مدیر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

مدیر خوب

یک مدیر خوب، با رفتار و اصول مدیریتی خود، می‌تواند روابط بین کارمندان و خود را طوری سازماندهی کند که تمام افراد با انگیزه بالا در راستای رسیدن به اهداف سازمان تلاش کنند.بعضی از افراد معتقدند مهارت مدیریت و رهبری، امری ذاتی است اما در حقیقت بسیاری از ویژگی‌های مدیریتی را می‌توان آموخت.

با آراد مگ همراه می‌شویم تا با اصول مدیریتی و ویژگی‌های یک مدیر موفق بیشتر آشنا شویم.

خود انگیزشی 

یک مدیر موثر ابتدا باید به خود انگیزه بدهد تا بتواند به کارمندان خود نیز انگیزه بدهد. خود انگیزشی، پیشرفت کاری و تحقق اهداف سازمانی را به دنبال دارد و یک ویژگی شخصیتی مهم برای یک مدیر موفق محسوب می‌شود. برای خود انگیزشی باید هدف داشته باشید هدفی که به شما انگیزه بدهد. پاداش دادن به خود بعد از رسیدن به اهداف کوچک و بزرگ، بهترین راه برای حفظ انگیزه و اشتیاق در کار است.

خوش بینی 

داشتن یک نگرش خوش بینانه، علاوه بر تاثیر مثبت بر کارایی خودتان، تاثیر مستقیم در ایجاد روحیه خوب در بین کارمندان دارد و در نتیجه منجر به بالا رفتن راندمان کاری آن‌ها خواهد داشت.

اعتماد  به نفس بالا

یکی از ویژگی‌های برجسته یک مدیر، داشتن اعتماد به نفس است. داشتن اعتماد به خود در توانایی‌هایی که دارید، نتیجه بهتری را به جای می‌گذارد و سبب می‌شود دیگران نیز به توانایی‌های شما اعتماد کنند و شما را به عنوان مدیر خود بپذیرند. تمام مدیران و رهبران موفق دنیا اعتماد به نفس بالایی دارند چون با اعتماد به نفس بالا می‌توانند روی دیگران تاثیر بگذراند. اگر اعتماد به نفس ندارید حداقل وانمود کنید که با اعتماد به نفس هستید.

قابل اعتماد بودن

به عنوان یک فرد باید قابل اعتماد باشید. اعتماد را می‌توان با درستی ذاتی و شفافیت در کار و پیروی از قوانین سازمانی به دیگران نشان داد.

حفظ آرامش

توانایی حفظ آرامش در بحران‌های کاری یکی از ویژگی‌های ضروری برای مدیران است. یک مدیر خوب باید بتواند درهمه حال به ویژه مواقع بحرانی آرامش خود را حفظ کرده و بهترین تصمیم را در جهت خارج شدن از بحران‌ها بگیرد.

تمرکز

برای تعهد به اهداف و وظایف باید تمرکز داشت. یک مدیر موفق به این موضوع کاملا واقف است و تمام تلاشش را برای تقویت و بهبود تمرکز گروه به کار می‌برد.

انعطاف پذیری

یکی دیگر از ویژگی‌های یک مدیر خوب داشتن انعطاف‌پذیری است، تا بتواند به راحتی با شرایط متغیر سازگار شود.

ارتقا سطح دانش

مدیر موفق باید در زمینه کار و تجارت خود دانش بالایی داشته باشد و دانش خود را همیشه به روز نگه دارد، تا بتواند به سوالات کارمندان و مشتریان خود به درستی پاسخ دهد. علاوه بر این مدیران باید در تمامی زمینه‌ها دانش کافی داشته باشند.

مسئولیت‌پذیری

رهبر موفق کسی است که مسئولیت تمامی کارهای خود را می‌پذیرد و حتی اگر اشتباهی رخ دهد مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد در نهایت تا جایی که امکان دارد مشکل را سریع و فوری حل می‌کند. و با پذیرش کار خویش، فرهنگ پاسخگویی و مسئوایت‌پذیری را پرورش می‌دهد.

قاطعیت در تصمیم گیری

برای اینکه مدیر موفق و کارآمدی باشید مهارت‌های تصمیم گیری خود را تقویت کنید. این کار را با تصمیم های کوچک شروع کنید تا بتوانید تصمیم های بزرگ‌تر و مهم‌تری بگیرید. یک مدیر دائم در حال تصمیم‌گیری است و تعلل در تصمیم‌گیری ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. البته سرعت در تصمیم‌گیری نباید از کیفیت آن بکاهد. مدیران موفق در کوتاه‌ترین زمان بهترین تصمیم را می‌گیرند.

۱۰ ویژگی مدیران خوب از نگاه بیل گیتس

ویژگی‌هایی ذکر شده، ویژگی‌هایی هستند که داشتن آن‌ها برای هر مدیری لازم و ضروری است اما کافی نیست. رهبران موفق زیادی در دنیا هستند که می‌توانیم نحوه مدیریت آن‌ها را الگو قرار دهیم و با بررسی و بهره‌گیری از شیوه‌های مدیریتی آن‌ها، در نحوه مدیریتی خودمان پیشرفت ایجاد کنیم.

