مینیمالیسم «کیفیت را جایگزین کمیت نماییم»

Minimalism-aradmag-012
مینیمالیسم - Minimalism

مینیمالیسم جنبشی مدرن در بسیاری از کشورهای قاره اروپا و آمریکاست که با عناوینی همچون ساده گرایی و کمینه‌گرایی تعریف می‌شود؛ این سبک از اوایل قرن بیستم میلادی شروع شد و تا به امروز یکی از مهمترین سبک‌ها در زمینه‌های مختلفی همچون طراحی، نقاشی، معماری و… به شمار می‌رود. در دهه ۱۹۵۰ بسیاری از هنرمندان تلاش می‌کردند تا آثار و مفاهیم خود را به سادگی و بدون هرگونه پیچیدگی ارائه دهند. با آرادمگ همراه باشید.

بسیاری از اشخاص مهم و مشهور مانند «استیو جابز» و «مایکل روبنس بلومبرگ» بیزینسمن و شهردار سابق نیویورک، از سبک مینیمال در زندگی خود بهره می برده‌اند و اعتقاد آن‌ها بر این بود که به جای استفاده از پول و ثروت در جهت زندگی لوکس و مجلل؛ برای اهدافی مؤثر و در جهت رسیدن به پیشرفت‌های بزرگ قدم بردارند.

Minimalism-aradmag-001
استیو جابز-مینیمالیسم

در سبک زندگی مینیمال با حرکت به سمت سادگی؛ با کمترین فرصت می توان به هدف اصلی این سبک رسید؛ هدف از انتخاب سبک مینیمالیسم رهایی از مصرف گرایی و ماتریالیسم است. برای تغییر سبک زندگی ابتدا باید ذهن را از افکار اضافی و بیهوده خالی کرد تا بتوانیم تغییراتی اساسی در سبک زندگی خود ایجاد کنیم.

سبک زندگی مینیمال با انتقادهای مثبت و منفی بسیاری همراه است؛ برخی بر این باورند که این سبک شخص را مجبور به قناعت بیش از اندازه می‌کند و او نمی‌تواند از زندگی خود لذت کافی را ببرد. برخی نیز معتقدند انسان تا زمانی که زنده است و می‌تواند باید خرج کند و لذت ببرد.

Minimalism-aradmag-002

سبک مینیمال به معنای قناعت بی اندازه نیست؛ در واقع این سبک شما را از مصرف گرایی دور می‌کند. نظام سرمایه‌داری از هر فرصت و موقعیتی استفاده می‌کند تا اشخاص را به سمت خرید بیشتر جذب کرده و از سود ناشی از مصرف‌گرایی استفاده کند. نظام سرمایه داری با تبلیغات جذاب و دروغین ذهن میلیون ها انسان را منحرف می‌کند تا هیچگاه از این سبک زندگی دور نشوند.

برخی از افراد در جامعه نوعی بیمارِ مصرف گرا محسوب می شوند زیرا آن‌ها بدون دلیل و نیاز، به خرید کردن اعتیاد دارند و اگر این پروسه را تکرار نکنند احساس شادی و امنیت را در زندگی خود احساس نمی‌کنند.

مینیمالیسم در ابتدا نوعی «ذهن آگاهی» است؛ این سبک ذهن را نسبت به دنیای پیرامون خود آگاه کرده و باعث حواس‌پرتی نسبت به دنیای مادی و مقوله مصرف گرایی می‌شود. در واقع در سبک مینیمال کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد؛ به عنوان مثال شخص به جای خریدن چند جفت کفش با کیفیتی معمولی، جنسی را انتخاب می‌کند که از نظر کارایی و کیفیت درجه یک باشد تا بتواند مدت زمان بیشتری از آن استفاده کند و مجبور به خرید مجدد نباشد.

Minimalism-aradmag-003
مینیمالیسم

علاوه بر تأثیر مینیمالیسم بر زندگی مادی این سبک در زندگی اجتماعی و شخصی افراد نیز تأثیر بسزایی دارد؛ یکی از تأثیرات سبک مینیمال محدود شدن تعهدات اجتماعی است. یکی از اهداف این سبک ساده و آرام کردن زندگی است؛ ابتکار عمل را به دست بگیرید و روابط سمی را از زندگی خود پاک کنید. دایره دوستان و نزدیکان خود را محدود کنید و تنها به ارتباط با افرادی بسنده کنید که تأثیر مثبتی در زندگی شما داشته باشند.

روابط مخرب و سمی جهت زندگی شما را به سمت غم، اندوه و انرژی منفی می‌کشاند و این موضوع به نوعی باری اضافی در سبک زندگی مینیمال است.

