مهم ترین نکاتی که برای نوشتن رزومه خوب باید بدانید

نکات مهم در نوشتن رزومه خوب
نکات مهم در نوشتن رزومه خوب

برای آنکه بتوانید نظر یک مدیر را برای استخدام جلب کنید، می بایست یک رزومه خوب بنویسید. حقیقت این است که نوشتن رزومه خوب کار سختیست اما اگر به نکات زیر توجه کنید، می توانید این کار را آسان نمایید. با ما همراه باشید تا با شیوه نوشتن رزومه خوب آشنا شوید.

نوشتن رزومه خوب

رزرومه شما باید حرفه ای و بسیار جالب باشد، در غیر این صورت، موضوعاتی که در رزومه عنوان کرده اید، هرگز دیده نمی شوند. حتما می دانید که یک کارفرما به دنبال رزومه های غنی و جذاب هستند. یک رزومه غیر حرفه ای کارفرما را حین خواندن و مطالعه کردن، گیج و سردرگم می کند. دقت داشته باشید که از اشتباهات املایی و نوشتن مطالب غیر مرتبط با شغل خودداری کنید.
کارفرماها معمولا برای استخدام یک نیروی کار، ده ها و شاید صدها رزومه را مطالعه می کنند تا بتوانند بهترین انتخاب را برای سازمان خود داشته باشند.
نوشتن یک رزومه ی غیر حرفه ای تنها چیزی که از شما نشان می دهد این است که شما یک کارجوی غیر حرفه ای هستید که حتی نباید برای مصاحبه با او وقت صرف کرد.
رزومه آشفته، رزومه ای با اطلاعات متناقض، کثیف، نا مرتب و بی نظم، هرگز برای بار دوم توجه کارفرما را به خود جلب نمی کند.

یک نکته: برای آنکه رزومه شما کارآمد باشد، باید یکپارچه، شفاف و واضح بوده و خوانایی خوبی داشته باشد.

پس از انتخاب فونت های ریز، بلوک های متراکم متن، زبان مبهم، اصطلاحات بی شمار قالب بندی های نامتعارف بپرهیزید.

نکاتی برای نوشتن رزومه خوب و حرفه ای

اکنون وقت آن است که رزومه فعلی خود را برداشته و با کمی تغییرات، یک رزومه ی حرفه ای ایجاد کنید.

بهترین نوع رزومه را انتخاب کنید.

انواع مختلفی از رزومه مورد استفاده برای درخواست شغل وجود دارند. بسته به نوع شغلی که انتخاب می کنید، مثلا می توانید رزومه خود را بر طبق زمانبندی کسب مدارج عالی و پست های استخدامی بنویسید و یا اینکه ترتیب آن ها را بر اساس اهداف انتخاب نمایید. بهتر است برای انتخاب نوع رزومه وقت بگذارید چرا که قطعا ارزشش را دارد.

نکات مهم در نوشتن رزومه خوب
نکات مهم در نوشتن رزومه خوب

رزومه را خوانا کنید

رزومه شما باید برای خواندن آسان باشد. شما می خواهید به راحتی مدیر استخدامی را جذب کار خود کرده و بتوانید ویژگی های مثبت خود را به او نشان دهید.
به همین دلیل، از یک فونت خوانا استفاده کنید (مانند Times New Roman، Arial، یا Calibri). اطمینان حاصل کنید که فونت انتخابی شما خیلی بزرگ یا کوچک نیست (اندازه ۱۰ تا ۱۲ مناسب هستند).

درست است که استفاده از مثال ها، تمپلیت ها و راهنماها برای شروع یک ایمیل خوب می باشد، اما بهتر است از پیش به فرمت مناسب برای شرکت مورد نظر نیز توجه نمایید.
از استفاده ی بلوک های پی در پی جلوگیری کنید و همچنین اندازه استاندارد حاشیه را حفظ کنید.
اگر قرار است یک روزمه فیزیکی ارسال نمایید، خوب است که از کاغذهایی با صفحه سفید و یا کرم کم رنگ استفاده کنید.

رزومه شما باید هماهنگ باشد

نوشتن رزومه خوب و حرفه ای، نیازمند قالب بندی هماهنگ می باشد. به عنوان مثال اگر از بولت ها برای شرح مسئولیت ها و دستاوردهای خود در یک موقعیت شغلی استفاده می کنید، دقت داشته باشید که از این فرمت برای شرح سایر ویژگی های خود نیز استفاده نمایید.
همچنین لازم است که تمامی این بولت ها در سراسر رزومه به یک شکل باشند.
به عنوان مثال، از نقاط گلوله دایره ای در یک بخش استفاده نکنید و نقاط گلوله ای الماسی در بخشی دیگر! همچنین لازم است که سراسر رزومه شما دارای فونت یکسان، سایز و استایل یکسان باشد.

