چگونه فرزندی شاد داشته باشیم؟

فرزند شاد

شادی چیزی نیست که بتوان مانند یک هدیه‌ کادو پیچ شده‌ی جذاب به کودکان خود پیشکش کرد، بلکه باید به آن‌ها کمک کرد تا با تقویت قوه درونی خود ، زندگی شادی را برای خود رقم بزنند. با آراد مگ همراه می‌شویم تا با بررسی نکاتی کاربردی و ارزشمند فرزندان شاد پرورش دهیم.

مقایسه شادی کودکان نسل امروز نسبت به گذشته

در نسل‌های قبل، با اینکه کودکان از امکانات کمتری برخوردار بودند اما در مقایسه با کودکان امروزی زندگی شادتری داشتند. در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی امکانات وسیع‌تری برای کودکان فراهم است اما در مقابل وجود بعضی مسائل از شادی زندگی آن‌ها کاسته است. امروزه با روی آوردن خانواده‌ها به تک فرزندی و با توجه به اینکه معمولا پدر و مادر، هر دو شاغل هستند زمان کمتری را در کنار فرزندانشان صرف می‌کنند که این دو  موضوع باعث گردیده است تا کودکان امروز زمان زیادی را در تنهایی سپری کنند.
کودکان نسل قبل بیشتر اوقات خود را در حیاط، کوچه با دوستانشان با اسباب‌بازی‌های واقعی، بازی می‌کردند اما کودکان امروز در آپارتمان‌ها شرایط بازی و شیطنت‌های کودکانه را ندارند از این رو بیشتر وقت خود را صرف بازی‌های مجازی می‌کنند که تاثیر منفی و مخربی بر روحیه‌ی آن‌ها دارد.

هر پدر و مادری بهترین آرزوها را برای فرزندان خود دارد و برای سلامتی، شادی و موفقیت فرزندان خود تمام تلاش خود را می‌کند. از این رو با توجه به شرایط موجود والدین باید بکوشند تا محیطی امن، شاد و مثبت برای فرزندان خود فراهم سازند.

تاثیر شادی در موفقیت

در دنیای امروز، شادی مزیت بزرگی محسوب می‌شود.انسان‌های شاد در کار و عشق به طور متوسط موفق‌تر از افراد غمگین هستند. افراد شاد بازخوردهای بهتری درباره کارشان می‌گیرند، موقعیت‌های شغلی بهتر و درآمد بیشتری دارند؛ موقعیت‌های بهتر و بیشتری برای ازدواج پیش رویشان قرار می‌گیرد، و در ازدواج خود رضایت بیشتری را تجربه می‌کنند.

والدین شادی باشید

از خودتان شروع کنید، میزان شادی شما بر شادی و موفقیت فرزندانتان اثر مستقیم دارد و سرایت شادی از والدین به فرزندان، منحصر به دلایل ژنتیکی نیست.

خانواده شاد

یافتن دید مثبت، هنری است که والدین، نخست باید آن را در خود پرورش دهند و سپس به فرزندان خود بیاموزند. البته با آموزش رفتاری؛ به گونه‌ای که کودکان با دیدن عملکرد والدین خود در زندگی، واکنش‌ها را بیاموزند. چرا که کودکان آن‌چه را می‌بینند، انجام می‌دهند؛ نه آن‌چه را می‌شنوند.

تحقیقات نشان داده است افسردگی والدین منجر به مشکلات رفتاری و عملکردهای منفی در فرزندانشان می‌شود. شاد بودن والدین و فراهم ساختن محیطی شاد، به دور از تنش و استرس اولین قدم برای پرورش کودکانی شاد است.

محیط شادی فراهم کنید

همه انسان‌ها از محیط پیرامون خود تاثیر می‌پذیرند. زندگی کردن محیطی شاد و سالم تاثیر مستقیم بر شادی فرد دارد. زمانی‌که تمام اعضای خانواده در خانه هستند، سعی کنید با انجام بازی‌های متنوع و خوردن وعده‌های غذایی در کنار هم و صحبت کردن پیرامون اتفاقات خوب روز، جو صمیمی‌تر و شادتری را برای خود و فرزندانتان فراهم آورید و از هر بهانه‌ای برای شاد بودن استفاده کنید.

