آموزش کامل استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰

آموزش استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰

اگر شغل‌تان مستلزم کار همزمان روی چند برنامه است، هیچ چیز به اندازه یک سیستم با چند مانیتور عملکردتان را بهبود نمی‌بخشد. اما به شرط اینکه مانیتورها را درست پیکربندی کنید. در این مطلب قصد داریم استفاده همزمان از چند مانیتور در ویندوز ۱۰ را به شما یاد می‌دهیم. با آرادمگ همراه باشید.

ویندوز ۱۰ تنظیمات و امکانات متعددی برای پشتیبانی از یک، دو، سه، چهار و حتی تعداد بیشتری مانیتور به صورت همزمان دارد. برای این پشتیبانی و تجربه دسکتاپ خوب هم به نرم‎افزارهای شخص ثالث نیاز ندارید.

در این مطلب قصد دارید پیکربندی و استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰ را به شما یاد بدهیم. با همین روش می‌توانید هر تعداد مانیتور یا نمایشگر که لازم دارید به ویندوز ۱۰ وصل کنید. نکات و روش‌هایی که در این آموزش یاد می‌گیرید برای اتصال نمایشگر خارجی به لپ‌تاپ یا اتصال نمایشگرهای بیشتر به دسکتاپ جواب می‌دهند.

نکات مهم قبل از اتصال چند مانیتور در ویندوز ۱۰

قبل از اینکه مراحل این آموزش را انجام بدهید، باید مطمئن شوید تمام کابل‌های مورد نیاز به مانیتورها و کامپیوتر وصل شده باشند. این کابل‌ها شامل اتصال به برق و سیگنال ویدیو از طریق کابل‌های VGA، DVI، HDMI یا DisplayPort (بهترین انتخاب) هستند.

اگر درباره انتخاب کابل‌ها و نحوه اتصال آنها به کامپیوتر اطلاعات کافی ندارید، مدل مانیتور را در اینترنت جستجو کنید تا راهنمای اتصال آنها را در سایت سازنده و سایر سایت‌های معتبر پیدا کنید.

آموزش تنظیم مجدد چند مانیتور در ویندوز ۱۰

شما می‌توانید یک مانیتور را به هر کدام از پورت‌های ویدیوی کارت گرافیک که خالی باشد، وصل کنید. اما اگر بخواهید سیستم دو یا سه مانیتوری ایجاد کنید، ممکن است ترتیب مانیتورها اشتباه بشود. البته در این صورت هم مانیتورها کار می‌کنند و محیط ویندوز را نمایش می‌دهند اما احتمالا در کار با موس و اجرای اپلیکیشن‌ها دچار مشکل خواهید شد. به همین خاطر باید ترتیب مانیتورها را به صورت دستی تنظیم کنید.

برای تنظیم مجدد مانیتورها در ویندوز ۱۰ (بعد از وصل کردن مانیتورها به کامپیوتر) به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. در بخش Select and rearrange displays، نمایشگرها را با درگ کردن به همان ترتیب فیزیکی اتصال به دسکتاپ مرتب کنید. وقتی نمایشگرها را در بخش تنظیمات نمایشگر مرتب می‌کنید، مطمئن شوید همه آنها در بالا به درستی تراز شده باشند. در غیر این صورت هنگام حرکت دادن نشانگر موس در گوشه‌های نمایشگرها به مشکل می‌خورید.
 5. روی دکمه Apply کلیک کنید.

بعد از تکمیل این مراحل، ویندوز ۱۰ ترتیب فیزیکی نمایشگرها را خواهد شناخت و می‌توانید بین آنها بدون مشکل کار کنید.

اگر نمی‌دانید کدام نمایشگر را انتخاب کرده‌اید، روی دکمه Identify کلیک کنید. این دکمه کمک می‌کند هر نمایشگر را پیدا کنید و ترتیب آنها را بشناسید. اگر یکی از نمایشگرها پیدا نمی‌شود، مطمئن شوید برق دریافت می‌کند و درست وصل شده است و سپس دکمه Detect را بزنید. اگر هنوز هم در پیدا کردن مانیتور مشکل دارید، یکبار اتصالات را قطع و دوباره وصل کنید و دکمه Detect را از نو امتحان کنید.

