جمجمه جوانان با تغییرات عجیب و غریب مواجه شده است

گوشی‌های هوشمند روز به روز در حال گسترش در بین آحاد جامعه می‌باشند و این در حالی است که استفاده از این گوشی‌ها عارضه‌های گوناگونی را برای ما در پی دارد. تغییرات عجیب‌وغریب در جمجمه انسان یکی از عارضه‌ها می‌باشد. طبق آخرین تحقیقات استفاده بیش‌ازحد از گوشی‌های هوشمند نه تنها وضعیت روحی بلکه وضعیت جسمی افراد مخصوصاً در سنین پایین‌تر و در گروه سنی نوجوانان را تحت تأثیرعوارضی منفی و تغییراتی عجیب قرار می‌دهد.

برآمدگی های غیرطبیعی

بر اساس تحقیقات استفاده بیش‌ازحد از IPAD ها باعث می‌شود که برخی از نوجوانان در به‌دست گرفتن قلم در دست دچار مشکلات جدی گردند. اما طبق تحقیقات جدید به عمل‌آمده اثبات‌شده است که استفاده مداوم از فناوری‌ها سبب بروز تحولاتی در جمجمه انسان‌ها شده است. درواقع وقتی ما چندین ساعت به‌طور متوالی وقت خود را صرف گشت‌وگذار در صفحه‌های گوشی‌های‌ همراه خود هستیم این امر موجب تغییراتی در وضعیت و شکل ظاهری بدن ما می‌گردد. محققان معتقد هستند که مدت‌زمان طولانی استفاده از گوشی‌های همراه باعث ایجاد برآمدگی عجیب‌وغریب در بالای گوش‌ها به‌ویژه در قشر نوجوان و جوان می‌باشد.

این برآمدگی استخوان در جمجمه افراد در حالت طبیعی، بسیار کوچک است و به نام برجستگی بیرون پس‌سری (External occipital Protuberance) می‌باشد. این برآمدگی با انگشت دست در جمجمه افراد قابل‌لمس و احساس بوده و در مواردی که فرد مو نداشته باشد قابل‌مشاهده نیز می‌باشد. در برخی موارد نیز این قسمت به حدی بزرگ می‌باشد که با فشار انگشت روی پایه جمجمه قابل احساس می‌باشد.

دیوید شاهار از متخصصان بهداشت و سلامت در دانشگاه Sunshine cost استرالیا درزمینه تغییرات استخوان جمجمه انسان می‌گوید: «در مدت ۲۰سالی که درزمینه درمانی فعالیت داشته‌ام فقط در یک دهه گذشته به گونه فزاینده‌ای شاهد افزایش تعداد بیمارانی شدم که دارای این رشد غیرعادی در این قسمت از جمجمه هستند.»

برجستگی بیرونی پس‌سری

استخوان پس سر که به اکسیپیتال شناخته می‌شود در قسمت پشت و بخشی از کف جمجمه قرار دارد تیغه استخوانی پس‌سری به نام صدف که دارای دو سطج درون سری و و برون سری است در روی سطج بیرونی آن برجستگی به نام برجستگی بیرونی پس سری قرار دارد.

برای نخستین بار در سال ۱۸۸۵ بود که این بخش از بدن انسان مورد بررسی و تحقیقات دانشمندان قرار گرفت و تاکنون مواردی ازآنچه که اکنون در جمجمه بعضی از اقشار جوان مشاهده می‌شود بسیار نادر بود.

گردن درد نوشتاری (Text neck)

جمجمه

هرچند که رابطه علت و معلولی دقیق در این زمینه شناسایی نشده اما محققان احتمال می‌دهند که این وضعیت ناشی از خم شدن مستمر گردن برای نگاه به صفحه گوشی‌های هوشمند می‌باشد. زیرا گردن در شرایط نامناسب و با زوایایی ناراحت‌کننده قرار می‌گیرد. زیرا سر انسان حدود ۴ و نیم کیلو وزن دارد و یکی از اعضای سنگین بدن به شمار می‌رود، به همین جهت چرخش سر به جلو و قرارگیری آن در شرایط نامناسب می‌تواند به گردش فشار زیادی را وارد نماید و همین فشار و طرز قرار گرفتن گردن هنگام بررسی و مشاهده پیام‌های نوشتاری در گوشی‌های همراه باعث ایجاد درد در این قسمت حساس و خاص می‌گردد که اصطلاحاً به آن گردن درد نوشتاری (Text neck) می‌گویند.