همراهشان باشید

فرزند شاد

در طول هفته، زمانی را برای یاد گرفتن و کشف چیزهای تازه به همراه فرزندان خود، اختصاص دهید. می‌توانید با هم به کلاس‌های مختلف آموزشی بروید و کسب موفقیت‌های جدید را با هم جشن بگیرید و یا بازی‌های گروهی تدارک ببینید تا با فراهم کردن اوقات خوش،از در کنار هم بودن لذت ببرید.

تایید و تحسین‌ کنید

تائید و تحسین از سوی والدین برای تلاش کودکان و نه صرفا برای نتیجه کار، به حسی خوب و خوشایند در کودکان می‌انجامد و ثمره آن رشد این باور در کودک است که تمرین و تلاش راه رسیدن به اهداف خواهد بود. یکی از کارهایی که می‌توانید به واسطه‌ی آن، احساس توانمندی را در کودکان تقویت کنید، محول کردن وظایف کوچک به فرزندان است. کودکی که احساس کند پدر و مادر به او اعتماد کرده‌اند و مسئولیتی را به عهده‌ا‌ش قرار داده‌اند و در عین حال می‌داند تلاش و زحمت اوست که ارزشمند است، نسبت به خود دید مثبتی پیدا می‌کند.

محبت کنید

محبت به فرزند

محبت بی‌قید و شرط والدین به فرزندان، تاثیر بالایی در شادی آن‌ها دارد. دریافت عشق بدون مرز و واقعی ازجانب  پدر و مادر، بهترین راه برای تأمین سلامت عاطفی پایدار فرزندان است و آن‌ها را از افسردگی دور می‌کند. محبت قلبی از جانب پدر و مادر باید به گونه‌ای باشد که فرزند آن را درک کند مانند در آغوش گرفتن، بوسیدن، نوازش کردن، آرامشی که فرزند از این روش‌ها بدست می‌آورد، سلامت روانی او را تضمین می‌کند و او به سوی داشتن یک زندگی شاد هدایت خواهد کرد؛ چرا که آرامش از ملزومات شادی و نشاط است.

فراهم کردن فضا برای پرورش استعداد

افراد شاد کسانی هستند که یک مهارت را به خوبی فرا گرفته اند.  تحقیقات نشان می دهند که احساس کنترل بر زندگی از طریق دستیابی به یک مهارت، عامل مهمی در شادی و خوشحالی در دوران بزرگسالی است.

کودکان باید به دنبال علایق خودشان بروند در غیر این صورت از موفقیت‌های خود لذت نمی‌برند و در نتیجه شاد نخواهند بود. والدین با فراهم کردم فضا برای بروز خلاقیت فرزندان خود و همچنین همراهی کردن آن‌ها برای پروش استعدادهای ذاتی‌شان، نوید داشتن یک زندگی شاد را به آن‌ها می‌دهند.

برای کودک خود یک الگوی مناسب باشید

شما اولین الگوی فرزندتان هستید .آن‌ها از شما تقلید می‌کند و پا جای پای شما می‌گذارد؛ شما نمی‌توانید از او انتظار داشته باشید جوری رفتار کند که خودتان نمی‌کنید. تحقیقات نشان می دهند که خلقیات و مزاج والدین می‌تواند به کودکتان نیز منتقل شود؛ اما این انتقال صرفا از طریق ژن‌ها صورت نمی پذیرد بلکه توسط رفتارها و روش تربیت کودک توسط  والدین صورت می گیرد.

کودکان معمولا خلقیات و روحیات والدین خود را کسب می کنند. حتی نوزادان نیز مدل روحی والدین خود را تقلید می کنند که در واقع مسیرهای عصبی خاصی را در آنها فعال می کند. کودک شما می‌تواند احساسات شما را از روی رفتارهایتان درک کند. اگر شما از چیزهای کوچک لذت ببرید می‌توانید یک الگوی مثبت و مناسب برای کودک خود باشید. و سعی کنید نوجه کودکانتتان را به سمت داشته‌هایشان جلب کنید تا از آنچه دارند لذت ببرند و شاد باشند.

