راهنمای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

راهنمای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

با توجه به فراگیر شدن فروشگاه های فروش کالا اینترنتی و وب سایت های متعددی که به هر طریقی با خرید و فروش و یا دریافت وجه نقد به دلایل مختلف همراه هستند؛ لزوم ساماندهی به نقل و انتقال مالی مطرح شد. کاربرانی که قصد خرید از این وب سایت ها را داشته و یا به دلایلی برای پرداخت حق عضویت، نیاز به استفاده از درگاه بانکی موجود در وب سایت پیدا می کنند، می باید به شکلی در حاشیه امن قرار گرفته و نسبت به ماهیت و موجودیت حقیقی و حقوقی وب سایت؛ مطمئن شوند. نماد اعتماد الکترونیکی با همین موضوع، شکل گرفته و هر وب سایت فروش که دارای آن باشد، در نگاه مصرف کننده و کاربر دارای اعتبار خواهد بود. با آراد موبایل مگ همراه باشید.

نماد اعتماد الکترونیکی

سنجش صحت و اعتبار وب سایت های فروش اینترنتی، به وسیله نماد اعتماد الکترونیکی ایجاد می شود. این نماد به شکلی نشانه قانونمندی و هویت اصیل وب سایت بوده و کاربران می توانند با مشاهده آن، از وجود سیستم قانون مدار پشت وب سایت؛ اطمینان حاصل نمایند.

زمانی که شما وارد یک وب سایت فروش اینترنتی شده و نماد اعتماد الکترونیکی را مشاهده می کنید؛ دسترسی مستقیم به اطلاعات برند آن خواهید داشت. به طور مثال از طریق این نماد، می توانید اطلاعات شرکت از جمله آدرس، تلفن، پست الکترونیکی و … را مشاهده کنید. برای این منظور کافی ست که روی نماد اعتماد الکترونیکی ثبت شده در وب سایت، کلیک نمایید. به علاوه در اینجا میزان اعتبار نماد نیز به کاربر نشان داده می شود.

راهنمای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

نکته ۱: توجه داشته باشید که میزان اعتبار نماد، اهمیت زیادی دارد. ممکن است اعتبار نماد در یک وب سایت به دلیل تخلف، تمدید نشده و این موضوع را کاربر با چک کردن میزان اعتبار؛ متوجه خواهد شد.

نکته ۲: همان طور که در بالا گفتیم برای مشاهده اطلاعات وب سایت و مدت اعتبار نماد، می توانید روی آن کلیک نمایید. اما اگر در وب سایتی مشاهده کردید که با کلیک روی نماد، اتفاقی نیفتاده و به طور کلی این تصویر قابلیت کلیک ندارد؛ به اعتبار وب سایت شک کنید! نبود امکان کلیک روی نماد، نشان از تقلبی بودن آن دارد و به احتمال زیاد چنین وب سایتی، از تصویر نماد اعتماد الکترونیکی؛ سوء استفاده کرده است. این موضوع قابل پیگرد قانونی بوده و شما می توانید مراتب را به مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، اطلاع دهید تا پیگیری های قانونی لازم، صورت بگیرند.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

افرادی که قصد دریافت نماد اعتماد الکترونیکی دارند، را باید در دو گروه اشخاص حقیقی و حقوقی تقسیم بندی کنیم. همین طور نماد نیز به دو نوع تک ستاره و دو ستاره، گروه بندی می شود.

نماد اعتماد تک ستاره

پس از درخواست جهت دریافت نماد؛ در صورتی که وب سایت، ویژگی های لازم را دارا باشد، نماد اعتماد تک ستاره به آن اعطا خواهد شد.

نماد اعتماد دو ستاره

برای دریافت نمای اعتماد الکترونیکی دو ستاره، باید به موازات داشتن معیارهای اخذ نماد، وب سایت به گواهی امنیت SSL نیز مجهز شود.

راهنمای ثبت نام برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

گواهی امنیت SLL چیست؟

گواهی امنیت SSL، به وب سایت هایی داده می شود که رد و بدل کردن اطلاعات میان فضای وب سایت و کاربر؛ کدگذاری شده بوده و امکان دسترسی و بازخوانی آن ها، وجود ندارد. به واقع وب سایت هایی که دارای پروتکل SSL هستند، امنیت بالاتری برای کاربر داشته و بسیار مطمئن تر هستند.