این گردن درد یکی دیگر از عارضه‌هایی است که انسان مدرن با سبک زندگی وابسته خود به گوشی‌های هوشمند به آن مبتلا شده است که تأثیرات بسزایی در وضعیت جسمانی و روحی انسان دارد. این عارضه با درد و فشار مکرر در ناحیه گردن همراه می‌باشد. که این درد و فشار ناشی از مشاهده و ارسال پیام‌های نوشتاری از سوی گوشی‌های هوشمند یا به‌عبارت ‌دیگر نگهداری گوشی در دست طی یک دوره زمانی طولانی و به‌صورت مستمرمی‌باشد.

این گردن درد می‌تواند فشار زیادی بر مفصلی که محل اتصال عضلات گردن به جمجمه می‌باشد وارد نموده و بدن انسان نیز احتمالاً با قرار دادن استخوانی جدید در زیر جمجمه به این حرکت جدید و مکرر سر انسان پاسخ داده است که نتیجه نهایی آن ایجاد برآمدگی استخوانی جدیدی شده است که در این بخش از جمجمه ایجادشده است. کار این برآمدگی استخوانی پس سر توزیع وزن سر بر منطقه وسیع‌تری است که به نحوی سبب کاهش فشار بر گردن می‌شود.

برآمدگی‌های استخوانی بزرگ‌تر در جوانان

طی مطالعات علمی و تحقیقات به‌عمل‌آمده در سال ۲۰۱۶ که نتایج آن در مجله آناتومی منتشرشده است. شاهار و همکارانش با بررسی تصاویر رادیوگرافی ۲۱۸ بیمار جوان که در سنین ۱۸ تا ۳۰ سال بودند تلاش کردند تا ببینند چه تعداد از این افراد دارای چنین برآمدگی‌های جمجمه‌ای شده‌اند. طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده برآمدگی پشت جمجمه در حال نرمال حداقل ۰٫۲ اینچ یعنی در حدود ۵ میلی‌متر است. این در حالی است که برآمدگی‌های غیرطبیعی حدود ۰٫۴ اینچ یعنی در حدود ۱۰ میلی‌متر می‌باشد.

طبق همین بررسی‌ها درمجموع ۴۱ درصد از کل افرادی که در این تحقیق شرکت نموده بودند دارای برآمدگی‌های غیرطبیعی بودند و ۱۰ درصد هم دارای برآمدگی‌های بزرگی در حدود ۰٫۷ اینچی بودند. به‌طورکلی بروز این برآمدگی‌ها در مردان بیشتر از زنان می‌باشد. همچنین بزرگ‌ترین برآمدگی جمجمه متعلق به یک مرد می‌باشد که در حدود ۱٫۴ اینچ می‌باشد.

از هر ۴ جوان یک نفر مبتلا به این عارضه

این تیم مطالعات دیگری نیز بر روی ۱٬۲۰۰ نفر در رنج سنین ۱۸ تا ۸۶ سال انجام داده که طی آن نیز این برآمدگی‌ها بیشتر در افراد جوان دیده‌شده است. در جریان این بررسی‌ها مشخص‌شده که این برآمدگی‌ها در حدود ۳۳ درصد از افراد گروه رخ‌داده است که به‌طور چشمگیری در افراد ۱۸ تا ۳۰ سال ظاهرشده است. به‌عبارت‌دیگر از هر ۴ جوان مورد آزمایش یک نفر در رنج سنی ۱۸ تا ۳۰ سال دارای این برآمدگی‌های بزرگ‌تر از حد عادی و نرمال در جمجمه خود می‌باشد

شاهار می‌گوید: «این برآمدگی‌های استخوان احتمالاً در جمجمه افراد ماندگار هستند. درواقع عارضه‌های موقت نیستند.»