نکات مهم در نوشتن رزومه خوب
نکات مهم در نوشتن رزومه خوب

متمرکز باشید

لازم نیست که از نوشتن اطلاعات گزاف که غیر مرتبط با اخذ شغل است، استفاده نمایید. به اطلاعات بیش از اندازه نیاز نیست. رزومه شما باید مهارت ها و ویژگی هایی که شما را برای شغل مناسب به طور متمرکز بیان کند و نه بیشتر! پس از نوشتن مواردی که به شما در کسب شغل مورد نظر کمک نمی کند، خودداری کنید.
یک رزومه ی بسیار طولانی برای کسب یک موقعیت شغلی لازم نیست. رزومه ی یک یا دو صفحه ای می تواند جامع باشد.

رزومه خود را به روزرسانی نمایید

اگر مدتیست که از رزومه ی نوشته شما می گذرد، احتمالا به روزرسانی کردن آن می تواند به دیده شدن رزومه شما کمک شایانی کند.

حتما به الگوهای رزومه ها توجه نمایید

کمک گرفتن از نمونه ها و الگوهای یک رزومه ی موفق، به شما کمک می کند که به بهترین شکل ممکن رزومه خود را بنویسید.
یک مثال می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چه اطلاعاتی باید در رزومه نوشته شود. قالب ها می توانند به شما کمک کنند فرمت خوبی را برای رزومه خود اعمال کنید.
با این حال، هر زمان که از یک نمونه رزومه یا الگو استفاده می کنید، لازم است آن را سفارشی سازی نمایید تا بتواند مهارت ها و توانایی های شما و شغل هایی را که درخواست می دهید را به خوبی بازتاب دهد.

خلاق باشید

اگر شرکتی که برای آن رزومه ارسال می کنید، یک شرکت مدرن است، می توانید از وب سایت های آنلاین که رزومه های رایگان می سازند، استفاده نمایید تا رزومه های جذاب بسازید. در غیر این صورت می بایست همان قالب و شکل های سنتی را حفظ نمایید.

رزومه خود را ویرایش کنید
رزومه خود را ویرایش کنید

رزومه خود را با دقت ویرایش کنید

در ویرایش روزمه خود به خوبی دقت کنید تا اشتباهات تایپی و غلط های نگارشی نداشته باشد. این موضوع در نوشتن رزومه خوب بسیار مهم است. برای آنکه یک رزومه حرفه ای بنویسید، حتما می بایست هماهنگی لازم در آن حفظ شود و بدون غلط باشد.
بعد از اتمام ویرایش، مجددا آن را بررسی کنید. حتی خوب است از فرد دیگری نیز کمک بگیرید تا او نیز رزومه ی شما را به دقت بخواند.

کمک بگیرید

نوشتن یک رزومه کار سختی است و بسیار مهم است که قبل از نوشتن و ارسال آن به کارفرما، از یک مشاور و یک فرد آشنا به این کار، کمک بگیرید.
کمک گرفتن از یک مشاور حرفه ای سبب می شود تا بهترین رزومه ای که می توانید را بنویسید.

رزومه خود را بررسی کنید

از یک چک لیست رزومه استفاده نمایید تا اطمینان حاصل کنید همه اطلاعات مربوطه را در رزومه خود وارد کرده اید. از اشتباهات رایج در نوشتن رزومه خودداری کنید و از استراتژی هایی که به نوشتن موفقیت آمیز رزومه کمک می کند، بهره بگیرید.

در کل برای نوشتن رزومه خوب این موارد را در ذهن داشته باشید:

نمونه های رزومه حرفه ای را مرور کنید
یک قالب رزومه انتخاب کنید
یک عنوان خوب و همچنین یک خلاصه رزومه بنویسید
اطلاعات تماس خود را درج نمایید
مهارت ها و ویژگی های خود را مطابق با آنچه که در آگهی موجود است، بنویسید
از کلمات کلیدی رزومه و افعال فعال استفاده کنید
روی دستاوردهای خود تمرکز نمایید
اندازه و رنگ فونت مناسب را انتخاب کنید
قبل از ارسال حتما رزومه خود را بررسی کنید

 

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...