در اینجا به بررسی ۱۰ ویژگی مدیران خوب از نگاه بیل گیتس می‌پردازیم.

بیل گیتس

بیل گیتس، موسس و رئیس ماکروسافت ویژگی‌هایی را در جهت بهبود مدیریت کارمندان این چنین بیان کرده است:

زمینه کاری خود را از روی فکر و دقیق انتخاب کنید

 کاری را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید. وقتی به کارتان علاقه ندارید بعید است بتوانید برای سازمان خود سودآور باشید. این موضوع درباره کارمندان نیز صدق می‌کند.

محیط کار را مولد و سودآور کنید

 این موضوع کمی چالش برانگیز است؛ چرا که با توجه به زمینه فعالیت، نیازمند رویکردهای متفاوت است. برخی اوقات اختصاص دادن یک دفتر کار مجزا به کارمندان، یا با انتقال کارمندان به یک محیط باز می‌توان سود را افزایش داد. در بعضی مواقع نیز باید از محرک‌ای مالی برای سودآور کردن شرکت استفاده کرد. و یا شاید استفاده از ترکیبی از این رویکردها بتواند اثر بیشتر و بهتری داشته باشد. عاملی که تقریبا همیشه سودآوری را افزایش می‌دهد ارائه یک سیستم اطلاعاتی است که به کارمندان کمک کند تا در جریان امور قرار گیرند.

زمانی‌که من در حال پایه ریزی مایکروسافت بودم، تصمیم گرفتم محیطی ایجاد کنم که درآن برنامه نویسان پیشرفت داشته باشند و مهندسان علاقمند به کار باشند و فرهنگ سازمانی ایجاد کنم که آنها را تشویق کند با هم کار کنند تا ایده‌های خود را با هم در میان بگذارند و انگیزه خود را در آن حفظ کنند. اگرخودم مهندس نرم افزار نبودم هرگز نمی‌توانستم به چنین هدفی دست یابم.

تعریف مشخصی از موفقیت داشته باشید

برای کارمندان خود به طور شفاف توضیح دهید موفقیت از نظر سازمان چیست و آن‌ها چگونه می‌توانند دستاوردهای خود را ارزیابی کنند. اهداف باید واقع‌گرایانه انتخاب شوند و زمان‌بندی پروژه‌ها باید توسط افرادی تنظیم شود که خود در انجام آن دخیل هستند. کارمندان ممکن است نسبت به زمان‌بندی تحمیل شده از سوی مدیریت که با واقعیت کاری آنها هماهنگی ندارند واکنش نشان دهند. تعریف اهدافی که برای سازمان قابل دسترسی نباشند باعث از بین رفتن ساختار سازمان می‌شوند در نتیجه اهداف نیز باید کاملا واقع‌گرایانه و در دسترس باشد.

در شرکت من، گردهمایی‌های منظم، گروه‌های کاری و جلسات یک و دو نفره بین مدیران و کارمندان، برقرار می‌گردد و توسط ایمیل به صورت مرتب با کارمندان در ارتباط هستیم و آنچه توقع داریم را به آن‌ها اطلاع می‌دهیم. برای مثال اگر یک مشتری محصولات یک شرکت دیگر را انتخاب کند ما موضوع را بررسی می‌کنیم. به کارمندان می‌گوییم که «دفعه بعد این ما هستیم که باید برنده باشیم، پس برای این کار چه چیزهایی نیاز داریم ؟» پاسخ به این سوالات به ما کمک می‌کند تا تعریف مشخصی از موفقیت داشته باشیم.

کارمندان خود را دوست بدارید

مدیر موفق

برای اینکه یک مدیر خوب باشید باید کارمندان خود را دوست داشته باشید و بتوانید ارتباط مناسبی با آنها برقرار کنید. این موضوعی نیست که بتوانید درباره آن به دیگران دروغ بگویید و نقش بازی کنید. چنانچه از ارتباط با کارمندان خود لذت نمی‌برید، مدیریت آنها بسیار دشوار خواهد بود. باید بتوانید در سازمان خود زمینه گسترده‌ای از ارتباطات را فراهم آورید. شما به ارتباطات نیاز دارید نه لزوما ارتباط دوستانه شخصی. شما باید بتوانید افراد را ترغیب کنید تا به شما اطلاع دهند در سازمانتان چه می‌گذرد و بازخورد تصورات افراد درباره سازمان و نقش شما در آن را به اطلاعتان برسانند.

توانایی کارمندان را توسعه دهید

توانایی‌های کارمندان خود را به گونه‌ای توسعه دهید که وظایف خود را بهتر از آنچه شما می‌توانند انجام دهند. مهارت‌های خود را به آن‌ها منتقل کنید. این موضوع هدفی مهیج خواهد بود ولی همزمان ممکن است برای مدیران نگران کننده باشد که موقعیت خود را به واسطه این امر در خطر ببینند. چنانچه این موضوع شما را نگران می‌کند از مدیر مافوق خود سوال کنید «چنانچه من فردی را آموزش دهم که بتواند کارهای مرا به خوبی انجام دهد آیا شرکت جایگاه برتری برای من خواهد داشت؟» و اگر مدیر مافوق نیز مدیر کار درستی باشد قطعا پاسخش مثبت خواهد بود.