 لزوما نباید احساسات منفی را از کودکان مخفی کرد و حتی می‌توانید نشان دهید بر اثر خطایی که آن‌ها مرتکب شده‌اند از دستشان ناراحت هستید اما با ارائه یک راه حل مناسب به آن‌ها بیاموزید که چطور می‌توانند خطاهایشان را جبران کنند. از این طریق آن‌ها درک می‌کنند که ناراحتی بخشی از زندگی است و همچنین روش‌هایی را برای یافتن راه‌حل‌های مناسب فرا می‌گیرند.

اجازه بازی بیشتر را به آن‌ها بدهید

کودکان در زمان بازی، از لحظه حال لذت می‌برند و به نوعی مشغول انجام تمرینات ذهن هستند. همین امر در شاد بودنشان تاثیر بالایی دارد. بازی، تلف کردن وقت نیست بلکه برای رشد و یادگیری کودکان ضروری است. بازی‌هایی که خود کودکان آن را هدایت می‍‌کنند، علاوه بر اینکه باعث رشد هوشی، جسمی، اجتماعی و احساسی آن‌ها می‌شود به تنظیم رفتارها و احساساتشان کمک شایانی خواهد کرد.

بازی کودکان

بازی کردن با کودکان در روز، هر چند به مدت کوتاه، بهانه‌ای است تا کودک درک کند که پدر و مادرش او را دوست دارند و برایش زمانی را اختصاص می‌دهند و همین امر شادی وصف ناپذیری برایش به دنبال خواهد داشت.

به آنها یاد بدهید که کارهای خوب انجام دهند

تحقیقات نشان می دهند افرادی که در زندگی کارهای خوب انجام می دهند و به دیگران کمک می‌کنند، کمتر در معرض افسردگی قرار می‌گیرند. انجام کارهای خیر و کمک به دیگران را بخشی از زندگی خانوادگی خود قرار دهید و با شرکت دادن کودکان در جشن‌های نیکوکاری، از همان کودکی بذر خوب بودن را در دل‌هایشان بکارید تا در طول زندگی از آن لذت ببرند. حتی کمک کردن در کارهای منزل ، این احساس را به کودک منتقل می‌کند که او نیز می‌تواند به دیگران کمک کند.

احساس امنیت

احساس امنیت در فرزندان، در ایجاد حس نشاط و آرامش تاثیر مثبت دارد. وجود رابطه عاشقانه، عاطفی و محکم بین  پدر و مادر، برای کودکان فضای امنی را ایجاد می‌کند چراکه این تضمین یک زندگی پر از آرامش و بدون تنش را به آن‌ها می‌دهد. والدینی که با هم رابطه خوب و دوست‌داشتنی داشته باشند و به یکدیگر احترام بگذارند ، کودکانی شاد و خوش‌بین خواهند داشت و احساس امنیت خاطر به آن‌ها می‌دهند.

نشانه‌ها را جدی بگیرید

والدین می‌توانند با توجه به نشانه‌هایی، به احساس غم یا شادی در فرزندانشان پی ببرند. یک کودک شاد، میخندد، بازی می‌کند، کنجکاو است، علاقمند به ارتباط برقرار کردن با سایر کودکان است. اما در مقابل کودکی که خوشحال نیست، معمولا خجالتی و ساکت و منزوی است، کم غذا می‌خورد، علاقه‌ای به برقراری ارتباط با سایر کودکان ندارد، نمی‌خندد و بسیار کم صحبت می‌کند. البته باید به این نکته توجه کرد که اگر کودک شما ذاتا خجالتی یا درون گرا باشد بدین معنا نیست که شاد و خوشحال نیست.

ارتباط شادی با ورزش و  سلامتی

ورزش کودکان

خواب کافی، ورزش و رژیم غذایی مناسب در سلامتی هر کس به خصوص کودکان اهمیت بالایی دارد. ورزش کردن باعث افزایش شادی و نشاط  و کاهش استرس و افسردگی می‌شود. اگر فرزندان خود را از دوران کودکی به ورزش کردن عادت دهید علاوه بر ایجاد نشاط، باعث تناسب اندام و سلامتی در دوران بزرگسالی آن‌ها خواهد شد.

رژیم غذایی مناسب نیز در شادی کودکان تاثیر بالایی دارد. قرار دادن میو‌‌ه جات و سبزی‌جات و مواد غذایی طبیعی و مفید در سبد غذایی کودکان باعث نشاط و رشد بهتر آن‌ها خواهد شد. استفاده بیش از حد مواد قندی و شیرینی‌جات علاوه بر خطرات ناشی از چاقی در کودکان، نوسانات اخلاقی و رفتارهای پرخاشگرانه را نیز به دنبال دارد.

