چگونه به خوبی از پس مصاحبه شغلی بر بیاییم

چگونه به خوبی از پس مصاحبه شغلی بر بیاییم
Image of handsome businessman in suit communicating with his colleague at meeting

مسلماً همه ی شما این حس وحشتناک را تجربه کرده اید که در یک شرایط خاص، از شدت استرس ضربان قلب تان بالا رفته و نفس تان به شماره افتاده است. این شرایط نه فقط یکبار بلکه ممکن است بارها و بارها برای شما در طول زندگی اتفاق بیفتد. اما شرایطی که ما از آن حرف می زنیم، انجام یک مصاحبه شغلی است که قصد دارید در آن موفق شوید و موفق شدن در این آزمون تا حد زیادی به آرامش و مهارت کنترل استرس شما بستگی دارد.

معمولا‌‌ در طول مصاحبه شغلی به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه ممکن است دچار استرس شدید شوید و هر چقدر از قبل برنامه ریزی کرده باشید، به دلیل اضطراب بیش از حدی که متحمل می شوید، همه ی برنامه ریزی ها و حرف هایی که آماده کرده بودید را فراموش کنید؛ یا حتی جواب های عجیب و غریبی بدهید که خودتان هم از شنیدن آن ها تعجب کنید.

اما نکته حائز اهمیت در مورد مصاحبه شغلی این است که شما در این شرایط از روی حرف هایی که می زنید ارزیابی می شوید؛ چرا که قرار است با توجه به آن حرف ها شغل مورد نظر را به دست آورید. بنابراین باید توانایی لازم را داشته باشید که به خودتان مسلط شوید و بتوانید به خوبی به سوالاتی که از شما می پرسند پاسخ دهید. ما قصد داریم در این مقاله شما را با مهارت های ویژه ای برای موفقیت در یک مصاحبه شغلی آشنا کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

۱ – از ترفند تعارف کردن استفاده کنید

شما باید بدانید که هر انسانی دارای نقاط ضعف یا نقص های مختلفی است و هیچ کس در این دنیا کامل نیست. ممکن است در مصاحبه شغلی از شما سوالی پرسیده شود که کاملا دست روی نقطه ضعف تان بگذارند و این امر تا حد زیادی اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. در این لحظه و در زمان پاسخ به این سوال شما باید با زیرکی تمام یک پاسخ قطعی به فرد مقابل دهید که او نه تنها متوجه نقص و کاهش روحیه شما نشود بلکه بسیار تحت تاثیر قرار بگیرد.

از ترفند بازی با کلمات استفاده کنید

۲ – از ترفند بازی با کلمات استفاده کنید

مهارت بازی با کلمات نه تنها در مصاحبه شغلی بلکه در هر زمینه ای همیشه نتیجه مثبت می دهد. کافی است کمی هوشمندانه تر عمل کنید. برای مثال می توانید جمله های فرد مقابل تان را با هدف شفاف سازی مجددا تکرار کنید، فرد مصاحبه گر متوجه می‌شود شما بسیار با دقت و متمرکز هستید.

مثلا اگر در این مصاحبه شغلی از شما پرسیدند: حضور شما چه مزیتی برای کسب و کار ما دارد؟ در پاسخ و با کمی فکر تکرار کنید، که: منظور شما این است که استخدام کارمندی مثل من چه سودی برای آینده شرکت شما دارد؟ شما می توانید با مهارت به چالش کشیدن کلمات و هدف شفاف سازی حرفای شخص مقابل تان او را به صورت غیر مستقیم متقاعد کنید که شما بسیار با دقت و متمرکز هستید و می توانید به خوبی از پس وظایف خود بر بیایید.

