردند که خاطرات در یک مکان خاص مانند یک پرونده ی کیهانی عصبی در مغز ذخیره می شوند. اما از آن زمان به بعد متوجه شده اند که هر حافظه ای که در اختیار ما قرار می گیرد، در اتصالات مغز قفل می شود.

برای توضیح آن به سادگی باید بگوییم حافظه زمانی شکل می گیرد که پروتئین ها سلول های مغز ما را رشد می دهند و ارتباطات جدیدی را ایجاد می کنند. به طور معناداری باید بگوییم مدارهای مغز ما در حال بازسازی هستند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، یک خاطره در ذهن شما ذخیره می شود و برای بسیاری از ما، تا زمانی که گهگاه آن را بازتاب داده، به یاد بیاوریم و یا بازنگری اش کنیم.

پاک کردن حافظه ی انسان و دستکاری خاطرات
پاک کردن حافظه ی انسان و دستکاری خاطرات

دستکاری خاطرات

در حقیقت هر بار که ما به یک خاطره بازگشته و آن را دوباره مرور می کنیم، قوی تر و واضح تر از قبل می شود. این فرآیند به عنوان بازسازی شناخته می شود و این توضیح می دهد که چرا خاطرات ما گاهی کمی می توانند با گذشته زمان تغییر کنند. به طور مثال یک خاطره ی غم انگیز که سال ها عذابتان می داده، پس از چند سال موجب خنده ی شما می شود.

همین نقطه ی فرآیند بازسازی بسیار مهم است، زیرا دقیقا همان نقطه ای است که دانشمندان می توانند خاطرات را هک کرده و کنترل آن ها را به دست بگیرند.

تحقیقات نشان می دهد که خاطرات را می توان دستکاری کرد، زیرا آن ها به مانند چیزی هستند که از یک شیشه ی خرد شده ساخته شده اند. اگر بتوانیم دوباره آن ها را به فرم خرد شده و یک گام قبل از شکل گرفتن کامل تبدیل کنیم، می توانیم تغییرشان دهیم.

مطالعات متعدد نشان داده است که با مسدود کردن یک ماده ی شیمیایی به نام نروپینفرین که در عرق کردن کف دست یا افزایش ضربان قلب نقش دارد، می توان خاطرات خاصی را متوقف کرده و یا حداقل به یاد آوری آن ها را منتفی ساخت.

همین طور احساسات منفی به طور مثال ترس از چیزی یا حس منفی نسبت به عملی را می توان تغییر داد. مانند این که محققان هلندی موفق شدند با استفاده از داروهایی به نام پروپرانول برای متوقف کردن نوراپینفرین، ترس از عنکبوت را در افرادی که تحت تست قرار داشتند، از بین ببرند.

ادامه دادن این روند در آن ها باعث شد که در عرض سه ماه احساس راحتی در مقابل عنکبوت داشته باشند و حتی بعد از یک سال به طور کامل ترس خود را از دست دادند.

پاک کردن حافظه ی انسان و دستکاری خاطرات
پاک کردن حافظه ی انسان و دستکاری خاطرات

اکنون دانشمندان مدعی هستند که می توانند بخشی از خاطرات را تضعیف کرده و از حافظه پاک کنند، در حالی که دیگر خاطرات را دست نخورده باقی می گذارند.

یکی از محققان به نام بیکز می گوید: به یاد داشته باشید بازنویسی خاطرات به شما اجازه می دهد تا حافظه ی ضبط شده ی خود را به روز کنید. اما هدف پاک کردن حافظه انسان و فراموشی فقط به این ترتیب نیست که بتوانید هارد دیسک ذهن خود را تمیز کنید… بلکه شما می توانید چیزهای نامطبوع را فراموش کرده و داستانی ایجاد کنید که زندگی کردن با آن راحت تر باشد.

 

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...