گرمایش زمین و آینده ی کره خاکی

گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی
گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی

گرمایش زمین پدیده ای ست که بارها و بارها موضوع کنگره ها و مجامع بزرگ بین المللی قرار گرفته است. با بالا آمدن سطح آب دریاها و اقیانوس ها، انتشار گازهای گلخانه ای و میل جنگل های انبوه به سمت پراکندگی، تغییرات اقلیمی و افزایش متوسط دمای هوا در سطح کره ی زمین را داریم.

تغییرات اقلیمی و تاثیرات آینده ی آن از منطقه ای به منطقه ی دیگر متفاوت خواهد بود. اما اصلی ترین اثرات شامل افزایش دمای جهانی، افزایش سطح دریاها، تغییر میزان بارش و گسترش بیابان ها می باشد.

از اواسط قرن ۱۹ام درجه حرارت سطح زمین به طور متوسط ۱.۶۲ درجه فارنهایت (۰.۹ درجه سانتی گراد) افزایش یافته است؛ تغییری که عمدتا به وسیله ی افزایش دی اکسید کربن و انتشار سایر گازهای گلخانه ای در جو زمین به وجود آمده است. بیشتر گرمایش در ۳۵ سال گذشته رخ داده و سال ۲۰۱۶ میلادی رکورد گرم ترین سال را به خود اختصاص داده است.

اقیانوس ها بیشترین سطح افزایش دما را جذب کرده اند و بیش از ۷۰۰ متر اقیانوس ها گرم شدنی ورای ۰.۴ درجه ی فارنهایت را نشان می دهند. همین طور صفحات یخ گرینلند و قطب جنوب کاهش پیدا کرده اند. تحقیقات حاکی از آن است که بین سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۶، گرینلند به طور متوسط ۲۸۱ میلیارد تن یخ را از دست داده است. در حالی که قطب جنوب در مدت مشابه نزدیک به ۱۱۹ میلیارد تن را از دست داد.

گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی
گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی

یخچال ها تقریبا در همه جای جهان از جمله در آلپ، هیمالیا، آند، راکی، آلاسکا و آفریقا عقب نشینی کرده اند.

دلایل گرمایش کره زمین و تغییرات اقلیمی

گرمایش جهانی موضوعی بسیار جدی در بحث زیست محیطی است. عوامل و دلایل آن به دو دسته تقسیم می شوند:

– عوامل طبیعی
– تاثیرات انسانی

علل طبیعی گرمایش جهانی

چرخش خورشید به دور زمین با زاویه ای بسته تر و شدت یافتن نور آن، همین طور انتشار گازهای گلخانه ای و فوران های آتشفشانی را به عنوان برخی از عوامل طبیعی می شناسیم.

تاثیرات انسانی بر تغییرات اقلیی

انقلاب صنعتی، معادن و جنگل زدایی

روند گرم شدن فعلی کره ی زمین از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا اکثر آن به فعالیت های بشر در قرن بیستم بازمی گردد و این فعالیت های نیز متوقف شدنی نیستند. این بدان معنی ست که با سرعت زیاد به سمت هر چه گرم تر شدن کره پیش رفته و در واقع می تازیم. نرخ رشد گرمایش زمین در طول دهه ها تا هزاران سال پیش، بی سابقه است و همچنان ادامه دارد.

به علاوه ماهواره هایی که در مدار زمین داریم و سایر پیشرفت های تکنولوژیکی دانشمندان را قادر می سازد تا تصویر بزرگتر و جامع تری به همراه اطلاعات مختلف آب و هوایی از کره ی زمین داشته باشند. این اطلاعات نشان می دهد که سیگنال های آب و هوایی به شدت در حال تغییر هستند.

گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی
گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی

تله ی حرارتی دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای و سایز گازها توانسته از اواسط قرن نوزدهم به این طرف، زمین را به سمت تغییرات اقلیمی پیش ببرد و این موضوع در سال های اخیر اوج بیشتری پیدا کرده است. بعضی از گازها در اتمسفر حرارت را قفل کرده و اجازه ی دور شدن آن را نمی دهند.

این گازها با داشتن طول عمر بالا در جو با نیمه عمر خود باقی مانده و به صورت فیزیکی یا شیمیایی به تغییرات دمایی پاسخ نمی دهند.

