بخشش «رهایی از رنج و کینه»

forgiveness-aradmag-011
بخشش - forgiveness

مسیر بخشش زمانی که سعی داریم خود را ببخشیم مسیری دشوار و ناراحت کننده است زیرا ما این اندیشه را داریم که خطایی بزرگ مرتکب شده و نمی توان برای جبران آن به سادگی خود را بخشید و سرزنش نکرد. در این مقوله فراموش کردن اشتباهات و خطای دیگران نیز از این قائده مستثنی نمی باشد. با آرادمگ همراه باشید.

درک این نکته که زندگی یک سفر طولانی است و در این سفر باید سختی ها و مشکلات را پشت سر گذاشت تا به رهایی و روشنایی رسید به افراد کمک می‌کند تا بر روی خودآگاهی تمرکز کرده و از گذشته و حوادث آن عبور کنند.

بخشش انتخابی آگاهانه برای رهایی از انرژی و احساسات منفی است؛ در واقع زمانی که تصمیم به بخشش می‌گیرید تنها کسی که از این جریان سود می برد شما هستید زیرا آرامش ناشی از بخشش با هیچ حس منفی قابل مقایسه نیست.

forgiveness-aradmag-001
بخشش – forgiveness

زمانی که دیگران به ما آسیب می‌رسانند و از آن‌ها می رنجیم تنها به جنبه منفی اتفاق می‌اندیشیم و با خود عهد می‌بندیم تا همیشه از آن شخص ناراحت و رنجور باقی بمانیم و هیچگاه او را نبخشیم. تمرکز بر خشم و غم دردی از دلخوری ما دوا نمی‌کند بلکه آتش کینه را در درونمان تازه و روشن نگه می دارد؛ روانشناسان و متخصصان اهل فن توصیه می‌کنند برای ادامه دادن و پیش رفتن با موج مثبت زندگی باید توانایی بخشیدن را پیدا کنیم تا احساسات و عواطف ما سالم و شاد باقی بمانند.

احساسات منفی ناشی از رنجش و دلخوری به طور ناخودآگاه تبدیل به کینه و خشمی پنهان در درون انسان خواهند شد و این جریان تأثیر بسیاری بر روحیات و خلق و خوی انسان می‌گذارد. یکی از راهکارهایی که روانشناسان توصیه می کنند صحبت کردن در مورد احساسات خود با شخصی است که از او رنجیده‌ایم، راه دیگر به روی کاغذ آوردن خشم و ناراحتی است؛ با رها کردن خشم، کینه و بخشش خود را از شر احساسات منفی خلاص کنید.

forgiveness-aradmag-002
بخشش – forgiveness

هر زمان که از کسی عصبانی یا ناراحت هستید به این موضوع فکر کنید که این اتفاق چه ارزشی در زندگی شما دارد؛ آیا ارزش این را دارد که ذهن شما را مشغول کرده و احساسات خود را نسبت به طرف مقابل با خشم و کینه تغییر دهید؟

تأمل درباره موضوعی که باعث رنجش شما شده است می تواند این فرصت را هم به شما و هم به طرف مقابلتان بدهد تا نسبت به یکدیگر با آرامش قضاوت کرده و از واکنش‌های هیجانی دوری کنید. راه بخشش هیچگاه برای انسان آسان نبوده است اما تفکر و دوراندیشی، دور کردن افکار منفی و رهایی از خشم موارد مهم و قابل‌توجهی در این مسیر هستند.

یک قدم به عقب بردارید و به روزهایی که پشت سر گذاشته‌اید نگاهی بیندازید، زندگی هر انسانی سرشار از اتفاقات و احساسات خوبی است که یادآوری آن‌ها لبخندی از سر رضایت بر لبان او می‌آورد؛ حال این سؤال مطرح است که آیا رفتار یا گفتاری که باعث رنجش شما شده است به اندازه‌ای بد و ناپسند بوده یا ارزش دارد که تمام لحظه‌ها و انرژی خوب در زندگیتان را رنجور و غمگین کنید.

forgiveness-aradmag-003
بخشش – forgiveness

در جهان هستی در هر اتفاق و رخدادی پیامی نهفته است که با توجه به آن و تأمل در ریشه‌های به وجود آمدن آن رخداد می‌توان درسی مهم و سازنده آموخت. این نکته که اگر کسی باعث رنجش ما شد ناراحت و خشمگین شویم امری کاملا طبیعی است؛ اما با بخشش و تفکر در امری که اتفاق افتاده می توان به جریان و نکته مثبتی از ماجرا رسید؛ در این هنگام خشم و نفرت از بین می‌رود و ذهن و روح ما به آرامش می‌رسد.

