جت لگ – Jet Lag «چگونه از جت لگ در سفر پیشگیری کنیم»

jet lag-aradmag-007
Jet Lag

بدن ما به طور طبیعی برای انجام کارهایی مانند خوردن، خوابیدن و… در یک دوره بیست و چهار ساعته تنظیم‌شده است که با پرواز کردن در نظم این پروسه اختلال ایجاد می‌شود و باعث ایجاد جت لگ می شود. با آرادمگ همراه باشید.

 برای برطرف کردن علائم ناشی از جت لگ موارد بسیاری وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانیم سفری خوب و آسوده داشته باشیم. در این مطلب به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم.

jet lag-aradmag-001
جت لگ «Jet Lag»

برنامه خواب و غذای خود را تنظیم کنید

یک یا دو هفته قبل از پرواز برنامه خواب و غذای خود را بر طبق مقصد مورد نظر تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر کشوری که قصد سفر به آن دارید پنج تا شش ساعت با محل زندگی شما تفاوت زمانی دارد، زمان خواب خود را بر آن اساس تنظیم کرده و زودتر یا دیرتر از ساعتِ خوابتان، به تختخواب بروید.

در مورد وعده‌های غذایی نیز به همین منوال عمل کنید. زمان وعده‌های غذایی خود را به زمانِ مقصد نزدیک کنید تا هنگامی که به مقصد رسیدید مشکلی در خواب و وعده‌های غذایی خود نداشته باشید.

روز قبل از پرواز به اندازه کافی بخوابید

چندروز قبل از پرواز سعی کنید خواب باکیفیتی داشته باشید. شب قبل از پرواز زودتر از همیشه به تختخواب رفته و برای خواب آماده شوید. برای اینکه خواب خوبی داشته باشید شرایط مناسبی در اتاق خواب خود مهیا کنید، قبل از خواب فعالیت‌هایی مانند گوش دادن به موسیقی آرامش بخش یا حمام کردن را انجام دهید تا به خوابی باکیفیت کمک کنید.

jet lag-aradmag-002
جت لگ «Jet Lag»

قبل از پرواز قهوه ننوشید

حداقل دوازده ساعت قبل از پرواز از نوشیدن قهوه خودداری کنید زیرا زمانی که به مقصد می رسید نوشیدن قهوه در عوارض ناشی از جت لگ تأثیر بسیاری دارد. نوشیدن آب را می توانید جایگزین قهوه کنید.

زمان پرواز را ترجیحا شب انتخاب کنید

در صورت امکان بلیط خود را در ساعاتی از شب رزرو کرده و تهیه کنید تا زمان رسیدنِ شما به مقصد صبح یا بعدازظهر باشد.

در هواپیما به اندازه کافی بخوابید

بالشی کوچک و یک چشم بند به همراه داشته باشید تا بتوانید در زمان رسیدن به مقصد در هواپیما بخوابید. برای اینکه سروصدای داخل هواپیما باعث ایجاد حواس‌پرتی و مزاحمت نشود و بتوانید خوابی خوب داشته باشید از هدفون استفاده کنید. در صورتی که هواپیمای شما قرار است در ساعاتی از شب به مقصد برسد ترجیحا در طول پرواز بیدار بمانید تا بتوانید در مقصد با آرامش استراحت کرده و بخوابید.

jet lag-aradmag-003
جت لگ «Jet Lag»

در صورت لزوم از قرص‌های خواب آور استفاده کنید

اگر مشکل کم خوابی دارید و به راحتی نمی‌توانید وارد مرحله عمیقِ خواب شوید، با مشورت گرفتن از متخصص در هنگام پرواز از قرص‌های خواب آور استفاده کنید تا بتوانید در هواپیما به اندازه کافی بخوابید.

ساعت خود را به منطقه زمانی کشور مقصد تغییر دهید

برای اینکه بتوانید با شرایط زمانی مقصد هماهنگ شوید چند روز قبل از سفر ساعت‌های خود را براساس زمان مقصد تغییر داده و تنظیم کنید. با این روش کم کم به منطقه زمانی جدید عادت می‌کنید و برنامه های خود قبل از سفر را نیز براساس آن زمان تنظیم می‌کنید.