آموزش تنظیم اندازه و ترتیب چند مانیتور در ویندوز ۱۰

هنگام استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰، ویندوز عملکرد خوبی در پیکربندی خودکار آنها دارد و بهترین تنظیمات را پیدا می‌کند. اما ممکن است نیاز داشته باشید مقیاس، رزولوشن و جهت هر مانیتور را تغییر بدهید. در این قسمت قصد داریم به شما یاد بدهیم چطور مانیتورها را متناسب با نیازتان تنظیم کنید.

انتخاب مقیاس مناسب

اگر بخواهید متون، رزولوشن و برنامه‌ها در همه مانیتورها به یک اندازه دیده بشوند، باید مقیاس هر کدام از آنها را به صورت دستی تنظیم کنید. در ضمن اگر مانیتور یا نمایشگرتان ۴K باشد، تغییر مقیاس باعث می‌شود آیتم‌ها بزرگ‌تر نمایش داده بشوند.

برای انتخاب مقیاس مناسب نیازهایتان به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. در بخش Select and rearrange displays، مانیتور مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 5. منوی کشویی Change the size of text, apps, and other items را باز کنید و مقیاس مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بعد از انجام این مراحل شاید لازم باشد گام چهارم و پنجم را برای سایر مانیتورها هم تکرار کنید. برای اعمال تغییرات هم روی دکمه Sign-out کلیک کنید.

ویندوز ۱۰ این امکان را فراهم کرده که برای هر مانیتور از یک مقیاس متفاوت استفاده کنید. اما بهتر مانیتورهای هم‌شکل و هم‌اندازه مقیاس مشابه داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است به مشکل بخورید و ویندوز نتواند چیزها را به درستی مقیاس بندی کنید.

مقیاس‌بندی سفارشی

اگر هیچکدام از گزینه‌های پیش‌فرض برای مانیتورهایتان مناسب نبود، می‌توانید برای استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰ مقیاس‌های سفارشی تعریف کنید.

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. در بخش Select and rearrange displays، مانیتور مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 5. در بخش Scale and layout، روی گزینه Advanced scaling settings کلیک کنید.
 6. در بخش Custom scaling،‌ مقیاس سفارشی مورد نظرتان را بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ انتخاب کنید.
 7. روی دکمه Apply کلیک کنید.

بعد از تکمیل این مراحل، از اکانت‌تان خارج شوید و دوباره وارد بشوید و تنظیمات جدید را چک کنید. اگر پیکربندی سفارشی ظاهر خوبی پیدا نکرده، همان مراحل را با مقادیر متفاوت تکرار کنید تا مقیاس مناسب مانیتورهایتان را پیدا کنید.

انتخاب رزولوشن مناسب

معمولا ویندوز ۱۰ بعد از وصل کردن مانیتورهای جدید، رزولوشن را به صورت خودکار تنظیم می‌کند. اما امکان تغییر دستی رزولوشن را هم فراهم کرده است.

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. در بخش Select and rearrange displays، مانیتور مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 5. در بخش Scale and layout، منوی کشویی Resolution را باز کنید و پیکسل مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بعد از تکمیل این مراحل، گام‌های چهار و پنج را برای تنظیم رزولوشن سایر مانیتورها تکرار کنید. در ضمن دقت کنید که اگر به دنبال بزرگ‌تر کردن آیتم‌ها و متون هستید، باید مقیاس را تغییر بدهید نه رزولوشن.

انتخاب جهت مناسب

ویندوز ۱۰ امکان چرخاندن افقی و عمودی مانیتورها را هم به شما می‌دهد. این قابلیت وقتی به کارتان می‌آید که نمایشگر با پایه گردان داشته باشید و بخواهید از آنها در جهت‌های مختلف برای خواندن یا نوشتن استفاده کنید.