دی اکسید کربن CO2 از قوی ترین ها در تحریکات برای تغییرات اقلیمی طولانی مدت به شمار می رود. از زمان انقلاب صنعتی زمین، انسان ها بیش از یک سوم غلظت CO2 را در جو افزایش داده اند. همین طور دیگر فعالیت های انسانی مانند جنگل زدایی، و شکل دیگری از استفاده منابع زمین مانند آزاد کردن سوختن های فسیلی به این وضعیت دامن می زند.

متان دیگر گاز گلخانه ای ست که بر اثر تجزیه زباله ها، کشاورزی و به خصوص کاشت برنج و همین طور عدم مدیریت کوددهی آزاد می شود. این گاز بسیار فعال تر از دی اکسید کربن می باشد!

اکسید نیتروژن رتبه ی بعدی را به خود اختصاص می دهد. این گاز گلخانه ای قوی توسط روش های کشت در خاک به ویژه استفاه از کودهای تجاری و آلی، احتراق سوخت های فسیلی و مانند آن، تولید می شود.

گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی
گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی

یخ های قطبی آب شده و یخچال های کوهستانی به حرکت درآمده اند. شواهد باستان شناسی از رسوبات اقیانوس ها، صخره های مرجانی و لایه های سنگی نشان می دهد که سرعت رشد گرم شدن کنونی کره ی زمین، ۱۰ برابر میزان متوسط گرمایش برای عبور از عصر یخبندان می باشد.

آثار گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی

با گرم شدن زمین و تغییرات اقلیمی موج های گرمایی در مناطق مختلف راه افتاده و به طور کلی درجه حرارت متوسط کره ی خاکی بالاتر می رود.

کم شدن میزان بارش به خشکسالی های متداول منجر شده و حتی دوره های طولانی خشکسالی را در پیش خواهیم داشت.

باران سنگین همراه با سیل نیز از طرفی دیگر در برخی از مناطق کره ی زمین، همراه با تغییرات اقلیمی اتفاق می افتد. همین طور بارش برف سنگین می توان از عواقب آن باشد.

اسیدی شدن اقیانوس ها و از بین رفتن گونه های زیست محیطی گیاهی یا حیوانی به دلیل تغییر وضعیت دما نیز اتفاق می افتد.

گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی
گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی

راه حل های عقب انداختن و مقاومت در برابر گرمایش زمین

یکی از مهم ترین روش های برای جلوگیری از گرمایش زمین، کاهش استفاده از بنزین توسط افراد بشر است. به این منظور باید از خودروهای بنزینی و گازسوز به سمت خودروهای الکتریکی یا هیبریدی حرکت کنیم. با وجودی که قیمت سوخت و بنزین هر روز در جهان افزایش می یابد، اما انسان ها از پر کردن باک خودروهای خود و تولید آلودگی هوا منصرف نمی شوند.

به علاوه نیاز داریم که میزان تولید زباله های پلاستیکی را کاهش دهیم. برای مثال برای خریدهای خود می توانیم از کیسه های پارچه ای استفاده کنیم و هر بار تعداد زیادی کیسه پلاستیکی را وارد چرخه ی تجزیه و بازیافت ننماییم. این کار می تواند در جلوگیری از سرعت گرمایش زمین کمک زیادی نماید.

مورد دیگر به خودداری از افروختن آتش در هر جایی مربوط می شود. سوزاندن برگ های خشک یا زباله ها، با تولید دی اکسید کربن به تغییرات اقلیمی دامن می زند.

علاوه بر این دولت ها باید دست از جنگل زدایی برداشته و در مقابل این پدیده مقاومت کنند. زیرا درجه حرارت زمین در حال افزایش است و درختان به بهبود دمای زمین کمک خواهند کرد.

گروه بین المللی تغییرات اقلیمی، متشکل از ۱۳۰۰ کارشناس علمی مستقل از کشورهای سراسر جهان، تحت حمایت سازمان ملل متحد، در مطالعات خود نتیجه گیری کردند که فعالیت های انسانی در ۵۰ سال اخیر، سیاره ی ما را گرم کرده است.

گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی
گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی

فعالیت های صنعتی که تمدن مدرن ما به آن بستگی دارد، سطوح دی اکسید کربن هوا راز ۲۸۰ واحد در میلیون به ۴۰۰ واحد در میلیون طی ۱۵۰ سال گذشته افزایش داده است. این گروه ارزیابی کرده است که گازهای گلخانه ای تولید شده توسط انسان نظیر دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن باعث افزایش شدید دمای زمین طی ۵۰ سال گذشته شده اند.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...