افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه

افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه

محل مطالعه شما به اندازه آنچه که مطالعه می کنیم اهمیت دارد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند، محلی که شما در آن به مطالعه می پردازید، بر چگونگی یادگیری و به خاطر سپردن مواد مطالعاتی تاثیر بسزا و انکار نشدنی ای دارد. البته تمامی دانش آموزان، دانشجویان و دیگر افراد از این موضوع به طور کامل آگاه هستند و همیشه به دنبال افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه بوده و هستند.

افراد بسته به زمینه مطالعه خود، نیاز به یادگیری و یا مرور اطلاعات با حجم های مختلفی دارند. شاید همین مسئله باعث شود که افراد و به خصوص دانش آموزان و دانشجویان به دنبال بهینه سازی ساعات مطالعه خود باشند و متاسفانه به افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه توجه چندانی نکنند. در ادامه این مطلب از آراد موبایل قصد داریم راهکارهایی را برای طراحی دکوراسیون یک اتاق مطالعه بهینه به شما ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

دکوراسیون مناسب برای افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه

مطمئنا ایجاد فضایی که بتوانید در آن به درستی تمرکز کنید، تاثیر زیادی بر یادگیری و بهره وری مطالعه خواهد داشت. برای آنکه بتوانید راندمان مطالعه خود را بالا ببرید می توانید با ایجاد تغییراتی در دکوراسیون داخلی اتاق مطالعه خود موجب افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه شوید. در ادامه به شما این راهکار های تغییر و طراحی دکوراسیون داخلی را ارائه می دهیم.

۱- اتاقی را انتخاب کنید که دوستش داشته باشید

بدون شک ماندن و مطالعه کردن در فضایی که اصلا برایتان خوشایند نیست و آن را اصلا دوست ندارید، بسیار سخت و غیر قابل تحمل خواهد بود. پس قبل از اقدام به هر کاری، باید ببینید که اتاق مطالعه خود را دوست دارید یا خیر. اگر آن را دوست دارید، مطمئنا با تغییرات کوچکی می توانید بهره وری آن را افزایش دهیم. در صورتی که اتاق مطالعه خود را دوست ندارید باید ترتیباتی دهید با تغییر آن، اتاق مطالعه را به شکلی دلخواه و دوست داشتنی تغییر دهید. این کار می تواند باعث افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه شود.

افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه

۲- اتاق خود را همیشه ساده  و مرتب نگه دارید

همانند بسیاری از زمینه های دیگر در زندگی، پیچیدگی دشمن و نقطه مقابل موفقیت است. برای افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه و دستیابی به موفقیت باید اتاق خود را مرتب و خلوت کنید. برای این کار در ابتدا آنچه که واقعا برای مطالعه نیاز دارید را تعیین و تمام لوازم اضافی که موجب حواس پرتی می شوند را حذف کنید. نمونه ای بسیار برجسته از یک اتاق مطالعه بهینه، یک اتاق مینیمال است که در آن همه چیز بر اساس اصول حداقل گرایی چیده و تعیین شده است.

افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه

پس، داشتن یک میز و یک قفسه کتاب ساده می تواند نیاز شما را برای مطالعه برطرف کند. هرچه اتاق خلوت تر باشد، به طبع، میزان تمرکز شما نیز افزایش خواهد یافت. و اگر اتاق شما شلوغ و به هم ریخته باشد، تمرکز کردن در آن به مراتب دشوارتر خواهد شد. بهترین کار این است که با خودتان رو راست باشید و از خود بپرسید که به چیزهایی در اتاق مطالعه نیاز دارید و چه چیز هایی را باید به بیرون ببرید. با این کار سده می توانید موجب افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه خود شوید.

۳- نور طبیعی را به اتاق خود راه دهید و یا نور اتاق مطالعه خود را افزایش هید

برای افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه، باید بتوانید مطالب را به طور واضح بخوانید و مراقب چشم هایتان هم باشید. اگر در اتاق مطالعه خود پنچره دارید، سعی کنید در طول نور از نور طبیعی بهره ببرید و به طور جدی از پرده های ضخیمی که جلوی نور را می گیرد، استفاده نکنید. اگر اتاق مطالعه تان پنجره ندارید، باید میزان لامپ ها را افزایش دهید و یا از یک چراغ مطالعه با نور استاندارد و مناسب استفاده کنید.

افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه

در هر دو صورت (اتاقی مطالعه پنجره دار و یا بدون پنجره) در طول شب نور نخواهید داشت. پس حتی اگر اتاقتان پنجره داشته باشد، باید فکری به حال مطالعه در طول شب کنید. پس لامپ ها و چراغ مطالعه استاندارد را برای افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه فراموش نکنید. زیرا کم بودن نور نه تنها به چشمانتان آسیب خواهد زد، بلکه موجب خواب آلودگی و خستگی شما نیز خواهد شد.

۴- جایی را برای استراحت در اتاق مطالعه خود در نظر بگیرید

برای افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه باید این مسئله را به خاطر بسپارید که شما برای مطالعه نیاز به استراحت و انژی کافی دارید. شما قرار نیست تمام ساعات خود را به مطالعه بپردازید. وجود جایی برای استراحت در یک اتاق مطالعه بهینه، امری ضروری و با اهمیت است. ایده های زیادی برای استراحت وجود دارد.

افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه

شما می توانید از یک مبل راحتی برای استراحت استفاده کنید. پس وجود مبلمان یا تختی که کمی شما را از حال هوای مطالعه دور کند و شما را برای ادامه کارتان آماده کند، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه داشته باشد. پس زمانی را برای استراحت بین هر مطالعه اختصاص دهید تا یادگیری بهتر و بهینه تری داشته باشید.

۵- میز مطالعه خود را پشت به تخت خواب قرار دهید

اگر اتاق مطالعه و خوابتان یکی است و اتاق مطالعه جداگانه ای ندارید، باید ترتیباتی را برای افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه و خواب خود ایجاد کنید. وجود تخت خواب شما را خواب آلوده می کند و باعث می شود دلتان بخواهد بیشتر از آنچه که باید بخوابید و استراحت کنید. پس یکی از کارهای مهمی که در این راستا باید انجام دهید این است که ترجیحا میز مطالعه خود را به شکلی قرار دهید که به تخت خوابتان دید نداشته باشد و شما را برای خواب وسوسه نکند.

افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه

سخن آخر

داشتن جایی که مخصوص مطالعه باشد بدون شک می تواند انگیزه مطالعه و همینطور تمرکز شما را بالا ببرد. داشتن یک اتاق مطالعه خوب و بهینه اصلا کار سختی نیست. همانطور که دیدید تنها با به کارگیری کمی خلاقیت و دانش در مورد بهره وری مطالعه، به راحتی می توانید اتاق مطالعه ای داشته باشید که که موجب آرامش و موفقیت شما شود. در این مطلب چند ایده بسیار ساده و کم هزینه برای داشتن اتاق مطالعه بهینه به شما ارائه دادیم. شما چه راهکار هایی برای افزایش بهره وری مطالعه در اتاق مطالعه دارید؟ نظرات و پیشنهادت خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.