شادی را به زندگی خود دعوت کنیم!

شاد زیستن

شاد زیستن هنری است که به آموختن نیاز دارد. با آراد مگ همراه شوید تا درکنار هم با بهره‌گیری از نکاتی ساده، چگونه شاد بودن را بیاموزیم و زندگی با نشاط ‌‌تری را برای خود رقم بزنیم.

افسوس و نگرانی، نقطه مقابل شادی

اندوه زمانی رخ می‌دهد که برای فرصت‌های از دست رفته گذشته افسوس بخوریم و یا نگران آینده باشیم در حالیکه صلح و آرامش در زمان حال پیدا می‌شود.

در زمان گذشته زیستن و افسوس آن را خوردن باعث خواهد شد که زمان حال را نیز از دست بدهیم، زمانی که در لحظه‌ی بعد، به گذشته می‌پیوندد و اگر آن را در نیابیم افسوس بیشتر را برایمان رقم خواهد زد.

نگرانی، یک تصور غیر واقعی از آینده را در ذهن ایجاد می‌کند؛ و اعتقاد به این تصور، موجب ایجاد احساس منفی می‌شود. و در واقع بدون هیچ دلیل قابل قبولی ترس از آینده به وجود می‌آید.

برای شاد بودن باید نگرانی را رها کرد؛ نگرانی نه تنها در حل مشکلات هیچ تاثیر مثبتی نخواهد داشت بلکه با ایجاد ارتعاش منفی راه حل های درست را نیز از ذهن دور خواهد کرد.

کنترل را در دست بگیریم

شاد بودن زمانی که تصور می‌کنیم همه‌ی دنیا بر علیه ما هستند، کار بسیار سختی است. اگر ما مسئولیت هر آنچه در زندگیمان اتفاق میفتد را به عهده بگیریم و دیگران را برای ناراحتی و مشکلاتمان مقصر ندانیم، دیگر برای شاد بودن نیز از دیگران توقعی نخواهیم داشت و این بهترین اتفاق ممکن است؛ چون معتقدیم همیشه تصمیم گیرنده خود ما هستیم و کنترل زندگی و احساساتمان به دست خودمان است و هیچ کس قادر نخواهد بود افسار زندگی ما را به دست بگیرد و در واقع برای شاد بودنمان به حضور نفر دیگری نیاز نداریم.

اگر کسی ما را با رفتاری، عصبانی و ناراحت می‌کند بهترین راه حل، بخشیدن و فراموش کردن است؛ چرا که با کینه‌توزی و احساس نفرت به دیگران، تنها کسی که آزار خواهد دید خود ما خواهیم بود و معمولا طرف مقابل حتی در جریان میزان نفرت ما نسبت به خودش نیست و این وضعیت، کل ذهنیت ما را منفی می‌کند و در اینصورت ما اجازه داده‌ایم تا شخص دیگری ما را ناراحت کند و در واقع کنترل احساس ما را به دست بگیرد.

مقایسه خود با دیگران

مقایسه خود با دیگران در صورتی که دارای اعتماد به نفس بالایی باشیم در ما ایجاد انگیزه می‌کند اما در غیر اینصورت پس از مقایسه، دچار ناامیدی و احساس حقارت می‌شویم. دلیل این اتفاق هم اینجاست که معمولا در مقایسه، ما خود را با یکی از ویژگی‌ها و اتفاقا بهترین ویژگی طرف مقابل قیاس می‌کنیم و در واقع زندگی باطنی خودمان را با زندگی ظاهری فرد مقایسه می‌کنیم غافل از اینکه نمی‌دانیم فرد مقابل با چه مشکلات و ناراحتی‌هایی دست به گریبان است.

بهترین قیاس که باعث پیشرفت آدمی خواهد شد، مقایسه خودمان با خودمان است. اینکه آیا امروز نسبت به دیروز تغییر مثبتی در ما به وجود آمده است؟

موفقیت‌های کوچک را جشن بگیریم

کوچک یا بزرگ بودن موفقیت اهمیتی ندارد. اگر برای هر موفقیتی که به دست می‌آوریم شاد شویم و آن را جشن بگیریم انگیزه ما برای خلق موفقیت‌های بعدی بیشتر خواهد شد و همین قدم‌های کوچک، موفقیت‌های بیشتر و بزرگتری را برایمان در پی خواهد داشت و در نهایت باعث خواهد شد احساس رضایت کنیم و همین رضایت از خود و زندگی، شادی بیشتری را برای ما و اطرافیان ما ایجاد می‌کند.

شاد زیستن

شادی مستقل است

زمانی که شادمانی خود را به روابط، مشاغل، امور مالی، سلامتی و یا نتایج پیش‌بینی شده‌ی خود وابسته می‌کنیم، به مشکل برمی‌خوریم. شادی تجربه‌ای درونی است که باید خودمان آن را به دست بیاوریم؛ همه‌ی چیزهای دیگر ناپایدار هستند. حتی رسیدن به آرزوها، به صورت موقت در وجود ما احساس شادی ایجاد ‌می‌کنند اما بعد از مدتی با شکل گیری رویاهای جدید، به بار نشستن رویاهای قدیمی برایمان عادی خواهد شد و حس چندانی به ما نخواهند داد.