اما به طور کلی کمبود فرصت شغلی هیچ گاه برای یک مدیر خوب به وجود نمی‌آید. جهان تعداد نامحدودی کار دارد که باید به دست مدیران لایق به انجام برسد پس نگران از دست دادن شغل خود نباشید و دانش خود را به کارمندان خود انتقال دهید. بسیاری از مدیران با ذکاوت دوست دارند که کارمندانشان مسئولیت‌های خود را توسعه دهند چرا که این امر باعث می‌شود مدیران از به عهده گرفتن و درگیرشدن با بعضی مسائل محفوظ بمانند.

دلگرمی ایجاد کنید

برای کارمندان خود به طور واضح مشخص کنید که در صورتی که امور به طور مناسب انجام شوند و کارها به درستی پیش رود، تنها مدیران نیستند که از نتیجه آن بهره‌مند می‌شوند بلکه کارمندان نیز از آن بهره خواهند برد. به کارمندان خود نشان دهید که برای شما و سازمان و حتی مشتریان با ارزش هستند و همه شما به وجودشان احتیاج دارید.

با دقت استخدام کنید و از اخراج کردن نهراسید

 شما نیاز به یک گروه قوی دارید؛ نتیجه کار یک گروه کاری متوسط هر قدر هم که خوب مدیریت شود، قطعا متوسط خواهد بود. پس در وهله‌ی اول ، هنگام استخدام دقت کافی داشته باشید و از دارا بودن ویژگی‌های مهم برای سمت کاری مورد نظر، هرگز چشم‌پوشی نکنید.

مصاحبه

یک خطا ممکن است برای یک فرد شکست بزرگی به حساب نیاید و مدیر نیز بتواند وی را در سمتی که در آن مشغول به کار است همچنان نگه دارد؛ چرا که عملکرد وی آنقدرها هم ناگوار نبوده است؛ ولی یک مدیر خوب جایگزینی برای این فرد انتخاب می‌کند یا او را به جایی منتقل می‌کند که عملکرد شخص در آن بدون عیب و نقص باشد.

مسئولیت پروژه ها را خود بر عهده بگیرید

 شما باید مسئولیت‌های بیشتری و مهمتری را به عهده بگیرید. آخرین چیزی که کارمندان ممکن است به آن احتیاج داشته باشند مدیری است که به کارهای غیر مهم و فرعی می‌پردازد. یکی از وظایفی که برای کارمندان جالب نیست را به عهده بگیرید و از آن به عنوان نمونه‌ای برای کارمندان خود استفاده کنید تا دریابند چگونه می‌توان با چالش ها روبه رو شد.

هیچ گاه در تصمیم خود تجدید نظر نکنید

 از زمان و فکر خود به طور مناسب استفاده کنید تا تصمیم قطعی خود را همان بار اول بگیرید و دیگر از آن برنگردید. کارمندان از مدیری که نمی‌تواند در زمان مناسب تصمیم درست بگیرد و در تصمیم‌گیری خود قاطعیت ندارد بی‌زارند و چنین مدیرانی برای کارمندان و سازمان و حتی مشتریان قابل اعتماد نیستند. پس باید درباره هرچیزی در لحظه تصمیم بگیرید و اگر تصمیمی گرفتید سعی کنید در آن تجدید نظر نکنید.

کارمندان خود را آگاه سازید که باید رضایت چه کسی را تامین کنند

اولویت‌ها برای کارمندان باید به خوبی مشخص شود و باید بدانند در راستای رسیدن به اهداف سازمان جلب رضایت چه کسانی مقدم است.

مدیر خوب

من هرگز ادعا نمی‌کنم که این ۱۰ رویکرد تنها روش هایی هستند که مدیران باید مدنظر قرار دهند. ممکن است بسیاری راه های دیگر نیز وجود داشته باشد؛ ولی این ۱۰ ایده هم ممکن است به شما کمک کند که کارمندان خود را به خوبی مدیریت کنید.

سخن پایانی

مدیریت تجربه جالب و شگفت انگیزی است که شما را به مسیری هدایت می‌ که تجربیات حاصل از آن در زندگی فردی و اجتماعی‌تان تاثیر زیادی خواهد داشت. از همین حالا ساختن مهارت‌ها و تجربیات را شروع کنید. با توجه به نکات ذکر شده ویژگی‌هایی که لازمه یک مدیریت خوب است را در وجود خود جستجو کنید،  آن‌ها را بیابید، در صورت نیاز اصلاحشان کنید و اگر برخی از آن‌ها را ندارید کسب کنید. شاید این کار به تلاش و تمرین زیادی نیاز داشته باشد اما در نهایت به مدیر موفقی تبدیل خواهید شد.

موفق باشید