اجازه دهید با مشکلات روبه‌رو شوند

 والدین همیشه سعی می‌کنند شرایط زندگی را طوری فراهم کنند که فرزندانشان زندگی شاد و بی‌دغدغه‌ای را تجربه کنند. از این رو به محض بروز مشکلات دخالت می‌کنند تا آن را برای فرزندان خود برطرف کنند. اما این کار واقع بینانه نیست چراکه زندگی دارای فراز و نشیب‌های گوناگونی است و اگر انسان‌ها در سنین پایین با آن‌ها مواجه نشوند و واکنش‌های مناسب برای مقابله با آن را فرا نگیرند در طول زندگی دچار مشکلات بزرگتری خواهند شد. به همین سبب به کودکان خود فرصت روبه‌رو شدن با مشکلات و جنگیدن با آن‌ها بدهید تا در این  حین، مسیرهای مختلف را کشف کنند و نحوه برخورد با مشکلات و یافتن راه حل‌های مناسب را فرا بگیرند.

اگر کودکان بتوانند برخی تجارب سخت یا ناامیدکننده را به صورت فردی و شخصی کسب کنند، به آنها کمک می کند تا منبعی از توانایی‌های درونی را به دست آورند که در نهایت آن‌ها را به سمت شادی و خوشحالی هدایت خواهد کرد. دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و حل موفقیت آمیز آنها موجب می‌شود که کودکان در برخورد و حل مشکلات خود ورزیده‌تر شوند. البته این بدان معنا نیست که والدین کودکان خود را در میان مشکلات رها کنند؛ بلکه نقش والدین کمک به آن‌ها برای دستیابی به بهترین راه حل است. یادگیری نحوه برخورد با مشکلات و فشارهای اجتناب ناپذیر زندگی یک نکته بسیار مهم برای شادی و خوشحالی کودک در آینده محسوب می‌شود.

به صحبت فرزندان خوب گوش دهید

به صحبت فرزندانتان خوب گوش دهید و به آن‌ها به اندازه کافی توجه نمایید و به او و سخنانش احترام بگذارید. هنگامی‌که برایشان ارزش قائل می‌شوید و مشتاقانه به حرف‌هایشان گوش می‌دهید اعتماد به نفسشان را تقویت می‌کنید. و این امر باعث می‌شود تا آن‌ها احساس بهتری به خود پیدا کنند و به عزت نفس بالاتری دست یابند و در نتیجه شادتر زندگی کنند.

اجازه دهید گاهی اوقات، ناراحت یا عصبانی باشند

کودک ناراحت

احساس  غم  یک حس طبیعی است که همه انسا‌ها در طول زندگی آن را تجربه خواهند کرد و کودکان نیز باید بدانند که اگر بعضی وقتها ناراحت باشند احساسشان کاملا طبیعی است؛ ناراحتی هم بخشی از زندگی است؛ در واقع  اگر غم وجود نداشته باشد، شادی معنایی پیدا نخواهد کرد. اگر والدین تلاش کنند تا همه ناراحتی‌ها را از بین ببرند این پیام را به کودک می‌دهند که “هیچ‌گاه نباید ناراحت باشی؛ ناراحت بودن یک اشتباه است”. در صورتی‌که کودکان باید تمام احساسات را تجربه کنند. و وظیفه والدین این است که به آن‌ها بیاموزند که چطور می‌توانند از این غم در مدت زمان کوتاهی رهایی پیدا کنند و آن را به شادی تبدیل کنند.

سخن پایانی

با کسب مهارت‌های کوچک و به‌ کار بردن آن‌ها در زندگی می‌توان در جهت رسیدن به یک زندگی شاد حرکت کرد. نکاتی که بیان شد، هیچ‌کدام قاعده صددرصد نیست و ممکن است هر کس برای کودک خود به شکلی دیگر عمل کند. این موضوع به خلاقیت والدین بستگی دارد، اما در این نکته که والدین شاد، کودکانی شاد خواهند داشت، شکی نیست. از پدر و مادر بودن خود لذت ببرید و بدانید که هیچ‌گاه در کنار کودکان وقتتان هدر نمی‌رود.