هضم غذا «چگونه به روند هضم غذا کمک کنیم؟»

Digestion-aradmag-009

عمل هضم مواد غذایی که مصرف کرده‌ایم را به بخش‌های کوچکتری تقسیم و تجزیه می‌کند و این عمل سبب می‌شود تا بدن انسان از تمام مواد مغذی موجود در مواد خوراکی بهره کافی را ببرد. مواد غذایی مختلف هر کدام به روش‌های متفاوتی در بدن هضم می شوند و همچنین سرعت هضم غذا به مکانیسم‌های طبیعی بدن هر شخص بستگی دارد. روش‌های مختلفی وجود دارد که می توان با به کارگیری آن‌ها در سرعت و کیفیت هضم نقش داشت. با آرادمگ همراه باشید.

Digestion-aradmag-001
عملِ هضم

تمرینات ورزشی منظم

فعالیت‌های ورزشی منظم به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند و باعث سرعت روند هضم در بدن می‌شود.

یکی از موارد مهم در انجام دادن فعالیت‌های ورزشی کاهش زمانی است که مواد غذایی در روده بزرگ باقی می‌مانند، فعالیت و حرکات منظم باعث می شود این زمان کاهش پیدا کرده و مانع از یبوست گردد و در نهایت به هضم سریعتر غذا منجر می شود. انقباضات طبیعی که در دستگاه گوارش انجام می‌گیرد باعث سرعت در عمل هضم می‌شود.

Digestion-aradmag-002
عملِ هضم

خواب کافی

خواب کافی نقش مهمی در بهبود عملکرد دستگاه گوارش دارد و استراحتی که خواب کافی به دستگاه گوارش می‌دهد، باعث می شود که سرعت روند هضم افزایش پیدا کند. توجه داشته باشید بلافاصله بعد از غذا نباید به خواب بروید، دو تا سه ساعت بعد از صرف غذا زمان مناسبی برای خوابیدن است. بر اساس برخی تحقیقات انجام‌گرفته خوابیدن به سمت چپِ بدن تأثیر بیشتری در افزایش سرعت هضم غذا دارد.

مایعات بنوشید

نوشیدن آب یا چای در طول روز به هضم غذا کمک می کند. آبرسانی به بدن باعث افزایش مایعات در معده می‌شود و همین امر به هضم بهتر غذا کمک می کند؛ همچنین نوشیدن آب از برزو یبوست جلوگیری می کند.

Digestion-aradmag-003
عملِ هضم

مواد غذایی فیبردار مصرف کنید

یکی از روش‌های بالا بردن سطح کیفیت هضم غذا در بدن استفاده از مواد خوراکی سرشار از فیبر است. فیبر در حفظ سلامت روده نقش مهمی دارد و همچنین فیبر با جذب آب در بدن باعث تسریع روند هضم می‌شود. با مصرف مواد خوراکی فیبردار مانند غلات سبوس دار، حبوبات، میوه، سبزیجات و… می توانید در کیفیت روند هضم مؤثر باشید.

ماست بخورید

ماست منبعی سرشار از پروبیوتیک است و یکی از مواد لازم برای هضم غذا پروبیوتیک ها هستند. با مصرف به اندازه ماست می‌توانید به روند هضم کمک کنید. البته این نکته ناگفته نماند که اگر معده شما نتواند علائم ناشی از لاکتوز را تحمل کند باید از مصرف ماست و سایر لبنیات خودداری کنید.

Digestion-aradmag-004
عملِ هضم

زنجبیل مصرف کنید

زنجبیل در بهبود عملکرد دستگاه گوارش نقش دارد؛ زنجبیل باعث آزاد کردن آنزیم ها در دستگاه گوارش شده و همین امر سرعت روند هضم را افزایش می دهد. یکی دیگر از فواید زنجبیل افزایش انقباض عضلات در معده می‌شود که باعث سرعت بخشیدن در انتقال مواد غذایی به روده کوچک می شود.

غذاهای کم چرب مصرف کنید

مصرف بیش از اندازه غذاهای پرچرب و سرخ کردنی سبب می شود تا معده در هضم مواد غذایی دچار مشکل شود و به طور کلی سرعت فرآیند هضم کاهش پیدا می کند.