Minimalism-aradmag-004

یکی دیگر از کارهایی که باید در زندگی یک مینیمالیست به آن توجه شود محدود کردن فعالیت در شبکه‌های مجازی است؛ امروزه بیشتر افراد در جامعه زمان زیادی از وقت خود را به پرسه زدن در رسانه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهند، فضای مجازی به طور ناخودآگاه میزان استرس و اضطراب را در انسان بالا می‌برد و برای دور ماندن از آن باید بر میزان مصرف و وقت خود کنترل داشته باشیم.

چند روز در هفته برای ساعاتی مشخص نوتیفیکیشن «اعلان» برخی از اپلیکیشن های مجازی خود را غیرفعال کنید تا بتوانید از سطح استرس و حواس پرتی ناشی از مطلع شدن از پیام ها و برنامه‌هایتان بکاهید.

یکی از مواردی که به وفور در زندگی همه ما مشاهده می شود انبار کردن وسایل و لباس‌هایی است که از آن‌ها استفاده‌ای نمی‌شود. برای شروع یک تغییر بزرگ در سبک زندگی شما می‌توانید لیستی از وسایلی که مدت‌هاست از آن‌ها استفاده نکرده‌اید، تهیه کنید؛ پس از تهیه لیست شما می توانید این وسایل را به دیگران ببخشید، وسیله یا لباسی که شما علاقه‌ای به استفاده از آن ندارید ممکن است شخص دیگری را خوشحال کند.

Minimalism-aradmag-005
مینیمالیسم

سبک مینیمال در محیط کار شما نیز می تواند کاربردی باشد؛ برخی از افراد اسناد و پرونده‌های بسیاری در کمد و کشوهای محل کار خود دارند که به علت بی نظمی و شلوغی هیچگاه نمی‌توانند به راحتی پرونده مورد نظر خود را بیابند. یک روز را به مرتب سازی اسناد و پرونده‌های خود اختصاص دهید و موارد بی اهمیت را دور بریزید؛ با دسته‌بندی کردن مدارک می‌توانید آن‌ها را سازماندهی کنید.

همچنین این دسته بندی کردن در مورد وسایل داخل کمد لباس‌های شما نیز صدق می کند؛ همانطور که در بالا اشاره شد با تمیز کردن کمد لباس و وسایل شخصی می توانید لباس‌های استفاده نشده را جدا کرده و از حجم لباس‌ها و کفش‌هایتان کم کنید.

در محیط آشپزخانه و یخچال نیز باید از نگه داشتن مواد غذایی که تاریخ انقضاء آن‌ها گذشته خودداری کنید. برخی از افراد هیچوقت به مواد خوراکی داخل کابینت و یخچال خود نگاه نمی‌اندازند تا از مواد تاریخ گذشته مطلع شده و آن‌ها را دور بیاندازند. مینیمالیست ها هر چند ماه یکبار بر تمام وسایل و مواد خوراکی داخل آشپزخانه نظارت می‌کنند.

Minimalism-aradmag-006

در سبک زندگی مینیمال استفاده از اسباب و اثاث منزل محدودیت‌های خاصی دارد؛ در این سبک از وسایل بزرگ و جاگیر استفاده کمتری می شود و تلاش یک شخص مینیمالیست استفاده از حداقل وسایل و تزئینات در محیط خانه است.

برخی از افراد به پس انداز کردن برای آینده و هدف‌های بزرگ اعتقادی ندارند؛ بنابراین سبک مینیمال برای آن‌ها کاربردی ندارد و علاقه چندانی به این موضوع ندارند. در این مقاله تمرکز ما بر روی کسانی است که تصمیم دارند سبک زندگی خود را تغییر داده و در جهتی مثبت قدم بردارند؛ این افراد علاوه بر تفریح و رفاه در زندگی به آینده نیز فکر می‌کنند و می‌خواهند روش پس انداز بهینه را یاد بگیرند.

Minimalism-aradmag-007
مینیمالیسم

این نکته نیز لازم به ذکر است که روش مینیمال دیگر سبک‌های زندگی را مردود اعلام نمی‌کنند؛ هر شخصی در این جهان آزاد است تا روش مخصوصی برای زندگی خود انتخاب کند و از علایق خود لذت برده و به خواسته‌هایش برسد. این مقاله تنها قصد دارد مزایای سبک مینیمال را برای کسانی که قصد دارند سبک زندگی خود را تغییر دهند، شرح دهد.

سبک مینیمال هیچگاه شخصی را مجبور نمی‌کند تا از داشتن چیزهایی که رفاه به همراه دارد، دوری کند بلکه به فرد این آگاهی را می دهد تا هدفمند زندگی کند و در جهت رسیدن به هدف‌هایشان قدم بردارد.