مدارک لازم برای دریافت

مدارک لازم برای دریافت نماد، بسته به این که شخص حقیقی بوده و یا یک طرف حقوقی باشد؛ کمی متفاوت خواهد بود.

مدارک لازم از سوی شخص حقیقی متقاضی دریافت نماد؛ شامل کپی مجوز کسب و کار و تعهدنامه شخصی تکمیل شده است. (البته در صورتی که کسب و کار وی طوری بوده که نیاز به مجوز نداشته باشد، لزومی در ارائه تصویر مجوز نخواهد بود.)

اما برای طرف های حقوقی نیازمند دریافت نماد، به مدارک بیشتری نیاز خواهد بود. این مدارک شامل کپی آگهی روزنامه رسمی، کپی اصل اساس نامه شرکت، اسامی اعضای هیئت مدیره و آخرین تغییرات، آدرس و آخرین تغییرات آن، موضوع فعالیت شرکت و آخرین تغییرات آن، تعهدنامه تکمیل شده از سوی طرف حقوقی و تصویر مجوز فعالیت هستند.

راهنمای ثبت نام برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

پس از آماده کردن مدارک لازم، به وب سایت نماد اعتماد الکترونیکی به آدرس enamad.ir وارد شوید. در اینجا باید یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید. برای این منظور کافی ست که شناسه و رمز عبور ایجاد کرده و سپس از طریق ایمیل خود، آن ها را تائید نمایید. پس از آن روی گزینه درخواست نماد کلیک کرده و به یک صفحه شامل اطلاعات هویتی و سکونتی، وارد خواهید شد.

راهنمای ثبت نام برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

لازم است که این صفحه را به دقت کامل تکمیل کرده و تمامی اطلاعات را دقیق و صحیح، در محل های خود وارد سازید.

پس از مرور اطلاعات و کسب اطمینان از صحیح بودن آن ها، روی گزینه ی تائید کلیک کنید. از این صفحه به صفحه ی دیگری که مخصوص بارگذاری مدارک است، هدایت خواهید شد. مدارک خواسته شده را در این بخش بارگذاری کرده و سپس روی دکمه ی تائید کلیک نمایید.

راهنمای ثبت نام برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

در اینجا با ارسال یک پیامک به شماره تلفن همراه شما، صحت اطلاعات سنجیده شده و مورد تائید قرار می گیرد. پس از آن باید به قسمت افزودن کسب و کار وارد شده و اطلاعات خواسته شده در این فرم را تکمیل نمایید. بدیهی ست که این اطلاعات در خصوص کسب و کار شما بوده و با آن در تناسب هستند. پس از این مرحله، به قسمتی به نام مدیریت کسب و کار وارد می شوید. پس از آن نیز یک کد تائیدیه اطلاعات برای شما ایمیل شده و یا به شماره تلفن همراهتان پیامک می گردد. باید این کد را دریافت نموده و در بخش مربوطه ی آن در صفحه اخذ تائیدیه فنی؛ وارد سازید. پس از وارد کردن این بخش، تقریبا مراحل ثبت نام جهت اخذ نماد اعتماد الکترونیکی را به پایان رسانده اید.

در بخش بعدی یک صفحه نظرسنجی مقابلتان قرار می گیرد که باید در آن به سوالاتی پاسخ دهید.

پس از آن، نوبت به بخش ارسال مدارک می رسد. اگر چه تمامی مراحل ثبت نام دریافت نماد، به صورت اینترنتی انجام می پذیرد؛ اما در نهایت شما باید مدارک هویتی و وابسته به کسب کار را به صورت فیزیکی ارسال نمایید.

در صورتی که فعالیت وب سایت فروش اینترنتی شما، شکل قانونی داشته و مواردی از آن مغایر قانون نباشد، نماد اعتماد الکترونیکی به آن؛ اعطا خواهد شد. در نهایت ممکن است مشکلات جزئی به وب سایت گوشزد شده و پس از رفع آن، اعطای نماد صورت بگیرد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...