کمتر ادویه مصرف کنید

مصرف بیش از اندازه غذاهای پرادویه باعث می شوند عملکرد دستگاه گوارش با مشکلات زیادی روبرو شود و سرعت روند هضم غذا و کیفیت آن نیز کاهش پیدا می کند. همچنین مصرف ادویه باعث بروز برخی بیماری‌های گوارشی نیز می شود.

Digestion-aradmag-005
عملِ هضم

مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید

مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز از حرکات منظم روده برای هضم سریع غذا جلوگیری می کند و ممکن است باعث یبوست شود. چربی موجود در گوشت قرمز باعث به وجود آمدن زمان بیشتری برای روند هضم می شود.

وعده های کوچک غذایی

وعده های غذایی کوچک را جایگزین وعده های غذایی بزرگ و سنگین نمایید. وعده های غذایی سبک و کوچک به سرعت هضم می شوند و کیفیت عملکرد دستگاه گوارش شما را نیز بهبود می بخشند. توجه داشته باشید که در وعده‌های غذایی خود از موادی استفاده کنید تا شامل مواد نگهدارنده و افزودنی کمتری باشند. همچنین خوب جویدن غذا نیز در عمل هضم نقش مهمی دارد.

جویدن خوب و اصولی باعث تولید بزاق بیشتری در دهان می شود و بزاق با تجزیه کربوهیدرات‌ها و چربی‌های موجود در مواد غذایی که مصرف می‌کنید، روند هضم را سرعت می بخشد.

Digestion-aradmag-006
عملِ هضم

مکمل های آنزیم دار و پروبیوتیک

برخی مکمل‌های آنزیم دار به عمل هضم کمک می کنند به این صورت که آنزیم ها مواد غذایی را به اجزای تشکیل‌دهنده آن تجزیه می‌کنند و این عمل روند هضم را سرعت می بخشد. همانطور که اشاره شد مصرف پروبیوتیک نیز نقش مهمی در هضم غذا دارد؛ مصرف پروبیوتیک مقدار باکتری‌های مفید برای روده را تقویت می‌کند و همین امر به تسریع هضم غذا کمک می کند.

Digestion-aradmag-007
عملِ هضم

اثر حالات روحی بر هضم غذا

زمانی که شما در شرایط عاطفی و روحی خوبی قرار ندارید یا به استرس دچار شده‌اید با اضطراب بیشتری غذا می‌خورید؛ اضطراب و استرس هنگام غذا خوردن در روند هضم تأثیر مستقیم دارد. آهسته غذا خوردن و داشتن وعده غذایی در شرایط مناسب روحی باعث می شود عمل هضم در بدن شما با کیفیت بهتری انجام بگیرد.

گلوتامین و زینک «روی»

گلوتامین نوعی اسید آمینه است که در سلامت روده نقش دارد. متخصصان تغذیه به کسانی که در هضم غذا دچار مشکل هستند، توصیه می کنند تا با مصرف گلوتامین به این مشکل رسیدگی کنند. مواد غذایی مانند سویا، بادام، تخم‌مرغ و… حاوی گلوتامین هستند، همچنین مکمل‌هایی حاوی گلوتامین نیز وجود دارند که افراد می‌توانند از آن‌ها برای هضم بهتر استفاده کنند.

زینک نیز از دیگر مواد معدنی است که کمبود آن در بدن باعث به وجود آمدن مشکلاتی در عملکرد دستگاه گوارش می شود.

Digestion-aradmag-008
عملِ هضم

اسید معده

یکی از موارد ضروری برای روند هضم غذا اسید معده است. اسید معده اگر به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد به هضم بهتر غذا کمک می کند و در مقابل کاهش اسید معده باعث بروز مشکلات بسیاری در دستگاه گوارش می‌شود. موارد بسیاری مانند سریع غذا خوردن، مصرف غذاهای دارای مواد نگهدارنده، استرس و… باعث کاهش اسید معده در بدن می‌شوند.