چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال

چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال

اکثر افراد عاشق مد و رنگ سال هستند. این افراد با نزدیک شدن به سال جدید منتظر مد و رنگ سال می شوند تا بتوانند خود را با سال جدید هماهنگ سازند. زمانی که رنگ سال انتخاب می شود، تمامی طراحان مد به خلق طرحی جدید و زیبا با رنگ سال می نشینند. طرفداران مد هم بااطلاع از رنگ سال به سراغ خرید لباس های عید و یا حتی تغییر دکوراسیون منزل خود می روند. اما این سوال نیز برای بیشتر افراد پیش می آید که اصلا رنگ سال چطور انتخاب می شود؟ چه فرد یا سازمانی رنگ سال را انتخاب می کند؟ دلیل انتخاب رنگ سال چیست؟

پاسخ دادن به این سوال شاید خیلی دشوار باشد، اما ما می خواهیم در این مطلب به این سوال شما جواب دهیم. اگر شما نیز از عاشقان مد و لباس هستید، تا پایان مطلب همراه ما باشید تا چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال را برایتان عنوان کنیم.

چرا باید با آمدن سال جدید یک رنگ سال هم به بازار بیاید؟

تاثیر رنگ ها بر روح و جسم افراد غیر قابل انکار است. هر رنگی تاثیر خارق العاده خود را دارد؛ به عنوان مثال رنگ صورتی را در نظر بگیرید، این رنگ با تاثیر مستقیم بر روی خشم و عصبانیت انسان باعث آرامش اعصاب و آرامش هر فردی می شود. به همین دلیل افرادی که از این موضوع آگاهی دارند، هر سال دور هم جمع می شوند و با هم فکری یکدیگر رنگ مورد نیاز آن دوره را انتخاب می کنند. می توان با اطمینان گفت که هدف این افراد چیزی جز آرامش و صلح جهانی نیست.

بیایید برای مثال همین رنگ صورتی را در نظر بگیریم، که تاثیر آن را بر بدن انسان عنوان کردیم. این رنگ جزء رنگ های گرم محسوب می شود و با خود آرامش اعصاب به همراه می آورد، حال تصور کنید که رنگ صورتی در جای جای خانه شما به چشم بخورد. با انتخاب رنگ صورتی برای سال جدید، شما لباس های خود را صورتی رنگ انتخاب خواهید کرد، ظروف، مبلمان، پرده ها، و … همه و همه به گونه ای رنگ صورتی را در خود جای خواهند داد.

خب… با این اوصاف آیا هنوز هم این امکان وجود دارد که خشم و عصبانیت هنوز هم در خانه شما جاری باشد؟ مشخص است که پاسخ شما چیست! جواب این سوال منفی است! مگر می شود همچین رنگ گرمی در خانه شما وجود داشته باشد و به شما آرامش ندهد؟

پس می بینید که رنگ سال چه تاثیری می تواند روی روح و روان انسان داشته باشد؟ انتخاب رنگ سال به عوامل بسیار زیادی مثل جنگ، زلزله، آتش سوزی و … بستگی دارد. این اتفاقات تاثیر بالقوه ای بر روی روحیه افراد می گذارند. به همین علت مسئولین تعیین رنگ سال دور هم جمع می شوند و با توجه به اتفاقاتی که در سال گذشته رخ داده اند، رنگ سال جدید را انتخاب می کنند.

چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال

رنگ سال چگونه انتخاب می شود؟

همانطور که گفتیم افرادی مسئول انتخاب رنگ سال جدید هستند تا با در نظر گرفتن اتفاقات سال گذشته، رنگی را انتخاب کنند و باعث به وجود آمدن آرامش و صلح جهانی شوند. حال بیایید ببینیم این افراد چه کسانی هستند. رنگ سال را یک سازمان جهانی به نام پانتون (Pantone) تعیین می کند. این سازمان که خود را “قدرت جهانی در صنعت رنگ” معرفی می کند، مسئول تصمیم گیری در مورد رنگ سال جدید است. پانتون از سال ۲۰۰۰ سنت انتخاب رنگ سال را وارد بازار کرده است. سازمان تعیین رنگ سال پانتون متشکل از ۲۰ نفر است که تحقیقات جهانی خود را برای تعیین رنگ سال بعدی در بهار هر سال آغاز می کنند و این دوره تحقیقاتی چیزی حدود ۹ ماه طول می کشد.