۳ – جواب ها می تواند در خود سوال نهفته باشد

برای فهمیدن این ترفند یک مثال کوتاه می زنیم. مثلا فرد مصاحبه گر از شما می پرسد: شما چگونه می توانید به کسب و کار ما کمک کنید؟ با دقت به سوال ها پاسخ دهید. این که شما یک پاسخ سرسری بدهید، خیلی فرق می کند با این که به گونه ای به این سوال پاسخ دهید که شما را از دیگر شرکت کنندگان در مصاحبه شغلی متمایز کند.

اگر قصد دارید در این مصاحبه ‌ی شغلی کمی برای خود وقت بخرید و به جواب این سوال فکر کنید، بهتر است این جمله را بگویید: «من باجزئیات شغلی که برای آن درخواست داده ام، کاملا آشنا هستم؛ سپس شروع به صحبت راجع به شغل و حرفه خود کنید.»

۴ – از فرد مقابل بخواهید شفاف تر و واضح تر صحبت کند

اگر در حین مصاحبه شغلی از شما سوالی پرسیدند که به نظرتان غیر منطقی بود، از شخص مصاحبه گر درخواست کنید که سوال را با بیان متفاوت تری از شما بپرسد. پس اگر معنای یک سوال را به خوبی درک نکردید، خیلی راحت و به صورت مؤدبانه از فرد مقابل توضیحات بیشتری بخواهید و از این بابت هیچ استرسی به خود وارد نکنید.

شما می توانید جواب برخی از سوالات را کمی بعدتر بدهید

۵ – شما می توانید جواب برخی از سوالات را کمی بعدتر بدهید

این بسیار منطقی است که شما در یک مصاحبه ‌ی شغلی نتوانید به تمام سوال در همان لحظه پاسخ مشخصی بدهید و نیاز به کمی زمان و تمرکز داشته باشید. بنابراین بهتر است از فرد مصاحبه کننده کمی زمان بخواهید که بعد جواب این سوال را بدهید.

اگر در چنین موقعیتی گیر کردید نباید دست و پای خود را گم کنید و یا مضطرب شوید شما باید بدانید که انجام یک مصاحبه شغلی هیچ تفاوتی با امتحان دادن ندارد و به راحتی می توانید در این فرایند جواب برخی از سوال ها را کمی بعدتر، پس از اندکی تأمل بدهید.

۶ – شما می توانید از پاسخ های قبلی خود استفاده نمایید

گاهی اوقات طی فرآیند مصاحبه شغلی، شما باید از سوال های قبلی که از شما پرسیده اند استفاده کنید. برخی از سوالات ممکن است باعث استرس شما شوند؛ در این گونه موارد شما به زمان بیشتری برای تفکر احتیاج دارید. در چنین شرایطی می توانید بخشی از پاسخ قبلی خود را به پاسخ جدیدی که قرار است بیان کنید، اضافه نمایید.

۷ – در مصاحبه شغلی صداقت داشته باشید

این را به خاطر داشته باشید که نه تنها در یک مصاحبه شغلی بلکه در انجام تمامی کارها و در کل زندگی باید صداقت داشته باشید؛ چرا که صداقت یک مهارت بسیار مهم است. اما ممکن است بسیاری از افراد در شرایط دشوار نتوانند صادقانه عمل کنند. و با تمام این تفاسیر بهتر است اگر جواب سوالی را نمی دانید دروغ نگویید و با صداقت تمام حقیقت را بازگو کنید.

و در آخر باید به شما عزیزان این توصیه را داشته باشیم که اگر می خواهید در این فرآیند موفق و سربلند باشید، باید از قبل خودتان را برای یک مصاحبه شغلی خوب آماده کنید. بهتر است پیش از رفتن به مصاحبه خیلی خوب استراحت کنید و سعی کنید با کنترل ذهنتان، کمی از استرس های خود بکاهید. با رعایت این ترفندها به راحتی می توانید در مصاحبه ها موفق ‌شوید.

امیر ابوالمعصوم
با تلاش و زحمت مهندسی فناوری اطلاعات رو گرفتم اما با عشق تولید محتوا انجام میدم .