وی معتقد است این برآمدگی‌ها شبیه به لایه‌های استالاکتیت و استالاگمیت در زمین بوده و چنانچه عاملی مانع از افزایش و رشد آن‌ها نگردد می‌توانند به رشد خود ادامه دهند.

او همچنان در این خصوص می‌گوید: «هنگامی‌که افراد به‌طور مستمر با گوشی‌های هوشمند و یا تبلت های خودکار می‌کنند، هنگام مشاهده صفحات گوشی گردن برای نگه‌داشتن سر با وزن ۴٫۵ کیلویی فشار زیادی را متحمل می‌شود که این فشار باعث تجمع لایه‌های تازه استخوانی و شکل‌گیری این عارضه‌ها می‌شود که درواقع پاسخی برای مقابله با فشار و استرس مضاعفی است که در طول این دوره زمانی به این بخش از بدن وارد می‌گردد.

وی همچنین معتقد است که این برآمدگی‌های استخوانی جمجمه به‌تنهایی و به‌ندرت سبب ایجاد اختلالات پزشکی می‌شوند و درصورتی‌که فرد دچار احساس درد یا ناراحتی شدید در این ناحیه شود می‌تواند با اصلاح حالت بدن و یا سر شرایط را بهبود ببخشد.

استفاده از گوشی به‌جای کتاب

شاید برای شما هم سؤال باشد که آیا اسکلت بدن انسان در عصر رونق و رواج استفاده از گوشی‌های هوشمند با یک عصر تکاملی دیگر مواجه گردیده است؟

شاهار در پاسخ به این سؤال با اشاره به این‌که تحت چه شرایطی اسکلت انسان تکامل می‌یابد می‌گوید: «در عصری که فناوری‌ها در سبک زندگی ما به یک محور عمده تبدیل‌شده‌اند، عوارضی چون افزایش حجم و برآمدگی استخوانی در سر نیز از پیامدهای آن می‌باشد. به‌خصوص در شرایط امروزی که استفاده از این دستگاه‌های هوشمند به‌سرعت در حال گسترش است.»

شاهار همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا چنین اتفاقاتی در حال رخ دادن است چنین می‌گوید: «امروزه استفاده از گوشی‌های همراه صرفاً برای برقراری ارتباط نیست بلکه گوشی‌ها برای استفاده‌های دیگری چون کتاب، اتاق کار و حتی فضای تفریحی و بازی را هم شامل می‌شوند.»

گوشی‌های همراه و نوجوانان

طبق آمارهای رسمی موجود حدود ۸۷ درصد از نوجوانان ۱۴ تا ۱۸ سال آمریکا و ۷۹ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله در بریتانیا دارای گوشی‌های همراه شخصی هستند. با توجه به گسترش و رواج انواع بازی‌ها و سرگرمی‌های مخصوص کودکان و نوجوانان بر روی گوشی‌های هوشمند میانگین رنج سنی افرادی که در سراسر جهان از گوشی‌های همراه استفاده می‌کنند روز به روز در حال کاهش و تعداد افراد استفاده‌کننده در حال افزایش می‌باشد.

به همین جهت عارضه گردن درد نوشتاری به دلیل تمایل بیش‌ازحد استفاده از گوشی‌های همراه به‌ویژه در قشر کودکان و نوجوانان باعث بروز نگرانی‌های شدیدی شده است.

در تحقیقات دیگری که در سوئد بر روی ۲۱ نوجوان در سنین بین ۱۴ تا ۲۰ سال انجام‌شده است مشخص‌شده است افرادی که ساعات بیشتری را از گوشی‌های همراه استفاده می‌نمایند از مشکلات کم‌خوابی و استرس رنج می‌برند.

محققان نوجوانان را به دو قشر کم‌مصرف و پرمصرف تقسیم کرده‌اند و بر اساس آن اثبات‌شده است افرادی که کمتر از ۵ بار در طول روز از گوشی استفاده می‌نمایند نسبت به افرادی که بیش از ۱۵ بار از آن استفاده می‌کنند شرایط روحی بهتری داشته و شب‌ها نیز راحت‌تر می‌خوابند.