برای تغییر جهت هر کدام از مانیتورها به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. در بخش Select and rearrange displays، مانیتور مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 5. در بخش Scale and layout، منوی کشویی Orientation را باز کنید و جهت دلخواه‌تان را انتخاب کنید.

به جای اینکار می‌توانید از کلید ترکیبیCtrl + Alt + کلیدهای جهت‌دار برای تغییر جهت مانیتورها استفاده کنید (این ویژگی فقط در برخی از نمایشگرها پشتیبانی می‌شود). برای مثال با ترکیب کلیدهای Ctrl + Alt + کلید راست می‎توانید صفحه را ۹۰ درجه بچرخانید و با کلیدهای Ctrl + Alt + کلید بالا دوباره به حالت اولیه برگردانید.

آموزش استفاده از حالت نمایش چند مانیتوری در ویندوز ۱۰

یکی دیگر از امکانات استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰ قابلیت نمایش چند مانیتوری است. به کمک این قابلیت می‌توانید حالت نمایش هر کدام از نمایشگرها را مشخص کنید. مثلا اگر از دو نمایشگر استفاده می‌کنید، می‎توانید تصویر را دو نیمه کنید و هر نیمه را در یکی از آنها نمایش بدهید. یا اینکه دو مانیتور را برعکس یکدیگر در نظر بگیرید.

برای تغییر حالت نمایش نمایشگرها در ویندوز ۱۰ به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. در بخش Select and rearrange displays، مانیتور مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 5. در بخش Multiple displays، از منوی کشویی برای انتخاب حالت نمایش مورد نظرتان استفاده کنید.
 6. حالت Duplicate desktop دسکتاپ را در هر دو نمایشگر به یک شکل نشان می‎دهد.
 7. حالت Extend تصویر مانیتور اصلی را به مانیتوری که انتخاب کردید، گسترش می‌دهد.
 8. حالت Disconnect this display هم مانیتور انتخابی را خاموش می‌کند.

بعد از تکمیل این مراحل باید گام‌های چهار و پنج را برای سایر مانیتورها هم تکرار کنید. در ضمن با استفاده از این تنظیمات می‌توانید هر کدام از مانیتورها را به عنوان مانیتور اصلی تعریف کنید.

تغییر حالت نمایش با میانبرها

برای تغییر حالت نمایش مانیتورها در ویندوز ۱۰ علاوه بر برنامه Settings می‌توانید از کلیدهای میانبر هم استفاده کنید. قابلیت Project ویندوز ۱۰ که با کلید ویندوز + P باز می‌شود، امکان تغییر سریع حالت نمایش را به شما می‌دهد.

بعد از فشردن این کلید یک پنجره با چهار گزینه زیر باز می‌شود:

 1. PC screen only – حالتی که فقط از نمایشگر اصلی استفاده می‌کند.
 2. Duplicate – نمایشگر ثانویه تصویر نمایشگر اول را نشان می‌دهد.
 3. Extend – هر دو نمایشگر ترکیب می‎شوند و یک نمایشگر بزرگ می‌سازند.
 4. Second screen only – حالتی که فقط از نمایشگر دوم استفاده می‌کند.

وقتی از حالت چند مانیتوری در کامپیوتر یا دسکتاپ استفاده می‌کنید، معمولا گزینه Extend انتخاب بهتری است. با این گزینه می‌توانید از مانیتور اصلی به صورت نرمال و از مانیتور دوم با رزولوشن خودش استفاده کنید و به این ترتیب یک نمایشگر بزرگ بسازید.

حالت Duplicate برای زمانی خوب است که بخواهید از مانیتور دوم برای ارائه یا نمایش کارتان استفاده کنید. حالت Second screen only هم برای وقتی خوب است که بخواهید لپ تاپ را کنار بگذارید و با مانیتور دوم کار کنید.