روند تعیین رنگ سال به این صورت است که دو بار در هر سال جلسه هایی محرمانه با حضور نمایندگان ملل مختلف که گروه استانداردهای رنگ نام دارند به میزبانی شرکت پانتون در پایتخت اروپا برگزار می شوند. این نمایندگان به مدت دو روز با یکدیگر به بحث و گفت گو می پردازند و پس این مدت و در واقع در ماه دسامبر رنگ سال جدید را اعلام می کنند. برای مثال می توان گفت که رنگ خاص سال ۲۰۱۳ در بهار سال ۲۰۱۲ در لندن انتخاب شد. حال بیایید برای نمونه دو رنگ را در دو سال مختلف انتخاب شده اند مورد بررسی قرار دهیم تا بهتر بتوانیم دلیل و چگونگی انتخاب رنگ سال را متوجه شویم.

چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال

پانتون و رنگ سال ۲۰۱۵

بیایید برای نمونه به رنگ سال ۲۰۱۵ و دلیل انتخاب آن توسط پانتون بپردازیم. پانتون برای سال ۲۰۱۵ رنگ عنابی یا همان شرابی متمایل به قهوه ای را انتخاب و اعلام کرد. این سازمان طی معرفی رنگ سال دلیل انتخاب آن را نیز اینطور عنوان کرد: “ما در دوره ای هستیم که استرس بر آن چیره گشته است، به همین دلیل به چیزی نیاز داریم که تاثیر مثبتی بر روی روح ما گذارد. رنگ عنابی بسیار تاثیر گذار است و باعث تحریک ترشح آدرنالین در بدن انسان می شود. آدرنالین که در بدن ترشح شود، غم و اندوه نیز به حداقل می رسد.”

خب می بینید که پانتون چطور همه جوانب را می سنجد و بعد مسئولیت خود را به بهترین نحو انجام می دهد… حال وقت آن است که ببینیم چرا پانتون عنوان کرد که “ما در دوران استرس به سر می بریم”. سال ۲۰۱۴ سالی بود که اتفاقات دلخراش زیادی رخ داد. از جمله این اتفاقات ناگوار می توان به شیوع بیماری ابولا که بیش از ۷۰۰۰ نفر بر اثر این بیماری از میان ما رفتند، آمدن سیل در هند، شیوع بیماری ایدز، سقوط هواپیما، حمله های داعش که بیش از ۱۰۰۰۰ نفر را در خاورمیانه به قتل رساندند، و مهاجرت های غیر قانونی و خیلی اتفاقات دلخراش دیگر که نشان می دهد تا چه حد جامعه جهانی به آرامش و از بین رفتن استرس نیاز داشته است. با توجه به همه این اتفاقات می توانیم ببینیم که پانتون به صورت هوشمندانه رنگ عنابی را برای سال ۲۰۱۵ انتخاب کرده است.

چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال

پانتون و رنگ سال ۲۰۱۸

پانتون همچنین برای سال ۲۰۱۸ نیز یک سورپرایز خاص برای طرفدارن صنعت مد ارائه داد. این موسسه رنگ فرا بنفش (Ultra Violet) را برای سال ۲۰۱۸ انتخاب و معرفی کرد. همانطور که می دانیم رنگ بنفش معروف به رنگ اشرافیت است، اینطور نیست؟ رنگ بنفش از روزگاران قدیم به عنوان رنگ اشرافیت شناخته می شد و دلیل این مسئله هم این بود که در زمان های قدیم تنها افراد ثروتمند بودند که می توانستند از این رنگ چه در دکوراسیون منزل خود و چه در لباس های خود استفاده کنند. رنگ بنفش علاوه بر القاء حس اشرافیت، آرامش بخش و شادی آور نیز است.

لئاتریس آیزمن (Leatrice Eiseman) که مدیر اجرایی موسسه پانتون است، در خصوص انتخاب رنگ فرا بنفش به عنوان رنگ سال ۲۰۱۸ عنوان این مطلب را بیان کرد: “ما در دوره ای به سر می بریم که به نوآوری و تخیل نیاز داریم. این طیف از رنگ بنفش به عنوان رنگ سردی شناخته می شود که حس جنب و جوش زیادی دارد. این رنگ خارق العاده می تواند قدرت خلاقیت را برانگیزد. با توسعه تکنولوژی به چیزی نیاز داریم که قدرت خلاقیت ما را بر انگیزد و رنگ فرا بنفش به خوبی این کار را می کند.”

چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال

سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم چگونگی و دلیل انتخاب رنگ سال را برایتان عنوان کنیم و با ارائه دو نمونه از رنگ های دو سال متفاوت به توضیح بیشتر در این زمینه پرداختیم. امیدواریم مطلب ما برایتان مفید بوده باشد. اگر شما نیز طرفداران صنعت مد هستید و می خواهید مطالب بیشتری در زمینه مد و لباس بخوانید می توانید به سایت ما به نام مجله تخصصی آرادموبایل مراجعه کنید. ما بهترین و به روزترین مطالب را برای شما آماده کرده ایم.