خوراکی‌های ضدآلودگی هوا | برای کاهش آثار آلودگی هوا در بدن خود چه کنیم؟

خوراکی های ضد آلودگی هوا

با توجه به وضعیت آلودگی هوا در کشور و به ویژه در تهران بزرگ، همین طور پایداری جوی و ادامه‌دار بودن این اوضاع، بهتر است به سراغ درمان‌های خانگی برویم. با در نظر گرفتن این شرایط که امیدی به بهبود وضعیت آب و هوا نیست و خواه یا ناخواه این هوای آلوده را استشمام می‌کنیم، باید به کمک خوراکی‌های ضدآلودگی هوا و استمرار در استفاده از آن، کمترین آسیب را دریافت کنیم.

خوراکی‌های ضدآلودگی هوا

۱. شیر و سایر لبنیات کم چرب از خوراکی‌های ضدآلودگی هوا

شیر و به طور کلی لبنیات (کم چرب)، دارای قدرت مبارزه با سموم و به ویژه فلزات سنگین و ذرات معلق در هوا هستند. شیر و لبنیات دارای فسفر، منیزیم و کلسیم به مقادیر زیاد بوده و این عناصر می‌توانند آثار منفی آلودگی هوا در بدن را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. از این روی در روزهای آلودگی هوا، مقدار بیشتری شیر بنوشید و میزان مصرف خود در لبنیات را به دو برابر برسانید.

خوراکی های ضد آلودگی هوا

۲. کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از بهترین خوراکی‌های طبیعی است که آثار آلودگی هوا در بدن انسان را به شدت کاهش می‌دهد. کلم بروکلی کاملا سبز (به ویژه سبز تیره) را انتخاب کرده و آن را به صورت خام یا پخته مصرف کنید. سولفورافان موجود در کلم بروکلی به حذف ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون موجود در هوا در بدن انسان، کمک می‌کند و اثر ضد فلزات سنگین چون سرب را با خود همراه دارد.

خوراکی های ضد آلودگی هوا

۳. غذاهای دریایی و سایر مواد خوراکی حاوی روی از خوراکی‌های ضدآلودگی هوا

هر غذایی که حاوی روی باشد، به عنوان یک مبارز در مقابل فلزات سنگین هوای آلوده ظاهر می‌‌شود. غذاهای دریایی به ویژه ماهی سالمون مقادیر قابل توجهی از روی در خود دارند و این باعث می‌شود که مصرف آن‌ها در زمان آلودگی هوا، بسیار موثر باشد. علاوه بر این جوانه گندم و عدس نیز حاوی مقدار زیادی روی بوده و مصرف آن‌ها در زمان الودگی هوا توصیه می‌شود. نخود فرنگی نیز همین خاصیت را دارد و می‌توانید از آن به صورت پخته شده در این روزها استفاده نمایید.

نکته: ماهی‌های آزاد و سالمون در بهبود وضعیت تنفسی نیز فوق العاده اثرگذار هستند.

همین طور بخوانید: گیاهخواری و فواید این رژیم غذایی سالم

خوراکی های ضد آلودگی هوا

۴. ویتامین C و ترکیبات آنتی اکسیدانی

در روزهایی که با آلودگی هوا مواجه هستیم، از دریافت ویتامین C غافل نشوید. به طور کلی خوردنی‌های دارای ویتامین C که عموما سرشار از آنتی اکسیدان‌ها نیز هستند، برای مبارزه با آثار ناشی از آلودگی هوا، عالی عمل می‌کنند. وجود خاصیت آنتی اکسیدانی و وجود ویتامین C، برای حذف فلزات سنگین کاربرد داشته و می‌توانند بدن را از سموم ناشی از آلودگی هوا و ذرات معلق آن، پاکسازی نمایند. لیمو شیرین، پرتقال، کاهو، لبو و سایر میوه‌ها یا سبزیجات دارای رنگ سبز تیره و قرمز، دارای مقادیر زیادی ویتامین C هستند.

خوراکی های ضد آلودگی هوا

۵. روغن زیتون از خوراکی‌های ضدآلودگی هوا

روغن زیتون از آن دسته مواد خوراکی است که به بهبود وضعیت تنفسی و باز شدن مجرای تنفسی کمک زیادی می‌کند. آن دسته از افرادی که از مشکلات تنفسی رنج برده و در روزهای آلودگی هوا با تشدید این وضعیت روبرو هستند، حتما لازم است که مصرف روغن زیتون را در سبد غذایی روزانه خود افزایش دهند. توکوفرول موجود در روغن زیتون و نیز اسیدهای چرب غیراشباع آن، التهابات ناشی از ورود سموم آلودگی هوا به بدن را کاهش می دهند.

خوراکی های ضد آلودگی هوا

۶. سیر، پیازچه و پیاز

سیر، پیازچه و پیاز دارای آنتی اکسیدان‌های بسیار قوی بوده و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند. در زمان مواجه با آلودگی هوا، با افزایش میزان دریافت سیر، پیازچه و پیاز؛ می‌توانید قدرت سیستم بدنی خود در مقابله با رادیکال‌های آزاد را افزایش دهید. سیر، پیازچه و پیاز سرشار از آنتی اکسیدان بوده و ضمن تقویت سیستم ایمنی بدن، رادیکال‌های آزاد را نیز خنثی می‌کنند.

خوراکی های ضد آلودگی هوا

نتیجه گیری

شما در این روزهای آلوده، از چه روش‌هایی برای کاهش آثار آلودگی هوا در بدن خود استفاده می‌کنید؟ دیگر موارد موثر در کاهش مضرات آلودگی هوا را در بخش نظریات با خوانندگان آراد مگ در میان بگذارید، تا به سلامت جامعه کمکی هر چند کوچک، کرده باشیم.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...