آموزش کار با تنظیمات پیشرفته نمایشگر در ویندوز ۱۰

دستکاری تنظیمات پیشرفته نمایشگر ایده خوبی نیست اما وقتی بخواهید از دو مانیتور در ویندوز ۱۰ استفاده کنید، گاهی اینکار ضرورت دارد. اگر با مشکل وضوح رنگ یا پرش تصویر مواجه باشید، فقط با تغییر تنظیمات پیشرفته می‎توانید مشکل را برطرف کنید.

فقط در صورتی تنظیمات پیشرفته نمایشگر را تغییر بدهید که اطلاعات کافی در اینباره داشته باشید. معمولا تنظیمات پیش‌فرض نمایشگر برای اتصال به ویندوز ۱۰ کافیست و مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.

تنظیم پروفایل رنگ سفارشی

اگر مانیتور رنگ‌ها را درست رندر نمی‌کند، برای افزایش دقت رنگ از پروفایل رنگ سفارشی استفاده کنید.

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. روی گزینه Advanced display settings کلیک کنید.
 5. روی گزینه Display adapter properties مانیتوری که می‌خواهید پروفایل اختصاصی برایش تعریف کنید، کلیک کنید.
 6. روی زبانه Color Management کلیک کنید.
 7. روی دکمه Color Management کلیک کنید.
 8. روی زبانه Devices کلیک کنید.
 9. نمایشگر مورد نظر را از لیست انتخاب کنید.
 10. گزینه Use my settings for this display را فعال کنید.
 11. روی دکمه Add کلیک کنید.
 12. در صفحه Associate Color Profile روی دکمه Browse کلیک کنید و پروفایل رنگ جدید را انتخاب کنید.
 13. روی فایل .icm دابل کلیک کنید تا پروفایل جدید نصب بشود.
 14. روی دکمه Close کلیک کنید.

بعد از تکمیل این مراحل باید گام‌های ۹ تا ۱۳ را برای مانیتورهای دیگر تکرار کنید. البته اگر می‌خواهید پروفایل رنگ آنها را هم تغییر بدهید.

برای تنظیم پروفایل رنگ سفارشی فقط باید از پروفایل‌های ارائه شده توسط شرکت سازنده مانیتور و سایر منابع معتبر استفاده کنید.

تغییر نرخ رفرش مانیتور

معمولا نرخ رفرش (فریم بر ثانیه) ۵۹ یا ۶۰ هرتز برای کامپیوتر کافیست. اما اگر تصویر صفحه پرش دارد یا مانیتورتان از نرخ رفرش بالاتر پشتیبانی می‌کند، تغییر تنظیمات می‌تواند تجربه تصویر بهتری برایتان بسازد (به خصوص برای گیمرها).

برای تنظیم نرخ رفرش در حالت استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰ به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. روی گزینه Advanced display settings کلیک کنید.
 5. روی گزینه Display adapter properties مانیتوری که می‌خواهید نرخ رفرشش را تغییر بدهید، کلیک کنید.
 6. روی زبانه Monitor کلیک کنید.
 7. در بخش Monitor Settings، از منوی کشویی نرخ رفرش مورد نظرتان را انتخاب کنید.

بعد از تکمیل این مراحل می‌توانید گام‌های ۵، ۶ و ۷ را برای تنظیم نرخ رفرش سایر مانیتورها هم تکرار کنید.

آموزش نمایش تسک‌بار روی چند مانیتور در ویندوز ۱۰

هنگام استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰ تسک‌بار فقط روی مانیتور اصلی نمایش داده می‎‌شود. اگر می‌خواهید تسک‎بار را روی تمام مانیتورها داشته باشید، به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی Personalization کلیک کنید.
 3. روی Taskbar کلیک کنید.
 4. در بخش Multiple display، سوئیچ Show taskbar on all displays را فعال کنید.
 5. اگر می‎خواهید دکمه‌های برنامه‌های فعال نمایش داده شده در تسک‌بار را کنترل کنید، منوی کشویی Show taskbar button on را باز کنید و یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید.
 • All taskbars – همه تسک‌بارها
 • Main taskbar and taskbar where window is open – تسک‌بار اصلی و تسک‌بار مانیتوری که پنجره در آن باز است.
 • Taskbar where window is open – مانیتوری که پنجره در آن باز است.