گاهی اوقات با قرار دادن خود در شرایط و موقعیت طرف مقابل می‌توانیم درک درستی از رنجش و ناراحتی پیش آمده داشته باشیم؛ برخی از اتفاقات تنها به دلیل سوءتفاهم و مسائلی پیش پاافتاده باعث ناراحتی ما می‌شوند؛ در این شرایط باید تلاش کنیم راه منطق را در پیش گرفته و از عکس‌العمل‌های بی فکر و هیجانی دوری کنیم.

همچنین تصور کردن خود در موقعیت مشابه؛ به این صورت که ممکن است در زندگی ما هم باعث رنجش کسانی شویم و از آن‌ها انتظار داشته باشیم که ما را بخشیده و دلخوری‌ها را فراموش کنند.

forgiveness-aradmag-004
بخشش – forgiveness

در جریان اتفاقی که باعث رنجش ما شده است می توانیم برای چند لحظه خشم خود را کنار گذاشته و به اعمال و رفتارهای مثبت و دوستانه طرف مقابل فکر کنیم؛ این امر به ما کمک می‌کند تا از خشم فاصله بگیریم زیرا این شخص در رزومه شخصیت و رفتارهای خود با دیگران نکات مثبت و سازنده‌ای دارد که می تواند در مسیر بخشش تأثیرگذار باشد.

بخشیدن و فراموش کردن در اولین قدم راهی برای خوشحال کردن خود و به آرامش رسیدن است؛ بخشش در شخص احساس آرامش و پایداری بیشتری از لحاظ عاطفی ایجاد می‌کند؛ درواقع با بخشش انسان کمک بزرگی به احساسات و عواطف خود می‌کند، با بخشش؛ احساسات ناخوشایند، عصبانیت و خشم در درون انسان متوقف می‌شوند.

بخشش به این معنا نیست که به سرعت با شخصی که شما را آزرده است صحبت کرده و فراموش کنید که ناراحت هستید؛ در واقع بخشش کمک می‌کند شخص در آرامش و خالی از کینه و نفرت به خود و اتفاق رخ داده فکر کرده و بعد از گذشت مدت زمان طولانی یا اندک از موضوع بتواند مسئله را با طرف مقابلش در میان بگذارد.

forgiveness-aradmag-005
بخشش – forgiveness

بعد از به آرامش رسیدن تقاضای طرف مقابلتان برای گفتگو را بپذیرید و اگر درخواست عذرخواهی از شما داشت آن را قبول کنید؛ فرصت دادن به شما نیز کمک می‌کند تا از خشم و ناراحتی رها شوید. ذکر این نکته نیز ضروری است که اگر عذرخواهی را پذیرفتید به این معنی نیست که احساسات خود را نادیده بگیرید، شما می‌توانید به خود فرصت بیشتری بدهید تا کاملا با موضوع کنار بیایید.

برخی اوقات شما شخص را بخشیده‌اید اما نمی‌توانید عذرخواهی او را به سرعت قبول کنید؛ این امر به این معنا نیست که شما کار ناپسندی انجام می‌دهید، بلکه بهتر است با خود صادق بوده و به احساسات خود نیز احترام بگذارید؛ از شخصی که شما را آزرده بخواهید تا به شما برای پذیرفتن عذرخواهی فرصت دهد.

صحبت کردن با شخصی که باعث رنجش شما شده یکی از راهکارهای رهایی از خشم و قدم گذاشتن در مسیر بخشش است. شما می توانید احساسات خود را با او در میان بگذارید و از او بخواهید شاهد این نکته باشد که رفتار و اعمال او چه تأثیری بر شما گذاشته است.

forgiveness-aradmag-006
بخشش – forgiveness

برخی اوقات شخصی که شما را رنجانده خود از این امر پشیمان و ناراحت است و تلاش می‌کند تا حُسن نیت خود را به شما ثابت کند؛ در این مواقع تلاش کنید نسبت به احساسات طرف مقابل آگاه و دلسوز باشید و بخشش را راهی برای آرامش خود و او قرار دهید؛ اما اختیار این امر را دارید که خود را تحت فشار نگذارید و تا هر زمان که صلاح می‌دانید از ارتباط با شخص خودداری کنید و از او بخواهید تا برای بهبود مجدد رابطه صبوری پیشه کند.

برخی اتفاقات باعث می شوند تا افراد نتوانند تا مدت‌های طولانی و حتی هیچوقت با طرف مقابلشان ارتباط بگیرند؛ انتخاب این امر حق طبیعی افراد در این موقعیت‌ها می‌باشد اما با بخشش و گذشت می توان به آرامشی نسبی رسید و به زمان اجازه داد تا به تدریج مسائل را در خود حل کرده و به فراموشی بسپارد.