قدرشناس باشیم

در زندگی همه‌ی ما علی رغم مشکلاتی که وجود دارد، پر است از نعمت‌های بی‌شماری که خداوند آنها را در زندگیمان قرار داده است که شمردن آنها قطعا از دست ما خارج است.

دیدن نعمت‌ها و قدردانی برای آنها از خالق هستی علاوه بر اینکه احساس مثبت و خوشی را در ما ایجاد می‌کند، توجه ما را به سمت داشته‌هایمان جلب می‌کند که همین امر باعث جذب نعمت بیشتر در زندگیمان خواهد شد.

شکر نعمت نعمتت افزون کند؛ کفر، نعمت از کفت بیرون کند.

لبخند فراموش نشود

حتی لبخند زورکی هم می‌تواند مانند لبخند واقعی احساس خوبی را منتقل کند. انقباض ماهیچه‌های صورت در هنگام لبخند زدن موجب باز شدن رگ‌های خونی و افزایش اکسیژن‌رسانی به مغز، سلول‌های بدن و سیستم عصبی می‌شود. لبخند زدن میزان تولید اندروفین در خون را افزایش می‌دهد که موجب خوش‌بینی بیشتر می‌شود.

لبخند بزنید

لذت از کار

لذت بردن از کار، نقش مستقیمی در شادی دارد. همیشه سعی کنیم کارهایی را انجام دهیم که به ما احساس شادمانی و رضایت می‌دهند. انجام فعالیت‌هایی که صرفا دیگران و جامعه از ما انتظار دارند و ما از انجام آن احساس خوبی نداریم، نه تنها احساس نارضایتی و افسردگی به ما خواهد بخشید بلکه نتیجه کار هم خوب از آب در نمی‌آید.

معاشرت با افراد شاد

شخصیتِ همنشینی که انتخاب می‌کنیم بر افکار، احساسات و مسیر زندگی ما اثر می‌گذارد.برای شاد زیستن، دور کردن آدم‌های منفی از زندگی‌، ضروری است. خواه و ناخواه انرژی افراد منفی نگر در زندگی ما نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت و در مقابل هم‌نشینی با افراد شاد و مثبت اندیش، امید و احساس شادی و انرژی مثبت را وارد زندگی ما می‌کند. خوش بین بودن و امید به آینده باعث خواهد شد تا پای اتفاقات خوب و شادی بخش به زندگیمان باز شود. خوش باش که هر که راز داند؛ داند که خوشی، خوشی کشاند

شاد زیستن

سخت نگیریم

برای خوشحالی بهانه‌های زیادی پیرامون ما وجود دارد که اگر کمی دقیق‌تر به اطرافمان بنگریم حتما آنها را پیدا خواهیم کرد. برای شاد بودن حتما نباید اتفاق ویژه‌ای بیفتد، حتی خوردن یک شام خوشمزه در کنار خانواده می‌تواند لذت بخش باشد.

طبیعت گردی

یک گردش کوتاه در طبیعت می‌تواند انرژی ما را مضاعف کند. راه رفتن با پای برهنه بر روی سبزه‌ها، نوازش گل‌ها و تنه‌ی درختان، نفس کشیدن در جنگل، گوش سپردن به صدای رودخانه و آواز پرندگان؛ همه‌ی این کارها باعث می‌شود احساس شادی بیشتری کنیم. حتی قدم زدن در پارک کوچک نزدیک خانه‌ هم می‌تواند انرژی‌ها و افکار منفی را از ما دور کند. وقتی احساس شادی کنیم، می‌توانیم بهتر فکر کنیم و محکم‌تر در مسیر موفقیت گام برداریم.

شادی، ویروسی است

وقتی ما انسان شادی باشیم، هاله‌ی اطرافمان نیز از انرژی مثبت و شاد آکنده خواهد شد و این انرژی به هر کسی که با ما معاشرت می‌کند انتقال می‌یابد و این امر، هم رضایت بالایی را برایمان به ارمغان می‌آورد و هم باعث می‌شود دیگران نیز این شادی را به اطرافیانشان منتقل کنند و در نتیجه جامعه به سمت جامعه شاد و پر انرژی پیش خواهد رفت.

جهان آینه‌ای است که ما را آنگونه که هستیم جلوه می‌دهد؛ اگر بخندیم روی خندانش را به ما نشان می‌دهد و اگر با چهره‌ای نگران و ناراحت در برابرش حاضر شویم، چهره‌ای ناخوش نشانمان خواهد داد. شادی احساس مثبتی است که باعث می‌شود حال خوب و احساس رضایتمندی داشته باشیم.

شاد باشید