آب بنوشید

کمبود آب در بدن یکی دیگر از عواملی است که جت لگ را تشدید می‌کند. برای این منظور در هواپیما تا زمان رسیدن به مقصد بطری آب به همراه داشته باشید و مقدار زیادی از آن بنوشید.

در معرض نور خورشید قرار بگیرید

زمانی که به مقصد رسیدید سعی کنید خود را بیشتر در معرض نور خورشید قرار دهید. نور خورشید در تنظیم ریتم خواب شما مؤثر است و به همین منظور هر زمان که خورشید در آسمان است به بیرون رفته و پیاده‌روی کنید. درواقع نور درمان طبیعی قدرتمندی برای مقابله با جت لگ است.

jet lag-aradmag-004
جت لگ «Jet Lag»

به وقت محلی غذا بخورید

پس از رسیدن به مقصد وعده‌های غذایی خود را با وقت محلی کشور مورد نظر هماهنگ کنید. اگر بین وعده‌های غذایی احساس گرسنگی کردید سعی کنید میان وعده‌هایی سبک خورده و منتظر وعده غذایی اصلی بمانید تا با منطقه زمانی جدید هماهنگ شوید.

 در بین وعده‌های غذایی آب فراوان بنوشید و از خوردن قهوه و چای خودداری کنید زیرا تأثیر مستقیم بر سیستم خواب شما دارد.

برنامه منظمی برای خواب در مقصد داشته باشید

زمان خواب خود را بر اساس وقت محلی تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر صبح به مقصد رسیدید تا عصر بیدار بمانید و بهیچوجه ظهر نخوابید یا اگر عصر به مقصد رسیدید بهتر است تا شب و زمان خواب منتظر مانده و بعد به تختخواب بروید.

jet lag-aradmag-005
جت لگ «Jet Lag»

با دستور پزشک ملاتونین مصرف کنید

ملاتونین هورمونی است که در غده کوچکی در مغز تولید می شود و وظیفه آن تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن است. ملاتونین به شما در خوابی خوب و باکیفیت کمک می‌کند. اگر در کشور مقصد همچنان با مشکل خواب روبرو هستید می‌توانید با مشورت گرفتن از پزشک ملاتونین مصرف کنید. ملاتونین به تنظیم ساعت خواب بدن کمک بسیاری می‌کند.

بعد از رسیدن به مقصد دوش بگیرید

زمانی که به مقصد رسیدید و تصمیم به خواب گرفتید، قبل از خواب حمامی گرم داشته باشید. آب گرم عضلات شما را آرام و استرس را دور می‌کند. همچنین دوش آب گرم باعث افت دمای بدن می‌شود و در زودتر به خواب رفتن به شما کمک می‌کند.

یک روز زودتر به مقصد برسید

اگر برای قراری اداری یا کنفرانسی مهم قصد سفر دارید بلیط خود را به صورتی تهیه کنید که بتوانید یک روز قبل از آن قرار مهم در هتل باشید و به اندازه کافی بخوابید. با این کار خللی در کارهای شما ایجاد نمی شود و در روز قرار سرحال و آماده خواهید بود.

jet lag-aradmag-006
جت لگ «Jet Lag»

تنفس عمیق و مدیتیشن را امتحان کنید

اگر بر اثر جت لگ احساس افسردگی و کسالت می‌کنید از روش‌های مراقبه و تمرینات تنفسی استفاده کنید. بعد از تکرار این تمرینات متوجه آرامش و بهتر شدن روحیه خود خواهید شد.

جت لگ در شرایط مختلف تغییر کرده و شدت آن افزایش پیدا می‌کند. کسانی که سفری به بیش از یک مقصد دارند و درواقع مجبور هستند خود را با چند منطقه زمانی مختلف هماهنگ کنند دچار جت لگ شدیدتری نسبت به دیگران می‌شوند.

کسانی که دچار کم خوابی هستند نیز علائم جت لگ در آن‌ها شدیدتر خواهد شد. همچنین افراد سالخورده و ناتوان نیز در برابر جت لگ مقاومت کمتری دارند. مسیرهای طولانی نیز سبب می شود علائم جت لگ در فرد بیشتر شود.