آموزش تغییر پس‌زمینه روی چند مانیتور در ویندوز ۱۰

تغییر تصویر پس‌زمینه یکی از موثرترین کارهایی است که می‌توانید برای تغییر ظاهر مانیتورها در ویندوز انجام بدهید. برای نمایش وال‌پیپرهای مختلف روی مانیتورها به صورت اسلایدشو به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی Personalization کلیک کنید.
 3. روی Background کلیک کنید.
 4. از منوی کشویی Background گزینه Slideshow را انتخاب کنید.
 5. روی دکمه Browse کلیک کنید.
 6. پوشه تصاویری که می‌خواهید روی مانیتورها نمایش داده بشود را انتخاب کنید.
 7. روی دکمه Choose this folder کلیک کنید.
 8. از منوی کشویی Change picture every فاصله بین تغییر تصاویر را انتخاب کنید.
 9. سوئیچ Shuffle را فعال کنید.
 10. اگر سایز تصاویر یکی نیست، از منوی Choose a fit گزینه Fill را انتخاب کنید.

بعد از تکمیل این مراحل تصاویر انتخاب شده با فاصله زمانی مشخص شده روی پس‌زمینه نمایشگر نشان داده می‌شوند.

تنظیم پس‌زمینه مانیتورها به صورت جداگانه

اگر می‌خواهید برای هر مانیتور یک پس‌زمینه متفاوت تنظیم کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی Personalization کلیک کنید.
 3. روی Background کلیک کنید.
 4. از منوی کشویی Background گزینه Picture را انتخاب کنید.
 5. روی دکمه Browse کلیک کنید.
 6. وال‌پیپر را انتخاب کنید و روی گزینه Choose picture کلیک کنید.
 7. روی تصویر راست کلیک کنید و مانیتور مورد نظر برای نمایش وال‌پیپر را انتخاب کنید.

گام‌های ۵، ۶ و ۷ را برای تنظیم پس‌زمینه سایر مانیتورها هم تکرار کنید. بعد از تنظیم این مراحل هر مانیتور یک پس‌زمینه خاص خواهد داشت.

رفع مشکل عدم شناسایی مانیتور دوم در ویندوز ۱۰

ممکن است شما تمام مراحل اتصال و تنظیم مانیتور دوم در ویندوز ۱۰ را درست انجام داده باشید، اما ویندوز نتواند مانیتور دوم را تشخیص بدهد. این مشکل معمولا ناشی از اشکالات سخت‌افزاری یا مشکلات مربوط به درایور است. در این قسمت به شما یاد می‌دهیم چطور اشکالات رایج را شناسایی و برطرف کنید.

حل مشکل شناسایی مانیتور دوم به روش اشکال‌یابی سخت‌افزاری

وقتی ویندوز نتواند مانیتور دوم را شناسایی کند، احتمال اشکال نرم‌افزاری زیاد است. اما ممکن است مشکل در اتصالات باشد. پس قبل از اینکه تنظیمات نرم‌افزاری را تغییر بدهید، موارد زیر را اجرا کنید تا مطمئن شوید اشکال سخت‌افزاری وجود نداشته باشد.