هنگامی که اتفاق ناخوشایندی بین شما و اطرافیانتان رخ می دهد و باعث رنجش و آزردگی شما می‌شود؛ بهترین راه برای دور ماندن از جریان منفی، فاصله گرفتن از اتفاق و مشغول کردن خود به کارها و فعالیت‌های شخصی و روزمره است.

forgiveness-aradmag-007
بخشش – forgiveness

گذراندن وقت با خود، سکوت و در آرامش فکر کردن سبب می شود موقعیت و شرایط به سمت آرامش پیش برود تا شما بتوانید در شرایطی عادی و آرام به تفکر درباره موضوع اتفاق افتاده، بپردازید.

گاهی اوقات شما به قدری از شخصی که باعث آزردگی شما شده عصبانی و خشمگین هستید که به جبران کردن و به نوعی انتقام فکر می‌کنید؛ توجه به این امر ضروری است که جبران و آسیب رساندن به دیگری تنها استرس و تنش‌های درونی شما را بیشتر می‌کند، شاید بهترین جبران این است که شما در مسیر موفقیت‌های خود در زندگی بیشتر از پیش شاد و عالی باشید و اجازه ندهید اتفاقات پیرامون باعث ناراحتی و سرخوردگی شما شوند.

یکی از مواردی که توجه به آن از اهمیت قابل توجهی برخوردار است؛ خراب نکردن پل‌های پشت سر شماست. در موقعیت‌هایی که رنجور و خشمگین هستید باید مراقب کلمات و جملات خود باشید زیرا در این شرایط افراد ممکن است کلماتی را به زبان بیاورند که بعد پشیمان شده و دیگر راه بازگشتی برای خود باقی نمی‌گذارند.

روانشناسان در این شرایط خونسردی و آرامش را توصیه می‌کنند، توهین و اهانت در مواقع ناراحتی و عصبانیت عواقب جدی خواهند داشت و ممکن است هیچگاه آن رابطه به صلح و دوستی ختم نشود.

forgiveness-aradmag-008
بخشش – forgiveness

از دیگر موارد مهم در این مقوله احساس قربانی بودن است؛ برخی از افراد در جریان اتفاقات و پیشامدها خود را قربانی می‌دانند و به صورت ناخودآگاه از این حس لذت می برند. روند قربانی شدن یا بازنده بودن را متوقف کنید؛ این دید نسبت به خود سبب می شود تا شما در تمام مراحل زندگی از خود به عنوان یک قربانی یاد کنید و به شخصیت، غرور و اعتماد به نفس خود صدمه بزنید. از قربانی بودن دست برداشته و کنترل شخصیت و زندگی خود را بر عهده بگیرید و به اطرافیانتان ثابت کنید که در شرایط حساس عاقلانه و قدرتمند عمل می‌کنید.

forgiveness-aradmag-009
بخشش – forgiveness

مسیر بخشش و رسیدن به آرامش به این صورت است که ابتدا به خود فرصت دهید تا با غم و ناراحتی ناشی از موضوع کنار بیایید و در این امر نیاز به عجله نیست، بعد از درک موضوع به خود اجازه دهید تا ناراحتی و آزردگی را احساس کنید و از ابراز آن‌ها جلوگیری ننمایید. مدت زمانی که برای درک کردن موضوع به خود می‌دهید به شما کمک می‌کند تا واقع بینانه و بدون خشم و کینه به ماجرا نگاه کرده و در مسیر بخشش قدم بردارید.

forgiveness-aradmag-010
بخشش – forgiveness

عمل بخشیدن باید به صورت آزادانه انتخاب شود؛ هر انسانی مختار است که انتخاب کند که می‌خواهد ببخشید یا احتیاج به زمان دارد. اطرافیان نمی‌توانند شما را تحت فشار قرار دهند تا شخصی که باعث آزردگی شما شده را ببخشید و همه چیز را فراموش کنید. بخشش انتخابی آگاهانه و آزاد است و اگر در این مقاله توصیه به انجام این کار می‌شود تنها دلیل آن به آرامش رسیدن و رهایی از خشم و موج‌های منفی ناشی از کینه و نفرت است.

یکی از نکات قابل توجه در مورد بخشیدن و فراموش کردن این است که برخی افراد به خود اجازه می‌دهند بارها باعث رنجش ما شوند و هیچگاه از عملکرد خود پیشمان نخواهند شد؛ نسبت به این افراد باید با آگاهی بیشتری عمل کرد و محافظت از روح و جسم خود را به ارتباط با آن‌ها ترجیح داد.