گرفتن ناخن های نرم نوزاد

اگر به تازگی صاحب فرزند شده باشید ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که ” آیا باید ناخن های نوزادم را بگیرم؟” ما در پاسخ به این سوال می گوییم بله! ممکن است ناخن های نوزاد تازه متولد شده تان از ناخن های خودتان نرم تر و قابل انعطاف تر باشند، اما اشتباه نکنید، آن ها خیلی تیزند!

یک نوزاد بر روی لمس بدن و دست کشیدن روی صورت و بدنش کنترل کمی دارد. اگر ناخن هایش کوتاه نشوند می تواند به آسانی با ناخن های بلند و تیز صورت خودش و یا شما را خراش دهد. ناخن های کوچک نوزاد دلبند شما به سرعت رشد می کنند و ممکن است مجبور شوید چندین بار در هفته آن ها را کوتاه کنید. ناخن های پا نیاز کمتری به مکرر گرفته شدن دارند.

چطور ناخن های نوزادم را بدون بریدن نوک انگشتانش مرتب کنم؟

برای مرتب کردن و کوتاه کردن ناخن های فرزندتان وقت شناس باشید. بهترین زمان برای انجام این کار زمانی ست که او خوابیده است. زمان دیگری که برای ناخن گرفتن مناسب است، پس از حمام است، در این زمان ناخن های او در نرمترین حالت ممکن است و گرفتن آن ها راحت تر است.
از نور کافی برای این کار مطمئن شوید. برای اینکه ناخن نوزاد را به درستی بگیریم و به نوک انگشتانش آسیب نزنیم، درست دیدن و نور کافی بسیار مهم است.

از قیچی و یا ناخن گیر مختص استفاده برای انگشتان کوچک است، استفاده کنید.

وسیله مناسب برای گرفتن ناخن های یک نوزاد تازه متولد شده، ناخن گیر کوچکی است که دقیقا به همین منظور ساخته شده است. پد انگشت را به دور ناخنش بپیچید تا از کنده شدن پوستش جلوگیری شود.

موقع گرفتن ناخن های نوزاد، دستش را به نرمی نگه دارید. اگر دستش را در زاویه ای نامناسب نگه دارید این کار برایش دردناک خواهد بود. ناخن ها را در طول انحنای انگشت بگیرید، و ناخن پا را یک تکه مستقیم بگیرید. سپس از یک سوهان کوچک برای صاف کردن لبه های تیز استفاده کنید. پزشکان توصیه می کنند تنها از یک سوهان ناخن کوچک در چند هفته اول زندگی نوزاد استفاده کنید، زیرا ناخن های او بسیار نرم هستند و  احتمال بیشتری وجود دارد که والدینی که تازه بچه دار شده اند، پوست انگشت نوزاد را به اشتباه ببرند.

گرفتن ناخن های نوزاد وقتی که بیدار است!

اگر تصمیم دارید وقتی که نوزادتان بیدار است، ناخن هایش را مرتب کنید، از همسرتان یا یک دوست بخواهید به شما کمک کند. این فرد باید نوزاد را نگه دارد و و جلوی تکان خوردن زیاد او را زمانی که شما کار می کنید بگیرد، یا کسی را داشته باشید که حواسش را پرت کند تا او اجازه دهد دستانش را برای گرفتن ناخن ها و سوهان زدن ثابت نگه دارید.
برخی از والدین برای شکل دادن به ناخن فرزندشان، آن را با دندان هایشان می گیرند، اما انجام آن به این ترتیب می تواند میکروب ها را از دهان شما به هر شکاف کوچک در انگشت کودکتان، آشنا کند. شما قادر به دیدن کاری که انجام می دهید نیستید و باید دریابید که انگشت نوزادتان در مقایسه با دندان های شما خیلی کوچک هستند!

 

اگر من نوک انگشتان را ببُرم، چگونه خونریزی حاصل از آن را متوقف کنم؟

اگر شما نوک انگشتان کوچک نوزادتان را زخمی کردید، به خودتان سخت نگیرید و خونسردی تان را حفظ کنید. این اتفاق ممکن است برای خیلی از والدین اتفاق بیفتد، به راحتی بریدگی را زیر آب سرد بشویید، پس از آن یک پارچه اطراف انگشت کودک خود بپیچید و آن را با فشار کمی نگه دارید. خونریزی معمولا در چند دقیقه متوقف می شود. لطفا در برابر وسوسه برای چسب زخم زدن به انگشتش مقاومت کنید، چون این احتمال وجود دارد که انگشتش را به سمت دهانش ببرد و باعث خفگی شود!

اگر این خونریزی متوقف نشد، با مراجعه به پزشک از آن جلوگیری کنید.

 

فاطمه زاهدی
مهندسی نرم افزار خوندم، اما حیطه کاریم هیچ ربطی به رشته‌م نداره. طراح هستم و به شدت عاشق فوتوشاپ و ایلاستریتور. عکاسی و عکاس بودن حسرت همیشگی زندگیمه، خدا رو چه دیدی شایدم یه روز تونستم بهش برسم:) نویسندگی و تولید محتوا چیزیه که به معنای واقعی روحمو ارضا میکنه. سال 91 اولین تجربه کاری تولید محتوا رو شروع کردم و الان شش ساله مداوم ادامه‌ش دادم و برای سایت‌های مطرح زیادی نوشتم.