 • کامپیوتر را ری‌استارت کنید و مانیتورها را از نو وصل کنید.
 • با استفاده از دکمه‌های مانیتور مطمئن شوید ورودی درست را انتخاب کرده باشید.
 • اتصال کابل بین مانیتور و کارت گرافیک را چک کنید.
 • کابل را از دو طرف جدا کنید، چند ثانیه صبر کنید و دوباره آن را وصل کنید.
 • از یک کابل جدید استفاده کنید تا مطمئن شوید اشکال از سیم یا پین‎های کابل نیست. در ضمن از کابل مناسب مانیتور استفاده کنید.
 • اگر مانیتور و کارت گرافیک چند پورت دارند، پورت‌های دیگر را امتحان کنید.
 • مانیتور را با یک کامپیوتر دیگر تست کنید تا مطمئن شوید اشکال از آن نباشد.
 • یک مانیتور سالم به کامپیوتر وصل کنید تا مطمئن شوید اشکال از کارت گرافیک نباشد.
 • اگر از Surface Pro 7 با داک استیشن استفاده می‌کنید، مانیتور را جدا کنید و آن را مستقیما به دستگاه وصل کنید تا مطمئن شوید اشکال از داک نباشد.
 • بسته به نوع نمایشگری که به عنوان مانیتور دوم استفاده می‌کنید، شاید لازم باشد سفت‌افزار را به‌روزرسانی کنید.

بعد از انجام این مراحل و اطمینان از اینکه مانیتور یا کارت گرافیک اشکالی ندارند، می‌توانید اشکال‌یابی نرم‌افزاری را شروع کنید.

حل مشکل شناسایی مانیتور دوم در تنظیمات

بعد از اینکه مطمئن شدید اشکال سخت‌افزاری مانع استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰ نیست، می‌توانند از برنامه Settings برای شناسایی مانیتور دوم کمک بگیرید.

تشخیص مانیتور دوم به صورت دستی

برای شناسایی دستی مانیتور دوم از طریق Display settings به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی System کلیک کنید.
 3. روی Display کلیک کنید.
 4. در بخش Rearrange your displays روی دکمه Detect در گوشه سمت راست پایین کلیک کنید.

بعد از تکمیل این مراحل ویندوز ۱۰ می‌تواند مانیتور دوم را تشخیص بدهید.

اتصال نمایشگر وایرلس

وقتی بخواهید یک نمایشگر وایرلس را به ویندوز ۱۰ وصل کنید، به ترتیب زیر عمل کنید تا اشکالی در شناسایی پیش نیاید:

 1. Settings را باز کنید.
 2. روی Devices کلیک کنید.
 3. روی Bluetooth & other devices کلیک کنید.
 4. روی دکمه Add Bluetooth & other devices کلیک کنید.
 5. گزینه Wireless display or dock را انتخاب کنید.
 6. مطمئن شوید نمایشگر وایرلس روشن و قابل ردیابی باشد.
 7. نمایشگر را از لیست دستگاه‌های موجود انتخاب کنید.
 8. سایر مراحل را هم طبق راهنمای روی صفحه پیش یروید.

بعد از تکمیل این مراحل، ویندوز می‌تواند نمایشگر وایرلس را به عنوان مانیتور خارجی شناسایی کند.

حل مشکل شناسایی مانیتور دوم با به‌روزرسانی درایور گرافیک

در ویندوز ۱۰، درایور گرافیک قدیمی یا ناقص می‌‌تواند مانع شناسایی مانیتور دوم بشود. ساده‌ترین راه حل این مشکل آپدیت، نصب مجدد یا داون‌گرید درایور به نسخه‎های قدیمی است تا مشکل بین مانیتور و کامپیوتر برطرف بشود.

به‌روزرسانی درایور گرافیک از طریق Device Manager

برای به‌روزرسانی درایور از طریق Device Manager و برطرف کردن مشکل مانیتور دوم به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Start را باز کنید.
 2. Device Manager را جستجو کنید و روی برنامه اول کلیک کنید تا باز بشود.
 3. روی گزینه Display adapters دوبار کلیک کنید تا باز بشود.
 4. روی آداپتور کلیک کنید و گزینه Update driver را بزنید.
 5. روی گزینه Search automatically for updated driver software کلیک کنید.
 6. کامپیوتر را ری‌استارت کنید.

