چگونه از شنود مخفیانه دستیار صوتی سیری اپل جلوگیری کنیم؟

دستیار صوتی مجازی اپل، سیری ، اخیراً به دلیل تنظیم اولیه که به پیمانکاران شخص ثالث و محققان اپل امکان ضبط صداها و مکالمات تصادفی افراد را می‌دهد، اخیراً بسیارخبر ساز و در مرکز توجه‌ها بوده است. آمازون و گوگل مشابه این کار را با بلندگو های هوشمند خود و دستیار مجازی گوگل یا الکسا انجام می‌دهند، اما هنگام نصب اولیه آن ها به شما اجازه می‌دهند تا این گزینه را غیر فعال کنید.

دلیل تجسس افراد در این صداها و مکالمات ضبط شده، بهبود عملکرد دستیارهای صوتی و شناخت بهتر فرمان های کاربر است، البته باید اشاره داشت که هیچ چیز نامناسبی در این مورد وجود ندارد، اما دسترسی به مکالمات شخصی و محرمانه‌ی افراد قطعاً برای آن ها چندان خوش آیند نخواهند بود.

البته که اگر فعال سازی دستیار صوتی سیری با عبارت مربوطه به درستی انجام شود، احتمالا چنین مشکلاتی مانند عدم عملکرد مناسب در برابر فرمان های کاربر پیش نخواهند آمد، اما گاهی اوقات دیده شده است که هوم پاد یا اپل واچ کاربران عبارات دیگری را با عبارت “Hey, Siri!” اشتباه کرده و حتی اتفاق افتاده است که صدای باز و بسته شدن یک زیپ ساده باعث ارسال درخواست فعال سازی دستیار سیری شده است.

بخش کوچکی از درخواست‌های سیری برای بهبود این دستیار صوتی  و پیشرفت دیکته‌ی آن مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرنددرخواست‌های کاربر با اپل آیدی کاربر مرتبط نیستند. پاسخ‌های سیری با استفاده از امکاناتی ایمن مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند و کلیه داوران مکلف به رعایت الزامات قوانین محرمانه بودن اپل هستند. در ادامه برای بررسی چگونگی غیر فعال کردن و جلوگیری از شنود مکالماتتان توسط اپل با آرادمگ همراه باشید.

پیکربندی پروفایل غیر فعال کردن ورود به سیستم از طرف سرویس‌های سیری برایدستگاه‌های مک، آیفون و آیپد شما

با این وجود، اگر هم چنان نمی‌خواهید برخی از این محققان ناشناس در حال تجسس در مکالمات ضبط شده‌ی  تصادفی شما در دستیار صوتی سیری باشند، راهی در سیستم اتوماتیک موجود اپل برای انتخاب این موضوع توسط شما وجود دارد. در اینجا به کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا از شر افرادی که ممکن است به مکالمات شما گوش دهند خلاص شوید خواهیم پرداخت:

۱.به پروفایل جان کیسر در سایت گیت هاب مراجعه کنید و روی لینک فایل “Prevent server-side logging of Siri commands.mobileconfig” کلیک کنید یا روی آن ضربه بزنید.

۲.از بین دکمه های بالای کد نمای “Raw” را انتخاب کنید تا پروفایل را در آیفون یا آیپد خود بارگیری کنید.

۳.به تنظیمات بروید ، و بر روی اولین گزینه “Profile Downloaded” در قسمت بالایی کلیک کنید.

۴.در صفحه ی پروفایل، روی گزینه Install ضربه بزنید ، سپس بعد از ظاهر شدن اخطار “not signed” دوباره روی نصب ضربه بزنید.

۵.همین! شما اکنون ازضبط تصادفی مکالمات خود توسط سیری و بررسی آن ها توسط پیمانکاران  خودداری کرده اید، به همین سادگی!

فرانک محبتی
دانشجوی لیسانس نرم افزار.علاقه ی خیلی زیادی به تکنولوژی و صنعت فیلم و سریال همینطور فرهنگ و هنر ودارم:)