بسیاری از مینیمالیست ها در جهان از خریدن خانه بزرگ و خودرو شخصی خودداری می‌کنند؛ آن‌ها اعتقاد دارند که با خانه کوچکتر نیز می توان زندگی را با شادی و آرامش گذراند، همچنین بسیاری از آن‌ها از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند. این افراد با خانه مجلل یا وسیله نقلیه شخصی مخالف نیستند؛ آن‌ها ترجیح می‌دهند تا پولی که صرف خرید این موارد می شود را در موقعیت‌های دیگری که برایشان از اهمیت بیشتری برخوردار است، هزینه کنند.

Minimalism-aradmag-008

خرید کردن یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت ها در جهان است که بسیاری از زنان و مردان به این مقوله اعتیاد دارند و هیچگاه از خرید کردن سیر نمی شوند؛ خرید کردن بیش از اندازه بعد از مدتی سبب می‌شود کمدهای شما مملو از لباس‌هایی شود که در سال فرصت نمی‌کنید از آن‌ها استفاده کنید.

در تمام طول سال همه چیز برای فروش وجود دارد و فروشندگان از هر ترفندی برای جذب مشتری استفاده می‌کنند؛ فرد مینیمالیست خرید کردن را محدود به زمان‌های خاصی می‌کند و برای تفریح این کار را انجام نمی‌دهد، هر زمان که قصد خرید کردن داشتید به تنهایی به مراکز خرید بروید تا با وسوسه اطرافیان مجبور به خرید وسیله یا لباسی غیرضروری نشوید.

در زمینه تبلیغات فضای مجازی و تلویزیون نیز نقش مهمی در ترویج مصرف گرایی دارند و افرادی که تصمیم به تغییر سبک زندگی خود به مینیمال دارند تحت تأثیر تبلیغات هیجان انگیز این رسانه‌های اجتماعی قرار نمی‌گیرند.

Minimalism-aradmag-009
مینیمالیسم

همانطور که می‌دانید انسان و فعالیت‌هایش در تخریب و حفظ محیط زیست نقش مهمی دارد؛ یکی دیگر از اهداف سبک مینیمال حفاظت از محیط زیست است.

یکی دیگر از راه‌های تغییر سبک زندگی به مینیمال محدود کردن رستوران و فست فود است؛ در اقصی نقاط جهان مردم علاقه زیادی به رستوران رفتن دارند و تکرار بیش از اندازه این کار باعث ایجاد هزینه‌های اضافی در زندگی می‌شود. شخص مینیمالیست ترجیح می دهد زمان‌های مشخصی را در ماه برای رستوران رفتن مشخص کند و وقت بیشتری را در خانه و برای تهیه غذای سالم و خانگی بگذارد.

Minimalism-aradmag-010

اگر تمایل به تغییر سبک زندگی خود دارید توصیه می شود برای خریدهای ماهانه لیست تهیه کنید تا در فروشگاه به سمت قفسه‌های مورد نظر بروید و با نگاه کردن به دیگر موارد موجود وسوسه نشوید. توصیه دیگر در این زمینه به همراه نبردن کارت بانکی است؛ برخی از افراد برای معقولانه خرج کردن مبلغ مشخصی را برای خرید کنار می‌گذارند، همچنین می‌توانید حساب بانکی مخصوصی برای پس انداز داشته باشید که کارت عابر نداشته باشد؛ با این روش هم به اندازه خرج می کنید و هم به اندازه پس انداز خواهید کرد.

کسانی که به تازگی سبک مینیمال را انتخاب کرده‌اند برای آسان تر کردن مسیر خود می‌توانند قبل از انجام هر کاری از خود سؤال کنند که آیا به انجام این کار یا خرید این وسیله نیاز هست یا خیر. با پرسیدن این سؤال تنها در صورت نیاز خرید می‌کنید و دیگر وسیله‌ای اضافی به کمد لباس ها و وسایلتان اضافه نمی‌شود.

Minimalism-aradmag-011
مینیمالیسم

افرادی که تصمیم به انتخاب این سبک برای زندگی را دارند باید در ابتدا دلایل خود برای پیوستن به سبک مینیمال را مشخص کنند؛ در واقع مواردی که در زندگی شما از اهمیت بیشتری برخوردارند دلیل این انتخاب را تعیین می‌کنند.

سبک مینیمالیسم روشی برای حذف موارد تکراری و کم کردن آن‌هاست؛ به عنوان مثال لباس‌های داخل کشوی خود را بیرون بیاورید و ببینید کدام یک از آن‌ها را تنها یک یا دو بار پوشیده‌اید یا از یک مدل لباس چند عدد دارید، به این ترتیب می توانید تکراری ها را حذف کرده و از تعداد موارد غیرضروری کم کنید.

با انتخاب سبک مینیمالیسیم آرامش بیشتری را برای خود به همراه می آورید، استرس و اضطراب را از زندگی خود دور می‌سازید، با صرف هزینه کمتر می‌توانید بیشتر پس انداز کنید، از بی نظمی و شلوغی فاصله می‌گیرید، در حفاظت از محیط زیست نیز مؤثر واقع می‌شوید.