اگر ویندوز توانست یک نسخه جدید از درایور پیدا کند، آن را دانلود و نصب کنید. اما اگر اینکار هم مشکل را برطرف نکرد، برای استفاده از چند مانیتور در ویندوز ۱۰ باید روش‌های دیگر را امتحان کنید.

نصب مجدد درایور گرافیک

برای نصب مجدد درایور گرافیک آسیب دیده که درست کار نمی‌کند به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Start را باز کنید.
 2. Device Manager را جستجو کنید و اولین نتیجه را باز کنید.
 3. روی Display adapters دوبار کلیک کنید تا باز بشود.
 4. روی آداپتور راست کلیک کنید و گزینه Uninstall device را بزنید.
 5. گزینه Delete the driver software from this device را فعال کنید.
 6. روی دکمه Uninstall کلیک کنید.
 7. کامپیوتر را ری‌استارت کنید.
 8. دوباره Device Manager را باز کنید.
 9. روی اسم کامپیوتر راست کلیک کنید و گزینه Scan for hardware changes را انتخاب کنید.

بعد از تکمیل این مراحل، ویندوز ۱۰ به صورت خودکار درایور گرافیک را از نو نصب خواهد کرد اما بهتر است با این مراحل از نصب درایور مطمئن شوید.

رول بک کردن درایور گرافیک

اگر ویندوز به خاطر مشکل در آپدیت درایور نمی‌تواند مانیتور دوم را شناسایی کند، باید به نسخه قبلی درایور رول بک کنید تا مشکل برطرف بشود.

برای نصب نسخه قدیمی‌تر درایور به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. Start را باز کنید.
 2. Device Manager را جستجو کنید و اولین نتیجه را باز کنید.
 3. روی Display adapters دوبار کلیک کنید تا باز بشود.
 4. روی آداپتور راست کلیک کنید و Properties را بزنید.
 5. روی زبانه Driver کلیک کنید.
 6. روی دکمه Roll Back Driver کلیک کنید. اگر این دکمه وجود نداشته باشد، نمی‌توانید به نسخه قبلی رول بک کنید. البته همچنان می‌توانید از نسخه‏ قدیمی‌تر درایور (موجود در سایت سازنده) استفاده کنید.
 7. یک گزینه برای پاسخ به سوال را انتخاب کنید.
 8. روی دکمه Yes کلیک کنید.
 9. کامپیوتر را ری‌استارت کنید.

بعد از تکمیل این مراحل، ویندوز می‌تواند مانیتور دوم را شناسایی و محتوای دسکتاپ را رویش نمایش بدهد.

به‎روزرسانی درایور گرافیک با کنترل پنل سازنده

شما می‌توانید از Windows Update برای دسترسی به آخرین نسخه درایور گرافیک استفاده کنید اما این روش همیشه جدیدترین نسخه را به شما نمی‌دهد. در چنین شرایطی باید از کنترل پنل سازنده کارت ویدیو استفاده کنید تا به آخرین به‌روزرسانی دسترسی پیدا کنید و مشکل مانیتور دوم را برطرف کنید.

نصب درایور با این روش بسیار ساده است و فقط باید فایل اینستالر را دانلود و بعد آن را نصب کنید. این فایل یک راهنما دارد که مراحل نصب درایور را به شما نشان می‌دهد.

اگر آخرین نسخه درایور گرافیک را نمی‌دانید، با مراحل زیر اطلاعات لازم برای دانلود درایور را به دست بیاورید.

 1. Start را باز کنید.
 2. System Information را جستجو کنید و اولین نتیجه را باز کنید.
 3. روی Components در منوی سمت چپ کلیک کنید تا باز بشود.
 4. دسته Display را انتخاب کنید.
 5. اطلاعات Adapter Type و Driver Version مدل و نسخه فعلی درایور کارت را به شما نشان می‌دهد.

با استفاده از این اطلاعات می‌توانید به سایت سازنده کارت ویدیو بروید و آخرین نسخه درایور را پیدا کنید.